Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Inne » Inne - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 16 mar 2016, o 19:52 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
Muszę się pochwalić że powstał w Królewskiej Hucie czyli dzisiejszym Chorzowie. :D w 1905 roku.

.Pomysłodawcą był lekarz Daniel Gottlieb Schreber rzucając hasło "wyjść z dusznych mieszkań na słońce i powietrze".Pierwszy taki ogród powstał w Lipsku w 1869 z działkami 100-150 m2,placem zabaw dla dzieci i obiektami rekreacyjno-sportowymi.
Dlatego starsi mieszkańcy pamiętają nazwę "szreberowskie ogródki" który był tak nazywany i jeszcze jest choć już rzadziej,ten pierwszy na Górnym Śląsku ogród działkowy powstały w Królewskiej Hucie w roku 1905.
Założyło go 20 niemieckich urzędników i nauczycieli (współczesny patron nauczyciel z Klimzowca Augustyn Czarnecki,który zginął w 1939 ) Dyrekcja kopalń wydzierżawiła 2 ha nieużytków i w 1908 kolejne 2 ha dołączono,teren ogrodzono parkanem,doprowadzono wodę.1906 rok wtedy wzniesiono budynek z restauracją,mieszkaniem dozorcy,muszlę koncertową i wydzielono miejsce kąpieli słonecznych.
Potem I WŚ dewastacja i uprawa warzyw.
DTŚ-ka zabrała połowę,tę najlepszą reprezentacyjną połowę.W tym miejscu był staw dla wędkarzy,plac zabaw i prześliczna latarnia morska.Szukałem jej na moich fotach analogowych,niestety za bardzo fascynowały mnie moje dzieci jak były malutkie i nie mam.
Drugie wejście było od ul.Racławickiej,możliwe że ta część ogrodów miała inny zarząd.I pomyśleć że tam miałem wesele,chodziłem z dziećmi nic nie wiedząc o tym.A jako bajtel podbieraliśmy owoce,ogólnie wiele wspomnień,dobrych wspomnień.
Dom Działkowca na rogu Alejii Bojowników o Wolność i Demokrację oraz Hajduckiej
Załącznik:
S7305242.JPG
S7305242.JPG [ 219.94 KiB | Przeglądane 431 razy ]

i to było mieszkanie dozorcy,restauracja
Załącznik:
S7305245.JPG
S7305245.JPG [ 255.01 KiB | Przeglądane 431 razy ]

Załącznik:
S7305243.JPG
S7305243.JPG [ 215.76 KiB | Przeglądane 431 razy ]

Załącznik:
S7305244.JPG
S7305244.JPG [ 171.1 KiB | Przeglądane 431 razy ]

a tak było w tej najfajniejszej części
Załącznik:
4c7132471aa0a957.jpg
4c7132471aa0a957.jpg [ 60.57 KiB | Przeglądane 431 razy ]

za mich czasów staw był ogrodzony malutkim płotkiem,w stawie raki te nasze a nie jakieś amerykany czy cóś.
Plac zabaw też ciut inaczej wyglądał.
Z resztą Chorzów ma ciągotki do dziś jeśli chodzi o morze
Załącznik:
S7300374.JPG
S7300374.JPG [ 139.12 KiB | Przeglądane 431 razy ]

Czy Pituś dalej kocha Irene jest mniej ważne :lol:

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 16 mar 2016, o 20:25 

Imię: Piotr
Z resztą Chorzów ma ciągotki do dziś jeśli chodzi o morze

Kiedyś na murze pod torami koło dworca w Hajdukach było to samo żądanie,tylko napisane DUŻYMI LITERAMI.

http://eksploratorzy.com.pl/download/file.php?id=107526
A na tym (Twoim) zdjęciu,na widocznej tablicy,też cuś tam pisze o ochronie brzegu morskiego czy jakoś tak.

Post Napisane: 24 lis 2017, o 07:59 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
W końcu były trzy takie M/S Chorzów to nic dziwnego,a nie wiadomo czy kotwica w Parku Śląskim obok "przystani" nie jest z jednego z nich.

W końcu patron ogródków został uhonorowany
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 193.84 KiB | Przeglądane 36 razy ]

po zmianie muru i bramy
Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 204.78 KiB | Przeglądane 36 razy ]

Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 214.19 KiB | Przeglądane 36 razy ]

W sieci jest tylko o innym Czarneckim w "Chorzowskim słowniku biograficznym" tom 2 wg. opracowali jego biografię Marian Gałuszka i Zbigniew Kapała.

Czarnecki Augustyn Józef.
Ur. 15.VII.1883 w Opolu syn malarza Augustyna i Marii z Ulraumów.
Po seminarium nauczycielskim w Oleśnie pracował w szkołach w Skrzyszewie i Baranowicach w pow. rybnickim następnie w Zgodzie (obecnie dzielnica Świętochłowic).
W 1917 został zaciągnięty do armii niemieckiej,do 63 górnośląskiego pułku piechoty w jego szeregach brał udział w walkach w płn. Francji.Dnia 28.IX.1918 k/Havricourt dostał się do niewoli angielskiej,był internowany w obozach jenieckich.Z niewoli powrócił na Górny Śląsk w listopadzie 1919.
Brał udział w pracach propagandowych i kulturalno oświatowych podczas plebiscytu.
!.IX.1922 powierzono mu posadę kierownika Publicznej Szkoły Powszechnej nr. XII w Królewskiej Hucie przy obecnej ul. Katowickiej,przeznaczonej dla mniejszości niemieckiej.Budynek nie istnieje.
W tej szkole uczył historii i języka niemieckiego,został przeniesiony w stan spoczynku ze względów zdrowotnych w 1935.
Był zamiłowanym zbieraczem pamiątek historycznych dotyczących ziemi śląskiej,w tym zabytkowych monet,a także wielkim miłośnikiem przyrody i propagatorem ogródków działkowych.Przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Stowarzyszenia Przyjaciół Ogródków Działkowych przy ul. Hajduckiej 62.
Po najezdzie hitlerowców na Polskę jako znany działacz narodowy i społeczny został aresztowany przez Gestapo i rozstrzelany przy kamienicy na ul. Wolności 80.
Ogródki noszą jego imię od 1946 r.

Został rozstrzelany 6 września 1939 na ul. Wolności 80 razem z powstańcem Pawłem Wolnym.
Załącznik:
DSCN2143.JPG
DSCN2143.JPG [ 199.47 KiB | Przeglądane 36 razy ]

Załącznik:
DSCN2144.JPG
DSCN2144.JPG [ 196.03 KiB | Przeglądane 36 razy ]

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Inne » Inne - Śląskie