Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Śląskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 4 lis 2014, o 16:49 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Dalej kiedyś brama II na ul. 16-tego Lipca,obecnie uległa całkowitemu przeobrażeniu.
Załącznik:
19.JPG
19.JPG [ 119.86 KiB | Przeglądane 1180 razy ]

to nie było takie duże,nad bramą była hutnicza stołówka,serwowano łazanki,nieśmiertelne karminadle i zupy wszelakie.
Załącznik:
20.JPG
20.JPG [ 170.9 KiB | Przeglądane 1180 razy ]

ten budynek to nie pamiętam jego przeznaczenia,jakieś szatnie tam były napewno
Załącznik:
21.JPG
21.JPG [ 150.22 KiB | Przeglądane 1180 razy ]

Załącznik:
22.JPG
22.JPG [ 123.66 KiB | Przeglądane 1180 razy ]

a obecny wjazd/wejście za nim
po lewej laboratorium stalowni
Załącznik:
23.JPG
23.JPG [ 154.43 KiB | Przeglądane 1180 razy ]

widać instalacje VOD-u i VAD-u,przylegała do hali cienkiej blachy łaznia,którą zburzono pod te instalacje.
Załącznik:
DSCN3159.JPG
DSCN3159.JPG [ 145.36 KiB | Przeglądane 1180 razy ]

Cośkolwiek o stalowni,dyrektorem w latach 1895-1909 był Otto Thalner,pochodził z Lombardii,wydał trzy książki które należały do naukowego arsenału naukowego tamtych czasów.
Jemu przypisuje się wyjątkowe zasługi w uzyskiwaniu znakomitej jakości stali.A stal oznaczona jako NC 4 znalazła szerokie zastosowanie m.in. w powstającym przemyśle samochodowym.
Stalownia przechodziła ciągłe modernizacje zgodnie z rozwijającymi się technologiami wytopu stali.
Od pieców pudlarskich,po których w latach 60-tych jeszcze stały kominy
Załącznik:
DSCN2882.JPG
DSCN2882.JPG [ 225.95 KiB | Przeglądane 1180 razy ]

ta walcownia podpisana na zdjęciu to też najstarszy wydział do dziś ma relikty,a jego napęd elektryczny miał dość ciekawą historię.
Stara fota też je widać,z tym ta bocznica już prawie nie istnieje
Załącznik:
xxx.JPG
xxx.JPG [ 129.06 KiB | Przeglądane 1180 razy ]

Piece martenowskie (od Braci Emila i Piera Martina 11864)
hala lejnicza widać kokile
Załącznik:
DSCN3623.JPG
DSCN3623.JPG [ 133.55 KiB | Przeglądane 1180 razy ]

dalej piece łukowe (od Wilhelma Siemensa 1878),ulepszone przez Paula Louisa Heroulta które były przełomem w hutnictwie.
Aż do lat 60-tych XX w. kiedy oddano do użytku stanowisko odlewania wlewków w komorze próżniowej,co odbiło się szerokim echem w hutnictwie.Następnie od 1980 rozpoczęła się likwidacja martenów,1989 rozpoczęto całkowitą zmianę technologii w urządzeniach obróbki poza piecowej VAD i VOD.
VOD = odwęglanie próżniowo tlenowe; VAD = odgazowanie w łukowym piecu próżniowym;
Kiedyś nie była jedna stalownia w jednym miejscu,nie potrafiłem zajarzyć o co chodzi,dostałem plan od Jacka Nowaka z jego prywatnych zbiorów wraz z zgodą na
ujawnienie publiczne.
Załącznik:
Kopia hajduki2.jpeg
Kopia hajduki2.jpeg [ 214.35 KiB | Przeglądane 1180 razy ]

przy czym Kolejowa to obecna Stalowa,kotłownia to ózniejsza wytrawialnia Woznik.
Stalownia w jednym miejscu,a magazyn cienkiej blachy to pózniejsza łaznia która uległa likwidacji.
Tę część huty najtrudniej opisać,tutaj następowały ciągłe zmiany spowodowane zmianami profilu produkcji i modernizacjami.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 5 lis 2014, o 21:28 

W gwoli ścisłości stalownia Huty Batory nie posiada ( i nie posiadała) instalacji VOD. Obróbka stali odbywa się na agregacie VAD lub LHF (piecokadź) - to z oficjalnej stronki

Post Napisane: 5 lis 2014, o 21:56 
Przyjaciel

Vasco napisał(a):
W gwoli ścisłości stalownia Huty Batory nie posiada ( i nie posiadała) instalacji VOD. Obróbka stali odbywa się na agregacie VAD lub LHF (piecokadź) - to z oficjalnej stronki

To informacje z monografii huty wydanej w 1993 roku.Więc albo było w planie,albo odstawiono.
W każdym razie rzecz godna uwagi.

Post Napisane: 6 lis 2014, o 10:21 
Przyjaciel

Napisano:
"W ramach drugiego etapu latem 1992 oddany został do użytku kompletny obiekt do poza piecowej obróbki stali w kadzi piecowej VAD,w trzecim etapie przewidziana jest budowa stanowiska VOD i nowego pieca elektr. o pojemności 25 ton w miejscu martena nr. 2."
Inwestycja miała być ukończona w roku 1995 i miał ulec likwidacji ostatni marten.
Marteny zlikwidowano,ten 25-cio tonowy stawiano za moich czasów jeszcze.Więc przyjąłem że projekt został zrealizowany.W takim razie błąd druku,lub jednak odstąpiono od instalacji VOD.
Dzięki za czujność.

Post Napisane: 6 lis 2014, o 12:14 

Z tego co zdążyłem sie zorientować to faktycznie miało być VOD ale koniec końców zdecydowano się na budowę LHF-u, czyli piecokadzi..

Post Napisane: 6 lis 2014, o 16:24 
Przyjaciel

No cóż dzięki za info,a z drugiej strony po 1992 (a monografia była zakończona wcześniej) nadal zachodziły zmiany.I tu może być problem z niektórymi datami,niewielki a jednak.Natomiast duży problem będzie z wydz. młotowni,prasowni tam zachodziły niezwykle dynamicznie i często.

Post Napisane: 8 lis 2014, o 12:59 
Przyjaciel

Walcownia średnio-drobna.
Powstała róznocześnie z wydziałem piców pudlarskich jako "Feineisennwaltzwerk" walcownia drobnego żelaza.
Wykorzystywała ciepło pieców pudlarskich więc pieców grzewczych tam nie było,w 1874 powiększono ją do trzech zespołów
i były napędzane maszynami parowymi.Dopiero jak zaczęto likwidować te piece zaszła potrzeba ich postawienia.
Były dwa jeden "Siemens" półgazowy i przetokowy opalany węglem,ponadto piece żarzalne "Stobbei-Ofen" i jeden z wysuwanym trzonem (pamiętam że było ich kilka bo jeszcze stały) ,dołożono tokarnię i szlifiernię do wykonywania kalibrów w walcach.
Tak było do I W.Ś. kiedy to częściowo ją zmodernizowano,1915 uruchomiono zespół gruby o śr. walców 650 mm który zastąpił stary z roku 1874 a pracował do 1964 czyli do momentu uruchomienia zespołu na Zakładzie Górnym.
Zainstalowano nowy zespół ośr. walców 290 mm tzw. drobny/cienki.
a oba były napędzane silnikiem parowym który napędzał oba zespoły poprzez przekładnię pasową.Obecna lokalizacja walcowni jest taka sama jak w roku 1916.
Dla zobrazowania
Załącznik:
DSCN3850.JPG
DSCN3850.JPG [ 119.78 KiB | Przeglądane 1068 razy ]

Kiedy elektryczność zaczęła wypierać silniki parowe sprowadzono do niej silnik elektryczny o mocy 1000 KM w układzie Kremera pozostawiając przekładnię pasową.Ów napęd sprowadzono z nieistniejącej już Huty Marta,stała w okolicy ronda i "Spodka" w Katowicach.Wg. danych z monografii wyprodukowano ją w berlińskim oddziale AEG w 1912. Przedtem pracowała w jednej z belgijskich hut i w nie wyjaśnionych okolicznościach trafiła z tamtąd do Katowic.Przeszedł gruntowną modernizację w 1964 a po kapitalnym remoncie w latach 90-tych została zastąpiona jugosłowiańskim z wydziału walcowni rur,a ona sama poszła na złom.
To byłby świetny eksponat jeden z najdłużej pracujących o ile nie najdłużej,podobny do górniczych maszyn wyciągowych,przetwornica+silnik i mógłby jako taki tam pracować.
Ale istnieją eksponaty na terenie huty z roku 1873,na przykład słupy
Załącznik:
DSCN2877.JPG
DSCN2877.JPG [ 221.28 KiB | Przeglądane 1068 razy ]

było dla mnie potwornym zdziwieniem,jak się dowiedziałem.Za nimi piec grzewczy.
I jeden fragment z Zakładowego Muzeum,eksponaty przekazano do chorzowskiego i szybko to raczej nic nie zobaczę,zwłaszcza plany makiety.
Załącznik:
DSCN2881.JPG
DSCN2881.JPG [ 252.96 KiB | Przeglądane 1068 razy ]

Na prawo od słupów tokarka do kalibracji wykrojów
Załącznik:
DSCN2878.JPG
DSCN2878.JPG [ 190.32 KiB | Przeglądane 1068 razy ]

Grubsze modernizacje były dwie w latach 60-tych kiedy to skasowano kominy po piecach pudlarskich,
Załącznik:
DSCN2634.JPG
DSCN2634.JPG [ 196.81 KiB | Przeglądane 1068 razy ]

a one samy zostały zlikwidowane w 1917 więc stały długo,
Jej pewna część została zburzona pod budowe stacji zasilającej ten nowy 25 tonowy piec na stalowni.Tam była tokarnia dolna i resztka po dawnej elektrowni.
i z tych czasów (lata 60-te) pochodzi prostarka do prętów "Zygmunt" produkcji Huty Zygmunt.A w roku 1976 kiedy to huta zakupiła koncesję na produkcję prętów szwedzkiej firmy "Fagersta" do wytwarzania prętów drążonych okrągłych i sześciokątnych przeznaczonych na wiertła dla górnictwa do wiercenia w skałach.Z tym że już wcześniej robiono pręty skręcane na wiertła górnicze.
Praca jak i wygląd zesp. średniego
Załącznik:
DSCN2964.JPG
DSCN2964.JPG [ 226.79 KiB | Przeglądane 1068 razy ]

drugie znacznie lepsze,za tymi klatkami równolegle jest zespół cienki
Załącznik:
DSCN2630.JPG
DSCN2630.JPG [ 253.89 KiB | Przeglądane 1068 razy ]

po prawej jasna plama to osłona dużego koła pasowego.Muszę jeszcze raz popatrzeć na
czwarty odcinek "Blisko coraz bliżej" tam jest mowa o Hucie Katarzyna ale jestem prawie pewien
że na kadrach jest zespół fi 290 z Huty Batory.
Większość produkcji wydziału była antyimportowa i nie wytwarzana w innych hutach.
Osiągnięciem lat międzywojennych było opanowanie technologii walcowania stali szybkotnących,walcowano też profile specjalne jak ruszta.
Na drobnym szły pręty okrągłe od 8-30 mm,półokrągłe 25x5x3 mm,płaskie o gr. 3mm i szer. 13-40 mm.
Na średnim okrągłe od 30-80 mm,resory żłobkowane i sześciokąty od 25-32 mm,to przykłady bo profile walcowania były dość rozległe.To tylko przykłady

Post Napisane: 8 lis 2014, o 15:05 
Przyjaciel

Walcownia cienkiej blachy.
Powstała w latach 1874-75 w postaci dwóch zespołó walcowniczych,do roku 1928 rozrosła się do sześciu.Walcowano tu blachy tłoczne,prądnicowe,jakościowe o różnych grubościach.Był to drugi najstarszy wydział obok walcowni stali i tu zachodziły zmiany likwidując starsze walcarki stawiano nowe,dozbrajano wykańczalnię m.in w nożyce
Załącznik:
S7306754.JPG
S7306754.JPG [ 137.25 KiB | Przeglądane 1061 razy ]

taka powinna stać do dziś
Załącznik:
Kopia S7306754.JPG
Kopia S7306754.JPG [ 196.91 KiB | Przeglądane 1061 razy ]

i prostarkę do blach "Ungerer",była wytrawialnia blach.Uruchomiono odział białej blachy (1928-30) była to blacha pokryta warstwą cyny używana była do produkcji konserw.Odział ten okupant zlikwidował,zamist tego był oddział blach lakierowanych pod koniec wojny wywieziony do Niemiec.Myślano aby do takiej produkcji wrócić,ostatecznie zaniechano.
Byłem kiedyś po coś u taty i udało mu się pokazać mi jeden ze starych zespołów,trudno to przywołać z pamięci ale klatki były podobne do tych z Szopienic ino ciut większe,walcownicy w drewnianych trepach przerzucali kleszczami "pakiety" poprzez walce.
Dzisiaj już nie ma nic,pamiętam jeszcze wytrawialnię blach ale już w jej formie szczątkowej jak trawiono w kwasie blachy przy pomocy tzw. chuśtawki.
Ostatnie przedsięwzięcie to zakup zmechanizowanego zespołu walcowniczego firmy "Schloemann" to dwie klatki,wstępna trio-Lautha
Załącznik:
DSCN2962.JPG
DSCN2962.JPG [ 212.27 KiB | Przeglądane 1061 razy ]

i wykańczająca duo.Napędzny silnikiem elektr. poprzez dużą przekładnię zębatą i dwa grzewcze piece pokroczne.
Uruchomił ją okupant w 1940 bo wybuch wojny sprzęt zastał w magazynach portowych,dotarł tam we wrześniu 1939.
Pracował chyba aż do roku 1994,była prowadzona mała modernizacja jak np. przerobienie napędu łańcuchów na stołach z napędu elektrycznego na hydrauliczny.Ale problem tkwił w czym innym,energochłonności i dokładności w utrzymaniu jednolitej grubości arkusza blachy.Różnice dochodziły do różnic kilku dziesiątków milimetrów,niby niewiele ale dla niektórych odbiorców nie do przyjęcia.Po nad to byli już tańsi i nowocześniejsi producenci.Tak więc po ponad wieku wydział taki w Hucie Batory przestał istnieć.Na mapce z 1933 zaznaczyłem mniej więcej jego usytuowanie.
Załącznik:
hajduki2.jpeg
hajduki2.jpeg [ 79.7 KiB | Przeglądane 1061 razy ]

na współczesnej "13" to walcownia średnio-drobna a biały pasek wskazywa miejsca po kominach pieców pudlarskich
Załącznik:
plan VI.png
plan VI.png [ 218.48 KiB | Przeglądane 1061 razy ]

tutaj "15"-tka to kiedyś hala cienkiej blachy z zespołem "Schloemann"
Załącznik:
plan VII.png
plan VII.png [ 212 KiB | Przeglądane 1061 razy ]

Z tym że jako eksponaty do Muzeum Hutnictwa tak szeroko reklamowanego na terenie Huty Kościuszko,nadawały by się nożyce do cięcia blach z pocz. XX w. taka jak na fot. archiwalnej (jedna być może jeszcze stoi) i duża nożyca z hydraulicznym dociskiem blachy.No i wspomniana prostarka "Ungerer" nie była duża.No brak klimatu i podejścia do takich posunięć.
Parę razy planowałem porobić fotki zenitem,był za duży wraz z lampą błyskową a bez niej ani rusz.
Ale gdybym wiedział jak się sprawy potoczą chyba bym się odważył,bo widok walcowanej stali w porze nocnej to naprawdę wspaniały,niesamowity widok.Zwłaszcza na zespole średnio-drobnym ściślej na zespole cienkim,jak się wiją cienkie pasemka pomiędzy klatkami na tzw. sztrece.

Post Napisane: 28 lis 2014, o 13:37 
Przyjaciel

Chwilowo muszę zostawić wydziały produkcyjne,poszło w diabły wsio zarówno tekst jak i archiwalia.Odtworzenie tego zajmie sporo czasu.
Ale pokażę to co hutnicze po za terenem huty,hutnicze budownictwo mieszkaniowe i dwa oddziały.
W kilka tygodni po uruchomieniu huty ukończono budowę ośmiu domów dla załogi.Stały przy obecnej 16 Lipca,dawniejszej Kollmannstrasse (Kolmanka,jak kiedyś często mówiono) przylegając od strony południowej do Zakładu Dolnego.
Każdy z nich miał sześć mieszkań i strych na którym były cztery jednoosobowe mansardy dla kawalerów.
Był to początek postępu kulturowego jaki wniósł przemysł w stosunku do zabudowy typowo wiejskiej w której nie było nawet piwnic a wiele chałup nie miało nawet drewnianej podłogi.
Do wczesnych lat 70-tych XX w. było już ich tylko siedem,ostatecznie zburzono je co do jednego podczas przebudowy ulic 16 Lipca i Szpitalnej.Zrobiono miejsce na nową inwestycję huty oddział kowarek i zbudowano tę tzw. "trzecią dyrekcję" którą spotkał ten sam los.
Huta w istotny sposób włączyła się w rozbudowę gminy,w ciągu jednego dziesięciolecia pustkowie gdzie powstała kolonia robotnicza przeobraziła się w gminę o przemysłowym charakterze.
Zbudowano wille dla urzędników na Stefana Batorego,bloki robotnicze na ul.Racjonalizatorów wg. projektu Ignatza Grunefelda jak i pozostałe o których będzie mowa.
Tych pierwszych domów na Kollmannstrase nie wiem czy będę mógł pokazać ,bo jak dotychczas nie natrafiłem na ich fotki.
Ale stoją inne z 1898 roku jak te na Stefana Batorego 31
Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 124.09 KiB | Przeglądane 1003 razy ]

Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 124.99 KiB | Przeglądane 1003 razy ]

Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 101.11 KiB | Przeglądane 1003 razy ]

i numer 33
Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 120.54 KiB | Przeglądane 1003 razy ]

Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 116.91 KiB | Przeglądane 1003 razy ]

Załącznik:
7..JPG
7..JPG [ 118.24 KiB | Przeglądane 1003 razy ]

obydwa po renowacji,zaraz koło nich na ul.Racjonalizatorów
Załącznik:
10...JPG
10...JPG [ 122.34 KiB | Przeglądane 1003 razy ]

bloki robotnicze
Załącznik:
11...JPG
11...JPG [ 121.99 KiB | Przeglądane 1003 razy ]

Załącznik:
13...JPG
13...JPG [ 121.89 KiB | Przeglądane 1003 razy ]

Załącznik:
14...JPG
14...JPG [ 123.11 KiB | Przeglądane 1003 razy ]

Post Napisane: 28 lis 2014, o 13:57 
Przyjaciel

Cała prawa strona to zabudowa robotnicza
Załącznik:
15...JPG
15...JPG [ 124.74 KiB | Przeglądane 1001 razy ]

Załącznik:
17..JPG
17..JPG [ 122.44 KiB | Przeglądane 1001 razy ]

natomiast po lewej stronie ulicy
Załącznik:
9.JPG
9.JPG [ 122.96 KiB | Przeglądane 1001 razy ]

za byłą zakładową strażą pożarną (zanim się spostrzegłem że temat straży w mieście jest godny uwagi to mi ją przebudowano) dwie pod miejskie wille
Załącznik:
19..JPG
19..JPG [ 124.22 KiB | Przeglądane 1001 razy ]

Załącznik:
18..JPG
18..JPG [ 117.83 KiB | Przeglądane 1001 razy ]

Załącznik:
22.JPG
22.JPG [ 111.96 KiB | Przeglądane 1001 razy ]

Załącznik:
21.JPG
21.JPG [ 119.11 KiB | Przeglądane 1001 razy ]

Rozpoczęto budowę dużych domów w pobliżu hajduckiego cmentarza na ul. Granicznej,pracownicy huty wraz ze stałym zatrudnieniem zyskali przyzwoite mieszkaniarodziny wielodzietne dwupokojowe z łazienką dotyczyło głównie bloków na rogu ul. Szczepańskiej i Karłowicza
Załącznik:
DSCN3879.JPG
DSCN3879.JPG [ 206.85 KiB | Przeglądane 1001 razy ]

Załącznik:
DSCN3880.JPG
DSCN3880.JPG [ 197.38 KiB | Przeglądane 1001 razy ]

z takim fajnym wjazdem
Załącznik:
DSCN3881.JPG
DSCN3881.JPG [ 155.75 KiB | Przeglądane 1001 razy ]

akurat tu jest tylko jeden.

Post Napisane: 28 lis 2014, o 15:22 
Przyjaciel

Ten kompleks jest w kształcie litery "L" za bramą
Załącznik:
DSCN3884.JPG
DSCN3884.JPG [ 124.5 KiB | Przeglądane 993 razy ]

tylko miejsce na komórki z węglem,mała przestrzeń bo za murem teren willa dyrektorska.
Załącznik:
DSCN3886.JPG
DSCN3886.JPG [ 153.88 KiB | Przeglądane 993 razy ]

Załącznik:
DSCN3885.JPG
DSCN3885.JPG [ 157.89 KiB | Przeglądane 993 razy ]

Załącznik:
DSCN3887.JPG
DSCN3887.JPG [ 143.41 KiB | Przeglądane 993 razy ]

Załącznik:
DSCN3888.JPG
DSCN3888.JPG [ 133.15 KiB | Przeglądane 993 razy ]

Budowano też bloki w formie dużych otwartych prostokątów a ich środki wypełniały niskie zabudowania gospodarcze (chlewiki)
Hodowano w nich drób,króliki,gołębie a nawet kozy.
Jeden taki prostokąt jest w obrębie ulic Graniczna,Odrowążów,Karłowicza i Szczepańskiej.Taki nasz mały Nikisz tylko że projektantem był Arthur Jung.
Róg Granicznej i Szczepańskiej
Załącznik:
DSCN3866.JPG
DSCN3866.JPG [ 119.51 KiB | Przeglądane 993 razy ]

te bramy są w rogach naprzeciw siebie
Załącznik:
DSCN3867.JPG
DSCN3867.JPG [ 121.15 KiB | Przeglądane 993 razy ]

róg Karłowicza i Odrowążów
Załącznik:
DSCN3877.JPG
DSCN3877.JPG [ 127.31 KiB | Przeglądane 993 razy ]

,są opisane normalnie a nie tak jak to robią Świętochłowice z pleksy.
Załącznik:
DSCN3878.JPG
DSCN3878.JPG [ 123.54 KiB | Przeglądane 993 razy ]

od wewnątrz
Załącznik:
DSCN3871.JPG
DSCN3871.JPG [ 120.58 KiB | Przeglądane 993 razy ]

Post Napisane: 28 lis 2014, o 15:46 
Przyjaciel

Z rogu ulic Karłowicza i Szczepańskiej
Załącznik:
DSCN3868.JPG
DSCN3868.JPG [ 125.87 KiB | Przeglądane 991 razy ]

jak się wejdzie,to teraz jest prawie pusty plac
Załącznik:
DSCN3876.JPG
DSCN3876.JPG [ 116.95 KiB | Przeglądane 991 razy ]

tu gdzie te boisko asfaltowe
Załącznik:
DSCN3873.JPG
DSCN3873.JPG [ 126.58 KiB | Przeglądane 991 razy ]

tu były owe chlewiki,dalej za drzewem
Załącznik:
DSCN3875.JPG
DSCN3875.JPG [ 125.25 KiB | Przeglądane 991 razy ]

domek który był kiedyś maglem, ale wtedy miał spiczasty dach kryty dachówką.
Załącznik:
DSCN3870.JPG
DSCN3870.JPG [ 125.79 KiB | Przeglądane 991 razy ]

Drugi taki kompleks choć tak samo zbudowany na planie prostokąta,różni się od poprzedniego.Mieści się wzdłuż ulic Graniczna,Prosta,Karłowicza i Odrowążów.Dla zobrazowania
Załącznik:
2014-11-28_123412.png
2014-11-28_123412.png [ 229.21 KiB | Przeglądane 991 razy ]

jest mocno architektonicznie zróżnicowany,np. od Granicznej i Odrowążów
Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 127.46 KiB | Przeglądane 991 razy ]

Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 127.59 KiB | Przeglądane 991 razy ]

róg Granicznej i Prostej
Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 123.34 KiB | Przeglądane 991 razy ]

ulica Prosta w kierunku Karłowicza
Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 124.09 KiB | Przeglądane 991 razy ]

Post Napisane: 28 lis 2014, o 16:19 
Przyjaciel

W połowie ulicy widać już różnicę
Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 119.6 KiB | Przeglądane 991 razy ]

Załącznik:
7.JPG
7.JPG [ 126.78 KiB | Przeglądane 991 razy ]

tu już róg Odrowążów i Karłowicza
Załącznik:
10.JPG
10.JPG [ 127.26 KiB | Przeglądane 991 razy ]

Załącznik:
8.JPG
8.JPG [ 121.34 KiB | Przeglądane 991 razy ]

Karłowicza
Załącznik:
9.JPG
9.JPG [ 118.45 KiB | Przeglądane 991 razy ]

fragment z ul. Odrowążów
Załącznik:
DSCN3900.JPG
DSCN3900.JPG [ 117.61 KiB | Przeglądane 991 razy ]

i ta część od wewnętrznej strony
Załącznik:
11.JPG
11.JPG [ 118.21 KiB | Przeglądane 991 razy ]

południowa część od drugiej strony,ta od ul.Granicznej
Załącznik:
13.JPG
13.JPG [ 121.2 KiB | Przeglądane 991 razy ]

Załącznik:
14.JPG
14.JPG [ 110.29 KiB | Przeglądane 991 razy ]

na tych budynkach nie znalazłem niebieskiej tabliczki.
Do utrzymania tych jak i innych budynków mieszkalnych huty,istniał wydział ZN,czyli Zakład Nieruchomości.Siedzibę i zaplecze miał na ul. Karpackiej 10. Dbano o dachy,stolarkę drzwiową i okienną,podłogi,instalacje wodno kanalizacyjne i elektryczne,murarkę itp.Na zapleczu mieściły się odpowiednie warsztaty.
Niestety to też przeszłość,domek administracyjny nie istnieje,dorysowałem
Załącznik:
DSCN0846.JPG
DSCN0846.JPG [ 156.61 KiB | Przeglądane 991 razy ]

za nim stolarnia,dalej szatnie,łaznie,magazyny,warsztat blacharsko dekarski,kuznia i warsztat instalatorski.

Post Napisane: 28 lis 2014, o 16:39 
Przyjaciel

Wiadomość z ostatniej chwili
Załącznik:
Fg6YVxZ.jpg
Fg6YVxZ.jpg [ 245.62 KiB | Przeglądane 988 razy ]

Post Napisane: 1 gru 2014, o 16:43 
Przyjaciel

To co chciałbym teraz to w kronikach wszelakich cisza,cóż trzeba popytać starszyznę hajducką.
A na razie Zakładowy Ośrodek Informacyjny-Z.O.I.
Mieścił na ul. Łukasińskiego 23
Załącznik:
DSCN3905.JPG
DSCN3905.JPG [ 172.53 KiB | Przeglądane 861 razy ]

a początki były skromne.
1965 powstał Dział Elektronicznej Techniki Cyfrowej
1972 zaistniał jako Z.O.I. jego celem było usprawnienie procesów zarządzania przy wykorzystaniu
techniki komputerowej.
Do 1974 wdrożono systemy w oparciu o komputery ZAM 2 i Mińsk 22 pracujące w ZETO w Katowicach.
Od tego samego roku uruchomiono typ Odra 1304 wraz z urządzeniami peryferyjnymi w 1976 wymieniono go na nowszy Odra 1305,opracowywano tu wiele systemów dla walcowni oraz komórek jako planowanie ekonomiczne,księgowość i płace.
Dalej 1997 wdrożono system przy wykorzystaniu mikrokomputerów IBM-PC objęły działy sprzedaży,kadr i księgowość.Ostatecznie po dużym zużyciu odry 1305 zakupiono w 1991 system firmy Siemens-Nixdorf i uruchomiono go w lipcu tego samego roku.
1992 to rok w którym perzkształcono Z.O.I. w Ośrodek Opracowania i Przetwarzania Informacji.
Teraz już nie ma komu i co przetwarzać,obecnie to siedziba Zakładu Zarządzania Nieruchomościami "Batory" sp. z o.o.

Dział Kontroli Jakości (DKJ).
Początki badań jakościowych sięgają lat przed zakończeniem I W.Ś. Zostało utworzone Laboratorium Chemiczne Główne mieściło się w gmachu dyrekcji,to był zalążek przyszłego Zakładu Badawczego.
Potem bywało różnie i część budynków gdzie je lokowano już nie istnieje.
W 1947 został ulokowany w budynku na ul. Stefana Batorego,
Załącznik:
12.JPG
12.JPG [ 134.48 KiB | Przeglądane 861 razy ]

zbudowany jako hotel,
w latach 1953-1955 tuż za nim dobudowano halę gdzie ulokowano laboratorium obróbki cieplnej i warsztat prób
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 197.13 KiB | Przeglądane 861 razy ]

Potem dostawiono do niego dwupiętrowy budynek biurowy.
Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 219.58 KiB | Przeglądane 861 razy ]

Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 177.35 KiB | Przeglądane 861 razy ]

Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 163.87 KiB | Przeglądane 861 razy ]

Robiło się tu próby twardości po hartowaniu w oleju,wodzie i na powietrzu,próby na udarność i wiele innych.
Jeden aparat do pomiaru twardości który wystawiono w "muzeum hutnictwa" na terenie Huty Kościuszko.
Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 127.37 KiB | Przeglądane 861 razy ]

Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 193.17 KiB | Przeglądane 861 razy ]

Załącznik:
7.JPG
7.JPG [ 118.41 KiB | Przeglądane 861 razy ]

Załącznik:
8.JPG
8.JPG [ 131.4 KiB | Przeglądane 861 razy ]

W 1957 przybrał nazwę DKJ,ale były też WKJ czyli Wydziałowa Kontrola Jakości,usytuowane bezpośrednio w miejscach produkcji.

Post Napisane: 4 lip 2015, o 22:51 
Przyjaciel

Mimo usilnych starań nie zdobyłem info kiedy powstała przyzakładowa przychodnia
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 120.97 KiB | Przeglądane 742 razy ]

Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 143.59 KiB | Przeglądane 742 razy ]

Załącznik:
3..JPG
3..JPG [ 162.7 KiB | Przeglądane 742 razy ]

i nie tylko przychodnia,socjalny,dział BHP to na pewno
Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 159.18 KiB | Przeglądane 742 razy ]

teraz pełni inne funkcje,powiedzmy policyjno,apteczne,lecznicze.
Nie mam pojęcia czemu ale od zawsze kojarzyła się z Nową Hutą choć nigdy tam nie byłem.
Tak jak te domy mieszczące się w obrębie ulic
Załącznik:
1.png
1.png [ 114.95 KiB | Przeglądane 742 razy ]

Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 130.75 KiB | Przeglądane 742 razy ]

Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 149.41 KiB | Przeglądane 742 razy ]

Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 145.81 KiB | Przeglądane 742 razy ]

Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 154.69 KiB | Przeglądane 742 razy ]

Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 253.9 KiB | Przeglądane 742 razy ]

czy to przez te balkony co niekiedy były zamieniane były w takie barierki
Załącznik:
7.JPG
7.JPG [ 125.06 KiB | Przeglądane 742 razy ]

Załącznik:
8.JPG
8.JPG [ 143.57 KiB | Przeglądane 742 razy ]

czy przez styl budownictwa to czort wie,od zawsze takie mam wrażenie do dziś
Załącznik:
9.JPG
9.JPG [ 143.83 KiB | Przeglądane 742 razy ]

Załącznik:
10.JPG
10.JPG [ 152.53 KiB | Przeglądane 742 razy ]

trzeba zaznaczyć iż nie wszystkie były hutnicze,część na pewno gdyż Z.N. świadczył pewne usługi
na tych co należały do huty
Załącznik:
11.JPG
11.JPG [ 198.33 KiB | Przeglądane 742 razy ]

Załącznik:
12.JPG
12.JPG [ 195.61 KiB | Przeglądane 742 razy ]

Wrażenie nowo-huckie pozostało do dziś :lol:

Ostatnio edytowano 5 lip 2015, o 09:27 przez Heniek, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 4 lip 2015, o 23:19 
Przyjaciel

Stołówka hutnicza
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 166.83 KiB | Przeglądane 742 razy ]

Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 164.7 KiB | Przeglądane 742 razy ]

tam było wręczanie medali zasłużonym hutnikom,to taki przykład.
Pod stołówką klub "Kuznik"
Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 160.65 KiB | Przeglądane 742 razy ]

z tym że za dobrych moich czasów było tak
Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 108.6 KiB | Przeglądane 742 razy ]

Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 132.8 KiB | Przeglądane 742 razy ]

Oj to było wesołe miejsce,powstało na początku lat 70-tych XX w.
Wspomnień od groma.Kużnik tętnił wówczas autentycznym życiem stając się kulturalnym centrum całej młodzieży Batorego w 1980 była nawet kręgielnia.
Potem chyba to miał ajent i urządzał dyskoteki,nawet nie wiem kiedy przestał działać.Stoi do dziś opustoszały tylko nad nim dawna stołówka powróciła do życia.
Szkoła przyzakładowa,jedna z tych co zaliczali staż do wszystkiego i jedna z tzw. tysiąclatek
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 171.35 KiB | Przeglądane 742 razy ]

Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 151.33 KiB | Przeglądane 742 razy ]

szkła zawodowa huty batory,i zarazem technikum
Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 175.71 KiB | Przeglądane 742 razy ]

sala gimnastyczna w której nienawidziłem koszykówki ale belfer miał hopla na jej punkcie.
Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 159.66 KiB | Przeglądane 742 razy ]

Kuzwa to były czasy,obozy,szklenia w atrakcyjnych miejscach,miłostki i takie tam
Załącznik:
5..JPG
5..JPG [ 144.27 KiB | Przeglądane 742 razy ]

sale wykładowe dobrze wyposażone
Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 178.44 KiB | Przeglądane 742 razy ]

dla ślusarzy,kowali,elektryków,obróbki skrawaniem.

Załączniki:
7.JPG
7.JPG [ 127.17 KiB | Przeglądane 742 razy ]

Post Napisane: 5 lip 2015, o 09:25 
Przyjaciel

Edukacja praktyczna odbywała się w warsztatach szkolnych,usytuowane były tak aby dojście do nich było jak najdogodniejsze.Wchodziło się nieistniejącą już bramą IV,budynek stał za magazynem gazów technicznych
Załącznik:
A.JPG
A.JPG [ 165.12 KiB | Przeglądane 731 razy ]

warsztaty zajmowały dwa ostatnie piętra
Załącznik:
B.JPG
B.JPG [ 237.05 KiB | Przeglądane 731 razy ]

po lewej wykańczalnia walcowni rur,kominy za warsztatami to z pieców wgłębnych walcowni grubej blachy.
A sam magazyn był dość duży i miał swoją bocznicę kolejową.
Załącznik:
C.JPG
C.JPG [ 177.76 KiB | Przeglądane 731 razy ]

Tu się chodziło pierwszy rok,uczyliśmy się posługiwać narzędziami robiąc m.in. kleszcze do rur (tzw. żabki i rolcangi,czort wie jak się to nazywa po polsku),piłki do cięcia metalu,młotki i inne różności.
Pomyślane to było tak aby korzystać z jak największej ilości narzędzi i rostomaitych operacji,a instruktorzy byli dość wymagający.
W drugim roku byliśmy kierowani na wydziały gdzie było zapotrzebowanie na młode kadry a ponadto mieliśmy tzw. przejścia.Czyli dodatkowe praktyki na wydziałach hartowni,Dziale Kontroli Jakości,kuzni i innych,gama była dość szeroka co w przyszłości się przydało.Pod koniec na wydziale macierzystym praca końcowa,egzamin i tytuł Mechanika Maszyn i Urządzeń Hutniczych.Kto chciał i mógł uczył się dalej w technikum dla pracujących (tak się to wówczas nazywało) a kierownictwo szło adeptom na rękę.
Aby iść dalej z tematem muszę wziąć aparat i powłóczyć się,podumać,poprzypominać etc.

Post Napisane: 11 lip 2016, o 06:22 
Przyjaciel

Mam ciut czasu więcej niż zwykle i chciałbym dokończyć kilka chorzowskich tematów.Przeszukałem dysk,notatki tradycyjne i na dysku,część trza przepisać a także chorzowskie forum.I znalazłem niezły filmik z walcowni grubej blachy który umieścił członek naszego chorzowskiego forum luzny.Jakaś tam ciągłość tematu jest bo na powyższych fotkach,widoczne cztery kominy są z hali pieców wgłębnych tej walcowni,tam podgrzewano wlewki.
Walcownia sporo czasu stoi nieczynna i przyszłość jej jest niepewna,a takie widoki niebawem mogą być unikatem w kraju.
Żaden plan Morawieckiego ani jakiegokolwiek innego ministerka tego już nie zmieni,śmiem twierdzić że od 1990 roku nigdy planu dotyczącego polskiego przemysłu hutniczo-górniczego nigdy nie było.

https://www.youtube.com/watch?v=fZlV5Z6cJEI

Może uda mi się coś więcej,malutka szansa jest.

Post Napisane: 11 lip 2016, o 07:45 

Imię: Piotr
Napisałeś Heńku: "Aby iść dalej z tematem muszę wziąć aparat i powłóczyć się,podumać,poprzypominać etc."

Twoja Huta stoi prawie taka jak za Twoich sztiftowskich lat.
Z mojej "Beldony" nie zostało prawie nic.Jedynie moi "rówieśnicy",czyli uruchomione w tym samym roku kiedy zacząłem "robić za sztifta" (bo szkoły jeszcze wtedy nie było,powstała rok później) budynki Wierteł,Magnesów i Twardego Metalu stojące "za Rawą".
Jeszcze z powojennych,część Elektrod i Ciągarni Drutu.
A z przed wojny 2 budynki administracji i 1,słownie jedna hala produkcyjna.
Nawet się nie uchowała Hala Sportowa.
Tylko w czasie Industriady,spoconymi oczami patrzałem na resztki maszyny parowej którą kiedyś widziałem jak napędzała część zespołów Walcowni Bruzdowej.Tej walcowni,z której dla potomnych nie zachowano ani jednej klatki z czterech zespołów i klatek wstępnych.
A to co stoi bezczynnie,czyli Stalownia i to co pracuje "dla Niemca",czyli główna przyczyna upadku Huty po 178 latach pracowitego żywota - nowa walcownia,to już dla mnie inna bajka.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Śląskie