Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pomniki i miejsca pamięci

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 18 sie 2009, o 00:54 
Administrator

Imię: Jarek
Kolejny wyjazd do Lanckorony (woj. małopolskie, pow. wadowicki) postanowiliśmy poświęcić mogiłom konfederatów barskich.
Na początek za swój cel obraliśmy krzyż konfederatów barskich znajdujący się na jednym z okolicznych wzgórz. Ponieważ jednak nikt nie zadbał o jakiekolwiek oznaczenie tego miejsca po godzinnej wędrówce trafiliśmy zupełnie przypadkiem do kaplicy św. Michała.
W tym miejscu, 23 maja 1771 roku rozegrała się bitwa, w której starli się konfederaci pod dowództwem późniejszego bohatera rewolucji francuskiej, generała Charlesa Francois Dumourieza i oddziały rosyjskie pod dowództwem Aleksandra Suworowa.
Bitwa zakończyła sie klęską Polaków, zginęło około 300 konfederatów, w tym między innymi marszałek Kajetan Michał Sapieha.
Teren bitwy nazwano "Groby"

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wracając udało nam sie wreszcie namierzyć początkowy cel naszej wędrówki (w końcu z góry wszystko lepiej wygląda) i przebijając sie przez kolejne pagórki, przecinając coraz to nowe pola i łąki dotarliśmy do dużego krzyża upamiętniającego bitwę, o której wspomniałem wyżej.
Poległych w bitwie konfederatów, za wyjątkiem oficerów, pochowano wokół tego krzyża.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Potem było juz tylko z górki i mimo marudzenia zmęczonej młodzieży, dotarliśmy wreszcie do samochodu.
Kolejnym miejscem naszych poszukiwań była kapliczka św. Anny wybudowana na przełomie XIX i XX wieku w miejscu gdzie prawdopodobnie zostali pochowani oficerowie konfederacji barskiej polegli w bitwie z 23 maja 1771 roku

Obrazek

Obrazek

Na koniec zostawiliśmy sobie kapliczkę upamiętniającą poległych konfederatów barskich wybudowaną w 1910 roku. Postawiono ją w miejscu gdzie pochowano poległych w potyczce w dniu 1 listopada 1769 roku kiedy to wojska konfederackie pod dowództwem Kazimierza Pułaskiego rozbiły wojska rosyjskie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 18 sie 2009, o 15:45 
Muszkieter

Imię: Marek
I na to właśnie czasu mi zabrakło! :beksa:
Ale cóż, tak myślałem że Ty Jarku będziesz pierwszy. Ja za to mam coś do uzupełnienia tematu.
Krzyż i płyta pamiątkowa poświęcona konfederatom na Przełęczy Sanguszki, niedaleko opisywanego przeze mnie pomnika. Niestety, miejsce to chyba spełnia rolę lokalnej "imprezowni", co widać na zdjęciach i sądząc z ogromnych rozmiarów pozostałości po ognisku.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Widok spod krzyża na Przełęcz Sanguszki i pomnik. Dalej Krowia Góra, gdzie mają znajdować się dobrze zachowane relikty austro-węgierskich umocnień ziemnych z 1914 roku mających ryglować drogę. Na to również czasu brakło...
Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 sie 2009, o 07:45 
Administrator

A nam zabrakło już czasu żeby dotrzeć w to miejsce :rotfl3:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 sie 2009, o 15:57 
Muszkieter

No to się uzupełniliśmy :D

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 23 sie 2009, o 23:57 
Administrator

Jeszcze przed północą więc śmiało mogę napisać, że wczoraj zaniosło nas do Suchej Beskidzkiej, a tam, obok kościoła parafialnego, natknęliśmy się na mogiłę konfederatów barskich, którzy zginęli w 1771 roku.
Wśród nazwisk umieszczonych na ryngrafie jest ks. Kajetan Michał Sapieha, który zginął w bitwie po Lanckoroną 23 maja 1771 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 24 sie 2009, o 12:35 
Muszkieter

"Rycerze Maryji"...cóż za tytulatura :)
A gwoli ścisłości zawsze miałem do konfederacji barskiej stosunek raczej niechętny. W imię czego konfederaci walczyli, z obcymi, z własnym rządem i królem czy w obronie starych porządków? Wszystkiego po trochu, ale najwięcej ostatniego. Cała sprawa zaczęła się jeśli dobrze pamiętam od uchwalenia ustaw gwarantujących innowiercom równe prawa.
Walczyli o Polskę, fakt, ale tylko katolicką, szlachecką i co tu dużo mówić, ciemną.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 24 sie 2009, o 13:03 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Markov napisał(a):
A gwoli ścisłości zawsze miałem do konfederacji barskiej stosunek raczej niechętny. W imię czego konfederaci walczyli, z obcymi, z własnym rządem i królem czy w obronie starych porządków? Wszystkiego po trochu, ale najwięcej ostatniego.

Możemy sobie podać ręce :mrgreen:

Post Napisane: 25 sie 2009, o 00:41 
Administrator

Marku, nie obraź się, ale nie bardzo wiem w imię jakiej Polski mieliby walczyć konfederaci jak nie szlacheckiej i katolickiej ?
Przecież innej Polski nie znali, zostali tak wychowani, o taka Polskę się modlili i taką Polskę chcieli pozostawić swoim dzieciom i o taką Polskę postanowili walczyć, przelewać za nią krew i za nią ginąć.
Alternatywa ?
Podatny na polityczne naciski król, który najpierw bzykał carycę, a potem nie umiał się uwolnić z jej smyczy (nawet Czartoryscy, widząc co się dzieje wycofali swoje poparcie dla króla).
Program reform, który legł w gruzach, bo ambasador Repnin miał "stosowne" wytyczne, na dodatek obudził się na wielkim kacu, a ponieważ w polskim grajdole nie mieli akurat Alkaseltzer (czytaj wóda się skończyła) aresztował czterech przywódców opozycji, w tym biskupa krakowskiego i kijowskiego i zesłał ich do Kaługi.
Na dodatek, pijany jeszcze od wódy i nienawiści do Polaków Repnin, zawiesił sejm Najjaśniejszej Rzeczypospolitej i przyznał jego prawa jakiejś "zasranej" komisji, która szybciuteńko zaczęła ustanawiać prawa kardynalne i takie tam jeszcze, w zależności jakie pisma przysłano z Rosji ... oczywiście przywracając prawa i innowiercom - czysta prowokacja Moskwy, najgorzej, że trafiona.
Na dodatek dysydenckie konfederacje, najpierw protestancka w Toruniu (zawiązana przez rosyjskiego oficera), a potem prawosławna w Słucku - już na pierwszy rzut oka, biorąc pod uwagę dupiatą ostrość starych rycin, wygląda na żonglerkę pochodniami w składzie amunicji.
No i pierdyknęło.
Nie było innej możliwości.
Tak oto "Rycerze Maryji" zawiązali w Barze konfederację, w imię obrony Najjaśniejszej i tej, która pomagała przetrwać najgorsze chwile, wiary.
Mam nadzieję, że jestem wystarczająco obrazoburczy "w drugą stronę" ;)
Chodzi mi tylko o jedno - podsumowanie tego pierwszego zrywu powstańczego w historii Polski nie jest wcale takie proste i jednoznaczne.
Nie można przykładać dzisiejszych przemyśleń do sytuacji sprzed 241 lat.
Mówienie o "ciemnej" Polsce konfederatów i "jasnej" króla Stasia to zwyczajna "fatamrugana, czy co".
Polska w okresie konfederacji barskiej była już w agonii, mogła już tylko wybrać między polityczną kalkulacją (ta nakazywała pertraktowanie z Rosją i pozostałymi najlepszych warunków utraty niepodległości) albo walkę.
Ludzie, których groby i miejsca pamięci zamieściłem, wybrali tę drugą opcję - dlatego wyruszyłem w tę podróż.
Nie czytałem nigdy opracowań dotyczących konfederacji barskiej. Pierwszą lekturą, w której zetknąłem się z tym okresem były pamiętniki Maurycego Beniowskiego, potem przyszła kolej na "Historię reform politycznych w dawnej Polsce" Karola Boromeusza Hoffmana (klasyczne dzieło historiografii polskiej), a na koniec "Pamiętniki czasów moich" Juliana Ursyna Niemcewicza ... i jeśli ten młodzieńczy przekaz nie będzie dowodem na wielkość, spontaniczność i "jasność" tamtej walki, to niech szlag jasny trafi Niemcewicza, bo mnie na manowce wyprowadził (nie mówiąc już o drogowskazach) :rotfl3:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 26 sie 2009, o 12:42 
Muszkieter

Przepraszam za nieco kolokwialne wyrażenie, ale w czasach konfederacji barskiej było już "po ptokach". Niepodległości Rzeczpospolitej i tak nie dałoby się uratować. Można było tylko próbować zachować jedność terytorialną pod protektoratem możliwie najsilniejszego z sąsiadów, czyli Rosji. Tutaj nasz biedny Staś nie miał zresztą wyjścia. (a Kaśkę nie on jeden bzykał :rotfl3: ).
Oczywiście zgodzę się, że konfederaci innej Polski nie znali, pamiętali też chwałę dawnej wielkości Rzeczpospolitej, lecz jakoś nie potrafili zauważyć, że świat wokół pogrążonej w feudalizmie i zacofaniu Polski bardzo się zmienił. Oświecony absolutyzm dał "cywilizacyjnego kopa" naszym sąsiadom, a Polska dalej tkwiła co najmniej stulecie wstecz.
Sytuacji nie uratowali nawet królowie "dynastii" saskiej, skądinąd dobrzy władcy. Bo też już było za późno.
A pomyśleć, że gdyby nie pewna bitwa pod Byczyną to inaczej mogłoby być... :D

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 lis 2009, o 10:21 
Administrator

W 1769 roku w Białej (obecnie dzielnica Bielska-Białej) pojawili się konfederaci barscy, którzy 30 października 1769 roku podpisali w bialskim ratuszu (dzisiaj budynek już nie istnieje) akt utworzenia Rady Generalnej Stanów Skonfederowanych czyli tzw. Generalności. Do jej władz weszli Michał Jan Pac, Joachim Karol Potocki oraz Józef Sapieha.

Od tego czasu aż do 1771 roku kiedy to oddziały konfederatów pod dowództwem Michała Waleskiego rozpoczęły obronę Białej przed wojskami rosyjskimi wszystkich barżan, którzy zginęli lub zmarli w tutejszych lazaretach, grzebano niedaleko kościoła w Białej – miejsce to dało początek obecnemu cmentarzowi rzymsko-katolickiemu w Białej. Niektórych chowano również na cmentarzu w Lipniku.
Niestety po ich mogiłach nie pozostał już dzisiaj żaden ślad.
O pochówku kilkudziesięciu konfederatów świadczą już tylko zapisy w Księdze Zmarłych parafii lipnickiej z lat 1761 – 1776.
Na jej podstawie udało się ustalić niektóre nazwiska: Jan Engelman, Michał Chmielewski, Teofil Sokołowski, Wojciech Sokołowski, Mathias Tambor (?), Józef Miller, Rutowski, Wojciechowski, Antoni Kaczkowski, Tomasz Szweyherowicz.

Dzisiaj jedyną pamiątką po konfederatach jest pomnik upamiętniający powstanie Generalności, odsłonięty w 2002 roku na skraju niewielkiego parku, na tyłach obecnego ratusza.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec drobny żarcik historii

Obrazek

Wprawdzie nie jest to mogiła, ale pomyślałem, że warto zgromadzić wszelkie ślady po konfederatach w jednym wątku. W związku z tym pozwoliłem sobie również zmienić tytuł wątku :D

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 12 gru 2013, o 20:15 

Witam Forumowiczów!
Przypadkowo trafiłem na Waszą stronę, i tak na początek mam do Was kilka pytań:
Na jakim obszarze zawiera się sfera Waszych poszukiwań? Czy w jakiś inny sposób, poza Forum, rejestrujecie wynik Waszych poszukiwań? Czy opisujecie tylko te uznane i udokumentowane mogiły konfederatów barskich, czy też te o posmaku hipotezy, domniemania?
Może teraz coś o sobie.
Jestem mieszkańcem Jasła, którego okolice też mogą się poszczycić konfederackimi śladami, a już Beskid Niski nasycony jest pozostałościami konfederatów, do dziś widocznymi. Od długiego juz czasu interesuję się i zajmuję konfederacją barską. I choć staram się zawęzić obszar mych działań do Podkarpacia, to widzę, że nie jest to możliwe.
W majowy weekend byłem w Suchej Beskidzkiej, Lanckoronie, Palczy itd. Poznałem sporo ciekawych ludzi, odwiedziłum Izbę Konfederacji Barskiej w Lanckoronie, poznałem m.in. Pana Lenika. Jestem zachwycony świadomością i wiedzą mieszkańców Lanckorony i okolic o konfederacji barskiej.
W sierpniu byłem w Łomazach, na polu bitewnym Głuch w Studziance pod Łomazami, we Włodawie u paulinów. I tam właśnie usiłowałem dowiedzieć się "u źródeł" o poległych w tej bitywie. No, niestety! u osób, od których spodziewałem się życzliwej pomocy - nie znalazłem zrozumienia! Ale to może zostawię na kiedyś...
Ze swej strony dodam, że nam - piszę nam, bo jest nas, "konfederatów" garstka - udało się odnaleźć i upowszechnić kilka miejsc związanych z działalnością konfederatów barskich w naszym regionie.
To może tyle tytułem mego pierwszego wejścia na Wasze Forum.
Pozdrawiam!
mar-k

Post Napisane: 6 mar 2016, o 20:31 

Jest tu kto???
Bodajże w grudniu 2013 r. wpisałem na dopiero co poznane Forum. Rzuciłem tu kilka pytań, na które spodziewałem się uzyskać jakieś odpowiedzi. No cóż wydaje się, że "umarł Maciek, umarł, i lezy na desce"
Co musiałoby się stać by: "podskocył jesce" ???
Od lat uczestniczę w dyskusji o temacie "Konfederacja barska" na portalu o zawołaniu "Sercu bliski Beskid Niski".
Dziś liczba wejść przekracza 106 tys. - zrazu dyskusja była ciekawa, nawet niekiedy zażarta. Teraz Forum to jest prawie martwe. Od czasu do czasu my "podajemy kroplówkę", a stan licznika to wejścia "apaczów" (tzn. aaa, p a t r z ę)
Co ciekawe - zbliża się 250. rocznica zawiązania konfederacji barskiej. Nasza deklarowana "garstka konfederatów" rozrosła się od Krynicy, poprzez N. Sącz, Gorlice, N. Żmigród, Dębicę i Jodłową w tym powiecie, Strzyżów, Rzeszów, a niedawno dołączył Jarosław.
Dużo tego! W listopadzie 2015 r. w Jodłowej odbyła się msza za pamięć poległych konfederatów (w Jodłowej są trzy mogiły konfederatów), Wczoraj (5 marca 2016 r.) w Jarosławiu odbyła się sesja o działaniach konfederatów na ziemi jarosławskiej. Natomiast 30 kwietnia br. w Muszynce u Przełęczy Tylickiej odbędzie się (chyba można by to nazwać piknikiem , bo nie ma jeszcze oficjalnego tytułu) uroczystość poświęcona działaniom konfederatów barskich. Odbędzie się ona na terenie zachowanego obozu konfederatów barskich w rezerwacie "Okopy konfederatów barskich" działaniom tym patronuje Krynica, Tylicz i wieś Muszynka. Ja program znam w zarysie, trzeba jeszcze poczekać na stosowny plakat.
Piszę o tym mając nadzieję, że to Forum nie jest "wyspą umarlaków" - może ten Maciek podskoczy jeszcze???
Pozdrawiam, no nie wiem kogo: forumowiczów, administratora, czy może jakiegoś ducha?
mar-k

Post Napisane: 8 mar 2016, o 08:24 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Najlepiej "Ducha patriotyzmu prawdziwego",bo "patriota zwykły" to zdrajca.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 29 lip 2016, o 21:57 
Bratnia dusza

Imię: Wojtek
Skoro temat o mogiłach konfederackich, to dorzucę tu zdjęcia z Rogów, w woj. podkarpackim. Mogiła położona na pagórku nad wsią. Łatwo trafić, bo od głównej drogi Miejsce Piastowe - Barwinek są znaki.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, :)

Post Napisane: 4 sie 2016, o 23:42 
Bratnia dusza

Imię: Wojtek
Jeszcze jedna mogiła konfederacka - tym razem w Brzozowie, na Podkarpaciu. Na pograniczu Brzozowa i Starej Wsi konfederaci stoczyli potyczkę z wojskami rosyjskimi, poległych pochowano we wspólnej mogile, na której w 1825 r. jezuita ze Starej Wsi, ks. Józef Sacher ufundował obelisk. Murowany, otynkowany pomnik składa się z trzech części: czworobocznego cokołu z prostokątnymi płycinami rozszerzonego w górnej części, umieszczonej na nim kolumny z głowicą, podwiązanej wałkiem o profilowanym belkowaniu. Na belkowaniu znajduje się prostopadłościenna kapliczka z wnękami w czterech ściankach, zamkniętymi odcinkowymi łukami. Całość wieńczy podobne profilowane belkowanie, nakryte namiotowym blaszanym daszkiem z żelaznym krzyżem. Od strony szosy u dołu kolumny-obelisku znajduje się przeszklona wnęka, w której znajduje się wizerunek Matki Boskiej Starowiejskiej.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, :)

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pomniki i miejsca pamięci