Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Archeo » Archeo - Małopolskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 25 lip 2011, o 21:32 

Może się razem wybierzemy? Zawsze to raźniej i czegoś nowego i ciekawego się można dowiedzieć :)

Post Napisane: 25 lip 2011, o 22:19 

Jak wróciłem po latach do Gdowa, dowiedziałem się pierwszy raz o grodzisku, podczas ciekawej rozmowy z dyrektorem miejscowej szkoły, (dostałem w niej godziny na prowadzenie zespołu muz.)
Dziś wiem, że możliwość opisu ciekawostek o swojej Ojcowiźnie - jaką daje forum Eksploratorów - oraz włączenie się w dyskusję innych zainteresowanych pasjonatów, ukształtuje wiedzę o własnym Regionie - zwłaszcza wśród młodzieży...

Post Napisane: 25 lip 2011, o 22:41 

Nie wiem czy właściwie myślę, ale tym dyrektorem mógł być mój tato. To on opowiadał o dawnych dziejach i zapomnianych historiach...

Post Napisane: 26 lip 2011, o 17:14 

Moją córkę szkieletka (i po trosze zięcia) tak wciągnęło badanie, uwiecznianie fotografią oraz opisywanie różnych, ciekawych miejsc na forum Eksploratorów, że pewnego dnia, czytając jej wpisy, sam zapragnąłem zostać pasjonatem tej nietypowej twórczości. Po 2 miesiącach przesiadywania w Eksploratorach, moja żona nazwała, że ...jest to już chore!

Cieszę się, że napisane przeze mnie wątki o rodzinnych stronach są czytane. Dziękuję również, że mam gdzie podzielić się swoimi spostrzeżeniami.
Twórcy Eksploratorów mieli wspaniały pomysł.

Życzę Synowi Jana wielu efektownych, własnych opracowań (bo tyle jest jeszcze do opisania!) oraz życzę namówienia swojego Taty na eksplorowanie – tak jak namówiła mnie Karolina.

Post Napisane: 26 lip 2011, o 21:36 

Dziękuję serdecznie za życzenia :) Będę się starał namówić tatę na poszukiwania, szczególnie że zagłębiam się teraz w jego rodzinną Kędzierzynkę. Zaginiony zamek brzmi bardzo interesująco.

Post Napisane: 27 lip 2011, o 14:16 

Faktycznie. Z tym zaginionym zamkiem może być bardzo ciekawie, temat nadaje się na osobny wątek...

Kędzierza Wola już od XIII w.należała do Drużynów, o których Długosz napisał, że "Na Kędzierzynce siedzą kmiecie łanowi i płacą dziesięcinę dla kościoła w Gdowie (...) a we wsi są dwie karczmy". Tajemniczy zamek prawdopodobnie powstał na pocz. XVI w. z wykorzystaniem miejscowego piaskowca godulskiego. Wtedy to Wojciech Stadnicki ze Stadnik (herbu Drużyna) sprzedał wieś Kedzierzynkę Mikołajowi - synowi Jana Wielopolskiego z Gdowa (herbu Stary Koń), który osiadł w niej, żyjąc jako stary kawaler.

A do tej pory - poza lasami i grzybami - Kędzierzynkę wiązałem tylko z okupacją i powojenną partyzantką Franka Mroza (dowódcy Oddziału AK "Żółw") oraz z geniuszem muzykalnym Władka Zawały (byłego kapelmistrza Orkiestry Dętej "Gdów").

Podpowiedź : idealne miejsce na lokalizację zamku w Kędzierzynce - przysiółek Siciny

Załączniki:
Kędzierza Wola.png
Kędzierza Wola.png [ 116.85 KiB | Przeglądane 688 razy ]

Post Napisane: 27 lip 2011, o 22:16 

Bardzo interesujący rys historyczny. :) Mój tata może wskazać dokładnie miejsce, w którym brat dziadka Władka znalazł głazy. Pojawiły się w osuwisku. Teren ten zwany jest przez miejscowych- Podzamcze. Jest to teren w przybliżeniu wskazany przez Pana.

Post Napisane: 27 lip 2011, o 23:15 

Pochwały: 1
Imię: Karolina
Jeszcze Wam namącę zatem :-)
Obiło mi się kiedyś o uszy, iż gdzieś pomiędzy Niezdowem, a Skrzynką znajduje się średniowieczny gródek rycerski. Zapolowaliśmy nawet na niego ostatniej zimy, ale nieskutecznie.
Zaginionych zamków (które z reguły są małe) proponuję poszukiwać raczej na cyplach, na skarpach, urwiskach, nad zakolami rzek, względnie wśród bagnisk i stawów. Takie lokalne "kuciupki obronne" raczej nie powstawały na kulminacjach wzniesień o łagodnych stokach. Preferowano miejsca, które w razie draki "obronią się niemal same".
Niemniej jednak we wszystkich dziedzinach ludzkiej działalności zdarzają się wyjątki potwierdzające regułę :mrgreen:

Serdeczne pozdrowienia znad Szczeklika!
Brzmi to niemal jak nazwa jeziora na Mazurach... :sad:

Załączniki:
Na granicy Dobczyc, Niezdowa i Skrzynki.JPG
Na granicy Dobczyc, Niezdowa i Skrzynki.JPG [ 49.57 KiB | Przeglądane 680 razy ]

Post Napisane: 2 sie 2011, o 15:45 

Droga Karolino!
Twoje wskazówki, dotyczące lokalizacji zamków, odnoszą się do średniowiecznych warowni i gródków rycerskich (Skrzynka). Tutaj zaś chodzi o renesansową siedzibę małego zamku pałacowego (Kędzierzynka).
Zauważ też pewną różnicę - wieś Skrzynka, jak i wieś Kędzierzynka leżą obok miasta Dobczyce,
natomiast - wieś Gdów leży obok miasta Bad Nenndorf, a także obok miasta Pierszotrawieńsk.

Wyraźnie to pokazuje tablica umieszczona przy ul. Bocheńskiej - tuż obok grodziska Gedki...

Załączniki:
Gdów wśród miast.jpg
Gdów wśród miast.jpg [ 112.96 KiB | Przeglądane 672 razy ]

Post Napisane: 15 paź 2011, o 11:06 

Jeśli będziecie w najbliższym czasie planować jakąś wyprawę, dajcie znać :) Może faktycznie zbierzemy większą ekipę?
Dla ułatwienia, mój adres mailowy: f.kamizela@gmail.com

Jestem otwarty na propozycję!

Post Napisane: 15 paź 2011, o 11:13 

Przepraszam za post pod postem, ale ostatnio wziąłem teścia na spytki, a on jakby nie było brał udział w tych wykopaliskach... i tenże (teść znaczy) twierdzi z całą stanowczością, że grodzisko było przesunięte bardziej na północ i ul. Bocheńska przechodziła przez jego środek...
Sam już nie wiem, co o tym myśleć...

Post Napisane: 18 paź 2011, o 16:44 

Potwierdziłoby się pisane 31 maja 2011 przez szkieletka przypuszczenie, że grodzisko mogło być po obu stronach ul. Bocheńskiej (patrz jak czytelnie je widać po odpowiednim zamachnięciu się kółkiem)

Post Napisane: 2 cze 2012, o 14:10 

Uprzejmie informuję, że opisana przeze mnie (przyznaję , że jednak w tonie nieco złośliwym) charakterystyka herbu Gdowa, jak również (zdecydowanie - w bardzo poważnym tonie) historia grodziska i średniowiecznej osady Gdowa, została uaktualniona na stronie gminy Gdów
http://www.gdow.pl/aktualnosci/wybierz- ... -gdow.html

Post Napisane: 29 cze 2012, o 14:09 

(...)

Załączniki:
Komentarz: Obwodnica ma być wybudowana do końca 2013 r.
Gdów oczekiwana od lat obwodnica.JPG
Gdów oczekiwana od lat obwodnica.JPG [ 118.29 KiB | Przeglądane 496 razy ]
Komentarz: Młodzież Gimnazjum im. św. Brata Alberta przypomina o grodzisku wystawą historyczną z makietami i opisem średniowiecznej osady w Gdowie
Wystawa w Gimnazjum w Gdowie.JPG
Wystawa w Gimnazjum w Gdowie.JPG [ 93.02 KiB | Przeglądane 496 razy ]

Post Napisane: 18 lip 2012, o 15:11 

Nawiazujac do poczatku tej strony (gdzie miałem kończyć ten watek) dodam, że Gmina Gdów będzie miała nowy herb – w sondażu o jego nowym wizerunku zdecydowało 2/3 głosujących.

Mieszkańcy nie chcą mieć w herbie symbolicznego elementu, związanego z założycielem Gdowa - postacią rycerza Gedki z rodu Świebodziców – Gryfitów.
Odrzucono dwie inne propozycje - zapewne sugerując się dołączonym do proponowanych herbów opisem „niehistorycznej tylko legendy o rycerzu Gedku”.

Mieszkańcy Gminy wybrali herb, przedstawiający rzekę Rabę, weekendowe słońce oraz dwie parafie – Niegowić i Gdów.

Warto przypomnieć, że przez stulecia! Niegowić zawsze była osobną gminą w pow. bocheńskim i Gdów był też osobną gminą, tylko że w pow. wielickim (też w pow. myślenickim).
Razem tworzą wspólną gminę dopiero od 30 lat.
Parafia Niegowić skupia mieszkańców byłej gminy (marzących po cichu o powrocie do utraconej rangi).

Załączniki:
Herby odrzucone.JPG
Herby odrzucone.JPG [ 59.95 KiB | Przeglądane 951 razy ]
Historia jako legenda.JPG
Historia jako legenda.JPG [ 39.71 KiB | Przeglądane 951 razy ]
Herb.JPG
Herb.JPG [ 17.81 KiB | Przeglądane 951 razy ]

Post Napisane: 3 sie 2012, o 07:20 

W sumie szkoda, że odrzucono te dwa herby ale bądźmy szczerzy - ten trzeci i tak jest lepszy, niż obecny :)
Ostatnio dużo jeździłem po różnych imprezach historycznych z racji mojej przynależności do ruchu rekonstrukcji historycznej i muszę przyznać, że jestem zdumiony, jak inne gminy/miasta wykorzystują fakt istnienia grodzisk lub zamków na swoich terenach. Co rusz odbudowuje się grodziska, lub przynajmniej zaznacza przebieg wałów, rekonstruuje chaty czy bramy... to ściąga turystów i rekonstruktorów, a to w sezonie dodatkowe pieniądze do budżetu gmin. Szkoda, że w Gdowie nikt o tym nie pomyśli...wiem, że obecny teren grodziska jest w prywatnych rękach, ale przecież często grody rekonstruuje się w innych miejscach. Wystarczyłoby nawet kilka chałup/ziemianek, tablica informacyjna i niewielki parking z małą gastronomią. Wiem, że wiele gmin korzysta w tym celu z funduszy unijnych... no ale co tam. Jest jak jest :/

Post Napisane: 5 lut 2013, o 20:47 

W nawiązaniu do herbu, myślę że warto dodać, iż w czasach zaboru austriackiego Gdów miał swoją pieczęć - namiastkę herbu - przedstawiającą grzybiarza z Grzybowej.

Rozmawiałem z jednym z uczestników wcześniejszych prac archeologicznych, wymienionych w: viewtopic.php?f=259&t=14912. Powiedział mi, że kopali wtedy na dość dużym obszarze - posuwając się przez teren obecnego sadu - aż w kierunku koryta Lipnicy.
W monografii Tadeusza Rzebika „Gdów i okolica” jest krótki opis grodziska, a w nim wzmianka o zniwelowaniu stożkowatego wzniesienia w roku 1784, czyli podczas budowy gościńca cesarskiego z Wiednia do Lwowa. W monografii zamieszczony jest również szkic lokalizacji grodziska (o co prosił swego czasu szkieletek).

Załączniki:
Pieczęć.jpg
Pieczęć.jpg [ 21.9 KiB | Przeglądane 832 razy ]
Komentarz: Monografia Gdów i okolica
Plan sytuacyjny grodziska.jpg
Plan sytuacyjny grodziska.jpg [ 30.65 KiB | Przeglądane 832 razy ]

Post Napisane: 26 cze 2013, o 20:30 

Grodzisko Gedki przeznaczone jest na definitywne zatracenie.

Jego historyczne miejsce podgryza już budowane rondo I etapu obwodnicy oraz sąsiadujące nowo wybudowane obiekty handlowe oraz usługowe.
II etap budowy przetnie grodzisko na pół, zagłębioną w nim asfaltową szosą.

Załączniki:
Grodzisko 0.JPG
Grodzisko 0.JPG [ 51.13 KiB | Przeglądane 688 razy ]
Grodzisko 1A.JPG
Grodzisko 1A.JPG [ 65.16 KiB | Przeglądane 688 razy ]
Grodzisko 1.JPG
Grodzisko 1.JPG [ 52.57 KiB | Przeglądane 688 razy ]
Grodzisko 2A.JPG
Grodzisko 2A.JPG [ 50.16 KiB | Przeglądane 688 razy ]
Grodzisko 2.JPG
Grodzisko 2.JPG [ 85.18 KiB | Przeglądane 688 razy ]

Post Napisane: 27 cze 2013, o 18:33 

Podobno znowu coś znaleźli przy budowie obwodnicy, jakieś ziemianki chyba...wiadomo coś?

Post Napisane: 8 wrz 2013, o 22:01 

Pochwały: 1
Imię: Karolina
Archeologia lotnicza to naprawdę nieocenione źródło wiedzy.
Z góry widać lepiej nawet to, co - wydawałoby się - dawno przepadło w niepamięć.

Proszę, przymrużcie oczy i spójrzcie na zdjęcie lotnicze. Odmienny kolor ziemi? Czy to tylko moja wyobraźnia?

Załączniki:
Grodzisko w Gdowie.jpg
Grodzisko w Gdowie.jpg [ 186.36 KiB | Przeglądane 638 razy ]
Grodzisko w Gdowie - wizualizacja.JPG
Grodzisko w Gdowie - wizualizacja.JPG [ 170.25 KiB | Przeglądane 638 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Archeo » Archeo - Małopolskie