Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Śląskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 9 mar 2011, o 19:00 

Jej początki sięgają 1836 roku, kiedy to decyzję o jej budowie podjęli Hugo I Henckel von Donnersmarck oraz berliński Dom Bankowy braci Oppenfeld. Tego samego roku położono kamień węgielny pod budowę zakładu hutniczego. Nowej hucie nadano nazwę "Laurahütte" (Huta Laura). Gdy w 1842 roku zatonął statek z ładunkiem angielskich szyn na budowę kolei Wrocław-Mysłowice, towarzystwo Kolei Górnośląskiej zamówiło szyny interwencyjnie w nieznanej jeszcze szerzej hucie "Laura". Ich jakość rozsławiła firmę w Europie i szereg pierwszych kolei europejskich budowanych w tym okresie zamawiało odtąd tutaj szyny i akcesoria torowe (m.in. Kolej Wilhelma, Kolej Dolnośląsko-Markijska). Huta w swej historii produkowała szeroką gamę wyrobów takich jak: surówka, stal pudlarska, stal martenowska, pręty różnych kształtów, bednarka, kątowniki, szyny kolejowe, blacha gruba, blacha cienka, beczki, wiadra, rynny potrzasalne, rury zgrzewane ogniowo na zakładką i na styk, rury bez szwu.
Tyle wyczytałem na wikipedii...

Ostatnio edytowano 30 wrz 2017, o 15:09 przez le_szek, łącznie edytowano 1 raz
Wycięte niedziałające zdjęcia

Post Napisane: 22 sie 2011, o 20:48 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Jeszcze kilka lat temu to jakoś wyglądało, potem rozebrali hale od strony tramwaju i od strony nasypu wąskotorówki. Za niedługo wrzucę fotki z zewnątrz.

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 29 sie 2011, o 09:38 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Ten niby zbiornik przypomina mi stanowisko do wybijania odlewów z kokili i rozbijania skrzepów.W skrócie,suwnica podnosiła dużą stalową kulę która następnie spadając uderzała w odpowiednio ułożoną kokilę ew. skrzep.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 8 wrz 2011, o 17:29 

Imię: Grzegorz
Od strony ul.Konopnickiej w głębi za zbiornikiem znajduje się bocznica z nastawnia i jakimś budyneczkiem dość współczesnym.

Zbiornik

Obrazek

Tym razem zbiornik od środka

Obrazek

Budynek wyglądający jak WC (ma dwa wejścia).
Stoi przy torach więc może to jakaś przerośnięta stróżówka, zwłaszcza, że idąc od niej w kierunku "zbiornika" przechodzi się obok pozostałości bodajże rampy.

Obrazek

i na koniec nastawnia - a obecnie tani bar dla meneli

Obrazek

a zapomniałbym obok nasypu biegnącego wzdłuż ul.Konopnickiej znajduje się rozdzielnia pary

Obrazek

Przy tej też ulicy znajdowało się skrzyżowanie torów, z mostu pozostały już tylko przyczółki

Obrazek

:twisted: Kolejny etap pograsować pomiędzy budynkami huty

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 wrz 2011, o 16:25 

Poza tym na owych terenach oprócz "Huty Jedność" ("Laura" "Laurahütte") znajdowały się także "Georgshütte" (prawdopodobnie na terenach obecnej "Huty Jedność") "Hohenlohehütte", "Glauberishütte", oraz kopalnia "Gute Zafluch Grube" z szybem "Joanna II" oraz "Alma".

Obrazek

W okresie wojennym znajdował się tu podobóz KL Auschwitz "Laurahütte" między 1944r. a 1945r.. Obóz ten mieścił się w firmie "Berghütte - Königs und Bismarckhütte" i więził 937 osób. 23 stycznia 1945 więźniowie zostali ewakuowani do KL Mauthausen. Po II wojnie światowej trzymani tam byli jeńcy niemieccy zmuszani do pracy w pobliskiej kopalni. Później obiekt wykorzystany został na obóz pracy dla drobnych przestępców i odrabiających służbę wojskową. Na terenie dawnego obozu obecnie znajduje się osiedle Wróbla-Korfantego.

Komendantem obozu "Laurahütte" był Walter Konrad Quakernack (ur. 9 lipca 1907 w Bielefeld, zm. 11 października 1946 w Hameln) - zbrodniarz hitlerowski, SS-Oberscharführer, członek załogi obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau, Neuengamme i Bergen-Belsen.
Urodził się w Bielefeld. Karierę obozową rozpoczął w Auschwitz. Quakernack pełnił tu służbę między innymi jako funkcjonariusz Wydziału Politycznego (obozowego gestapo) i komendant podobozu (Lagerführer) Eintrachthütte. Brał aktywny udział w egzekucjach i okrutnych przesłuchiwaniach więźniów. Uczestniczył również w akcji gazowania Żydów w Birkenau i kremacji ciał ofiar. W Eintrachthütte wsławił się brutalnością w stosunku do więźniów pochodzenia żydowskiego. Podczas ewakuacji podobozu do Bergen-Belsen mordował z zimną krwią niezdolnych do dalszego marszu więźniów (ok. 100 z nich zginęło). Następnie Quakernack był komendantem Hanower-Mühlenberg, podobozu KL Neuengamme. Obóz ten był strzeżony między innymi przez 40 marynarzy, co było ewenementem w strukturach obozowych SS.
Walter Quakernack dostał się w obozie Bergen-Belsen do niewoli alianckiej. Został skazany podczas drugiego procesu załogi Bergen-Belsen (w Celle) na karę śmierci za zbrodnie popełnione podczas marszu śmierci z Eintrachthütte do Bergen-Belsen. Wyrok wykonano przez powieszenie dnia 11 października 1946 roku w więzieniu w Hameln.

Źródło:
Wikipedia / Huta Laura (podobóz KL Auschwitz)
Wikipedia / Walter Quakernack
Mapka

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 10 wrz 2011, o 21:43 
SAM Urbex

Huta Jerzego (Georgshütte) znajdowała się na terenie obecnej walcowni rur. Szyb Alma znajdował się niedaleko rogu Konopnickiej przy Interkomisie.

Mój Instagram

Post Napisane: 4 maja 2012, o 22:44 

Imię: Krzysztof
Witam Wszystkich!
Jestem tu nowy, ale że też zdarza mi się chodzić po różnych miejscach, włączę się w dyskusję.
Ostatnio byłem połazikować po terenie huty, zdjęcia zapraszam do zobaczenia na fb
link: http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 448&type=3

Sztajger; Bratnia Dusza;
co do wspomnianej dziury to reszta po wydziale COS - Ciągłego odlewania Stali. - system działania w wikipedii
Te dwa kominy to pozostałość po wydziale stalowni,

Budynek z dachem jak piła - to Wydział Walcowni Innocenti - już nieczynny i z tego co wiem to rozszabrowany
Budynek przy nasypie wąskotorówki (ten rozszabrowany ze ścianami idącymi w trójkąty) to reszta po wydziale Mannesmann, obok niego hala ORW - Oddział Rur Wiertniczych - na nim coś się jeszcze dzieje - bo chodziły suwnice.
co do zbiornika - widziałem, że odpowiedź już się pojawiła - i dokladnie jest to pozostałość po czymś w rodzaju kafaru do rozbijania żużlu powstałego przy wytopie surówki? (chyba, tak mi Ojciec mówi)

Jak macie jakieś wskazówki, jak się w miarę bezpiecznie poruszać po terenie huty żeby się nie nadziać na kolegów z Inpulsu to z góry dzięki.
Gadałem ostatnio z szabrownikami i z tego co mi powiedzieli: Mannesmann jest względnie bezpieczny, tyłami idąc od nasypu wąskotorówki, przy osadnikach, i między opuszczonymi budynkami obok tej ceglastej wieży można w miarę spokojnie dojść do kominów stalowni i dalej do dziury po COS, na prawo od COS widziałem przy znacznym obniżeniu terenu, jakieś reszty konstrukcji betonowych? Reszta po piecach Martenowskich?
Reszty niestety nie udało mi się zbadać, a jest ochota na jeszcze...

Pozdrawiam

Post Napisane: 5 maja 2012, o 14:28 

Byłem tam dziś (5 maj 2012), spokój, cisza przerywana odgłosami prac recyklingowych.
Ochrona jak jest to przebywa w budynku oznaczonym poniżej i nie niepokoi nikogo.

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 5 maja 2012, o 15:14 

Kila zdjęć z wypadu na teren Huty Jedność

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A zapewne tego pilnuje ochrona:

Obrazek

Więcej zdjęć:
Huta Jedność
Huta Jedność Blues Band

Ostatnio edytowano 5 maja 2012, o 16:20 przez Gabryś, łącznie edytowano 1 raz

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 5 maja 2012, o 15:26 

A w budynku w którym znajdował się...
WARSZTAT KONSTRUKCYJNY
i nie tylko bo:
WYDZIAŁ OBSŁUGI TECHNICZNEJ
ODZIAŁ MECHANICZNO-REMONTOWY
oraz
KUŹNIA
Natrafiłem na stosy dokumentacji, która notabene wala się po całym terenie lecz nie w takiej ilości

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

oraz inne miejsca:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 5 maja 2012, o 15:44 
SAM Urbex

Gabryś, znalazłeś jakieś schrony plot? Widzę napis na jednym zdjęciu, ale nie wiem czy jest dostępny. Z całą pewnością za niedługo się tam wybiorę.

Mój Instagram

Post Napisane: 5 maja 2012, o 16:16 

Nie wpadły mi w oczy żadne wejścia do schronów mimo wskazujących je strzałek (zapewne są zabezpieczone choć mogę się mylić).
Te, które zauważyłem wyglądały tak:

Obrazek Obrazek

Więcej zdjęć:
Huta Jedność
Huta Jedność Blues Band

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 6 maja 2012, o 22:26 

Imię: Karol
Nie są zabezpieczone. We wskazanym przez ciebie schronie 6 byłem w środku są jakieś resztki nawet ostał się filtr powietrza. Po przeciwnej stronie hali jest 2 schron nr nie pamiętam, kolejny jest w ambulatorium (w środku jest dziwna atmosfera bo czuć śmiercią może dlatego że był tam pod obóz koncentracyjny) kolejnych nie znalazłem.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 6 maja 2012, o 23:21 
SAM Urbex

Dzięki za wszelkie info, w przyszłym tygodniu na 95% się tam wybiorę. Jednak też złomiarze robią swoje. Dzisiaj przejeżdżałem nasypem wąskotorówki. Zniknęła brama kolejowa niedaleko ul. Konopnickiej, znika też płot. Spora grupa wskakiwała sobie na teren huty przez okna hal z których ino ściany zostały.

Mój Instagram

Post Napisane: 7 maja 2012, o 02:30 

Dokładnie złomiarze nie śpią.
Na razie zajmują się konkretami drobnicy jeszcze nie ruszyli. A czekać tylko aż powtórzy się historia z przed dwóch lat bo transformator w murze hali, o której wspominasz nadal pracuje (specyficzne buczenie), a tuż obok przechodząc między nasypem a ów halą w pobliżu skrzyni z gazem czuć jego zapach.

Śmiertelne porażenie prądem w Siemianowicach Śląskich

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 maja 2012, o 10:52 

Wszystkie trafo chodzą (przy kominach stara i nowa hala manesmana, stara hala innocenti, między budynkami szatni).
Co do ochrony to oni nie siedzą w hali manesmana tylko w budynku bramy od strony głowackiego.
Wielkie składowisko dokumentacji znajduje się tez w hali innocenti w pomieszczeniach socjalnych lub technicznych zaraz obok dziury po piecu.
Złomiarze nie tylko wyrywają to co metalowe ale także stare budynki pozbawiane są wszystkiego co drewniane bo idzie to na opał. Z szatni/biur hali innocenti uratowałem od spalenia dębowe biurko wystarczy je tylko odnowić :razz:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 maja 2012, o 17:28 

Moje wskazanie lokalizacji ochrony mogło być mylne, ale takie odczucie odniosłem będąc w okolicy hali, którą wskazałem.

Niestety docierając pod "wielką dziurę" zawróciłem w kierunku, z którego przyszedłem (nasyp wąskotorówki / złomnica huty / ul.Konopnickiej) i nie zwiedziłem hali Innocenti (dach w piłę tak ? :) ). Teraz przynajmniej mam pretekst przed samym sobą żeby tam wrócić na dłuższe zwiedzanie, i douczyć się nazewnictwa budynków huty bo sam z siebie się śmieje, że nie potrafię powiedzieć gdzie byłem co widziałem ;) .

p.s.
Czy jest możliwość zwiedzenia "wielkiej dziury", wejścia do niej ?

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 maja 2012, o 19:22 

hala walcowni manesmana jest nadal czynna i są tam składowane rury wiertnicze produkowane przez jakąś hiszpańska firmę dlatego ci się wydawało że tam są bo jest tam po prostu ruch.
tak innocenti jest w piłkę :rotfl2: wielki plac na środku huty to hala po stalowni

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 maja 2012, o 12:12 

Imię: Krzysztof
Mała poprawka do wypowiedzi Sztajgra: Hala Walcowni Manessmanna jest nie czynna, to jest ta bez dachu, to co jest obok i faktycznie jest czynne to jest ORW - Oddział Rur Wiertniczych (być może tam faktycznie działa jakaś hiszpańska firma), był połączony ze Starym Mannessmanem (tym po którym zostały tylko ściany).

W weekend chyba się tam znów wybiorę.
Czy ktoś się orientuje , czy po hali Innocenti oraz w rejonie wydziału transportowego (przy bramach kolejowych) można spokojnie połazikować?

Post Napisane: 8 maja 2012, o 13:08 

sageef wszystko się zgadza ale rury wiertnicze też można produkować metodą manesmana i tak też jest napisane nad bramą hali. Więc moje info jest poprawne w połowie xD

co do innocentiego to można spokojnie łazić choć polecam weekend bo w tygodniu firma rozbiórkowa szaleje i nie wiadomo czy nie zakapują, co do bramy kolejowej to byłem dziś jest tam w miar spokojnie ale widać że jedna z hal jest używana a budynek działu kontroli jest porządnie zabezpieczony

naniosłem kilka poprawek za mapkę (trafo i schrony jeszcze w sumie 2 do odnalezienia)

może jakiś wypad w większym gronie w weekend bo samotnie afiszować się przed złomiarzami ze sprzętem trochę nierozsądne bo wiadomo wódka typu F16 robi swoje :rotfl2:

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Śląskie