Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Inne

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Interpretacje
 Post Napisane: 14 lis 2009, o 23:36 

Często wędrując tu i tam spotykamy ciekawe wizerunki, symbole czy jakieś artystyczne wizje. Dużą frajdą jest dotrzeć do właściwej interpretacji i wyjaśnienia "co autor miał na myśli".
Zacznę ten wątek od miejsca z mojej ulicy, to kościół ewangelicki pod wezwaniem św. Ducha w Orzeszu. Oto ołtarz kościoła gdzie obiektem dominującym jest witraż przedstawiający zesłanie Ducha Świętego. Lewy i prawy witraż przedstawiają Matkę Boską i apostołów, kim są osoby w środkowym witrażu? Nie są to święci ani apostołowie, to "lud górnośląski": górnik, rolnik a gość z brodą to pewnie ziemianin lub przemysłowiec... Witraż ufundowała rodzina Hegenscheidt w 1913 roku. Moi przyjaciele ze zboru w Orzeszu pomogli mi wyjaśnić tę ciekawostkę.

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 5 gru 2009, o 20:32 

Kolejna ciekawostka interpretacyjna to święty Jan Sarkander. Jest przedstawiany bardzo podobnie jak święty Jan Nepomucen w zakresie stroju (szaty kapłana) i części atrybutów. Obu Janów próbowano nakłonić do wydania tajemnicy spowiedzi i atrybuty z tym związane powtarzają się u jednego i drugiego. Poniżej witraż z katedry w Katowicach, postać jest podpisana i tylko dlatego nie włożyłem go do wątku z Nepomukami...

Obrazek

Post Napisane: 5 gru 2009, o 21:57 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Rybnik też ma problemy identyfikacyjne z Sarkandrem. Z uwagi na to, iż na naszym rynku głosił kazania, to wielu mieszkańców miasta patrząc na Nepomucena stojącego na tymże rynku twierdzi, iż to Sarkander :) Na szczęście Nepomucen też jest podpisany.

Post Napisane: 6 gru 2009, o 16:04 
Moderator

Spotkałam się już dwukrotnie z problemem czy dana rzeźba przedstawia Jana Nepomucena czy też innego Jana -Sarkandra bądź Kantego. Oczywiście źródła podawały róźne wersje.
Pierwszy - jeden z Janów stojących przed kościołem w Zebrzydowicach (woj. śląskie, pow. cieszyński) - z palcem na ustach i księgą w ręku - długo uchodził za Nepomucena, aż pewien miłośnik Janów dotarł do książki znajdującej się na parafii, w której to opisano tę rzeżbę jako przedstawiającą Jana Sarkandra (przemawiać za tym może również fakt, że Sarkander urodził się w pobliskim Skoczowie).

Obrazek

Drugi - to Jan z Żabnicy (woj. śląskie), również przez bardzo długi okres czasu stanowił zagadkę. A co ciekawe nawet proboszcz kościoła (zresztą pod wezwaniem Jana Kantego) obok którego stoi owa figura nie był pewien kogo przedstawia. Dopiero dociekliwość wspomnianego już miłośnika Nepomucenów pozwoliła ustalić, że to jednak prawdopodobnie rzeźba Jana Kantego (piszę prawdopodobnie bo tak powiedziano mu w Informacji Turystycznej w Żywcu, a jak wiadomo Informacji Turystycznej nie zawsze można ufać :mrgreen: )

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 gru 2009, o 10:18 
Moderator

Kolejny problem z interpretacją kogo przedstawia rzeźba :mrgreen:

Obok kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Skoczowie stoi kilka figur, w tym dwie, które wyglądają na rzeźby przedstawiające Jana Nepomucena. Niestety to Skoczów, czyli miasto Jana Sarkandra (urodzonego tutaj w 1576 roku) i niczego nie można być do końca pewnym.
Pierwszy Jan, stojący przy głównym wejściu, trzymający w jednej ręce krzyż, a drugą opierający się na księdze, to chyba Nepomuk:

Obrazek

Drugi, nieco podobny do niego znajdujący się przy bocznym wejściu, trzyma w złożonych na piersiach rękach biret i jakby palmę (?), ma na sobie obowiązkową pelerynkę i stułę, a towarzyszący mu aniołek trzyma księgę - czyli wypisz wymaluj Nepomucen... ale w katalogu nepomuckim zakwalifikowano go jako Sarkandra - czy słusznie?

Obrazek

Obrazek

Chociaż i tu pojawiają się wątpliwości, ponieważ na pewnej stronie znalazłam "obrazek" przedstawiający Jana Sarkandra, na którym w dłoniach trzyma i księgę i palmę :nuts:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 gru 2009, o 21:36 

Aga zobacz tu: http://www.naszlaku.com/skoczow/ są tam zdjęcia podpisane.
Cytuj:
Fasadę zdobią rzeźby przedstawiające św. Piotra z Alkantary i Jana Kapistrana (od ul. Objazdowej) oraz Jana Sarkandra i Jana Nepomucena (od ul. Kościelnej) z II poł. XVIII w., pochodzące z pracowni Wacława Donaya.

To dopiero zamieszanie :nuts:
Według tego źródła pierwszy Twój Jan to Jan Kapistran :glupek:
Druga Twoja rzeźba to tak jak piszesz Jan Sarkander.
Odnośnie palmy w ręku Jana Sarkandra to myślę, że jest całkowicie uzasadniona - męczennik.

Pozdrawiam

Post Napisane: 10 gru 2009, o 16:41 
Moderator

Ładne jaja :rotfl3:
Wygląda na to, że jedyna figura, której nie zrobiłam zdjęcia (bo Piotra z Alkantary oczywiście mam) to właśnie Nepomuk :rotfl3: :rotfl3: :rotfl3:
Dzięki za pomoc Klimek.

P.S. No i wygląda na to, że na stronie nepomuckiej też mają błąd.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 13 gru 2009, o 22:49 

Ostatnio na Forum pojawiły się wątki z przedstawieniem aniołów o nietypowej "konstrukcji"

Radzieje (warmińsko-mazurskie)-kościół p.w. Chrystusa Króla
viewtopic.php?f=12&t=2754

Koptyjski Kościół Ortodoksyjny - tu nawet 3 kręgi anielskie...
viewtopic.php?f=53&t=2761

Ostatniego lata spotkałem taki obraz w kościele klasztornym w Dukli

Obrazek

no nie jest to typowe przedstawienie... raczej zaskakujące
Obrazek

Interpretacja za J. Seibert "Leksykon sztuki chrześcijańskiej"
Obraz przedstawia stygmatyzację św. Franciszka ukazaną za pomocą "promieni wychodzących od serafina pod postacią Chrystusa".
Jak się przyglądnąć to jest to dokładnie taki obraz jak w opisano w książce (promienie).
I tak mi został w głowie ten serafin, Ale to nie koniec... niżej na zdjęciu to pierwowzór serafina.
"Lamassu" bóstwo opiekuńcze z terenu Mezopotami (może 9 wiek przed naszą erą - przypuszczam), tu rzeźba w muzeum pergamońskim. Anioł okazuje się być pojęciem o bardzo starej tradycji...

Obrazek

Post Napisane: 15 gru 2009, o 20:08 
Administrator

Imię: Jarek
Nie znam się naświętych, ale odszukałem w swoich zbiorach starą rycinę przedstawiającą Sarkandra :D

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 15 gru 2009, o 20:12 
Przyjaciel

To w istocie ciekawa postać, przez wielu zwany był "świętym rzeźnikiem Moraw"

Post Napisane: 15 gru 2009, o 23:30 
Przyjaciel

Sarkander ma jakoś bardziej pociągłą twarz i brodę, w porównaniu z Nepomucenem of course ;)

A ten poniżej to nasz Jaś? Czy nie Jaś? Dziadek mi twierdzi, że to Nepomucen, a ja mam jakieś wątpliwości. Obraz wisi w kościele w Sądeckim Parku Etnograficznym - a to teren zbadany przez Klimka :)

Obrazek

Post Napisane: 16 gru 2009, o 23:38 

Myślę, że to Jan Nepomucen. Przekonywujące są Twoje spostrzeżenia odnoszące się do wyglądu, jak i klucz leżący na stole (symbol nepomucki oznaczający uwięzienie - tak podaje strona nepomucka). Pozostałe atrybuty są dla obu świętych zgodne - tak mi się wydaje.
Ciekawy jest kociołek z prawej, już taki widzieliśmy (J. Nepomucen z Bełku), możliwe, że istnieje przedstawienie które jest wzorcem kociołka :geek: Dodam jeszcze, że kociołek z żarem jako element tortur też jest dla obu postaci uzasadniony.

Obrazek

Pozdrawiam

PS
Innym ciekawym elementem na Twoim obrazie jest zasłona z prawej strony, taki efekt drugiej sceny.

Post Napisane: 30 sty 2010, o 22:31 

Kiedyś będąc w Sulejowie zobaczyliśmy w klasztorze cysterskim lwa/siedzisko (takie niskie?). Próbowałem wyjaśnić skąd ten motyw i znalazłem legendę w której lwy wyprowadzaja księcia z "odwiecznej puszczy" na terenie dzisiejszego Sulejowa :shock:. Legenda to legenda więcej nie szukałem. Tymczasem podobna rzeźba w Szczyrzycu i jeszcze w Koprzywnicy - może jednak legenda jest naciągana? Ostateczne myslę sprawę udało mi sie wytropić - "Będziesz stąpał po wężach i żmijach, a lwa i smoka będziesz mógł podeptać" to fragment psalmu, lwy były montowane jako podnóżek/stopień w stallach kościołów cysterskich...

Interpretacja za J. Seibert "Leksykon sztuki chrześcijańskiej"
Informacja o podnóżku od przewodnika szczyrzyckiego

Sulejów
Obrazek

Szczyrzyc
Obrazek

Koprzywnica
Obrazek

Pozdrawiam

Post Napisane: 19 lut 2010, o 19:34 
Moderator

Kolejna problematyczna figura :D
Fotnęłam ją w pełnym przekonaniu że to Nepomucen - bo trzyma palmę, krzyż i księgę, i biret ma na głowie, poza też właściwa...

Obrazek

Kiedy jednak szukałam jakichkolwiek informacji na jej temat okazało się, że to ponoć św. Walenty :shock:
Lokalizacja i data niestety się zgadza:
Kapliczka Św. Walentego
Miejsce: ul. Ziaji róg ul. Tuchowskiej (tuż przy torach kolejowych na trasie z Tarnowa do Rzeszowa)
Data budowy: 1798r.
Murowana barokowa kapliczka św. Walentego.

O św. Walentym zrobiło się też głośno w Tarnowie, odkąd odnowiono kapliczkę z figurką patrona zakochanych (kapliczkę można znaleźć na skrzyżowaniu ulic Ziai i Tuchowskiej). To jedna z nielicznych tamtejszych niewielkich budowli barokowych. Tym cenniejsza, że zachowała się w niezmienionej formie. Jak donosiła lokalna prasa, plastyk miejski chciał, by kapliczka stała się tarnowskim miejscem zakochanych: "Chodzi bowiem o to, (...) aby kojarzyła się mieszkańcom tylko dobrze, a nie tylko z kolejnymi tragediami rozgrywającymi się na pobliskich torach kolejowych, które upodobali sobie samobójcy" (cytat za "Gazetą Krakowską" z 2 grudnia 2009 r.).

W zasadzie to byłoby wszystko, tylko że nie bardzo mi ta figura na Walentego pasuje - gdzie kielich i miecz, no i biskup w birecie? Tylko to dziecko u jego stóp...

Według książki "Święci na każdy każdy dzień. Patroni naszych imion" V.Schauber i H.M. Schindler Walenty z Terni (urodzony w III w. zmarł ok. 268) to patron młodych, podróżujących; pszczelarzy; wzywany w modlitwie o dobre małżeństwo; w przypadku dżumy.
Był prawdopodobnie biskupem Terni. Piastował swój urząd w III w. i ok. 268 r. poniósł śmierć męczeńską za wiarę. Jego kult miał być znany w Rzymie już w IV w. (...) Na rycinach przedstawia się go z ułomnym dzieckiem u stóp

Za to na http://walentynki.dlastudenta.pl/artyku ... 31225.html piszą, że
Cytuj:
Był z wykształcenia lekarzem, a z powołania duchownym (może nawet biskupem rzymskim). Żył w III wieku n.e. w Rzymie, w czasach panowania Klaudiusza II Gockiego. Ów cesarz wydał powszechne rozporządzenie, zabraniające młodym mężczyznom wchodzenia w związki małżeńskie, gdyż uważał, że najlepszymi żołnierzami są legioniści nie mający rodzin. Walenty złamał ten zakaz i udzielał ślubów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok.Gdy ta informacja dotarła do uszu cesarza, kazał on zabić Walentego. W przeddzień egzekucji przyszły święty napisał list do swojej ukochanej. Zakończył go słowami: "Od Twojego Walentego".

Legenda głosi, że św. Walenty zginął 14 lutego 273 roku. W kalendarzu rzymskim w tym dniu obchodzono święto urodzaju oraz przyrzeczeń małżeńskich.

Od 900 roku stare pogańskie święto z 14 lutego, zmieniono na święto obietnic miłości i postanowień przyjaźni, któremu patronuje ów święty.
Święty Walenty czczony jest również jako patron chorych na epilepsję, podagrę i choroby nerwowe. Uzdrowił też m.in. córkę jednego ze sług cesarskich i dzięki temu doprowadził do nawrócenia całej jego rodziny.

Jest przedstawiany najczęściej w stroju kapłana lub biskupa w momencie, gdy uzdrawia chłopca z padaczki.
Atrybuty: dziecko, któremu przywrócił wzrok; słońce.

Można też tam znaleźć kilka wizerunków Walentego, które tak mi jakoś nie przypominają tego z Tarnowa...

Niestety wszystkie te informacje, jak również parę innych nie rozwiały jednak moich wąpliwości i nadal nie jestem pewna kogo w końcu przedstawia ta figura - Walentego czy Nepomucena ??

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 22 lut 2010, o 23:22 

Aga, szacunek za dociekliwość...

Mi do Walentego nie pasuje tyko krzyż.
Palma, trzymana za krzyżem pasuje.
Strój pasuje, dziecko z rodzicem pasuje.
Najwięcej czasu zajęło mi tropienie tej nonszlancko trzymanej książki, jednak jeżeli to Walenty to pasuje bo może oznaczać, że w Bibli są słowa posiadające konieczną moc aby cudownie uzdrowić chorego.

Do Jana nie pasują dziecko i osoba za nim.

Próba prawdy może być taka - jeżeli oczy dziecka patrzą niewiadomo gdzie (ślepota) lub jakieś detale postawy są nienaturalne (epilepsja) to mamy świętego Walentego...

Pozdrawiam

Post Napisane: 23 lut 2010, o 09:36 
Przyjaciel

Bez wnikania w Biblię, czy inne mądre księgi powiem, że moje serucho czuje, iż to nie jest Janek. Nie ma tego "czegoś" :glupek:

A teraz mi powiedzcie kim jest ten poniżej. Zdjęcie zrobione w Ligocie Tworkowskiej obok Raciborza, czyli wsi, którą wnet zaleją wody Odry. Figurka jest bardzo wysoko we wnęce jakby opuszczonego folwarku, świetlicy, czy czegoś takiego. W Ligocie jest Nepomucen, ale w kapliczce (była zamknięta), a o tym maluśkim boroczku nigdzie niczego nie znalazłam. Spytać też nie było kogo, bo wieś wysiedlona. Co do przybliżenia, to te poniżej jest największe.

Obrazek

Sam budynek wygląda tak, W drugiej wnęce była Matka Boska. Sam budynek jest z 1914 roku.

Obrazek

Post Napisane: 23 lut 2010, o 11:58 
Moderator

Klimek napisał(a):
Próba prawdy może być taka - jeżeli oczy dziecka patrzą niewiadomo gdzie (ślepota) lub jakieś detale postawy są nienaturalne (epilepsja) to mamy świętego Walentego...

No właśnie trudno powiedzieć gdzie patrzą :mrgreen: chociaż mam wrażenie, że w tym samym kierunku co trzymająca je osoba. I według mnie raczej nie wygląda na epileptyka, to już prędzej ten ktoś z tyłu.

Obrazek

Dzięki Klimek za pomoc :D

_hipcia napisał(a):
A teraz mi powiedzcie kim jest ten poniżej

Dla dobra sprawy możemy przyjąć, że Nepomucen :rotfl3:
Jedyne widoczne nepomukowe atrybuty to "sukienka" i krzyż. Poza Janem przychodzi mi jeszcze na myśl św. Ignacy - przedstawiany jest w sutannie i birecie lub w stroju liturgicznym, do jego atrybutów również należy krycyfiks.
Ale tak mi jakoś bardziej na Nepka wygląda.

Po paru minutach:
To jest Nepomucen :jump:
Cytuj:
Ligota Tworkowska (gm. Lubomia, pow. Wodzisław): w budynku nr 24 jest oszklona wnęka, w niej skromna drewniana figurka JN. Poniżej przyczepiono tablice pokazującą najwyższy poziom wody pobliskiego zbiornika wodnego
Źródło: http://nepomuki.pl/nepomuk/gslask-raciborz.htm

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 23 lut 2010, o 17:21 
Przyjaciel

Aga napisał(a):
Ale tak mi jakoś bardziej na Nepka wygląda.
Po paru minutach:
To jest Nepomucen :jump:
Cytuj:
Ligota Tworkowska (gm. Lubomia, pow. Wodzisław): w budynku nr 24 jest oszklona wnęka, w niej skromna drewniana figurka JN. Poniżej przyczepiono tablice pokazującą najwyższy poziom wody pobliskiego zbiornika wodnego
Źródło: http://nepomuki.pl/nepomuk/gslask-raciborz.htm

Patrz, jaki ze mnie cep ;) patrzałam na stronę ale na szybko i przeoczyłam :glupek:
Ufff, zaraz mi lepiej :rotfl3: Choć martwi mnie to, czy go uratują. Kapliczkę z Janem mają ratować, ale tego maluśkiego mogą zapomnieć :cry:

Post Napisane: 3 mar 2010, o 02:05 
Moderator

Mam dwa pytania odnośnie płaskorzeźby umieszczonej na ambonie w bazylice w Trzebnicy, a mianowicie: jaką scenę ona przedstawia?

Obrazek

I czy ta postać po lewej stronie to nie jest przypadkiem św Florian?

Obrazek

Post Napisane: 3 mar 2010, o 12:22 
Administrator

Imię: Leszek
Florian jako żywo :mrgreen:

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Inne