Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pamiątki przeszłości » Dawniej i dziś

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Cieszyn
 Post Napisane: 10 lip 2009, o 11:07 
Administrator

Imię: Jarek
Trochę mi się opis wgrał inaczej niż zdjęcia, więc nie ręczę za efekt (w razie czego proszę się wpisywać w książce skarg i zażaleń).
Kiedyś ten wątek miał kilka odsłon, ale stwierdziłem, że nie ma sensu dzielić go sztucznie na części :biggrin:

Dla mnie Cieszyn zawsze zostanie piękny i magiczny, chociaż zdaję sobie sprawę, że w wielu miejscach jest brzydki i zaniedbany.
Nie mieszkam już w Cieszynie od "paru" lat, ale zawsze kiedy do niego wracam mam warżenie, że czas się tam zatrzymał, że tam się żyje jakoś inaczej - nie wiem czy lepiej czy gorzej - inaczej ;-)
Porównania zacznę od panoramy miasta.

Zdjęcie z Wieży Piastowskiej na Frysztackie Przedmieście wykonane ok. 1935 roku (u góry, bliżej lewego rogu widoczny dom przedpogrzebowy starego cmentarza żydowskiego, a ciut wyżej na prawo dom przedpogrzebowy nowego cmentarza z charakterystyczną, okrągłą kopułą).

Obrazek

Obrazek

Zdjęcie z ok. 1914 roku z Wieży Piastowskiej, na którym widać nieistniejący już budynek synagogi towarzystwa "Machsike Hadas" - Niemcy spalili ją we wrześniu 1939 roku

Obrazek

Obrazek

Widok z Wieży Piastowskiej na centrum Cieszyna - pocztówka z ok. 1900 roku.
Najwiekszy budynek znajdujący się w centrum fotografii to dawne koszary wybudowane w 1794 roku i zburzone w 1904 roku. Wcześniej na tym miejscu znajdował się kościół (wraz z cmentarzem parafialnym), który spłonął w pożarze Cieszyna w 1789 roku.
Obecnie stoi tam teatr im. A. Mickiewicza zbudowany w 1910 roku.

Obrazek

Obrazek

Widok z Wieży Piastowskiej na Cieszyn i rzekę Olzę - pocztówka z ok. 1900 roku.

Obrazek

Obrazek

Skany starych zdjęć i pocztówek pochodzą z moich własnych zbiorów oraz następujących publikacji: A. Pasterny "Cieszyn na dawnej pocztówce 1891-1918"; I. Adamczyk, V. Byrtusova, J. Spyra, H. Wawreczka "Cieszyn wczoraj i dziś"; H. Wawreczka, J. Spyra, M. Makowski "Cieszyn, Czeski Cieszyn na starych widokówkach i fotografiach"; M. Dembiniok, M. Makowski "Tramwajem po Cieszynie".

Zobacz profil GG  

Tytuł: Re: Cieszyn
 Post Napisane: 3 wrz 2009, o 18:56 
Administrator

Widok na ul. Głęboką (dawniej Stefaniestrasse) w kierunku zamku - pocztówka z ok. 1900 roku.

Obrazek

Obrazek

Widok na ul. Głęboką (dawniej Stefaniestrasse) w kierunku ratusza - pocztówka z ok. 1909 roku.

Obrazek

Obrazek

Ponownie ul. Głęboka (dawniej Stefaniestrasse) - pocztówka z ok. 1909 roku.

Obrazek

Obrazek

Ostatni już raz widok na ul. Głęboką (dawniej Stefaniestrasse) w kierunku ratusza - pocztówka z ok. 1912 roku.

Obrazek

Obrazek

Skany starych zdjęć i pocztówek pochodzą z moich własnych zbiorów oraz następujących publikacji: A. Pasterny "Cieszyn na dawnej pocztówce 1891-1918"; I. Adamczyk, V. Byrtusova, J. Spyra, H. Wawreczka "Cieszyn wczoraj i dziś"; H. Wawreczka, J. Spyra, M. Makowski "Cieszyn, Czeski Cieszyn na starych widokówkach i fotografiach"; M. Dembiniok, M. Makowski "Tramwajem po Cieszynie".

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 3 wrz 2009, o 18:57 
Administrator

Cieszyński ratusz i hotel "Pod Brunatnym Jeleniem" (dawniej "Brauner Hirsch") - pocztówka z 1941 roku.
Przed odzyskaniem niepodległości Rynek nosił nazwę Demelplatz, ale w czasach kiedy zrobiono to zdjęcie Adolf Hitler Platz.

Obrazek

Obrazek

Widok na cieszyńskie podcienia (tzw. lauby) - pocztówka z ok. 1900 roku.

Obrazek

Obrazek

"Hotel pod Brunatnym Jeleniem" (dawniej "Brauner Hirsch") na Rynku (dawniej Demelplatz) zostal wybudowany w 1912 roku - pocztówka z ok. 1915 roku

Obrazek

Obrazek

Podcienia w zachodniej części Rynku, dawniej ulubione miejsce spotkań cieszyńskiej śmietanki towarzyskiej - pocztówka z ok. 1904 roku

Obrazek

Obrazek

Po lewej stronie Hotelu "Pod Jeleniem" (dawniej "Brauner Hirsch"), kamienica słynnej cieszyńskiej rodziny Konczakowskich, z równie słynnym sklepem - pierwsza widokówka z ok. 1915 roku, następnie witryna sklepu na widokówce z ok. 1910 roku

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Cieszyński Rynek (dawniej Demelplatz) i widok na jego północną pierzeję. Budynek po lewej stronie (z wieżyczką) to Dom Narodowy, ten po prawej to stara kaplica klasztorna sióstr Elżbietanek (dzisiaj w tym miejscu stoi budynek poczty - pocztówka z ok. 1905 roku

Obrazek

Obrazek

Widok na zachodnią pierzeję Rynku (dawniej Demelplatz) i budynek dawnej Cieszyńskiej Kasy Oszczędności - pocztówka z ok. 1913 roku

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 wrz 2009, o 08:58 
Administrator

Główną synagogę w Cieszynie wybudowano w 1838 roku. Spalona przez Niemców 13 września 1939 roku - pocztówka z ok. 1905 roku.

Obrazek

Obrazek

Dawny dom kata znajdował się przy ul. Bóżniczej przy tzw. "Kurzym targu" - zdjęcie z ok. 1940 roku.
Kat cieszyński to instytucja wiekowa, pierwotnie jego dom wraz izbą tortur mieścił się przy ul. Katownej (dzisiejsza Kiedronia). Dom kata spłonął podczas pożaru Cieszyna w 1789 roku i został odbudowany. Budynek rozebrano w 1966 roku.

Obrazek

Obrazek

Widok na Wzgórze Zamkowe, Wieżę Piastowską oraz most na Olzie (obecnie most Przyjaźni) - pocztówka z okresu międzywojennego

Obrazek

Obrazek

Schody do tzw. Wielkiego Młyna od strony ul. Młyńska Brama (fragment tzw. Cieszyńskiej Wenecji) - zdjęcie z ok. 1930 roku

Obrazek

Obrazek

Widok na obecny Plac Teatralny (dawniej Kasernenplatz) - pocztówka z 1904 roku.
Po wielkim pożarze maista w 1789 roku w miejscu spalonego kościoła parafialnego i cmentarza wzniesiono budynek wojskowych koszar, który rozebrano w 1900 roku.

W latach 1908-1910, na miejscu koszar wybudowano teatr (według projektu wiedeńskich archtektów Ferdinanda Fellnera i Hermanna Helmera).
Na zdjęciu pocztówka z 1930 roku - Deutsches Theater

Obecnie Teatr im. Adam Mickiewicza

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stary Targ (wcześniej Feldmarschall Erzh. Friedrich - Platz, a jeszcze wcześniej Alter Markt) - pocztówka z 1908 roku

Obrazek

Obrazek

Dom Niemiecki przy ul. Głebokiej (dawniej Stefaniestrasse) gdzie kiedyś znajdował się Salon Niemieckiego Towarzystawa Czytelniczego - pocztówka z ok. 1909 roku

Obrazek

Obrazek

Ul. Mennicza (dawniej Deutsche Gasse). Po lewej stronie boczna ściana budynku dawnych koszar, który przedstawiłem przy okazji prezentacji Placu Teatralnego - zdjęcie z ok. 1900 roku.

W miejscu wyburzonych koszar postawiono kamienicę, w której mieszkałem ładnych kilka lat :D

Obrazek

Obrazek

Kamienica Bludowskich przy Palacu Teatralnym (dawniej Kasernenplatz) - w roku 1719 baron Jerzy Fryderyk Bludowski przebudował budynek dawnej mennicy na swoją miejską siedzibę - zdjęcie z ok. 1940 roku.

Dzisiaj siedziba Książnicy Cieszyńskiej

Obrazek

Obrazek

"Hotel AUSTRIA" przy ul. Głebokiej (dawniej Stefaniestrasse), od 1914 roku "Grand Hotel AUSTRIA" - zdjęcie z ok. 1920 roku

Obrazek

Obrazek

Kamienica "Pod Kasztanami" przy ul. Nowe Miasto była w XVIII wieku miejską siedzibą baronów Kalischów, a potem Mattencloitów - pocztówka z ok. 1901 roku

Obrazek

Obrazek

Ewangelicki Kościół Jezusowy z 1723 roku - pocztówka z 1918 roku (oryginalny tekst jeszcze w jezyku niemieckim, ale dodatkowy nadruk w języku polskim został dodany już po odzyskaniu niepodległości)

Obrazek

Obrazek

Widok na ulicę 3-go Maja (dawniej Kaiser Franz Josefstrasse), most Wolności na Olzie (dawniej Kaiser Franz Josef Jubil.-Brucke) - pocztówka z ok. 1905 roku

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 wrz 2009, o 09:01 
Administrator

Kolejną porcję porównań zacznę od zachodniej części Cieszyna, która niestety leży po drugiej stronie Olzy, a więc na terenie Republiki Czeskiej.

Rynek Czeskiego Cieszyna (widok od strony ratusza) - zdjęcie z 1942 roku

Obrazek

Obrazek

Widok na ulicę Główną (dawniej Sachsenbergstrasse) oraz tzw. loch Demla, czyli przejście podziemne pod torami kolejowymi - pocztówka z ok. 1912 roku

Obrazek

Obrazek

Ulica Dworcowa (dawniej Bahnhofstrasse) - pocztówka z ok. 1915 roku

Obrazek

Obrazek

Budynek przy ulicy Strzelniczej (dawniej Schiesshausstrasse) zbudowano w 1882 roku - pocztówka z ok. 1901 roku

Obrazek

Obrazek

To by było chwilowo na tyle, jeżeli chodzi o tamtą część miasta, a my wracamy do Cieszyna

Budynek stojący na rogu ulicy Trzech Braci (dawniej Dreibruderbrunngasse) i Śrutarskiej (dawniej Schrottergasse) należał niegdyś do Antona Steinera, handlującego maszynami do szycia - zdjęcie z ok. 1920 roku

Obrazek

Obrazek

Widok na Górny Rynek (dawniej Oberring) - pocztówka z ok. 1905 roku

Obrazek

Obrazek

Kościół św. Krzyża stojący przy ulicy Szersznika (dawniej Scherschnikgasse) - pocztówka z ok. 1917 roku

Obrazek

Obrazek

Pomnik grobowy Johanna Demla von Elswehr, długoletniego burmistrza Cieszyna w latach 1861-1892, posła na Sejm Krajowy w Opawie i parlamentu w Wiedniu.
Pomnik znajduje się na cmentarzu komunalnym w Cieszynie - pocztówka z ok. 1904 roku

Obrazek

Obrazek

I na zakończenie ostatni widoczek czyli "Dawniej i dziś" nieco inaczej - na zdjęciu budynek przy ul. 3-go Maja (dawniej Kaiser Franz Josefstrasse), w którym, nota bene, swoich ostatnich dni dożyła hrabina Gabriela von Thun und Hohenstein

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 wrz 2009, o 09:03 
Administrator

Kolejną dawkę porównań poświęcę głównie zachodniej stronie Cieszyna - żeby nie było, że kogoś dyskryminuję :-)

Widok na ulicę Główną (dawniej Sachsenbergstrasse) z kamienicami, w których swoje siedziby i sklepy miały niegdyś najświetniejsze cieszyńskie firmy, między innymi Aloisa Horaczka, Moritza Fasala i Davida Silbermanna - fotografia z ok. 1910 roku

Obrazek

Obrazek

Kamienica przy ulicy Głównej (dawniej Sachsenbergstrasse), gdzie mieściła się słynna firma Moritza Fasala, producenta likierów, w tym słynnych cieszyńskich rosolisów - fotografia z ok. 1915 roku
Fabryka znajdowała sie w podwórzu, a od strony ulicy firmowy sklep i trafika.
W 1903 roku Moritz Fasal otrzymał tytuł c.k. dostawcy dworu, zasiadał również we władzach Cieszyna oraz żydowskiej gminy wyznaniowej

Obrazek

Obrazek

W ramach ciekawostki - wyroby Fasala cieszyły sie taką popularnością, że mógł sobie pozwolić na reklamowanie swoich produktów z użyciem wizerunku ówczesnych gwiazd.
Na zdjęciu poniżej jego likiery reklamuje znana śpiewaczka operowa Emma Destinn, która rolą Salome podbiła sceny przedwojennych Niemiec, Anglii i USA - ok. 1910 rok

Obrazek

Widok na budynek "Domu Reprezentacyjnego" polskiego Towarzystwa Oszczędności i Zaliczek przy ulicy Dworcowej (dawniej Bahnhofstrasse), wybudowanego w 1931 roku, w którym mieściły się lokale polskich instytucji i stowarzyszeń, a także kawiarnia, restauracja i hotel "Polonia" (dziś hotel "Piast") - fotografia z ok. 1935 roku

Obrazek

Obrazek

Róg ulicy Dworcowej (dawniej Bahnhofstrasse) oraz J. Capka (dawniej Illichstrasse), po lewej stronie zdjęcia widoczny budynek polskiego "Domu Macierzy Szkolnej" - zdjęcie z ok. 1926 roku

Obrazek

Obrazek

Na parterze budynku Macierzy Szkolnej (j.w.) znajdowała się Księgarnia Ludowa Teofila Firuta przejęta przez władze Macierzy w 1930 roku

Obrazek

Obrazek

Na koniec przekraczamy Olzę i wracamy do Polski, skręcamy w lewo, ostro pod górkę i już jesteśmy na Górze Zamkowej.
Nie trzeba włazić na Wieżę Piastowską żeby podziwiać takie widoki.
U góry pocztówki widoczne Koszary arc. Fryderyka (specjalnie dla Markova, tak na dobry początek) - pocztówka z ok. 1911 roku

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 wrz 2009, o 09:05 
Administrator

Budynek Polskiej Szkoły Ludowej otwartej w 1900 roku przy ulicy Ks. Świeżego (dawniej Sidoniestrasse)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok na ulicę Wyższa Brama (dawniej Prutekgasse). W wysokim budynku po prawej miesciła się restauracja "Zum Goldenen Kreuz" - pocztówka z ok. 1904 roku

Obrazek

Obrazek

Ulica Przykopa (dawniej Muhlgraben) z widokiem na Wzgórze Zamkowe - pocztówka z ok. 1905 roku

Obrazek

Obrazek

W 1884 roku na środku Placu Dominikańskiego (dawniej Pfarrplatz) odsłonięto pomnik cesarza Józefa II, twórcy patentu tolerancyjnego z 1781 roku, na mocy którego cieszyńscy ewangelicy uzyskali równouprawnienie wyznaniowe.
Pomnik został usunięty w 1920 roku - obie pocztówki pochodzą z ok. 1905 roku

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pomnik cesarza przez lata zalegał na dziedzińcu cieszyńskiego Muzeum (pamiętam go z dzieciństwa), ale dzisiaj stoi w Parku Pokoju, gdzie w 1779 roku podpisano Pokój Cieszyński, w jego części zwanej "Lapidarium"

Obrazek

Obrazek

Jak już jesteśmy przy pomnikach to dorzucę jeszcze jeden pomnik jeszcze jednego cesarza :D
Wprawdzie dużo już z niego nie zostało, ale skoro jesteśmu już w "Lapidarium", to warto zobaczyć to co zachowało się z dawnego monumentu - pocztówka z ok. 1914 roku

Obrazek

Obrazek

No i na koniec wróćmy jeszcze raz na ulicę Wyższa Brama (dawniej Prutekgasse), ale tym razem z ciut innym widokiem ulicy. Pierwsza pocztówka pochodzi z ok. 1904 roku.
Na drugiej pocztówce z ok. 1914 roku widać już tramwaj, który w tym właśnie miejscu kończył niegdyś swój bieg ...

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 wrz 2009, o 09:10 
Administrator

I wreszcie wizytówka Cieszyna czyli Studnia Trzech Braci (pocztówka z ok. 1905 roku) ustawiona/odbudowana dopiero w 1868 roku (na ścianach altanki znajdowały się tablice z polskim, niemieckim i łacińskim tekstem legendy o założeniu Cieszyna, po 1945 roku tekst niemiecki usunięto umieszczając w tym miejscu płaskorzeźbę wg. medalu Jana Raszki

Obrazek

Obrazek

Edit: pozwoliłem sobie podzielić post o Cieszynie na kilka części żeby nie nadwyrężać cierpliwości ewentualnych amatorów tego działu (mnie samego szlag trafiał kiedy czekałem aż załaduje się całość) zuraw1965

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 lip 2010, o 09:45 

Imię: Edyta
pięknie to wszystko przygotowałeś Jarku jestem pod wrażeniem, dzięki za ta podróż w przeszłość :)

Post Napisane: 10 lip 2010, o 08:56 
Administrator

A proszę Cię bardzo :D

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 10 lip 2010, o 10:11 

Imię: Pat.
A ja pozwolę sobie wprowadzić trochę zamętu, jak to ja :mrgreen:. Uległam podszeptowi Markova i postanowiłam ponowić jakąś tam zarzuconą w eter propozycję, czy to może raczej opcję wyjazdu do Cieszyna :D

Post Napisane: 11 lip 2010, o 03:02 
Muszkieter

Imię: Marek
Tak było :)
Niegdyś, chyba jeszcze w innej "eks" rzeczywistości, padła taka propozycja autorstwa Markusa, jeśli dobrze pamiętam. Mieliśmy spotkać się przy Studni Trzech Braci, a potem...dać nura w przeszłość :)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 11 lip 2010, o 06:06 
Przyjaciel

Jarek milczy... milczy... milczy, a apetyt rośnie wilczy... :mrgreen:

Post Napisane: 11 lip 2010, o 17:19 
Administrator

Było tak ... i nic się w tej materii nie zmieniło :mrgreen:
Chętnie dam z Wami nura w przeszłość, chętnie zaprowadzę w znane mi miejsca, a może i wspólnie odkryjemy coś nowego ... nigdy nie wiadomo.
Jakiś konkretny termin ?

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 12 lip 2010, o 19:56 

Byle sierpień! I byle nie 20-22. A tak to jest mi ganz egal.

Post Napisane: 12 lip 2010, o 22:59 
Muszkieter

Imię: Marek
To możemy szaleć w sierpniu. Jak dobrze pójdzie pierwsze dwa jego tygodnie będę urlopował :D

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 13 lip 2010, o 06:20 
Przyjaciel

No to szalejmy w sierpniu, ale w drugiej jego połowie :lol:

Post Napisane: 13 lip 2010, o 15:03 

A teraz ile forumowiczów, tyle różnych opcji :mrgreen:
Grunt żebyśmy się tam wybrali, możemy nawet we wrześniu.

Post Napisane: 14 lip 2010, o 10:10 

Imię: kasia
jestem jak najbardziej za żeby zobaczyć to co zostało z przeszłosci napiszcie termin kiedy i gdzie :)

Post Napisane: 17 maja 2011, o 15:18 

Imię: Edyta
odkopię trochę temat :)czy spotkanie w Cieszynie doszło do skutku ?czy może dalej dyskutujecie nad terminem :) ? jestem chętna na spacer po brukowanych uliczkach, chętnie w tak zacnym gronie :)
Jarku masz może stare zdjęcie cieszyńskiej wenecji ? ciekawa jestem kiedy ona powstała na fotce która wstawiłes z 1920 nie widać tego fragmentu ale Ty pewnie coś na ten temat wiesz :) ?

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Pamiątki przeszłości » Dawniej i dziś