Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Inne » Inne - Dolnośląskie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 23 lis 2009, o 19:09 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4410
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Może wątek wypali ;)

Zaczynam podróż śladem Napoleona od Lwówka Śląskiego (niem. Löwenberg in Schlesien, łac. Leopolis). Cesarz przebywał w tym mieście od 21 do 23 sierpnia 1813 roku.

22 sierpnia wojska francuskie stoczyły tzw. pierwszą bitwę nad Bobrem, zwyciężając Prusaków i Rosjan. Ale już za siedem dni, nad tą samą rzeką w okolicach Lwówka, rozegrana druga bitwa, okazała się być klęską wojsk francuskich.Cytuj:
21 sierpnia do Lwówka przyjechał Napoleon. Wieść lotem błyskawica dotarła do wojska i uskrzydliła żołnierzy. Od razu cesarz odwiedził swe i z Góry Szpitalnej i Sygnałowej (Popelberg) zapoznał się z sytuacją nad Bobrem. W tym czasie, kilka kilometrów na północ, feldmarszałek Blücher pojawił się w Skale. Jak ognia obawiał się wielkiej bezpośredniej bitwy, w której Napoleon mógłby go zetrzeć na proch. Zgodnie z przewidywaniami Prusaka - Bonaparte działał szybko. Wojska Ney’a skierował przez Bolesławiec na Chojnów. Po zbudowaniu mostów na Bobrze i natychmiastowym ataku dywizja Maison zajęła Płakowice. Przy okazji wojsko zdewastowało zbiory cenne zamku. Pruscy kronikarze, którzy często wyolbrzymiali francuskie postępowanie, pisali o tym, że na ołtarzu kościoła w Sobocie zarżnięto 10 krów. To był czarny dzień dla wojsk Blüchera, które musiały cofnąć się do Pielgrzymki. Wprawdzie Francuzi przeszli za Bóbr dwa kilometry, ale z ich rąk zginęło 2600 Prusaków i 400 Rosjan.

Kolejnego dnia (22.08) trwała francuska ofensywa. Z obozu w Bielance generał Mcdonald rzucił wojsko w kierunku Złotoryi. Podobnie jak w maju pod Pielgrzymką doszło do zaciekłej rosyjskiej obrony, która osłaniała odwrót swoich wojsk. Jednak już o 16.00 Mcdonald przejeżdżał przez wieś.
Rosjanie i Prusacy postanowili uczynić ze Złotoryi twierdzę. Sprzyjała temu forma przestrzenna XIX-wiecznego miasteczka. Całe było osłonięte podwójnym murem z bastejami i ziemnymi wałami. Wejścia do środka broniły kamienne wieże z bramami. Wzgórza i urwiska nad Kaczawą nadawały się na ustawienie armat. Obsadzono m. in. Wilczą Górę, Kostrzą i Górę Mikołaja, oddzieloną skalistym urwiskiem od doliny Kaczawy. W tym czasie Francuzi stanęli nad drugim brzegiem rzeki na linii Gajowe Góry – Pieklące Wzgórza – Gruchacz i Goleń.
Podczas natarcia w kierunku Złotoryi Napoleon dojechał do Pielgrzymki bądź Choińca, po czym zawrócił do Lwówka. Co ciekawe, w tym okresie w jego sztabie był m. in. kapitan Aleksander Fredro, autor "Zemsty".

Źródło

Obrazek

Bitwy nad Bobrem nazywa się też bitwami nad Kaczawą, czy też jeszcze jakoś - wszelka dowolność :)

(obelisk upamiętniający pobyt cesarza stoi na rynku lwóweckim)

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Ostatnio edytowano 18 cze 2015, o 19:43 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 24 lis 2009, o 23:32 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 19:45
Posty: 790
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza / czasem Radlin
Imię: Andrzej
Nie wiem czy się jakoweś ślady zachowały w Wodzisławiu Śl., gdzie stacjonowało wojsko francuskie w latach 1807-1808.
Jeżeli ktoś wie coś więcej to prosiłbym o oświecenie w tym temacie.


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 25 lis 2009, o 22:54 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4410
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Coś znalazłam. Nie za bardzo kumem z tego mini artykuliku, czy wojska Napoleona stacjonowały w tych piwnicach pod muzeum :?:
http://www.nowiny.pl/artykul.php?a=show_art&ida=48106

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 25 lis 2009, o 23:25 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 19:45
Posty: 790
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza / czasem Radlin
Imię: Andrzej
Z artykułu wynika iż pobyt wojska przyczynił się do powstania tej winiarni.


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 26 lis 2009, o 01:37 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 18:45
Posty: 2977
Lokalizacja: Pszów
Imię: Marek
Może i przyczynił się, ale nie wiadomo w jaki sposób, bo nic autor na ten temat nie napisał. Bo chyba wojacy, ani napoleońscy, ani żadni inni, do wyrafinowanych koneserów szlachetnych trunków nie należą. No chyba że zaczęto tam serwować takie ówczesne jabole. Uzupełnione standardowym zestawem piwo plus gorzałka :mrgreen:
Mętny jakiś ten artykuł, przynajmniej w części dotyczącej czasów napoleońskich.

_________________
Viribus Unitis


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 26 lis 2009, o 08:02 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 19:45
Posty: 790
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza / czasem Radlin
Imię: Andrzej
Na forum http://www.vladislavia.mojeforum.net znalazłem posta Pana Kazimierza:
Cytuj:
we wrześniu 1807 roku wkroczyło do Wodzisławia wojsko francuskie i kwaterowało tu bez przerwy do 18 listopada 1808 roku.
Na ten temat tak pisze Henke w swej kronice Wodzisławia:
Na początku trzecia i siódma kompania 21 pułku szaserów / strzelców /, a po ich wymarszu 6 kwietnia kompania d’ Elite i piąta kompania 10 pułku huzarów, składające się z 1 podpułkownika, 2 kapitanów, 5 poruczników, 13 podoficerów i 228 huzarów z 240 końmi.
Klasztor (a wiec dzisiejszy budynek sądu -przyp. K.M.) trzeba było przekształcić w koszary, w których pomieszczono całą kompanię, 3 stodoły zamieniono na stajnie.
Wyżywienie szeregowca ustalone zostało urzędowo na 10 groszy srebrnych dziennie, z czego jeden grosz miał przypaść gospodarzowi za obsługę: sierżanta wachmistrza / sergeaend major / 20 groszy srebrnych, porucznika jeden talar 2 i pół grosza srebrnego, kapitana jeden talar 25 groszy srebrnych i dla podpułkownika 2 talary 20 groszy srebrnych. Za obsługę oficerów wyznaczono dla gospodarzy 15 do 20 groszy srebrnych.
To odszkodowanie wojsko jednak zatrzymało dla siebie, a kiedy mieszkańcy wnieśli z tego powodu skargę poprzez władzę miejscową, otrzymali odpowiedź, że były to tylko zarządzenia niemieckie a nie francuskie, zatem nie trzeba ich respektować.
Oprócz tego musiało miasto do kosztów wyżywienia marszałka Rzeszy Mortiera i pozostałych generałów i oficerów sztabowych na Śląsku płacić miesięczną składkę 138 talarów 28 groszy srebrnych.
W piśmie z 16 kwietnia 1808 roku do królewskiego radcy wojennego i podatków, von Bulow, magistrat skarży się,
‘’że to francuskie wojsko urządziło się tu całkowicie na stopę garnizonową, przywłaszcza sobie nadzór nad policją, mianowało komendanta garnizonu, ułożyło porządek policyjny w języku francuskim, dało go publicznie ogłosić i surowo go pilnuje. Skonfiskowano też już 2 ósemki piwa uznanego za złe i rozdzielono pomiędzy żołnierzy i że w ogóle sprawia nadzwyczaj dużo kłopotów’’.
Ponieważ obawiano się wielkiego braku zboża, francuski generalny administrator Śląska L’Esparat zakazał całkowicie wywóz zboża i zarządził, że od 1 maja do 20 sierpnia 1808 roku nikt nie może użyć pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa na piwo i wódkę.
Stany słodu zostały ujęte przez miejscową władzę, alembiki do wódki i suszarnie słodu zapieczętowano, co uczyniono też w tutejszym browarze miejskim.
Stan podano na 72 korce słodu z czego 18 korcy jeszcze w zapasie, których już nie wolno było zużyć.
W roku 1808 nastała rzeczywiście wielka drożyzna żywności i klęska głodowa. Komora królewska uważała za swój obowiązek wydać drukowane pouczenie o ekonomicznym przygotowaniu pożywnych i zdrowych potraw i podać go przez magistraty w miastach do wiadomości wszystkich mieszkańców.
Według kontraktu dostaw dla tutejszego nieprzyjacielskiego wojska płacono za cetnar grochu 8 talarów, cetnar pszenicy 8 talarów, żyta 8 talarów, krup 18 talarów, wiadro octu 12 talarów, wiadro wódki 24 talary i funt mięsa 5 groszy srebrnych monety nominalnej.
Do kontrybucji wojennej nieprzyjaciela, nałożonej wrocławskiemu departamentowi komory w wysokości 18 mln. franków czyli 4 864 864 talarów, Wodzisław musiał 787 talarów.
Udział w wyrównaniu szkód bombardowania z roku 1806/1807 dla przedmieścia Wrocławia wyniósł 1 547 talarów 8 groszy srebrnych, 8 fenigów.
Tutejsi szewcy dostarczyli 1300 par obuwia po półtora talara do francuskiego magazynu we Wrocławiu i pobrali za to 1 950 talarów.
(Franz Ignatz Henke, Kronika, czyli opis topograficzno-historyczno-statystyczny miasta i wolnego mniejszego państwa Wodzisław na Górnym Śląsku, Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej, Wodzisław Śląski 2001, s. 62-63)


bezpośredni link do postu:
http://vladislavia.mojeforum.net/temat-vt528.html?postdays=0&postorder=asc&start=0


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Tytuł: Pławna Dolna
 Post Napisane: 1 gru 2009, o 19:07 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4410
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Wracamy na Dolny Śląsk do wsi Pławna Dolna w powiecie lwóweckim. Ponoć Napoleon Bonaparte był w Pławnej w 1807 roku. Jego wielgachna postać stoi przed Zamkiem Legend Śląskich. Nie wygląda on tu na małego kaprala ;)

Obrazek

Obrazek

Pięciometrowy cesarz w oddali - w Pławnej jest wiele różnorakich rzeźb z uwagi na to, iż osiedlił się tu rzeźbiarz Dariusz Miliński.

Obrazek

(prace nad głową cesarza)

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Inne » Inne - Dolnośląskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.165s | 18 Queries | GZIP : Off ]