Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Śląskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 30 cze 2009, o 20:14 
Administrator

Imię: Leszek
Zakłady Dolomitowe Pieczyska, Cementownia Jaworzno, Cementownia w Szczakowej - nazw wiele, miejsce jedno. Zakład przeszło stuletni, rozpada się powoli przy wydatnym udziale miłośników recyklingu złomu i cegieł.
Niby Święty Graal, do którego wybierałem się od roku, wydawała się nieosiągalna, w końcu się udało i to w doborowym towarzystwie :mrgreen:
O historii potem, na razie zdjęcia:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 lip 2009, o 20:08 
Muszkieter

Imię: Marek
No to teraz coś ode mnie:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 lip 2009, o 20:15 
Administrator

Dziś zrobiłem identyczne zdjęcie, jak Twoje ostatnie :)
Pewne kadry są nieuniknione :lol:

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 lip 2009, o 22:17 
Administrator

Tak sobie grzebałem nieco w sieci i znalazłem wizualizację tego, co miało powstać na bazie cementowni:
Obrazek

Miało być pięknie,wyszło jak zwykle :(

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 sie 2009, o 10:24 

Piękny kompleks. Niegdyś chlebodawca okolicy, obecnie w ciszy znika... Miejsce ma niesamowity klimat. Zatrzymania i niemocy. Ehh kilka lat i nie zostanie już kamień na kamieniu...

Post Napisane: 6 lis 2009, o 14:51 
Administrator

W czasie porządków na dysku znalazłem taki tekst - skopiowany gdzieś w sieci (muszę chyba zacząć notować, skąd coś zapisuję). To najwyraźniej fragment jakiejś książki lub artykułu.

Cytuj:
W 1883 roku powstała spółka przedsiębiorców <Hecter, Josephy, Frische i Sixt>. Założyli oni w 1883 roku firmę o nazwie Przedsiębiorstwo Wapna i Cegieł Pierwszej Galicyjskiej Fabryki Portland Cementu w Szczakowej. Budowę zakładu rozpoczęto na terenie wykupionym od chłopów z Gminy Ciężkowice. Jego obszar wynosił 90tys. m kw. Projektodawcą zakładu był H. Łaszczyński. Pierwsze obiekty zakładu to 12 pieców szybowych <periodycznych>, 3 piece wapienne, młyn surowca i młyn cementu. Jednocześnie dokonywano zakupu <głównie w Niemczech> maszyn i urządzeń niezbędnych do produkcji. Podstawową siłą napędową zakładu miała być w tym czasie maszyna parowa o mocy 150KM, zakupiona na Węgrzech. Na początku 1884 roku prace budowlane były na ukończeniu, pozostał jeszcze montaż maszyn i urządzeń. W maju 1885 roku zaczęto produkować cement. Początkowo roczna produkcja wynosiła mniej więcej 6tys. ton cementu przy zatrudnieniu 200 osób. W 1887 roku z istniejącej firmy utworzono Austriacke Akcyjne Towarzystwo dla Fabryki Portland Cementu z siedzibą w Pieczyskach. Prezesem nowej spółki został Herferder, a siedzibę zarządu firmy przeniesiono do Berna. W 1893 roku przebudowano 12 pieców szybowych na bardziej ekonomiczne piece Dietza. dyrektorem zakładu był w tym czasie Szwajcar - inż. Senn Herman. W 1893 roku produkcja roczna cementu wynosiła około 40tys. ton przy zatrudnieniu 700 osób. W roku 1905 w cementowni zainstalowano pierwszy piec rotacyjny, a w 1908 dwa następne piece. W tym czasie zrezygnowano z tzw. suchej metody produkcji na rzecz metody mokrej <bardziej wydajnej>. Efektem tego był wzrost produkcji do 120tys. ton w 1909 roku. Dzieki kolejnemu piecowi rotacyjnemu stało się możliwe podniesienie rocznej produkcji do 150tys. ton. Warto wspomnieć, że w 1889 roku wprowadzono Statut Kasy Chorych, dot. ubezpieczenia robotników na wypadek choroby. Ponadto w 1903 roku powstała zakładowa orkiestra, dwa lata później zakład wybudował szkołę podstawową w Pieczyskach. Do wybuchu pierwszej wojny światowej cement produkowany w Szczakowej sprzedawano na terenie całego państwa polskiego oraz eksportowano do centralnej Europy. W okresie międzywojennym zakład stał się własnością nowej spółki o nazwie Sa Fabryka Portland Cementu Szczakowa z siedzibą w Bielsku. W 1923 roku uruchomiono komorowy młyn cementu o wydajności 240ton na dobe. W 1927 roku do zakładu wprowadzono podobne urządzenie, ale już o wydajności 460ton na dobę. Rok później został oddany do użytku nowy piec rotacyjny <150ton na dobę>. Wreszcie, 1929 zainstalowano 'olbrzyma'- piec rotacyjny o dł. 113m i wydajności 400 ton na dobę. Wśród pozostałych inwestycji tego okresu były zbiorniki na cement i młyny surowca. Rzobudowano także zakładową elektrownię <7tys kW>. Opisane pzredsięwzięcia wumożliwiły wzrost rocznej produkcji do 380tys. ton przy zatrudnieniu 700 osób. W latach 1918-1936 dyrektorem zakładu był inż. Zdzisław Krudzielski. Z osobą dyrektora wiąze się wiele wydarzeń dotyczących Szczakowej i okolicy. Z istotnych powodów wymienić nalezy poswtanie szkół- krawieckiej i przemysłowej <przyzakładowej> a takze osiedla mieszkaniowego przy fabryce. Pod koniec lat 20' cement produkowany w Szczkowej był zbywany nie tylko w Polsce ale równiez w Europie, Azji, Ameryce Południowej. Z wiazku z tym <wymogi kontrahentów zagranicznych> przy cementowni powstała fabryka worków papierowych do pakowania cementu, wcześniej sprzedawano go w beczkach lub luzem. Światowy kryzys gosp. na przełomie lat 20' i 30' doprowadził do załamania się produkcji w zakładzie. Ponieważ były problemy ze sprzedażą samego cementu w cementowni uruchomioną produkcje dodatkowe. Rozbudowano istniejącą na terenie zakładu prawie od XX w. wytwórnię dolomitu. Wyrabiano takze cegły dolomitowe i wapno hydrauliczne. Uruchomiono także Wytwórnię Fabrykacji Płyt Budowlanych Suprema. Mimo dodatkowej produkcji do wybuchu drugiej wojny w Szczkowej produkowano mniej cementu niż wcześniej. W czasie drugiej wojny światowej okupant zmienił nazwę zakładu na Fels Portland - Zement Dolomitwerke Szczkowa. Cementowania po przerwie spowodaowanej kampania wrześniową rozpoczeła produkcję. W okresie okupacji Niemcy nakazali zwiększyć produkcję dolomitu hutniczego. Po zakończeniu wojny fabryka powróciłą do dawnej nazwy a nadzór nad zakładem obiał Centralny Zarząd Materiałów Wiążących w Sosnowcu. Pierwszym powojennym dyrektorem był dr Jan Kuhl. Pomimo problemów produkcję wznowiono już w 1945 roku. Ma poczatku lat 50' w zakładzie poczyniono kilka inwestycji związanych głównie z mechanizacją dostarczania surowca, co pozwoliło osiągnąc roczną produkcję około 240tys. ton cementu i 40tys ton dolomitu <zatrudnienie 1800 osób>. Z końcem 1951 roku zakład upaństwowiono a od 1952 roku nosił nazwę Cementownia Szczkowa. W 1958 roku produkcja wyniosła 325tys ton cementu i 84tys ton dolomitu przy zatrudnieniu 1180 osób. W latach 60' w zakładzie dokonano pewnych inwestycji, ale były to maszyny i urządzenia niezwiązane bezpośrednio z produkcją. Wtedy wykonano równiez szereg remontów urządzeń produkcyjnych. Jednak zakład został pominięty przy centralnym podziale funduszy dla przemysłu cementowego. W tych latach produkowano rocznie 313-329tys ton cementu i 60-80tys ton dolomitu. Zakłademkierował W. Rudolf. Na początku lat 70' cementowni przyzano fundusze na kolejne inwestycje. Kupiono nowe środku transportu, zmechanizowano prace załadunkowe, powiększono kamieniołom Sodowa Góra. Był to równiez czas wielu remontów kapitalnych maszyn. Szczególnie dobre wyniki osiągnięto w 1972 roku- 350tys. ton cementu i 75tys ton dolomitu. W połowie lat 70' produkcja zaczęła spadac. Dodatkowo przestarzały technologicznie zakład bardzo zapylał okolice. Ostatecznie w 1980 roku podjęto decyzję o zamknięciu produkcji cementu. Produkowano tylko dolomit prażony i hutniczy. Wytwarzano tez materiały ogniotrwałe, mączkę dolomitową, a nawet nawozy dla rolnictwa. W końcu i ta część zakładu została całkowicie zlikwidowana.

Dzieje Przemyslu S. Proksa

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 6 lis 2009, o 16:35 
Stalker

Imię: Klamra
Ja jeszcze zaproponuję książkę dyrektora cementowni w jej najlepszych latach międzywojennych czyli Zdzisława Krudzielskiego "Wspomnienia". Jako że pochodzę z tamtych stron czytałem ją z całkowitym wzruszeniem i przejęciem. Przeniosłem się w czasie, jeszcze na dodatek jest tam wzmianka o moim pradziadku. Dla mieszkańców Szczakowej, Pieczysk i Ciężkowic pozycja obowiązkowa.

Post Napisane: 8 lis 2009, o 20:41 
Administrator

Parę zdjęć z okresu budowy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jedno z lotu ptaka:

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 22 lis 2009, o 16:39 

O widzę nawet moje zdjęcie zdjęcia i ręcznie przepisywany fragment książki Stanisława Proksy :)
Wieści z piątku: na oko z perspektywy ulicznej wszystko stoi jak stało w zeszłym roku (maju). Nie mogłem połazić, bo pewnie zaraz by sie ktoś zainteresował co tu szuka zakład energetyczny... Chociaz obiło mi sie o uszy, że mają tam stawiać osiedle zamiast tego parku przemysłowego...

Post Napisane: 22 lis 2009, o 19:57 
Administrator

joshua napisał(a):
O widzę nawet moje zdjęcie zdjęcia i ręcznie przepisywany fragment książki Stanisława Proksy :)

W przyrodzie nic nie ginie :mrgreen:
Czyli pewnie z forum gkw to skopiowałem.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 22 lis 2009, o 20:37 

Albo gkw albo były eksplorator, sam już nie wiem :)

Przepraszam Dowodzenie za OT :)

Post Napisane: 18 gru 2009, o 11:26 

Imię: Łukasz
Kilka ujęć z dachu hmm kotła ? (nie wiem dokładnie co to za budynek :))

[...]
Podczas wyprawy zauważyłem ekipy wyburzeniowe. Z rozmowy z jednym ze złomiarzy dowiedziałem się, że powoli zaczęło się wyburzanie budynków gdyz ma tu stanąc osiedle domków. Podobno jakiś inwestor z Krakowa co kupił ten teren oraz połowę huty w Szczakowej. Kiedyś miał tu powstać Park Pólnocny, ale temat upadł.

Wywożenie gruzu ze zburzonych budynków

[...]
A tu po jednym z budynków pozostał tylko plac i cegły.

Ostatnio edytowano 27 sty 2017, o 21:10 przez le_szek, łącznie edytowano 1 raz
Wycięte niedziałające zdjęcia

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 18 gru 2009, o 13:48 
Administrator

Na silos wszedłeś? Szacun :)

Chyba warto by się w styczniu wybrać na pożegnalną wizytę w takim razie...

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 18 gru 2009, o 14:19 

Imię: Tatiana
To i ja dodam coś od siebie :)
"STAŁE PODNOSZENIE SPRAWNOŚCI JEDNOSTEK OBRONY CYWILNEJ - OBOWIĄZKIEM KAŻDEGO ZPO"

Załączniki:
jaworzno.jpg
jaworzno.jpg [ 89.41 KiB | Przeglądane 1669 razy ]

Post Napisane: 23 gru 2009, o 09:39 

Imię: Łukasz
Zdjęcia cementowni z lotu paralotnią. Niestety nie znam autora tych zdjęć gdyż zostały one znalezione na jednym z serwerów dc++ jako luźno wrzucone fotki. Myślę jednak, że warte pokazania. Jak tylko uda mi się odnaleźć autora na pewno wstawię tutaj informację.

[...]

Bardzo ciekawi mnie konstrukcja odgrodzona od cenetowni drzewami. Jakiś silos ? Macie pomysł co to było lub co miało być ? Przyznam szczerze, że przy pierwszej wizycie pominąłem ten obiekt. Dostrzegłem go dopiero gdy pokazał mi zdjęcia brat ze swojej wyprawy.

Ostatnio edytowano 27 sty 2017, o 21:01 przez le_szek, łącznie edytowano 1 raz
Wycięte niedziałające zdjęcia

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 23 gru 2009, o 11:10 
Administrator

Haker_Sosnowiec napisał(a):
Bardzo ciekawi mnie konstrukcja odgrodzona od cenetowni drzewami. Jakiś silos ? Macie pomysł co to było lub co miało być ? Przyznam szczerze, że przy pierwszej wizycie pominąłem ten obiekt. Dostrzegłem go dopiero gdy pokazał mi zdjęcia brat ze swojej wyprawy.

Ja to zlokalizowałem na zumi, ale nie chciało mi się przedzierać, żeby sprawdzić. Może to szkielet jakiejś chłodni kominowej?

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 23 gru 2009, o 15:48 

Swego czasu była przy zakładzie elektrownia. Może to do niej należała ta chłodnia.

Post Napisane: 2 sty 2010, o 16:55 

Imię: Piotrek
Mnie także zaciekawił ten obiekt odkąd zobaczyłem go na zdjęciu lotniczym i dlatego przy drugiej wizycie na cementowni przedarłem się przez krzaki i zrobiłem trochę fotek z bliska z których kilka wstawiam poniżej :) Bezpośrednio w sąsiedztwie obiektu znajduje się budynek, który zapewne był częścią całej instalacji. Nie wiem dokładnie w jakim celu służył ten obiekt, z tego co słyszałem to była jakaś chłodnia ale ile w tym prawdy? naprawdę nie wiem. Być może ta betonowa "spirala" w której znajduje stalowe zbrojenie odprowadzała ciepło. Zaraz przy budynku od strony cementowni płynął potok Łużnik, który jest nawet zaznaczony na mapach choć w lecie gdy się tam przedzierałem koryto było całkowicie suche. W każdym razie polecam tam zajrzeć przy okazji wizyty na cementowni.

[...]

Pozdrawiam
Piotrek

Post Napisane: 24 sty 2010, o 12:31 

Imię: Filip W.
To też dodam pare groszy od siebie ... 3 wyprawy w ciągu roku, kolejna zapasem :)

Ostatni wypad 21.11.2009r. przywitała mnie tablica ...
Obrazek
Panoramka ...
Obrazek
Silosy od "dupy strony" :D
Obrazek
Mieszalnik szlamu
Obrazek
Z pod komina ..
Obrazek
Widać już ze zburzono budynek administracji
Obrazek
Szkieletor, kolega poszedł na koniec ja nawet krawędzi nie przekroczyłem :D
Obrazek
Obrazek
Hala, z ładnym oświetleniem !
Obrazek
A na koniec trzeba się doładować pozytywną energią ...
Obrazek
Widok z silosów na Hute Szczakową
Obrazek

II -gi wypad 1. IV. 2009r

Jakiś podajnik czy cóś
Obrazek
Panorama na zakład z silosów
Obrazek
To był hardcor ... wlazłem na 9 piętro wieży ....
Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 24 sty 2010, o 12:56 
Stalker

Imię: Klamra
Zarąbiste foty. :thumright:

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Śląskie