Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 28 sie 2011, o 22:28 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Cytuj:
Siemianowicki browar, powstał w 1868 roku i był prawdopodobnie browarem należącym do rodziny Donnersmarcków. Jesienią 1875 roku w wyniku wielkiego pożaru spłonęły dobra Laurahuttckie, w tym również browar. Browar został odbudowany i oddany do użytku w 1877 roku.

W 1908 roku browar specjalizował się w produkcji piwa słodowego, a jego wydajność wynosiła 8000 hektolitrów rocznie. W tym czasie posiadał na swoim terenie m.in. restaurację, wyszynk, kolumnadę, ogród, warzelnię, leżakownię, chłodnię, rozlewnię, gotowalnię cukru, kotłownię, ślusarnię, piwnicę lodu.

W latach 1930-1931 nastąpiła kolejna wielka rozbudowa i przebudowa browaru Huty Laura, przez co zwiększyła się zdolność produkcyjna do 25000 hektolitrów piwa słodowego. Podczas przeprowadzania remontu Fabryka Kotłów W. Fitzner Sp. z o.o., wykonała i zamontowała stały kocioł parowy.

W czasie II wojny światowej zakład znajdował się pod komisarycznym powiernictwem Rzeszy Niemieckiej. Zakład po II wojnie światowej wznowił produkcję jako samodzielne przedsiębiorstwo państwowe. W okresie powojennym od 13.07.1951 roku browar Siemianowice wszedł w skład Zjednoczenia Przemysłu Fermentacyjnego w Zabrzu.

W latach 70-tych piwo ciemne browaru z Siemianowic uzyskało znak jakości “1″, co oznaczało najwyższy poziom na rynku krajowym. Piwo butelkowe stanowiło 1/3 produkcji, a resztę stanowiło piwo beczkowe.

Browar siemianowicki zawiesił produkcję i został zamknięty w roku 2002.

http://siemianowice.slask.pl/browar
Ostatnio ciągle odkrywam coś nowego. Browar położony przy ulicy (a jakże) Browarowej, prawie w centrum miasta a okolica dość nieciekawa. Zabudowania browaru nie są zbyt potężne, a wysoki płot, budynki mieszkalne wokół i późna pora utrudniają robienie zdjęć. Pilnowane przez trzeźwego ochroniarza i dwa psy, chyba większe ode mnie.
[...]
Dwa dni temu byłem niepomiernie zdziwiony że w Siemcach był browar. Dzisiaj się dowiedziałem że u nas jachty budują :nuts:

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Ostatnio edytowano 30 wrz 2017, o 19:12 przez le_szek, łącznie edytowano 1 raz
Wycięte niedziałające zdjęcia

Post Napisane: 8 wrz 2012, o 23:39 

Pochwały: 1
Imię: Karolina
HISTORIA BROWARU SIEMIANOWICE-LAURAHÜTTE, autorstwa pana Romana Żyły:
http://gornyslask.org.pl/index.php?opti ... view&id=85

Poniżej browar moim okiem:

Załączniki:
Browar 1.jpg
Browar 1.jpg [ 76.13 KiB | Przeglądane 455 razy ]
Browar 2.jpg
Browar 2.jpg [ 63.56 KiB | Przeglądane 455 razy ]
Browar 3.jpg
Browar 3.jpg [ 72.3 KiB | Przeglądane 455 razy ]
Browar 4.jpg
Browar 4.jpg [ 94.34 KiB | Przeglądane 455 razy ]
Browar 5.jpg
Browar 5.jpg [ 85.78 KiB | Przeglądane 455 razy ]
Browar 6.jpg
Browar 6.jpg [ 78.14 KiB | Przeglądane 455 razy ]
Browar 7.jpg
Browar 7.jpg [ 70.12 KiB | Przeglądane 455 razy ]
Browar 8.jpg
Browar 8.jpg [ 89.56 KiB | Przeglądane 455 razy ]
Browar 9.jpg
Browar 9.jpg [ 63.78 KiB | Przeglądane 455 razy ]
Browar 10.jpg
Browar 10.jpg [ 55.67 KiB | Przeglądane 455 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Śląskie