Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Archeo » Archeo - Małopolskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 23 mar 2012, o 20:17 

Dziś moje obliczenia runęły w gruzach!

Zawsze byłem przekonany, że w dniu równym nocy Słońce zachodzi dokładnie w punkcie W (azymut 270 º). A ponieważ Krakus i Krzemionki oraz Srebrna Góra leżą na tym samym równoleżniku (niewielkie różnice) czyli na kierunku E – W, „podpuściłem” sympatycznego bellicusa. Tymczasem bellicus fotograficznie udokumentował mi moje błędne rozumowanie, ktore dziś naocznie sobie je potwierdziłem. Szkoda, że nie mam już możliwości edytowania wcześniejszych zdjęć z zaznaczonymi datami.
Pozostał wstyd, połączony z ambicją dokładnego wyjaśnienia pomyłki.

W szkolnym rozumowaniu zapomniałem, że oto przecież półrocze zimowe (od 23 września do 20 marca = 180 dni) jest krótsze o 6 dni od półrocza letniego (od 21 marca do 22 września = 186 dni).
Że przecież Ziemia porusza się po orbicie eliptycznej - zimą jest najbliżej Słońca (2 stycznia - peryhelium) przez co szybciej okrąża Słońce, latem jest najdalej (5 lipca - aphelium) i po orbicie przemieszcza się wolniej.
Że dlatego należy przesunąć o kilka dni moment zachodu Słońca nad Kamedułami…

Załączniki:
Błąd w obliczeniach - to nie kalendarz Celtów.JPG
Błąd w obliczeniach - to nie kalendarz Celtów.JPG [ 61.65 KiB | Przeglądane 485 razy ]
Jeszcze nie dzisiaj.JPG
Jeszcze nie dzisiaj.JPG [ 68.78 KiB | Przeglądane 485 razy ]
23 marca 2012 r..JPG
23 marca 2012 r..JPG [ 69.7 KiB | Przeglądane 485 razy ]

Post Napisane: 24 mar 2012, o 11:19 

2 tys. lat temu, kiedy żyli tu Celtowie, oś ziemska ustawiona była inaczej. Pełne kolebnięcie się osi ziemskiej (podobnie jak u wirującego bąka - zabawki) trwa 26 tys. lat.
Myślę więc, że dlatego pomierzone wczoraj przeze mnie busolą azymuty wykazały przesunięcie w lewo o 1,5 stopnia (od N "od szkieletora" do Wandy 59 stopni, zaś od tego samego N w drugą stronę do Kościuszki aż 62 stopni).
To 1,5 stopnia właśnie brakowało, kiedy to 20 marca był na kopcu Krzysztof.
Wczorajszą sesję zdjęciową zachodu Słońca robiło ze mną 5-ciu innych "eksploratorów" - a jaki mieli sprzęt!

Szukając wytłumaczenia swojej głupoty, znalazłem jeszcze jeden główny powód tak fatalnej w skutkach pomyłki - osobiste niedbalstwo w analizowaniu mapy!
Miejsca te nie leżą dokładnie na tej samej szerokości geograficznej - różnica wynosi 27" kątowych, co daje odległość 832 m. O tyle Bielany z klasztorem kamedułów leżą na północ (w prawo) od linii E - W poprowadzonej z kopca.
Dlatego też Słońce zachodziło nie nad Srebrną górą, ale nad korytem Wisły - jeszcze w Bramie Krakowskiej.
Bzdurą też było pisać o wyciągniętej dłoni, najwyżej o palcu...
Powracam jednak do 100% przekonania w celtycką genezę kopca Krakusa

Post Napisane: 15 cze 2017, o 10:57 

Imię: Ela
Załączam fotki - mniej popularny widok kopca Krakusa z pobliskiego kamieniołomu i byłego niemieckiego nazistowskiego obozu pracy Liban.
Na kopcu byłam wiele razy ale jakoś ciągle nie chciało mi się zejść na dół do pobliskiego kamieniołu, zresztą dojscie tam nie jest łatwe bo trzeba błądzić scieżkami przez chaszcze.

Załączniki:
P1020444.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
P1020444.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg [ 82.56 KiB | Przeglądane 222 razy ]
P1020445.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
P1020445.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg [ 89.7 KiB | Przeglądane 222 razy ]
P1020446.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
P1020446.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg [ 88.31 KiB | Przeglądane 222 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strona główna forum » Eksploracja » Archeo » Archeo - Małopolskie