Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Śląskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 16 lip 2014, o 19:34 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Nie zwróciłem uwagi, ale chyba nie.

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 31 gru 2014, o 13:17 

Imię: Rafał
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 18 cze 2015, o 23:09 

Imię: Paweł
Nieciekawie ponoć teraz się dzieje na Szombierkach:
http://www.bytomski.pl/miasto/21404-ele ... ne-zdjecia

Post Napisane: 24 lis 2015, o 00:24 
SAM Urbex

Amigo napisał(a):
Nieciekawie ponoć teraz się dzieje na Szombierkach:
http://www.bytomski.pl/miasto/21404-ele ... ne-zdjecia

Nieciekawie to było do tej pory. Wszelkie wolnostojące budynki, taśmociąg z elektrowni do kop. Bobrek, zabytkowa kostka brukowa i tory w niej zniknęły w przeciągu ostatnich miesięcy. Goniono mnie już tam z aparatem, niemniej parę zdjęć na dowód fatalnego stanu elektrowni mam. Dzisiaj poszli o krok dalej - runęła chłodnia kominowa :evil: :evil: :evil: Jestem potwornie wkurzony, tam za niedługo nie będzie co zbierać.

Mój Instagram

Post Napisane: 3 gru 2015, o 17:50 
SAM Urbex

No to czas na zdjęcia z Szombierek, mniej lub bardziej aktualne. Najpierw ujęcia z zeszłego roku z różnych części Bytomia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tu zdjęcie z 11 listopada. Byliśmy tam z Szombierkiem i OWŚ, zauważyliśmy brak taśmociągu do kopalni Bobrek. Będąc w miejscu gdzie ten niegdyś stał, pofatygował się do nas ochroniarz i wyprosił z terenu, oczywiście przede wszystkim zabraniając robienia zdjęć. Dopiero na wyjściu uchwyciłem ten kadr - cała elektrownia jest w fatalnym stanie.

Obrazek

A tu owoce mojej wyprawy dzień po wysadzeniu chłodni. Robione z wiaduktu GKW.

Obrazek

Oczywiście ochrona dalej czuwała, ale udało mi się dogadać z robotnikami i wejść na chwilę na teren elektrowni. Na zdjęciu rozbierana chłodnia.

Obrazek

Wnętrze pustej kotłowni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W blasku zachodzącego słońca:

Obrazek

Pożegnalny widok, ponownie z wiaduktu GKW. Parę dni później z chłodni już niewiele pozostało.

Obrazek

Mój Instagram

Post Napisane: 3 gru 2015, o 20:33 

Imię: Karol
czyli elektrownia to w sumie tylko już sam budynek bez wewnętrznej zabudowy?

Post Napisane: 4 gru 2015, o 16:10 
SAM Urbex

We wnętrzu nic nie dłubali w ostatnich latach, widoczna na zdjęciach kotłownia jest od wielu lat w takim stanie. Natomiast wszystkie wolnostojące obiekty poza głównym kompleksem zostały wyburzone.

Mój Instagram

Post Napisane: 4 gru 2015, o 19:53 

Imię: Karol
chodzi mi o to czy są kotły parowe bo coś tam pusto. A turbo zespoły też zdemontowane?

Post Napisane: 4 gru 2015, o 22:40 
SAM Urbex

Obecnie istnieje jeden kocioł ciepłowniczy i jeden turbozespół.

Mój Instagram

Post Napisane: 26 paź 2016, o 17:13 
SAM Urbex

Cytuj:
Elektrociepłownia Szombierki sprzedana. Będzie tu "Muzyczny Disneyland"

Muzyczny Disneyland, Teatr 3 D i studio nagrań - to wszystko ma zostać stworzone w postindustrialnym gmachu Elektrociepłowni Szombierki. Dzisiaj, 25 października, w Biurze Promocji Bytomia podpisano umowę sprzedaży zabytkowego obiektu. Nabyła go od fińskiego koncernu energetycznego Fortum spółka Rezonator S.A. Niszczejący budynek ma przemienić się w nowoczesne centrum kultury. Plany są piękne, ale co z nic uda się zrealizować?

Po wielu latach Elektrociepłownia Szombierki zyskała szansę na odnowę. - To obiekt o dużym potencjale, a my mamy pomysł na jego wykorzystanie - przyznał Piotr Szwimer, prezes zarządu spółki Rezonator S.A. - Na razie jesteśmy na etapie przejęcia budynku. Opracowaliśmy pomysły na jego zagospodarowanie. Mamy też wielu partnerów na świecie. Są to między innymi Anglicy i Amerykanie - dodała Karolina Glazer z Rezonator S.A, gliwiczanka, wokalistka jazzowa i kompozytorka.

Nowy właściciel planuje powołanie do życia fundacji pod nazwą "Fabryka Muzyki Generator" i wykorzystanie historycznej elektrociepłowni do działalności kulturalnej, obejmującej między innymi stworzenie na jej terenie teatru muzycznego, studiów nagrań i mediateki. Ponadto do celów fundacji będzie również należało promowanie tradycji i dziedzictwa kultury przemysłowej Górnego Śląska. - Bardzo nam miło, że to porozumienie trójstronne zostało podpisane i że nasze zwariowane pomysły będą się mogły tutaj urzeczywistnić. Projekt, nad którym będziemy pracowali to nowość nie tylko w skali Śląska, ale i Europy - dodała Karolina Glazer.

Rezonator to stosunkowo młoda spółka. Jej kapitał zakładowy wynosi 100 tys. zł, a utrzymanie obiektu nie jest tanie. - Roczne koszty utrzymania obiektu to ok 1,5 mln zł. Po sprzedaży EC podobne kwoty będziemy przeznaczać na dalszą rozbudowę tego, w czym Fortum się specjalizuje, czyli modernizacje i budowę nowych źródeł energii dla Bytomia i Zabrza. To są nasze kompetencje i na tym chcemy się skupiać - wyjaśnia Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji i dystrybucji Fortum. Przedstawiciele nowego właściciela zapewniają, że są przygotowani finansowo.

W postindustrialnym gmachu powstanie innowacyjny park muzyczny na miarę XXI wieku. Nowy właściciel zapowiada, że w budynku nie powstanie ani klasyczna sala koncertowa, ani nie będzie to dom kultury. - Stworzymy "muzyczny Disneyland", czyli miejsce rekreacji dla całej rodziny, dla ludzi którzy kochają muzykę i są otwarci na nowe doświadczenie - wyjaśnia Karolina Glazer.

Zabytkowy obiekt jest zaniedbany. Przez kilka lat zarządzał nim koncern energetyczny Fortum. - Fortum podejmowało wiele działań zmierzających do przekazania tego przepięknego obiektu we władanie właściwym organom. Początkowo wydawało się, że najlepszym rozwiązaniem jest przekazanie go władzom miasta. Po sześciu latach i wielu poszukiwaniach udało się. Teraz Rezonator przejmie pałeczkę zarządzania elektrociepłownią Szombierki, objętą ochroną konserwatorską. Przypomnijmy, że obiekt ten zakończył pełnienie funkcji użytecznej i produkcję ciepła - powiedział nam Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji Fortum.

Obiekt znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki, ale w ciągu minionych lat uczestnicy Industriady nie mogli go zwiedzać. - EC przejęliśmy bez wyposażenia. Pozostawiono jedynie mury. Wszystkie urządzenia zostały zdemontowane i wywiezione. Nie ma tam żadnych pozostałości po dawnym zakładzie - precyzuje Szwimer. Rezonator najpierw sfinansuje naprawę dachu, potem kompleksową rewitalizację. - Musimy dostosować budynek do funkcji, które będzie pełnił w przyszłości. Będziemy to czynić zgodnie z przyjętym programem. Mam nadzieję, że społeczeństwo jest świadome tego, w jakim obecnie stanie znajduje się elektrociepłownia - komentuje Szwimer.

W tej chwili przedstawiciele nowego właściciela nie chcą mówić o kosztach, jakie poniosą w związku z zaadaptowaniem EC na cele kulturalne. - Remont będzie przebiegać powoli i stopniowo, w zależności od możliwości technologicznych, będziemy dokładać kolejne funkcje obiektu - wyjaśnia przedstawiciel spółki Rezonator.

Pierwszym zrealizowanym w obiekcie projektem będzie teatr 3 D. - Powstanie tu pierwszy na świecie teatr 3D. To najnowocześniejsza technologia. Przy jego stworzeniu będziemy współpracować z wybitnymi twórcami w tej dziedzinie. Takich ciekawostek i niezwykłych planów wobec EC mamy wiele - mówi Karolina Glazer.

W ciągu pierwszego roku od zakupu obiektu zostanie ogłoszony europejski konkurs architektoniczny. - Zrobimy tez wszystko, żeby jak najszybciej zrewitalizować budynek - zapowiada Szwimer, podkreślając, że nie ulegnie on dalszej degradacji. Natomiast pierwsza atrakcja zostanie otwarta w ciągu najbliższych dwóch lat.

Przedstawiciele Rezonatora zapowiadają także podjęcie współpracy z miastem i województwem. - Wiele środowisk powinno się włączyć w proces odnowy obiektu - mówi prezes Rezonatora. A co na to władze miasta? - Chcę wierzyć, ze elektrociepłownia znowu ożyje - mówi Aneta Latacz, zastępca prezydenta Bytomia. - Wszyscy kontrahenci deklarowali współpracę w przyszłości z miastem - dodaje i jednocześnie zaznacza, że: - Miasto nie składało żadnych zobowiązań finansowych. Wierzę, że obiekt zostanie uratowany, ponieważ to cenny i piękny zabytek, który jest bardzo ważny dla mieszkańców Bytomia.

Jak widzimy plany wobec Elektrociepłowni Szombierki są tak piękne, że aż nierzeczywiste. To perełka śląskiej architektury i nie może zniknąć z powierzchni ziemi. Obiekt długo czekał na swoją szansę. I za każdym razem, kiedy wydawało się, że uda się go zrewitalizować, okazywało się, że to tylko utopijna wizja. Oby nie stało się tak i tym razem.

http://bytom.naszemiasto.pl/artykul/elektrocieplownia-szombierki-sprzedana-bedzie-tu-muzyczny,3898406,artgal,t,id,tm.html

A więc kolejna szansa na ratunek.

Mój Instagram

Post Napisane: 12 cze 2017, o 12:46 
Muszkieter

Imię: Marek
Kilka zdjęć z wizyty z okazji tegorocznej Industriady.

Załączniki:
IMG_9422.JPG
IMG_9422.JPG [ 88.84 KiB | Przeglądane 380 razy ]
IMG_9425.JPG
IMG_9425.JPG [ 74.37 KiB | Przeglądane 380 razy ]
IMG_9427.JPG
IMG_9427.JPG [ 105.06 KiB | Przeglądane 380 razy ]
IMG_9432.JPG
IMG_9432.JPG [ 85.5 KiB | Przeglądane 380 razy ]
IMG_9433.JPG
IMG_9433.JPG [ 87.2 KiB | Przeglądane 380 razy ]
IMG_9437.JPG
IMG_9437.JPG [ 72.37 KiB | Przeglądane 380 razy ]
IMG_9438.JPG
IMG_9438.JPG [ 71.81 KiB | Przeglądane 380 razy ]
IMG_9440.JPG
IMG_9440.JPG [ 72.5 KiB | Przeglądane 380 razy ]
IMG_9443.JPG
IMG_9443.JPG [ 52.99 KiB | Przeglądane 380 razy ]
IMG_9445.JPG
IMG_9445.JPG [ 95.77 KiB | Przeglądane 380 razy ]
IMG_9447.JPG
IMG_9447.JPG [ 68.59 KiB | Przeglądane 380 razy ]
IMG_9448.JPG
IMG_9448.JPG [ 86.04 KiB | Przeglądane 380 razy ]
IMG_9461.JPG
IMG_9461.JPG [ 91.29 KiB | Przeglądane 380 razy ]
IMG_9466.JPG
IMG_9466.JPG [ 116.09 KiB | Przeglądane 380 razy ]
IMG_9468.JPG
IMG_9468.JPG [ 97.87 KiB | Przeglądane 380 razy ]
IMG_9469.JPG
IMG_9469.JPG [ 103.65 KiB | Przeglądane 380 razy ]
IMG_9474.JPG
IMG_9474.JPG [ 94.24 KiB | Przeglądane 380 razy ]
IMG_9475.JPG
IMG_9475.JPG [ 118.52 KiB | Przeglądane 380 razy ]
IMG_9476.JPG
IMG_9476.JPG [ 88.77 KiB | Przeglądane 380 razy ]
IMG_9478.JPG
IMG_9478.JPG [ 80.79 KiB | Przeglądane 380 razy ]

Post Napisane: 12 cze 2017, o 12:51 
Muszkieter

Imię: Marek
cd

Załączniki:
IMG_9479.JPG
IMG_9479.JPG [ 78.26 KiB | Przeglądane 378 razy ]
IMG_9482.JPG
IMG_9482.JPG [ 80.58 KiB | Przeglądane 378 razy ]
IMG_9483.JPG
IMG_9483.JPG [ 70.31 KiB | Przeglądane 378 razy ]
IMG_9494.JPG
IMG_9494.JPG [ 91.4 KiB | Przeglądane 378 razy ]
IMG_9505.JPG
IMG_9505.JPG [ 89.32 KiB | Przeglądane 378 razy ]
IMG_9507.JPG
IMG_9507.JPG [ 66.86 KiB | Przeglądane 378 razy ]
IMG_9513.JPG
IMG_9513.JPG [ 82.92 KiB | Przeglądane 378 razy ]
IMG_9515.JPG
IMG_9515.JPG [ 140.67 KiB | Przeglądane 378 razy ]
IMG_9517.JPG
IMG_9517.JPG [ 159.11 KiB | Przeglądane 378 razy ]
IMG_9529.JPG
IMG_9529.JPG [ 108.51 KiB | Przeglądane 378 razy ]

Post Napisane: 27 sie 2018, o 06:38 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Jakaś taka cisza panuje dosłownie i w przenośni wokół tego obiektu,w mediach i przy samej elektrociepłowni.
Co chyba dobrze nie wróży na przyszłość tak jak dawnej dyrekcji zakładu
Załącznik:
DSCN0502.JPG
DSCN0502.JPG [ 254.94 KiB | Przeglądane 122 razy ]

Załącznik:
DSCN0503.JPG
DSCN0503.JPG [ 255.01 KiB | Przeglądane 122 razy ]

jak się tak przyjrzeć to ten budynek jest zabezpieczony,ale są włamania i zabezpieczać znowu trzeba
Załącznik:
DSCN0504.JPG
DSCN0504.JPG [ 254.06 KiB | Przeglądane 122 razy ]

Załącznik:
DSCN0505.JPG
DSCN0505.JPG [ 245.36 KiB | Przeglądane 122 razy ]

Załącznik:
DSCN0507.JPG
DSCN0507.JPG [ 247.71 KiB | Przeglądane 122 razy ]

Załącznik:
DSCN0509.JPG
DSCN0509.JPG [ 252.11 KiB | Przeglądane 122 razy ]

póki co oryginalne kraty w okienkach piwnicznych jeszcze nie wycięte
Załącznik:
DSCN0510.JPG
DSCN0510.JPG [ 238.03 KiB | Przeglądane 122 razy ]

z murem to już od lat taka "zabawa",jak powijano cegły
Załącznik:
DSCN0513.JPG
DSCN0513.JPG [ 251.59 KiB | Przeglądane 122 razy ]

to załatano
Załącznik:
DSCN0514.JPG
DSCN0514.JPG [ 247.28 KiB | Przeglądane 122 razy ]

co widać po cegłach,tylko tych wybitych cegieł nigdzie nie widać,nawet tu
Załącznik:
DSCN0515.JPG
DSCN0515.JPG [ 211.67 KiB | Przeglądane 122 razy ]

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 8 lis 2018, o 10:20 
Administrator

Imię: Leszek
Cytuj:
Rewitalizacji "industrialnej katedry" nie będzie. Elektrociepłownia Szombierki straciła 14 mln zł
Michalina Bednarek, Anna Malinowska | 8 listopada 2018 | 07:49

W marcu zarząd województwa śląskiego podjął decyzję o przekazaniu ponad 190 mln zł unijnego dofinansowania na inwestycje związane z kulturowym dziedzictwem regionu. Pieniądze otrzymało 38 obiektów, w tym elektrociepłownia Szombierki. Jednak jej właściciel stracił dofinansowanie.

Zgodnie z procedurą, by dostać unijne pieniądze, każdy z właścicieli zakwalifikowanych do dofinansowania obiektów musiał złożyć odpowiednią dokumentację. Miał na to pięć miesięcy. Gdy termin mijał, fundacja EC Generator, właściciel Elektrociepłowni Szombierki, jako jedyny z wnioskodawców zwrócił się z prośbą o jego przedłużenie. Tak się też stało.

14 mln zł na ratowanie EC Szombierki przepadło

Kolejny uzgodniony termin jednak minął, a w Urzędzie Marszałkowskim wymaganej dokumentacji wciąż nie było. Właściciel EC Szombierki jako jedyny nie złożył wymaganej dokumentacji, by pieniądze otrzymać.

Przypomnijmy, że za prawie 14 mln zł budynek miał zostać zabezpieczony. Następnie miała zostać wyremontowana elewacja, naprawiony dach. Całość miała zostać zaadaptowana na potrzeby sali widowiskowo-teatralnej. W budynku miał się mieścić teatr 3D. Właściciel deklarował, że centrum będzie pierwszą w Polsce instytucją poświęconą nowym technologiom scenicznym – z bogato wyposażoną sceną, pomyślaną na 1200 miejsc widownią, największym w Polsce ekranem do projekcji.

Andrzej Szwimer, prezes Fundacji EC Generator, potwierdza jednak, że dofinansowanie przepadło.

Fundacja: Czas na uzupełnienie dokumentu jeszcze nie minął

Fundacja pod koniec października otrzymała pismo od Zarządu Województwa Śląskiego z informacją o braku możliwości zawarcia umowy na dofinansowanie. Wydano oświadczenie w tej sprawie. – Zarząd nie uwzględnił naszego protestu. Dowodziliśmy w nim nieścisłości proceduralnych oraz niedoprecyzowania regulaminu, jeśli chodzi o końcowy termin złożenia dokumentacji. Według nas nie upłynął jeszcze czas na uzupełnienie brakującego dokumentu – broni się Szwimer.

Twierdzi też, że udział w konkursie wiązał się dla fundacji m.in. z dużymi kosztami. Powstała m.in. koncepcja, opracowano wniosek, wykonano projekt budowlany, uzyskano pozwolenie na budowę i zgodę konserwatora. – Niestety, czas, jaki minął od daty ogłoszenia konkursu do czasu finalizowania umowy o dofinansowanie, zweryfikował niektóre założenia naszej inwestycji – mówi prezes EC Generator.

Nie było chętnych do wykonania robót budowlanych

O co chodzi? Przedstawiciele fundacji twierdzą, że w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosły ceny usług oraz materiałów na rynku budowlanym, co spowodowało trudny do oszacowania wzrost kosztów całej inwestycji. Pomimo dwukrotnego ogłoszenia przetargu fundacja nie otrzymała ani jednej oferty na wykonanie robót budowlanych. Ich zdaniem ciosem dla inwestycji było także m.in. zaniechanie budowy Bytomskiej Centralnej Trasy Północ-Południe i likwidacja bytomskiego Wydziału Teatru Tańca AST, który ujęty był we wniosku jako jeden z partnerów EC Szombierki.

Jak twierdzi prezes fundacji, nie byli oni w stanie oszacować ostatecznej wysokości wkładu własnego i przedstawić go we wniosku.

źródło

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 lis 2018, o 19:20 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
No to będzie niszczeć do upadłości.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Śląskie