Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 25 wrz 2016, o 20:50 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Ta willa intrygowała mnie od bardzo dawna,a na fest dobrych ośmiu lat,
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 183.35 KiB | Przeglądane 805 razy ]

Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 195.59 KiB | Przeglądane 805 razy ]

Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 193.39 KiB | Przeglądane 805 razy ]

Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 180.91 KiB | Przeglądane 805 razy ]

Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 168.15 KiB | Przeglądane 805 razy ]

Załącznik:
7..JPG
7..JPG [ 137.03 KiB | Przeglądane 805 razy ]

Załącznik:
8..JPG
8..JPG [ 227.47 KiB | Przeglądane 805 razy ]

Załącznik:
9..JPG
9..JPG [ 207.16 KiB | Przeglądane 805 razy ]

Załącznik:
10.JPG
10.JPG [ 214.5 KiB | Przeglądane 805 razy ]

Załącznik:
11.JPG
11.JPG [ 222.21 KiB | Przeglądane 805 razy ]

Załącznik:
12.JPG
12.JPG [ 141.98 KiB | Przeglądane 805 razy ]

kompletnie nie pasowała do otoczenia jakby z innej bajki,wokół zwykłe kamienice jakich wiele.
Jak widać musiała zwracać uwagę,pamiętałem że najpierw siedziba PZPR-u,potem jakiegoś banku.
Dopiero jak władze Świon zaczęły umieszczać tabliczki opisujące poszczególne budynki zabytkowe czy dawnych instytucji użyteczności publicznej coś się wyjaśniło.
Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 172.29 KiB | Przeglądane 805 razy ]

A że łaziłem po cmentarzach skojarzyłem z pewnym Georgem Martinem,pochowanym na cmentarzu ewangelickim w Świętochłowicach
Załącznik:
S7303980.JPG
S7303980.JPG [ 245.16 KiB | Przeglądane 805 razy ]

Załącznik:
S7303875.JPG
S7303875.JPG [ 220.44 KiB | Przeglądane 805 razy ]

Załącznik:
S7303875 - Kopia.JPG
S7303875 - Kopia.JPG [ 202.21 KiB | Przeglądane 805 razy ]

i zacząłem pytać na forum świętochłowickim i dostałem dość wyczerpującą informację,która potwierdziła moje podejrzenia.
"Ecik -- http://swietochlowice.biz/forum/viewtop ... f=13&t=257

W książce "Centrum Świętochłowic" możemy znaleźć:
"że w latach 1883-1884 Artur Niclas dostał parcelę (jako rekompensatę za szkody górnicze) na południe od Matyldy Wschód. Założył tam gospodę i nieznany bliżej „zakład fabryczny“. Potem odsprzedał ją Martinowi, który tam prowadził swą Spółkę z o.o., czyli Fabrykę Kół Zębatych".
A o tzw. willi Martina, że nazywano ją i ciągle jeszcze nazywa willą Wallisa, "który z rodziną czas jakiś tam mieszkał (razem z rodziną działacza plebiscytowego Ceglarka). Willa nie była własnością Wallisa (tylko tu mieszkał), lecz Olgi Tümler z d. Martin. Po wojnie w gmachu tym miał siedzibę Komitet Miejski Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, zaś po przemianie w 1989 roku i odrestaurowaniu budynku znalazł się tam bank, potem Urząd Stanu Cywilnego, a obecnie w miejsce banku jest inny wydział Urzędu Miasta. Posiadłość Martinów znajdowała się także po drugiej stronie ulicy (bliżej mijanki, obecnie jest tam parking). Na przełomie XIX i XX wieku był to elegancki dom z dużym ogrodem, gdzie w okresie międzywojennym była Fabryka Blach Dziurkowanych Martina (zaś Fabryka Kół Zębatych była przy dawnej ulicy Lipińskiej (teraz okolica Powiatowej Straży Pożarnej), a potem prawdopodobnie przy obecnej Krasickiego (po likwidacji Kopalni Matylda Wschód). W czasie wojny włączono go do Huty Zgoda. Po wojnie natomiast było tam najpierw Przedsiębiorstwo Ciężkiego Sprzętu Budowlanego /przeniesione potem do Tychów/, później Przedsiębiorstwo Robót Antykorozyjnych /potem przeniesione do Lipin/. Aktualnie są tam warsztaty MZBM". Wiem też, że przed kilku laty potomkowie rodziny rozpatrywali możliwość odzyskania tego domu. Nie interesowałem się zbytnio sprawą, szkoda tylko, że pozabierali wszystkie stare fotografie posiadłości (tej po drugiej stronie ulicy)."
Ta druga posiadłość znajdowała się tu
Załącznik:
DSCN0792.JPG
DSCN0792.JPG [ 229.16 KiB | Przeglądane 805 razy ]

a głębiej fabryka blach dziurkowanych.Mało tego,przy wieżach kop. Polska są fotki archiwalne,różne a wśród nich ta
Załącznik:
DSCN6023.JPG
DSCN6023.JPG [ 175.61 KiB | Przeglądane 805 razy ]

podpisana jako fabryka kół zębatych rzeczonego Martina,śladów po niej nie znalazłem ale to jest to miejsce
Załącznik:
A.JPG
A.JPG [ 192.46 KiB | Przeglądane 805 razy ]

Załącznik:
B.JPG
B.JPG [ 217.01 KiB | Przeglądane 805 razy ]

Załącznik:
D.JPG
D.JPG [ 217.4 KiB | Przeglądane 805 razy ]

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 25 wrz 2016, o 20:54 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Wielokrotnie włóczyłem się po tej okolicy poszukując śladów przeszłości,dotyczącej innej przeszłości ;)
Reklama firmy
Załącznik:
Martin2.jpg
Martin2.jpg [ 106.32 KiB | Przeglądane 802 razy ]

bez kółek zębatych nie byłoby postępu cywilizacyjno-technicznego więc fabryka ważna.
Załącznik:
1939 rok.jpg
1939 rok.jpg [ 254.57 KiB | Przeglądane 802 razy ]

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Śląskie