Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Śląskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 12 lip 2016, o 06:13 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Można powiedzieć że moja huta miała w pewnym sensie "szczęście" w porównaniu z "Baildon","Bobrek","Zabrze","Florian",Zgoda" i wiele innych.Ich powolny upadek to całkowity brak modernizacji,złe zarządzanie i bardzo wiele innych przyczyn ekonomicznych,nie wystarczało przekształcić w spółki S.A. Obecnie z przemysłem wydobywczym robi się to samo,tworzy się nowe nazwy spółek przerzuca jedne do drugich,łączy,dzieli,mami ludzi.W końcu połowa padnie jak nic.Kilkuset letnie wydobywanie też ma swój wpływ,każdy surowiec kopalny kiedyś się skończy albo będzie tak głęboko że wydobycie a raczej jego opłacalność stanie pod znakiem zapytania.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 12 lip 2016, o 18:33 
Przyjaciel

Rurownia.
1894 po emisji akcji o wartości 1 mln. marek wykupiono tereny pod budowę Zakładu Górnego,cztery lata pózniej już istniała wytwórnia rur zgrzewanych.Rozbudowa nastąpiła w roku 1901 do wybuchu I W.Ś. uruchomiono
1910-zgrzewalnia rur dużych średnic
1912- zespół walcowni FASSL dla rur bez szwu
1913-zespół pielgrzymowy BRIEDE do rur bez szwu
Ten wydział od samego początku posiadał napędy elektryczne i piece opalane gazem czadnicowym,nigdy nie było maszyn parowych i pieców opalanych węglem.
Produkcja rur zgrzewanych trwała do 1910 r. Zgrzewalnia rur dużych średnic od 300 do 2000 mm pracowała do lat 20-tych XX wieku,a rury były przeznaczone do wodociągów,kanalizacji i gazu.Wykonywano także kształtki,kolanka z odsadzeniami i bocznymi króćcami,
Załącznik:
DSCN0363.JPG
DSCN0363.JPG [ 215.73 KiB | Przeglądane 1286 razy ]

Załącznik:
DSCN0364.JPG
DSCN0364.JPG [ 214.43 KiB | Przeglądane 1286 razy ]

walczaki do lokomotyw i lokomobili,kotły okrętowe i różne kolektory dla energetyki.
Technika szła do przodu,stosowano coraz wyższe ciśnienia i dotychczas stosowane ruru miały swoje słabe miejsce-zgrzewany szew,spełniały dobrze swoją funkcję jako transport cieczy i gazów ale pod jednym warunkiem,niewystępowania większych ciśnień.
Dlatego w 1912 zainstalowano w hucie dwie linie produkcyjne wg. patentu Alfreda i Carla Mannesmana i w tym samym roku zspół wahadłowy wg. patentu Aloysa Fassla.A w 1913 zespół wahadłowy opatentowany przez Otto Briede (patent z 1904).Zespół FASSL produkował rury o średnicy od 42 do 75 mm w ilości 2 tys. ton miesięcznie,pracował niedługo bo na początku lat 20-tych XX w. został zatrzymany i niewiele pózniej zlikwidowany.
Zespół BRIEDE to produkcja rur w zakresie średnic 146-310 mm,miesięcznie 2 tys ton a były to rury kielichowe bo w skład zespołu wchodziła tłocznia kielichowa.
Zlikwidowano lukę produkcyjną w zakresie śr. 76-145 mm stawiając w 1915 zespół II Mannesmana,walcownia wytwarzała rury wiertnicze,przewodowe kielichowe,rury ze złączkami i inne.
I znowu kłaniają się lata 20-te XX wieku,drastycznie spadło zapotrzebowanie na rury zgrzewane-wyparła je technologia rur spawanych,pojawił się problem ze zbytem rur bez szwu o małych średnicach bo zainteresowanie szło w kierunku dużych średnic a produkowano tylko max. 310 mm.
Po wygaśnięciu patentu Mannesmana na walcarkę pielgrzymową ten system opanował świat,zespoły FASSL i BRIEDE zaczęły zanikać.
W Hucie Batory w 1928 oddano do eksploatacji zespół Mannesmana do produkcji rur o średnicy 165-457 mm,wkrótce zakres powiększono do śr. 521 mm. Nazwano go zespołem MM III.
W krótkim czasie Rurownia w Hucie Batory stała się najpoważniejszym producentem rur w Polsce.Rury były wysyłane do wszystkich części świata na obu półkulach,na czele odbiorców rur kielichowych były Polska,Indie Holenderskie,Kalifornia,Szwajcaria,Holandia,Szwecja,Egipt.Rury wiertnicze do największych koncernóów naftowych Ameryki Południowej,Indi Holenderskich,Iraku,Japoni,Rosji,Rumuni i całego przemysłu naftowego Polski. ( tego już żaden plan Morawieckiego tudzież innego ministerka nie przywróci,za pózno o "wieki całe")

Wielkim osiągnięciem świadczącym o ogromnych możliwościach walcowni rur było odwalcowanie w 1929 rur o niespotykanej dotąd długości.Dwie takie wystawiono na Powszechnej Wystawie Krajowej,były to rury kołnierzowe bez szwu z luznymi kryzami o średnicy 305 mm i długości 31.45 m oraz mufowa bez szwu o śr. 406 mm i dł. 28.25 m.Obie odwalcowano na nowym zespole MM III.

Lata poprzedadzające II W.Ś. nie były najlepsze dla walcowni rur,a w jej czasie program produkcyjny niewiele się różnił od przedwojennego.Na potrzeby armii uruchomiono produkcję rur na lufy armatnie,a w 1942 dokonano największego a zarazem najdroższego zakupu bo sprowadzono z firmy "Becker" bardzo skomplikowane urządzenie do obróbki walców pielgrzymowych zesp. MM II.Sprowadzono także kilka obrabiarek do obróbki złączek rur i rur wiertniczych.
Po wyzwoleniu walcownia była mocno wyeksploatowana i zniszczona.
Zanim będzie dalszy ciąg,coś co znikło a towarzyszyło od 1955 roku,mogę jedynie przedstawić w formie szkicu na fotce.
Ul.Stefana Batorego tuż za przychodnią zakładową (teraz ADO-MED i Policja) była brama osobowo-wjazdowa nr. IV,nad wejściem osobowym świetlica w której odbieraliśmy pieniądze oraz pobierano próbki krwi spawaczom.
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 197.93 KiB | Przeglądane 1286 razy ]

problem niewielki mam z niskimi budynkami,na pewno tam była biblioteka z której mam monografię huty i czerpię z niej pełnymi garściami :) pochodzi z roku 1993 więc jakoś w tym okresie tam była.Był dział ADM-u zarządzający budynkami zakładowymi.
Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 207.7 KiB | Przeglądane 1286 razy ]

problem jest taki-ADM w miejscu biblioteki czy odwrotnie.
W miejscu stacji paliw,magazyn drzewa i stali odgrodzony murem od ulicy.
Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 184.16 KiB | Przeglądane 1286 razy ]

Przez ADM była możliwość wejścia na zakład
Załącznik:
DSCN2831.JPG
DSCN2831.JPG [ 246.51 KiB | Przeglądane 1286 razy ]

wtedy nie było żadnych "barier" przechodziło się koło wykańczalni/ekspedycji rur po lewej.
Ot taka ciekawostka którą zauważyłem,dawne czasy chyba przedwojenne
Załącznik:
HB20.jpg
HB20.jpg [ 134.66 KiB | Przeglądane 1286 razy ]

i obecne z września 2014
Załącznik:
DSCN2829.JPG
DSCN2829.JPG [ 186.19 KiB | Przeglądane 1286 razy ]

różnice niewielkie można by żec.

Załączniki:
DSCN2830.JPG
DSCN2830.JPG [ 235.11 KiB | Przeglądane 1286 razy ]

Post Napisane: 12 lip 2016, o 19:55 
Przyjaciel

Zapomniałem dołożyć walcowanie rur, nikere godajom kucie/wykuwanie ale walcowanie jest walcowaniem ;)
https://www.youtube.com/watch?v=V-HO-K-Ny3U

Post Napisane: 13 lip 2016, o 15:53 

Imię: Paweł
Heniek napisał(a):
Można powiedzieć że moja huta miała w pewnym sensie "szczęście" w porównaniu z "Baildon","Bobrek","Zabrze","Florian",Zgoda" i wiele innych.Ich powolny upadek to całkowity brak modernizacji,złe zarządzanie i bardzo wiele innych przyczyn ekonomicznych,nie wystarczało przekształcić w spółki S.A. Obecnie z przemysłem wydobywczym robi się to samo,tworzy się nowe nazwy spółek przerzuca jedne do drugich,łączy,dzieli,mami ludzi.W końcu połowa padnie jak nic.Kilkuset letnie wydobywanie też ma swój wpływ,każdy surowiec kopalny kiedyś się skończy albo będzie tak głęboko że wydobycie a raczej jego opłacalność stanie pod znakiem zapytania.

Niestety ale to smutna prawda z przemysłem wydobywczym. Początkiem końca była restrukturyzacja po '89. Wszyscy wiemy jak została przeprowadzona, pozamykano to czego nie trzeba było zamykać. A teraz to co wydawało by się, że miało prawo bytu (przykładowo Murcki) z zaskoczeniem okazuje się, że nie ma prawa bytu. Druga sprawa w jaki sposób odbyła się likwidacja woła o pomstę do nieba. A dzisiaj Pan "prof." buzek będzie się rozwodził nad tematem jak to ładnie polskie górnictwo zostało zrestuktyryzowane.
Wszystko u nas jest prowadzone w sposób bandycki, biórokratyczny i bez pojęcia. Wykończyła nas polityka zewnętrzna, a dzięki "polskim" pionkom nie miała z tym większego problemu.
Przy obecnym "zarządzaniu" i prawie, polskie podziemne górnictwo węglowe na przestrzeni góra 25 lat przejdzie do historii, a to forum będzie stanowiło bardzo cenne archiwum.
Przepraszam za off-top i zaśmiecanie tematu :)

Post Napisane: 14 lip 2016, o 07:10 
Przyjaciel

Znalazłem taką mapę na której dostatecznie widać jak to wyglądało przed wyburzaniem.
Załącznik:
Fragment Batorego.jpg
Fragment Batorego.jpg [ 252.01 KiB | Przeglądane 1217 razy ]

Post Napisane: 25 lip 2016, o 21:10 
Przyjaciel

Żona była w Biedronce która stoi na byłym "holzplacu" czyli magazynie drzewa i stali,to zajrzałem za płot na były magazyn gazów technicznych a jeszcze niedawno było tak
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 220.47 KiB | Przeglądane 1140 razy ]

obecnie
Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 198.25 KiB | Przeglądane 1140 razy ]

Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 206.1 KiB | Przeglądane 1140 razy ]

kompleks magazynowy znikł,za to widać w całości były warsztat szkolny
Załącznik:
DSCN0702.JPG
DSCN0702.JPG [ 191.93 KiB | Przeglądane 1140 razy ]

wygląda mi na to że zbyt długo nie postoi,dlaczego i po co? Od ul. Stefana Batorego stoi statoil,za nim biedroka,obok stacji paliw myjnia bezdotykowa.Teren na sprzedaż np. pod lidla? Pożyjemy zobaczymy.

Dalszy ciąg dziejów Wydziału Rurowni.
Po zakończeniu II W.Ś. wyposażenie techniczne rurowni z zasadzie niczym się nie różniło od przedwojennego,nadal liniami produkcyjnymi były dwa zespoły MM II i MM III oraz wykańczalnia rur.
Urządzenia były mocno wyeksploatowane,trzeba było wykonać bardzo szeroki zakres prac remontowych.W dodatku Walcownia Rur nie reprezentowała już tak wysokiego poziomu technicznego,by konkurować z innymi producentami.Zespół MM II-poziom tech. z lat I W.Ś.,MM III poziom lat 20-tych XX w..
Rury opuszczające wykańczalnię miały duży rozrzut tolerancji średnicy a na dyrekcję huty wywierano naciski o znaczne zwiększenie produkcji,pózniej o poprawę jakości.Tym wymaganiom nie można było sprostać w Hucie Batory,co doszło w końcu do władz nadrzędnych i huta otrzymała środki finansowe,dewizy i przydziały na
dostawę materiałów i maszyn do modernizacji.Modernizacja rozpoczęła się w 1961 i trwała 10 lat,jeszcze w latach 40-tych i 50-tych wydział był dozbrajany w pojedynczo kupowane maszyny.
Lata 40-te,jak otrzymano zlecenie na rury specjalne dla górnictwa,podsadzkowe tzw. "Rotary" 3.5",4.5" i 6" a miały one oba końce na pewnej długości mniejsze średnice otworów i oba końce trza było spęczyć do wewnątrz.To zakupiono w firmie "Innocenti" hydrauliczną prasę,prostownicę skośnorolkową,prasa miała własną stację pomp 200 atm,i nowy piec szczelinowy do nagrzewania końcówek rur ale już w innej firmie.
Lata 50-te,dwie tokarki "Waldrich" z Huty Florian do wiercenia otworów w wlewkach o śr. 500 mm i większych,z N.R.D. (wielu powinno pamiętać ten kraj) sprowadzono 10 tokarek do gwintowania rur wiertniczych.
W tej hali o ile pamięć mnie nie myli była wykańczalnia,ekspedycja i stacja prób ciśnieniowych
Załącznik:
DSCN0703.JPG
DSCN0703.JPG [ 206.38 KiB | Przeglądane 1139 razy ]

Załącznik:
DSCN3147.JPG
DSCN3147.JPG [ 110.88 KiB | Przeglądane 1139 razy ]

byłem tam raz delegowany na remont i przebierałem się w nieistniejącej już szatni.

Post Napisane: 26 wrz 2016, o 07:46 
Przyjaciel

Na początku lat 90-tych XX wieku nadal produkowano rury,na zespole MM II w zakresie średnic od 89 do 146 mm i na MM III od 273 do 508 mm.
Spadek zapotrzebowania na rury spowodował pracę przemienną tych zespołów,w praktyce zespół MM III
Załącznik:
DSCN0361.JPG
DSCN0361.JPG [ 254.73 KiB | Przeglądane 983 razy ]

częściej był w ruchu jako jedyny producent rur bez szwu w tak dużych średnicach.
Rury produkowano w dużej mierze z wsadu obcego gdyż mała stalownia huty w tym czasie nie była w stanie pokryć zapotrzebowania na wlewki.Wsad sprowadzano z Huty Jedność,Bankowej,1 Maja i Huty Zygmunt,wtedy jeszcze istniały.
Od 16 marca 1992 roku huta rozpoczęła działalność jako Spółka Akcyjna.

To tyle z Monografii Huty Batory,autorzy B.Widuch,G.Szędzielorz,G.Szedzielorz i R.Kurek
Wydana w 1993 u mnie od 1996 r. Dostałem ją jak była jeszcze zakładowa biblioteka w miejscu obecnej myjni bezdotykowe na ul. Stefana Batorego. No i z mojej pamięci.

Pozostaje dodać ciekawostki jak ta:
W Hucie Batory opracowano sposób łączenia rur stalowych przy budowie różnego rodzaju konstrukcji.
Zaprezentowano go na jubileuszowych XV Targach Katowickich w 1938 roku,tzw. łączniki "Batory",robione były w trzech odmianach:
sztywny - łączący rury pod kątem prostym a także dopuszczające łączenie pod dowolnym kątem
stykowy - do łączenia rur końcami aby je przedłużyć.
Produkt ten wprowadzono na rynek w roku 1939 ale jego upowszechnienie nastąpiło dużo pózniej.
Dziś tak zwane rusztowania warszawskie (?) są powszechnie stosowane,kto choć raz miał z nimi do czynienia wie o co chodzi.
Pomału przestano stawiać drewniane,czasochłonne i niezbyt bezpieczne.Wiem bo brałem udział w stawianiu takich.

Jak spojrzeć na liczbę pracowników w poszczególnych latach to widać rozwój i powolny upadek.
Liczba pracowników
Lata 1876 - 1913 od 500 do 7.5 tysiąca
Lata 1956 - 1970 ok. 10.337 prac.
Lata 90-te XX w. ok. 4.672 prac.
Pozostaje obserwować co wyburzono,sprzedano etc.

Post Napisane: 18 lut 2017, o 17:31 
Przyjaciel

Zrobiono rondo i nazwano je "Królewska Huta" u zbiegu ulic Moniuszki i Kościuszki i fajnie bo w tym miejscu znacznie upłynnia ruch.Na nim postawiono młot parowy
Załącznik:
DSCN0225.JPG
DSCN0225.JPG [ 159.76 KiB | Przeglądane 820 razy ]

Umieszczam go tu młot wyprodukowany w 1960 w nieistniejącej już Hucie Zygmunt (czasem nazywano ją matką hut),pracował do początku XXI wieku w Hucie Batory.
Załącznik:
DSCN0226.JPG
DSCN0226.JPG [ 242.04 KiB | Przeglądane 820 razy ]

teraz jest już podświetlony a rondo będzie uporządkowane
Załącznik:
DSCN0229.JPG
DSCN0229.JPG [ 195.78 KiB | Przeglądane 820 razy ]

W Batorym jest jedno rondo gdzie by lepiej pasował,między Zakładem Górnym i Dolnym byłby blisko dawnej młotowni.No ale ważne że nie poszedł na żyletki i ma nawiązywać do hutniczej przeszłości Chorzowa.
Załącznik:
DSCN0230.JPG
DSCN0230.JPG [ 218.73 KiB | Przeglądane 820 razy ]

Załącznik:
DSCN0233.JPG
DSCN0233.JPG [ 252.38 KiB | Przeglądane 820 razy ]

Jest to już drugi ocalony młot parowy z Batorego,pierwszy jest w dawnej elektrowni Huty Kościuszko.Można go było zobaczyć podczas industriady.

Post Napisane: 19 sty 2018, o 14:10 

Właśnie kończy się rozbiórka hal walcowni bruzdowej huty Batory o której pisze Heniek na stronie 3. Resztki rozbieranej konstrukcji widać pomiędzy terenem Elektromontażu a parkingiem Lidla na ulicy Stefana Batorego.

Post Napisane: 20 sty 2018, o 05:08 
Przyjaciel

Mówił mi chłopak ze stalowni,rozbiórka już trwa kilka miesięcy.

Post Napisane: 22 kwi 2018, o 05:52 
Przyjaciel

Taki widok przechodzi do historii
Załącznik:
1. rok 2014.JPG
1. rok 2014.JPG [ 210.44 KiB | Przeglądane 358 razy ]

Załącznik:
2 (2).JPG
2 (2).JPG [ 179.13 KiB | Przeglądane 358 razy ]

Na Zakładzie Górnym likwidacja Walcowni Bruzdowej w toku.
Tutaj https://www.viktormacha.com/galerie/wal ... -1132.html znalazłem kilka fotek autorstwa pana Viktora Macha,z czasów walcowania.
Oficjalnie otwarta została 15.XII. 1963 roku,na tamte czasy była dość nowoczesna.
W tym roku nadszedł jej kres.
Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 182.6 KiB | Przeglądane 358 razy ]

już widać tworzącą się pustkę
Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 189.28 KiB | Przeglądane 358 razy ]

Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 251.94 KiB | Przeglądane 358 razy ]

wydawało się że hale walcowni są ogromne,wrażenie się skurczyło.
Stoi jeszcze miejsce gdzie transportowano wsad do hali pieca obrotowego
Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 239.44 KiB | Przeglądane 358 razy ]

dalej już resztki,i przejście podziemne zamknięte
Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 223.49 KiB | Przeglądane 358 razy ]

Załącznik:
7.JPG
7.JPG [ 195.97 KiB | Przeglądane 358 razy ]

Załącznik:
8.JPG
8.JPG [ 187.94 KiB | Przeglądane 358 razy ]

Załącznik:
9.JPG
9.JPG [ 219.03 KiB | Przeglądane 358 razy ]

tam w głębi
Załącznik:
10.JPG
10.JPG [ 214.15 KiB | Przeglądane 358 razy ]

widać kabiny sterownicze
Załącznik:
11.JPG
11.JPG [ 220.67 KiB | Przeglądane 358 razy ]

jak się dobrze przyjrzeć to jeszcze są pulpity
Załącznik:
DSCN0458.JPG
DSCN0458.JPG [ 254.62 KiB | Przeglądane 358 razy ]

od strony ekspedycji
Załącznik:
13.JPG
13.JPG [ 182.29 KiB | Przeglądane 358 razy ]

Walcownia bruzdowa fi 650 przeszła do historii,zapewne zespół średnio-drobny na Zakładzie Dolnym znacznie starszy też już nie istnieje.Tam się nie dostanę.
Może to i dobrze za bardzo bym się zdołował.
Została hala pieca obrotowego,zapewne i ona zniknie i powstanie miejsce na nową inwestycję.
Coraz mniej huty w hucie.

Post Napisane: 23 kwi 2018, o 05:28 
Przyjaciel

Jak człowiek zajrzy raz na ruski rok,to coś znika jak nastawnia przy nowej ul. Kolmanna
Załącznik:
b.JPG
b.JPG [ 200.16 KiB | Przeglądane 321 razy ]

teraz tylko szpaler drzew świadczy o dawnym torowisku na hutniczą hałdę której też nie ma.
Załącznik:
DSCN0462.JPG
DSCN0462.JPG [ 181.69 KiB | Przeglądane 321 razy ]

a dawny magazyn inwestycyjny
Załącznik:
a.JPG
a.JPG [ 147.88 KiB | Przeglądane 321 razy ]

zamienił się w dużą firmę
Załącznik:
DSCN0461.JPG
DSCN0461.JPG [ 220.43 KiB | Przeglądane 321 razy ]

Post Napisane: 25 cze 2018, o 07:19 
Przyjaciel

Zawodowa Zakładowa Straż Pożarna.

Od 1883 r. działała zakładowa zawodowa straż pożarna huty "Bismarck",w której służbę pełnili:kapitan,ogniomistrz,plutonowy,3 starszych strażaków oraz 40 szeregowych.
Jej członkowie przeszli szkolenie sanitarne,czyli pierwsza pomoc w nagłych przypadkach.
Jednostka dysponowała własną remizą z wieżą i placem ćwiczeń a koni do obsługi sikawek dostarczała każdorazowo huta.
Wyposażenie: sikawka motorowa z zaprzęgiem konnym,sikawka gazowa z zaprzęgiem,trzy sikawki przenośne,34 gaśnice,34 gaśnice,15 aparatów "Minimax",drabina mechaniczna konna marki "Magirus",drabina przenośna rozsuwana,8 drabin hakowych,640 m węży gumowych oraz 300 m parcianych.
Jednostka dysponowała własną remizą z wieżą i placem ćwiczeń a koni do obsługi sikawek dostarczała każdorazowo huta.
Z "Zeszytu chorzowskiego nr.6 Przemysław Nadolski.
W Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach zachował się jeden eksponat
Załącznik:
S7304189.JPG
S7304189.JPG [ 194.82 KiB | Przeglądane 253 razy ]

Załącznik:
S7304188.JPG
S7304188.JPG [ 194.77 KiB | Przeglądane 253 razy ]

I wydawało mi się że wszystko jest jasne,do momentu przestudiowania planu huty z roku1933
Załącznik:
rok 1933.jpeg
rok 1933.jpeg [ 219.6 KiB | Przeglądane 253 razy ]

dawniej była w innym miejscu,kiedy ją usytuowano na ul. Racjonalizatorów?
Archiwalna fotka z monografii huty
Załącznik:
DSCN0016 - Kopia.JPG
DSCN0016 - Kopia.JPG [ 243.26 KiB | Przeglądane 253 razy ]

i to musi być ta remiza usytuowana jak na szkicu zaznaczono.
Do samego końca jej istnienia była na ul. Racjonalizatorów 10,obecnie budynek mocno przebudowany.
Mocno się spózniłem na uwiecznienie jej poprzedniego wyglądu,
Załącznik:
S7303954.JPG
S7303954.JPG [ 188.04 KiB | Przeglądane 253 razy ]

w tej części były cztery garaże a bramy wjazdowe z dwóch stron i wychodziły na plac ćwiczeń
Załącznik:
DSCN0033 - Kopia.JPG
DSCN0033 - Kopia.JPG [ 166.35 KiB | Przeglądane 253 razy ]

część bytowa strażaków też sporo zmieniony
Załącznik:
S7303952.JPG
S7303952.JPG [ 177.3 KiB | Przeglądane 253 razy ]

wieży już nie ma
Załącznik:
S7303951.JPG
S7303951.JPG [ 135.58 KiB | Przeglądane 253 razy ]

Załącznik:
DSCN0031 - Kopia.JPG
DSCN0031 - Kopia.JPG [ 218.37 KiB | Przeglądane 253 razy ]

Z monografii huty.

Po wojnie Niemcy nie zdążyli wywiezć sprzętu,w remizie pozostał nowoczesny wóz bojowy o wydajności 16 tys. litrów na minutę,dwie motopompy i inne wyposażenie.
Sprzęt okazał się niesłychanie przydatny kiedy 6 lutego pękł rurociąg wody obiegowej walcowni blach grubych.W błyskawicznym tempie woda zalała piwnice lokalnej elektrowni,gdyby poziom wody wzrósł jeszcze o 12 cm. elektrownia była unieruchomiona na długi czas,akcja trwała 20 godzin non stop.
Strażacy byli też wzywani do pożarów poza teren huty,np. do gaszenia wagonów P.K.P,a nawet do gaszenia pożaru w Zakładach Chemicznych w Kędzierzynie Kozlu.

tutaj lakoniczny opis z roku 1981
Zakładowa Zawodowa Straż Pożarna Huty "Batory" w Chorzowie
Zakładowa Zawodowa Straż Pożarna Huty "Batory" w Chorzowie była jednostką kat. "C" (29 etatów) z minimum sekcją na zmianie służbowej. Siedziba jednostki mieściła się poza terenem zakładu przy ul. Racjonalizatorów 10.
Wyposażenie (stan na 31.12.1981 r.)
- GBA 2,5/16 - Jelcz 005
- GBAM 2/8+8 - Jelcz 003

Została wyodrębniona z huty i przeszła pod komendę miejskiej,po czym ta placówka została zlikwidowana.

Post Napisane: 9 lip 2018, o 08:30 
Przyjaciel

Z huty niewiele zostanie,odszedł w niebyt najstarszy wydział walcowni średnio-drobnej z wykańczalnią,hala z przygotowaniem wsadu do produkcji wierteł górniczych i hala po byłej walcowni blach cienkich.
Przypomniało mi się że w hucie była tzw. "zeltrownia",byłem tam zaledwie raz po drodze jak odbierałem części z obróbki z w-02.Była wepchnięta między wydział mechaniczny W-92 a siedzibą służb elektrycznych.
Załącznik:
DSCN0019.JPG
DSCN0019.JPG [ 242.39 KiB | Przeglądane 209 razy ]

Wjazd tym wąskim przejściem,tu następował obiór butelek z gazowaną wodą z dodatkiem soku w butelkach 0.33 litra z logo huty i odpowiednim napisem.
Załącznik:
DSCN0025.JPG
DSCN0025.JPG [ 204.95 KiB | Przeglądane 209 razy ]

Była też stara poczciwa "Staropolanka",czasem trafiła się butelka z innego dużego zakładu przemysłowego.
Mieć teraz taką hutniczą butelkę to byłaby niezła pamiątka.
Pracownicy "zeltrowni" chyba zajmowali część tego budynku
Załącznik:
DSCN0022.JPG
DSCN0022.JPG [ 143.6 KiB | Przeglądane 209 razy ]

Załącznik:
DSCN0023.JPG
DSCN0023.JPG [ 226.71 KiB | Przeglądane 209 razy ]

gdzieś musiało być biuro,szatnie etc.
Załącznik:
DSCN0020.JPG
DSCN0020.JPG [ 243.47 KiB | Przeglądane 209 razy ]

w dwóch oknach taki witraż
Załącznik:
DSCN0024.JPG
DSCN0024.JPG [ 231.62 KiB | Przeglądane 209 razy ]

Post Napisane: 3 lis 2018, o 19:43 

Po halach walcowni bruzdowej przyszedł niestety czas na następne wyburzenia Huty Batory. Znikają hale kowarek wydziału kuźni. Jak widać Od strony ul. Szpitalnej rozbiórkę rozpoczęto od hali dwunastej której już nie ma, obecnie rozbierana jest hala jedenasta. W kolejce czeka hala trzynasta którą zostawiono na koniec ze względu na niewielką odległość od Lidla. Z tego ciągu hal produkcyjnych pozostaje tylko hala z piecami do obróbki cieplnej i wannami hartowniczymi. W rozbieranych halach oprócz dużej i małej kowarki pracowały dwa piece obrotowe, kuźniarka, prasa 500 t, młoty, piła Zamet i szlifierki. Od strony ul. Szpitalnej odsłoni się teraz widok na wydział stalowni.

Post Napisane: 3 lis 2018, o 20:13 
Przyjaciel

Widzę tę destrukcję,kombinuję jak to udokumentować.

Post Napisane: 7 lis 2018, o 06:23 
Przyjaciel

Walcownia Bruzdowa na Zakładzie Górnym za tydzień przestanie istnieć zupełnie,bez śladu.Zostanie w pamięci pracowników i na fotkach.
Załącznik:
DSCN0155.JPG
DSCN0155.JPG [ 202.41 KiB | Przeglądane 79 razy ]

nastawnia również nie będzie miała racji bytu
Załącznik:
DSCN0156.JPG
DSCN0156.JPG [ 183.81 KiB | Przeglądane 79 razy ]

Załącznik:
DSCN0158.JPG
DSCN0158.JPG [ 189.61 KiB | Przeglądane 79 razy ]

Załącznik:
DSCN0159.JPG
DSCN0159.JPG [ 207.24 KiB | Przeglądane 79 razy ]

Załącznik:
DSCN0160.JPG
DSCN0160.JPG [ 234.17 KiB | Przeglądane 79 razy ]

z bocznicy kolejowej może być teraz tylko droga
Załącznik:
DSCN0161.JPG
DSCN0161.JPG [ 202.21 KiB | Przeglądane 79 razy ]

wnętrze hali pieca obrotowego
Załącznik:
DSCN0162.JPG
DSCN0162.JPG [ 219.27 KiB | Przeglądane 79 razy ]

puste,dlatego ruszyli dalej
Załącznik:
DSCN0163.JPG
DSCN0163.JPG [ 205.27 KiB | Przeglądane 79 razy ]

Załącznik:
DSCN0164.JPG
DSCN0164.JPG [ 212.9 KiB | Przeglądane 79 razy ]

Załącznik:
DSCN0166.JPG
DSCN0166.JPG [ 234.46 KiB | Przeglądane 79 razy ]

Załącznik:
DSCN0168.JPG
DSCN0168.JPG [ 238.71 KiB | Przeglądane 79 razy ]

zostanie ogromny pusty plac
Załącznik:
DSCN0170.JPG
DSCN0170.JPG [ 202.04 KiB | Przeglądane 79 razy ]

inwestor z Zabrza zlecił burzenie firmie z Poznania
Załącznik:
DSCN0171.JPG
DSCN0171.JPG [ 222.81 KiB | Przeglądane 79 razy ]

więc pewnie powstanie coś nowego,chyba że chodziło tylko o złom a w takich miejscach to ciężkie pieniądze.
Ino patrzeć jak moja huta dogoni wiele innych na Śląsku.

Post Napisane: 9 lis 2018, o 10:38 
Przyjaciel

No tak moja huta dogania inne,hale kowarek odchodzą
Załącznik:
DSCN0150.JPG
DSCN0150.JPG [ 198.31 KiB | Przeglądane 53 razy ]

Załącznik:
DSCN0151.JPG
DSCN0151.JPG [ 229.78 KiB | Przeglądane 53 razy ]

Załącznik:
DSCN0152.JPG
DSCN0152.JPG [ 225.87 KiB | Przeglądane 53 razy ]

Załącznik:
DSCN0153.JPG
DSCN0153.JPG [ 233.62 KiB | Przeglądane 53 razy ]

ciekawe czy rurociąg nad ulicą też skasują
Załącznik:
DSCN0154.JPG
DSCN0154.JPG [ 188.71 KiB | Przeglądane 53 razy ]

teraz będzie tak to wyglądać
Obrazek

białe- W rozbieranych halach oprócz dużej i małej kowarki pracowały dwa piece obrotowe, kuźniarka, prasa 500 t, młoty, piła Zamet i szlifierki.

czerwone-hale po byłej walcowni cienkiej blachy,oddziału fagersta,prostarki prętów,piec normalizacyjny,

żółte-walcownia bruzdowa,warsztat osprzętu,piec pokroczny,nożyca i chłodnia prętów.
Przy markecie stoi jeszcze budynek Stacji Regeneracji Kwasu,postoi tam nie ma zysków z rozbiórki.
Tu niestety nie da się zerknąć w głąb.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Śląskie