Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pomniki i miejsca pamięci » Pomniki i miejsca pamięci - Śląskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 27 sie 2015, o 08:30 
Bratnia dusza

Imię: Arek
Oczywiście to tylko moja skromna interpretacja, póki nie dokopię się do jakichś danych na temat tego czegoś - każda interpretacja jest ok. Twoje skojarzenie nawet bardzo ok! Toby nawet wyjaśniało dlaczego wokół rzeźby panuje taka "cichosza". :D

Post Napisane: 28 sie 2015, o 16:52 
Bratnia dusza

Imię: Grzegorz
Z tego co wiem to żaglówka :D

Post Napisane: 31 sie 2015, o 07:45 
Bratnia dusza

Też pięknie :D

Post Napisane: 10 wrz 2015, o 14:42 
Bratnia dusza

asiekaniec napisał(a):
Po drugiej stronie kościoła na niewielkim skwerze odnajdziemy pomnik:

Obrazek

W uzupełnieniu:

W dniu 3 września 2015r. skwer przykościelny (na podstawie uchwały RM z 28 maja 2015 podjętej na wniosek Jednostki Strzeleckiej 2037) otrzymał imię Danuty Siedzikówny "Inki"

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 10 wrz 2015, o 14:59 
Bratnia dusza

Na cmentarzu przy ul. Andersa odnajdziemy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 16 wrz 2015, o 19:10 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
Nowa tablica na budynku urzędu miejskiego
Obrazek

Post Napisane: 17 wrz 2015, o 09:30 
Bratnia dusza

Brawo Veno jesteś szybszy!
Przy okazji kilka uwag. Jeszcze 6 września 2015 sfotografowałem w tym miejscu /podczas poreferendalnego spaceru po mieście/ starą tablicę (prezentowaną już w tym wątku):

Obrazek

Obrazek

Tymczasem co najmniej od poniedziałku 14 września 2015 - wówczas zauważyłem zmianę - tablica ta została zastąpiona zaprezentowaną przez vena. /moje fotki z wczoraj ok. godziny 16/

Obrazek

Obrazek

Data widniejąca na nowej tablicy też fajna, bo odsłonięcie winno nastąpić dopiero dzisiaj! Veno (i ja też!) antycypował - w Sosnowcu jak u Barei.

Dla mnie likwidacja pomników przypomina palenie książek. Jeśli ktoś je zmienia w imię poprawności politycznej - to do dupy z taką poprawnością! Na murach urzędu miejsca jest baaaaaardzo dużo - tablic zmieści się tam jeszcze setki.
Po co więc, w jakimś sensie, fałszować historię? Stara tablica napisała wszak już swoją własną i mogła pozostać chociażby jako historia o tym jak fałszowano historię... Zwłaszcza, ze to miasto nie bez przyczyny nazywane jest stolicą Czerwonego Zagłębia...
Ciekawe też co się stało ze "nieaktualną" tablicą - złomnica, czy muzeum - a może przetopią ją na tablicę ku czci obecnie panujących?

Post Napisane: 17 wrz 2015, o 13:47 
Bratnia dusza

Doczytałem, że odsłonięcie tablicy ma się odbyć dzisiaj o 11.00 i...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I trzeba przyznać, że było widać, iż zamiana tablic szczególnie dla kombatantów miała duże znaczenie.

Obrazek

Post Napisane: 17 wrz 2015, o 14:10 
Bratnia dusza

Przy tej okazji udało mi się zamienić kilka słów z Panem Jackiem Jakubkiem z Wydziału Kultury i Komunikacji Społecznej (gdzie odpowiada za zabytki i miejsca pamięci), który prowadził dzisiejszą uroczystość.
Oto co ustaliłem:
1. Stara tablica została przekazana do Muzeum Miejskiego w Sosnowcu, nie wie czy będzie eksponowana.
Na moją uwagę, że zmiana treści tablicy jest wyrazem wdrażania idei poprawności politycznej, bo miejsca na nową tablicę jest sporo - odrzekł, że nie jest zwolennikiem obwieszania gmachów jak choinek... Coś w tym jest - przyznaję. Nie omieszkałem jednak przekazać uwagi, że idąc dalej tą drogą wystarczyłaby jedna wielka tablica pod hasłem "chwała wszystkim za wszystko".

2. Wyjaśnił mi, że na mój sierpniowy e-mail w sprawie obelisku przy ul Sienkiewicza (klucz wiolinowy, żaglówka, erotyk - o czym kilka postów wyżej) oraz Pomnika Pary Górniczej z Kazimierza Górniczego, nie odpowiedział tylko dla tego, ze w UM w Sosnowcu brak na ich temat jakichkolwiek danych. Twierdzi, że wystosował w ich sprawie pytanie "do województwa". - zobaczymy co z tego wyniknie.

3. Tablica, która zniknęła sprzed bocznego wejścia do dawnego Szpitala nr 2 (upamiętniająca Dr Zahorskiego - zniknęła i nie wiadomo co się z nią stało, jak twierdził miało to miejsce przed objęciem przez niego funkcji... Ponoć zniknęła przy naprawie elewacji. Moim zdaniem stało się to wcześniej (gdy budynek stał opuszczony) i podzieliłem się z nim obawą, ze mógł ją ktoś po prostu ukraść.

4. Dowiedziałem się, że trwają prace nad wytyczeniem w mieście kilku nowych szlaków turystycznych. Facet wydaje się w gruncie rzeczy kumaty i konkretny zapowiedziałem zatem, z e może się spodziewać dalszej korespondencji od Eksploratorów i obiecał, że listy nie będą pozostawały bez odpowiedzi... /zabytki@um.sosnowiec.pl/

Ostatnio edytowano 17 wrz 2015, o 15:03 przez asiekaniec, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 17 wrz 2015, o 14:57 
Bratnia dusza

W Sosnowcu w ostatnim czasie widać dużą aktywność w upamiętnianiu historii (tylko we wrześniu br. Skwer im. "Inki", Tablica przy UM, Kamień i Tablica przy Al. Mireckiego). Jeśli nawet jest w tym, ze strony nowych władz miasta, nieco megalomanii i chęci aby samemu do tej historii wejść - to przecież wolę to, niż zapominanie o ważnych dla miasta miejscach, ludziach. wydarzeniach...
Może zresztą jedynym powodem jest okrągła 70 rocznica zakończenia II wojny...

U zbiegu Alei Mireckiego i ul. Niepodległości - w narożniku ogrodzenia historycznego stadionu Unii Sosnowiec (oddanego do użytku w 1930r.) W dniu 3 września 2015r. odsłonięto tablicę przypominającą, że w tym miejscu zgrupowano Żydów z całego Sosnowca i stąd w 1942 wywieziono ich do Obozów Zagłady.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 22 wrz 2015, o 15:00 
Bratnia dusza

Aleja Zwycięstwa - tuż za przystankiem autobusowym na przeciw poczty, na skraju skweru i tzw. "Alejek":
Pamiątka po Forum Licealistów '2008:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 1 paź 2015, o 14:05 
Bratnia dusza

asiekaniec napisał(a):
/.../
3. Tablica, która zniknęła sprzed bocznego wejścia do dawnego Szpitala nr 2 (upamiętniająca Dr Zahorskiego - zniknęła i nie wiadomo co się z nią stało, jak twierdził miało to miejsce przed objęciem przez niego funkcji... Ponoć zniknęła przy naprawie elewacji. Moim zdaniem stało się to wcześniej (gdy budynek stał opuszczony) i podzieliłem się z nim obawą, ze mógł ją ktoś po prostu ukraść.

4. Dowiedziałem się, że trwają prace nad wytyczeniem w mieście kilku nowych szlaków turystycznych. Facet wydaje się w gruncie rzeczy kumaty i konkretny zapowiedziałem zatem, z e może się spodziewać dalszej korespondencji od Eksploratorów i obiecał, że listy nie będą pozostawały bez odpowiedzi... /zabytki@um.sosnowiec.pl/

To co Pan Jacek mówił nt. tablicy na dawnym szpitalu nr 2 to brednie. Tablica wisiała przy wejściu do bocznego skrzydła szpitala - od strony obecnej ulicy Ks. Śmigielskiego, a tam elewacja nie była remontowana, co sprawdziłem naocznie.
http://forum.zaglebiedabrowskie.org/download/file.php?id=5883&sid=8dc2d93a1556a9b5fb9635ece58b2878&mode=view

http://forum.zaglebiedabrowskie.org/download/file.php?id=5882&sid=8dc2d93a1556a9b5fb9635ece58b2878&mode=view

Post Napisane: 14 paź 2015, o 00:43 
Bratnia dusza

Kolejny chyba powstaje na pętli tramwajowej przy Energetycznym Centrum Kultury na Pogoni
Jeszcze nie ma tablicy. Na kilku filarach murale, nie przyglądałem się bo ciemno.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 19 paź 2015, o 11:36 
Bratnia dusza

14 października w dniu Święta Edukacji Narodowej na placu szkolnym SP Nr 15 w Niwce przy ul. Wojska Polskiego 84 zasadzono sosnę. Pojawiła się maleńka tabliczka informująca, że posadzenie drzewa upamiętnia 100 lecie nauczania w tej dzielnicy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 19 paź 2015, o 12:02 
Bratnia dusza

Pomnik Leona Kruczkowskiego, który odsłonięto 15 października 1980 roku. Autorem rzeźby jest Pan Marian Konieczny,(jak podaje wikizagłebie rektor ASP w Krakowie). Pomnik usytuowany jest w środkowej części Parku przy ul Kresowej. Park Powstał ok 1935 r., zajmuje powierzchnię 4,8 ha. Park wraz z Egzotarium miał ambicje stania się ogrodem botanicznym obecnie występuje w nim podobno ok 50 gatunków drzew i krzewów, część z nich liczy sobie tyle lat co sam park.
Pomnik Kruczkowskiego powstał w związku z tym, ze autor "Niemców" pracował i mieszkał w Zagłębiu Dąbrowskim. Jak podaje WIKI: "Leon Kruczkowski urodził się w 1900 w Krakowie. (...) W latach 1926-1933 mieszkał w dzielnicy Sosnowca – Kazimierzu Górniczym. Mieszkając w Kazimierzu zatrudnił się jako nauczyciel chemii, matematyki i fizyki w Szkole Rzemieślniczo-Przemysłowej w Maczkach.
W tym czasie wydał tom wierszy pt. „Młoty nad światem” (1928) oraz powieść pt. „Kordian i cham” (1932), która stała się rewelacją literacką".

Obecnie pomnik, a właściwie jego cokół wymaga już konserwacji - Foto wrzesień 2015:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 21 paź 2015, o 14:40 
Bratnia dusza

W sosnowieckim Centrum Pediatrii, w dzielnicy Klimontów przy ul. Gabrieli Zapolskiej znajdziemy:

W hallu głównym:

Obrazek

Obrazek

Przed wejściem do budynku wita nas odsłonięty we wrześniu 2009 pomnik:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak podaje: http://sosnowiecfakty.pl/news.php?readmore=5954 "Przed głównym wejściem Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu stanął pomnik patrona szpitala. Uroczyście poświęcił go bp Grzegorz Kaszak. Jest to ukoronowanie budowy pamiątki z wizyty papieża Polaka w tym mieście. Dzisiaj szpital jemu poświęcony jest jedną z lepszych tego typu placówek w naszym kraju.
Autorem ponad dwumetrowej rzeźby jest Wojciech Dzienniak. Jako noworodek przeżył pożar domu. Lekarze mówią, że cudem uratowano mu życie, a pamiątką tamtego wydarzenia jest zniszczona skóra twarzy i zniekształcone ręce, które mimo to potrafią tworzyć dzieła sztuki".

Post Napisane: 22 paź 2015, o 09:04 
Bratnia dusza

W miejscu, w którym kiedyś znajdowała się się zburzona w 1938r. cerkiew prawosławna PW Św. Mikołaja, w budynku gdzie od połowy lat 60-tych funkcjonował Pałac Ślubów, następnie galeria Extrawagance, a później knajpa Empiere - przy ul. Trzeciego Maja 59, przed budynkiem, /który miasto od kilku lat próbuje sprzedać/ odnajdziemy ciekawą parę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 22 paź 2015, o 09:39 
Bratnia dusza

Dla porządku przedstawiony w wątku viewtopic.php?f=234&t=6003&hilit=żwirki&start=20
Głaz granitowy poświęcony pamięci Żwirki i Wigury.
W 2013 roku, po przeniesieniu pomnika tak o nim pisał Dziennik Zachodni http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/978388,sosnowiec-glaz-pamieci-zwirki-i-wigury-odnowiony,id,t.html:
"Dziś przypada, obchodzone w rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w zawodach Challenge w 1932 r., Święto Lotnictwa Polskiego. Z tej okazji w Sosnowcu zaplanowano złożenie kwiatów pod głazem upamiętniającym tragicznie zmarłych lotników. Będzie to też pierwsza uroczystość po odnowieniu obelisku i przeniesieniu go bliżej ulicy. Obelisk dawniej stał przy tzw. domach kolejowych w rejonie skrzyżowania ulic 3 Maja i Piłsudskiego. W latach 70. przeniesiono go na ówczesną ul. Waryńskiego do parku przy KWK Sosnowiec, którym opiekowało się kopalniane koło emerytów. Po zamknięciu kopalni park, podobnie jak i obelisk popadł w ruinę". Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/ ... ,id,t.html

Foto 2011:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Foto 2015:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 26 paź 2015, o 23:24 
Bratnia dusza

Już po odsłonięciu :)
Trochę problem jest z dojściem bo brak przejścia, środek ronda :D

Lokalizacja http://www.openstreetmap.org/node/3804196785#map=19/50.30031/19.13534

i video https://www.youtube.com/watch?v=hmqlf-S1MPA

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatnio edytowano 27 paź 2015, o 17:42 przez olo81, łącznie edytowano 2 razy

Post Napisane: 26 paź 2015, o 23:58 
Administrator

Imię: Leszek
Umieszczenie tego pomnika w środku niczego to absurd - ale dla mnie to kwintesencja działań władz Sosnowca. W każdej chyba dziedzinie.
Trzeba się cieszyć, że nie umieścili tego obelisku między torami tramwajowymi.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Pomniki i miejsca pamięci » Pomniki i miejsca pamięci - Śląskie