Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 15 gru 2014, o 00:22 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Powstał jako pierwszy zakład przeróbczy spółki Haldex w Polsce, uruchomiony w 1961 roku. Usytuowany został koło kopalni Michał na terenie 19 ha, jego moc wynosiła wtedy 3200 ton odpadów na dobę. W latach 90 wyburzono część kompleksu włącznie z wysokim kominem, na względu na olbrzymie zanieczyszczenie jakie powodowała (widoczna od 30.47 w https://www.youtube.com/watch?v=lmYQdFU3JmQ). Pozostała niewielka część zakładu pracowała normalnie.
W 2006/7/8 (nie pamiętam dokładnie) wyburzono taśmociąg prowadzący nad ulicą Michałkowicką na bocznicę kopalni Michał. Zakład został wyłączony z użytku najpewniej w tym roku (tego nie jestem pewien) z racji niskiej opłacalności. We wrześniu zostało wydane pozwolenie na rozbiórkę kompleksu. Tak się prezentowały zabudowania pod koniec października:

Obrazek

Kompleks przy ulicy Michałkowickiej, jeszcze niedawno działał.

Obrazek

Jedna z dwóch bram:

Obrazek

Z tego budynku nad ulicą szedł taśmociąg na bocznicę kopalni Michał.

Obrazek

Obrazek

Ucięta taśma:

Obrazek

Obrazek

Dawna brama:

Obrazek

Taśma prowadząca do sortowni przy bocznicy.

Obrazek

Droga zakładowa do bocznicy.

Obrazek

Dalej nie doszedłem, więc wróciłem tam 2 listopada. Wlazłem na hałdy dla lepszej perspektywy i troszkę się zdziwiłem...

Obrazek

Obrazek

Stąd widać że większość zabudowań jest w fatalnym stanie, kompletna ruina. Czy to mogło funkcjonować jeszcze rok temu, czy to efekt prac likwidacyjnych?

Obrazek

Tutaj szło parę taśmociągów, wszystkie zostały zrzucone. Na Google Maps je jeszcze ładnie widać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Hałdy od strony Fabudu są dosyć strome:

Obrazek

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Ostatnio edytowano 20 gru 2014, o 14:25 przez Chudy1210, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 15 gru 2014, o 00:40 
SAM Urbex

Ciąg dalszy, czyli bocznica. Została przyłączona do magistrali piaskowej z Kuźnicy Warężyńskiej i z Jęzora. Obecnie ta magistrala jest w większości zlikwidowana, jedyny tor ze stacji Zygmunt August szedł właśnie na siemianowicki Haldex. 4 lata temu jeszcze jeździły nim pociągi. Kierował nimi posterunek bocznicowy Siemianowice, obecnie w kiepskim stanie.

Obrazek

Obrazek

Wejścia do środka brak. Tak obecnie wygląda jedyny tor do Haldexu, zresztą nieużywany. W tym miejscu magistrali szedł dwutor, w miejscu z którego robiłem zdjęcie.

Obrazek

Mam zdjęcia z 2011 roku, ale ciężko mi będzie je znaleźć :lol: Dalej tor idzie prosto na Haldex. Kiedyś istniała obok bocznica Fabudu, zlikwidowana w latach 90.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zbliżamy się do bocznicy. Nie podchodziłem zbyt blisko, bo piesek biegał luzem :)

Obrazek

Taki stan rzeczy mnie zaskoczył:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ruina kompletna. Wyszedłem widzianą parę dni wcześniej bramą:

Obrazek

Wróciłem ponownie 7 listopada z Szombierkiem. Pogoda była taka sobie i zdjęcia też takie wyszły. Za to wyburzenia było doskonale widać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Koniec bocznicy:

Obrazek

Obrazek

Kolejna ciekawostka: do zakładu dojeżdżała wąskotorówka. Odgałęziała się przy stacji Bytków Wąsk, linia szła tam prosto do kopalni Michał, a przy Kotłomontażu w Parku Górnik rozgałęziała się, tworząc najpewniej trójkąt torowy. Jeden szlak szedł właśnie tunelem pod linią normalnotorową na teren Haldexu. Nasypy po tych liniach są świetnie zachowane i służą za ścieżki spacerowe. Po samej wąskotorówce już na terenie Haldexu ostały się podkłady, nie mam ich na zdjęciach.
Kolejne zdjęcia z 12 grudnia. W zasadzie jest już po wszystkim, tylko najwyższy budynek jest jeszcze rozbierany.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teren bocznicy, nic nie zostało.

Obrazek

Obrazek

To jeszcze jedna ciekawostka: parędziesiąt metrów na południe od Haldexu po wojnie założono kolonię Nowa Belgia. Było to niewielkie osiedle zbudowane dla przybyłych po wojnie komunizujących robotników z Belgii. Na ich nieszczęście w 1961 roku uruchomiono "za płotem" Haldex. Wskutek olbrzymiego zanieczyszczenia osiedle zostało opuszczone i zrównane z ziemią, obecnie jest to teren zagospodarowany pod siedziby firm. Zdjęcia z wyburzania Nowej Belgii i potężnego wtedy zakładu: https://www.facebook.com/media/set/?set ... 384&type=1

Mój Instagram

Post Napisane: 14 lut 2015, o 09:57 

Imię: Jarek
Szok jeszcze w 2010 tam pracowałem a teraz już praktycznie nic niema................

Post Napisane: 29 gru 2015, o 17:42 

Imię: Tomek
Stan na przełom listopada i grudnia 2015 ... znudzona ochrona z psem, coraz mniej śladów.

Załączniki:
Ostatni budynek III.JPG
Ostatni budynek III.JPG [ 158.73 KiB | Przeglądane 967 razy ]
Ostatni budynek II.JPG
Ostatni budynek II.JPG [ 180.54 KiB | Przeglądane 967 razy ]
Brak skrajni ....JPG
Brak skrajni ....JPG [ 186.12 KiB | Przeglądane 967 razy ]
Po prawej dawny posterunek bocznicowy.JPG
Po prawej dawny posterunek bocznicowy.JPG [ 196.19 KiB | Przeglądane 967 razy ]

Post Napisane: 30 gru 2015, o 09:47 
SAM Urbex

Naprawdę, zostawili ochronę? Pewnie żeby hałd nie ukradziono :rotfl2:

Mój Instagram

Post Napisane: 3 lut 2018, o 20:40 

Imię: Patryk
Stan obecny, wszystko zrównane.

Załączniki:
DSC_1192.JPG
DSC_1192.JPG [ 182.95 KiB | Przeglądane 243 razy ]
DSC_1194.JPG
DSC_1194.JPG [ 163.6 KiB | Przeglądane 243 razy ]
DSC_1196.JPG
DSC_1196.JPG [ 162.43 KiB | Przeglądane 243 razy ]
DSC_1197.JPG
DSC_1197.JPG [ 109.23 KiB | Przeglądane 243 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Śląskie