Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Inne

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 13 gru 2009, o 21:57 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Pomnik z 1912 roku na cmentarzu przy kościele p.w. WNMP w Wodzisławiu Śląskim.

Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 64.73 KiB | Przeglądane 619 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 55.06 KiB | Przeglądane 619 razy ]

Ostatnio edytowano 11 lut 2015, o 22:44 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł: Syrynia
 Post Napisane: 22 lut 2010, o 15:13 
Przyjaciel

W Syryni (pow. wodzisławski) naszłam dwie Boże Męki autorstwa moich kamieniarzy. Obydwa krzyże są ładnie odnowione i odmalowane, choć ten pierwszy ma niestarannie odrestaurowaną sygnaturę. Jestem przekonana iż to poniżej, to na pewno był kiedyś napis "Kokes Ratibor" .

Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 53.7 KiB | Przeglądane 619 razy ]

Sam krzyż wygląda tak:

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 58.07 KiB | Przeglądane 619 razy ]

Drugi krzyż też stoi na skrzyżowaniu dróg i też jest bajecznie kolorowy ;)

Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 48.26 KiB | Przeglądane 619 razy ]

Załączniki:
4.jpg
4.jpg [ 62.2 KiB | Przeglądane 619 razy ]

Ostatnio edytowano 11 lut 2015, o 22:48 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 18 mar 2010, o 13:53 
Muszkieter

Nieboczowy
Kiedy 2 tygodnie temu włóczyliśmy się z tobikiem po okolicy oglądając różne nieboczowskie Nepomuki i inne mniej widoczne Floriany, postanowiłem skrócić sobie drogę do domu przez tamtejsze żwirownie do Raciborza. Tam o mało nie topiąc samochodu w bagnach zatrzymałem się przed krzyżem, zakładając że to pewnie jakiś Jungblut będzie. No i faktycznie jest z datą na plecach 1891:
Obrazek

Obrazek
Szkoda, że położony kawałek dalej drewniany most nad żwirowniami już nie istnieje, a i ten pomnik zostanie wkrótce gdzieś przeniesiony. (hipciu zapomniałem całkiem o tym temacie, wezmę to pod uwagę przy następnej wizycie w mieście)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 18 mar 2010, o 23:57 
Muszkieter

Gdzie szukać dzieł raciborskich artystów jak nie w mieście ich siedziby. Stąd mój pomysł na spacer po największej raciborskiej nekropolii - cmentarzu Jeruzalem, a tam... większość pomników podpisanych właśnie ich znakiem firmowym :)
Wszystkie z prezentowanych tu nagrobków podpisane tak samo - tylko Kokeš & Jungblut więc nie będę pokazywał tych napisów. Widać, że artysta trzymał się kilku wzorów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
za nim ten sam, ale odnowiony - wyszlifowany, więc nie posiada już napisów:
Obrazek
Swoja drogą aż miło popatrzeć na taki odpicowany na nowo kamień, ale napis mógł jednak pozostać na pamiątkę.
Poza tymi na wielu grobach widać wykorzystane części powyższych pomników.
A ciekawe kto był wykonawcą tych grobowców rodzinnych na tym cmentarzu, bo stoją przy murze i żadnego znaku firmowego na nich nie można znaleźć.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 mar 2010, o 01:24 
Muszkieter

Z daleka można rozpoznać ich dzieło - tutaj z kolejnego raciborskiego cmentarza na Starej Wsi:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 mar 2010, o 08:39 
Przyjaciel

Mam multum ich prac z Lubomi, ale nie mam kiedy ich dać :) Jak widzę te ich wyroby, to tak sobie myślę, że kasiaści byli :rotfl: Super :rotfl3:
Cały czas mnie intryguje kto był kim i ciekawa jestem jakichś historii z ich życia...

Dzięki za szukanie :)

Post Napisane: 20 mar 2010, o 01:37 
Muszkieter

Dziś kancelaria była nieczynna. Ale krążąc po okolicy natrafiłem na niejedno ich dzieło. Większość na miejscowych cmentarzach, które dodam kiedyś, a jeden tu.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 21 mar 2010, o 08:59 
Muszkieter

I na cmentarzu w Krowiarkach myszkując po cmentarzu udało mi się odnależć tylko to:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 18 kwi 2010, o 21:03 
Przyjaciel

Nareszcie znalazłam niepowtarzalne, oryginalne i jedyne w swoim rodzaju dzieło MISTRZA Kokesa - rzeźbę św.Floriana.
Żaden tam pomnik - prawdziwa rzeźba !! Niestety rzeźba ta stoi za granicą ;) czyli w Czechach, a ściślej w Dolnym Beneszowie.

Załączniki:
a.jpg
a.jpg [ 91 KiB | Przeglądane 619 razy ]
b.jpg
b.jpg [ 73.07 KiB | Przeglądane 619 razy ]

Ostatnio edytowano 11 lut 2015, o 22:51 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 17 cze 2010, o 14:44 
Muszkieter

Tak sobie dziś jeździłem po okolicy za robotą, aż tu nagle dopadło mnie moje zboczenie i wpadłem na parafię na Ostrogu. Puk-puk, dzień dobry, zastałem księdza proboszcza? Tak słucham. Myślę sobie - nareszcie - po kilku próbach udało mi się go zastać. Pytam oczywiście co i jak z tymi "jungblutami" ale słyszę jedynie, że archiwum się spaliło, oni nic nie wiedzą na parafii, jednym słowem :dupa: ... i nie będzie niczego.
Cóż, skok na cmentarz (bo przecież znam tylko nazwiska) obejrzeć jakieś daty czy imiona, żeby dalej pytać. Ale przecież na grobowcu ani śladu tych danych.

Kto ma wiedzę historyczną - muzeum. Wchodzę, pytam, nikt nic nie słyszał :echh:
Ale przypomniałem sobie, że zagadywałem kiedyś o fotki "żydowni" czyli kirkutu raciborskiego. Hop do biura, potem do biblioteki - jest album. Osiem albumów z wielkimi zdjęciami każdego nagrobka, podzielone na sektory. Przejrzałem trochę w pośpiechu. Z tego fotografa to był pierwszy eksplorator, szkoda, że wtedy forum nie było :) W każdym razie skierowałem pismo do dyrekcji o udostępnienie albumów - wpadnę tam porobić temu wszystkiemu fotki, jak dają zgodę.

Wracając do tematu. Na szczęście mamy w mieście oddział katowickiego Archiwum Państwowego. Uderzyłem tam. W holu obejrzałem wystawę z cyklu "dawniej i dziś" i do czytelni. Przerażony, bo pierwszy raz i nie wiem od czego zacząć, dostałem jakieś skorowidze i inne spisy, mam sobie poszukać. Kartkuję, czytam, skończyłem, prawie zrezygnowałem. To może jakieś akty USC pooglądać - dostałem kolejne księgi z listami nazwisk. Poprosiłem o księgę małżeństw a.d. 1890.
Znalazłem odpowiednią stronę i zaczęły lecieć ku%wy na prawo i lewo - dlaczego ten pisany "altdojcz" jest taki nieczytelny! Już wolę druk gotycki. Połowa dla mnie nieczytelna, oto co udało mi się wyciągnąć:

12 grudzień 1890 rok.
Przed ołtarzem stanęli:
- Ludwig Jungblut syn Józefa Jungblut z Bosacza (część dzisiejszego Ostroga) i Marii xxx zd. Adamczyk (być może krewna mojej prababki ;) - sprawdzę)
- Marta Maria Franciszka Zipser, córka Carla, z Wrocławia

Jednym z dwóch męskich świadków był natomiast:
- Franz Kokes, lat 40, z Bosacza

Tak sobie myślę - dobra - są oba nazwiska, ale jakoś koneksji rodzinnych nie widzę. Chłop żeniąc się musiał być pewnie 20-30 latkiem, a skoro świadek miał 40 lat to właściwie pokolenie dalej. Nic to łeb do skorowidza i po godzinie poprosiłem akta małżeństw starsze o 13 lat.

Rok 1877. A dokładnie 11 luty tego roku.

Przed ołtarzem główne role odgrywają tym razem:
- Kokes Franz (świadek na poprzednim ślubie) ur. 1850, syn również Franza Kokesa, oraz
- Maria Jungblut, zd. Adamczyk, z Raciborza, córka Carla Adamczyka (matka pana młodego na opisanym wyżej ślubie)

Wnioskuję więc tak:
Maria Adamczyk wzięła sobie kiedyś tam na męża Józefa Jungblut. Być może chłopowi się umarło i pozostała wdową noszącą nazwisko męża. W roku 1877r. wdowa po Jungblucie ożeniła się widać ponownie z Franzem Kokes, który później w 1890r. był świadkiem na weselu syna swojej żony - Ludwika Jungblut. Czyli Kokes był przybranym ojcem Jungbluta. Przemyślcie tą moją hipotezę, bo na razie innego wyjścia nie widzę.

Nie potrafiłem rozszyfrować tych bazgrołów, ale kiedyś wpisywano w aktach zawód i teraz widząc to:
_hipcia napisał(a):
W książce teleadresowej z 1914 roku znalazłam pełną nazwę firmy i jej numer telefonu (w Raciborzu).

Obrazek

...

chyba obaj panowie młodzi mieli wpisane jako zawód "steinbildhauer" czyli rzeźbiarz-kamieniarz. Nie wiem, czy nie występowało to nawet w zawodach ich ojców, ja tam jeszcze kiedyś zajrzę z aparatem, bo dziś nawet ołówka ze sobą nie miałem.

A ta sprawa:
Klimek napisał(a):
Wyglada jakby Jungblut miał też innego wspólnika przed lub po Kokesu... albo to nie jest Ludwik?

Obrazek

Sygnatura pochodzi z krzyża w Lubomii.

Jeśli dobrze widzę napis "J. Jungblut in Ratibor", pewnie to oznaczenie Józefa ojca Ludwika. Jakie daty są na tym krzyżu, być może jakoś to skojarzymy?

No i tym samym większość zagadki myślę rozwiązana, jeśli trzeba więcej, to ja już dziś zaplanowałem sobie zimowe popołudnia - w archiwum natknąłem się na brakujące mi informacje do mojego rozległego drzewa genealogicznego, więc chętnie tam wpadnę na dłużej, bo dziś pól dnia straciłem, a miałem roboty szukać...

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 cze 2010, o 15:03 
Przyjaciel

:brawa: Piotrek, jestem pod wrażeniem :brawa: Wyśmienita robota :)

Post Napisane: 17 cze 2010, o 16:29 

Cytuj:
Jakie daty są na tym krzyżu, być może jakoś to skojarzymy?

Sprawdziłem, nie mam daty na pomniku jest kilkadziesiąt nazwisk poległych w 1 wojnie jak przypuszczam. Krzyż stoi w środku Lubomii jak będę miał okazję to sprawdzę.

Piotrek - :brawa: Przyznam się, że przymierzałem się do tego tematu jednak bez najmniejszego nawet rezultatu...

:poklon:

Post Napisane: 17 cze 2010, o 17:15 
Muszkieter

Bo gdyby uporządkować chronologicznie podpisy, może dało by się dość do tego, kto kiedy działał, a kiedy zastąpił go kolejny potomek. Chyba, że podpisy były przypadkowe lub po prostu stosowane jednocześnie.

Szukałem jeszcze śladów ewentualnych potomków mistrzów, ale nie trafiłem na te nazwiska. A wystarczy, że zmienili miejsce zamieszkania o parafię dalej i już nie wiadomo, gdzie szukać.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 cze 2010, o 21:28 
Przyjaciel

Imię: Renata
Powinniście wspólnie założyć biuro detektywistyczne :D Podziwiam cierpliwość, pracowitość i błyskotliwość całej Waszej "Kokesowej" drużyny :poklon:

Post Napisane: 17 cze 2010, o 21:35 
Przyjaciel

Petrus napisał(a):
Szukałem jeszcze śladów ewentualnych potomków mistrzów, ale nie trafiłem na te nazwiska. A wystarczy, że zmienili miejsce zamieszkania o parafię dalej i już nie wiadomo, gdzie szukać.

Może mieli córki, które powychodziły za mąż za malarzy pokojowych i szukaj wiatru w polu ;)

W nagrodę dla Ciebie cała kolekcja Kokesów i Jungblutów ze starego cmentarza przy ul.Gliwickiej w Rybniku.

Cmentarz ten niestety w latach 70-tych został zniszczony i przekopany :bad: Zachowały się jedynie resztki nagrobków, a tym samym i resztki dzieł naszych mistrzów z Raciborza.

Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 83.2 KiB | Przeglądane 619 razy ]

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 69.77 KiB | Przeglądane 619 razy ]

A wracając do koligacji rodzinnych, to zawsze myślałam, że Jungblut był zięciem Kokesa, a tu się okazało, że był pasierbem ;) No i nadal nie wiemy, który z nich jest na zdjęciu nagrobnym :echh:

Załączniki:
3.jpg
3.jpg [ 88.29 KiB | Przeglądane 619 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 86.29 KiB | Przeglądane 619 razy ]
6.jpg
6.jpg [ 66.7 KiB | Przeglądane 619 razy ]
5.jpg
5.jpg [ 61.65 KiB | Przeglądane 619 razy ]
7.jpg
7.jpg [ 85.48 KiB | Przeglądane 619 razy ]

Ostatnio edytowano 11 lut 2015, o 22:57 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 17 cze 2010, o 22:39 
Muszkieter

Z tym zdjęciem to tak strzelam że Kokes - przemawiają za tym dwie sprawy:
1. Pierwszeństwo nazwiska na grobowcu,
2. Był jak widać najstarszym członkiem tej wielkiej rodziny - stąd fotografia głowy rodziny.
Ale to tylko moje przypuszczenia :)
Co prawda nie wiadomo czy Franz senior czy junior...
Tak oglądałem dziś grobowiec - nie zauważyłem sygnatury wykonawcy, chyba że źle zaglądałem. Ciekawe kto im zrobił to cacko?

Aha i rozwiązał się skrót "F. Kokes", czyli Franz - mówimy o dobrej osobie.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 cze 2010, o 22:57 
Przyjaciel

Ja mam jeszcze taką teorię prosto do "Życia na gorąco", czy innej Vivy :glupek:

Pierwszy był Jungblut Józef. Ożenił się z Marią z domu Adamczyk. On był wg mnie założycielem kamieniarskiego geszeftu. Zrobili se syna Ludwiga ;) Józef przyjął wspólnika Kokesa. Ale się mu szybko zmarło. Kokes się zakręcił koło wdówki, bo warto było, gdyż była szykowna.
A że był młody z niego chwat, bo miał 27 lat, to z Jungblutową zwojował okołoraciborski kamieniarski świat :rotfl3:

Młody Ludwig Jungblut co miał robić? Nie miał wyjścia, taty nie pamiętał, więc zaakceptował ojczyma, który go po latach wziął za wspólnika, jak to onegdaj zrobił Josef :rotfl3:

Wnioskuję jeszcze, że Ludwig był już taki raczej światowy kawaler, bo narzeczoną miał aż z Breslau :rotfl3:

Post Napisane: 17 cze 2010, o 23:28 
Muszkieter

Wersja jak najbardziej do zaakceptowania.
Co się dzieje, wszyscy wierszem piszą :nuts:

Jeśli zechcemy szukać dalej, kto był po jakich rodzicach, czy ich ojcowie też byli kamieniarzami itp. to zapraszam z termosem kawy za pół roku do archiwum :)

Tym chętniej, bo ja muszę sprawdzić te powiązania prababcine. Ilu to ludzi z tym samym nazwiskiem na jednej ulicy może mieszkać, a ona też była z Bosacza...

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 cze 2010, o 23:39 
Przyjaciel

Petrus napisał(a):
to zapraszam z termosem kawy za pół roku do archiwum :)

Tym chętniej, bo ja muszę sprawdzić te powiązania prababcine. Ilu to ludzi z tym samym nazwiskiem na jednej ulicy może mieszkać, a ona też była z Bosacza...

Przyjadę :) przy okazji pokażesz mi jak się w tym Waszym archiwum grzebie.
A co do krewnej prababki, to jeszcze się może okazać, że jesteś powiązany z Jungblutami :rotfl3:

Post Napisane: 20 cze 2010, o 16:31 
Przyjaciel

_hipcia napisał(a):
Obrazek

O tym J.Jungblucie (z cm. w Gliwicach) mówiłam wczoraj. Ten był Józef chyba.
Co do literki "s" z odwróconym daszkiem, czyli Š ze znakiem háček :rotfl3: , to występuje ona w następujących językach: litewski, łotewski, czeski, słowacki, chorwacki, słoweński, serbski, macedoński, bośniacki i białoruski ( :arrow: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%A0 ). Sądzę, że nasz Kokeš był korzeniami w czeskich ziemiach. Raczej strony litewsko-łotewskie-białoruskie i bałkańskie nie wchodzą w rachubę ;)

I mały kokesik z Lubomi (pow.wodzisławski), która jest zagłębiem kokesko-jungbluckim.

Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 58.58 KiB | Przeglądane 619 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 37.37 KiB | Przeglądane 619 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 44.3 KiB | Przeglądane 619 razy ]

Ostatnio edytowano 11 lut 2015, o 23:00 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Inne