Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia » Jaskinie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 16 sie 2010, o 18:27 
Przyjaciel

Położenie: Ryczów, gmina Ogrodzieniec, woj. śląskie

Obszerna pozioma jaskinia. Jaskinię rozpoczyna imponujący prostokątny otwór. Obszerny korytarz - sala wznosi się lekko w górę. Po wschodniej stronie sali znajduje się mniejszy otwór wyprowadzający na rodzaj malowniczego balkonu na skałę nad dnem doliny. Ta część jaskini jest na tyle jasna, że mozna ją pokonać bez sztucznego światła. Przechodzące wycieczki traktują przejście między otworami jako ciekawą atrakcję. Dalej korytarz obniża się i doprowadza do kominka łączacego się z powierzchnią. Dalej przez niski przełaz dostać się można do kilkudziesięciometrowego korytarza o meandrującym przebiegu. Posiada on niezwykle ciekawy charakter. Jego ściany składają się z mocno skruszałych fragmentów wapienia scalonych kalcytowym spoiwem co powoduje, że wygląda on jak tunel w ścianach jednego z jurajskich zamków. Na końcu korytarza znajduje się komin.

Opis z :
http://www.sktj.pl/epimenides/jura/jwsg_p.html

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 26 lis 2012, o 23:05 
Bratnia dusza

Imię: Alexander
Dodam może, że w tej jaskini ukrywali się powstańcy styczniowi (1862/63). Chodzą nawet słuchy, że są tam pieniądze oddziału i sztandar. Ktoś prowadzi chyba poszukiwania, bo w okolicy sali "trupa"(nazwano ją tak, ponieważ jeden z grotołazów zginął tam w zacisku) są dziury o wymiarach 2m x 2m x 2m. owa sala jest na końcówce jaskini. Dla tych co się tam mają wybrać zalecam ostrożność na te dziury.

It's a long way to the top, if you wanna rock'n roll!

Post Napisane: 27 lis 2012, o 17:10 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Całkiem spora dziura jest na końcowym odcinku jaskini. Pojawiła się w tym roku, a jest to związane z legendą o "ukrytym skarbie" w Straszykowej :razz:

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 28 lis 2012, o 23:43 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Za kominem. Nawet znam osobę która kopie w tej jaskini :roll:

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 3 gru 2012, o 23:24 
Bratnia dusza

Imię: Alexander
Cytuj:
Skąd Ty bierzesz te relacje? Pierwsze słyszę, żeby ta jedna z najłatwiejszych jaskiń Jury miała czarną kartę w historii. Poza tym tam nie ma żadnego zacisku! I gdzie Ty widziałeś te doły? Całą jaskinię zrobiłem rok temu a partie do komina 2 miesiące temu i nic takiego nie było...

Pewien znajomy, który pomagał przy wyciąganiu zwłok powiedział mi o tym. Ten mój znajomy to myślę dosyć wiarygodne źródło informacji, wszak jest jurajskim przewodnikiem :D

It's a long way to the top, if you wanna rock'n roll!

Post Napisane: 12 gru 2012, o 17:09 

Pochwały: 1
Imię: Marek
Widzę, że te w tych rejonach dość mocno zakorzenione są legendy o skarbach :) Niedaleko Jaskini W Straszykowej Górze (idąc szlakiem na południe przy drodze Kwaśniów - Złożeniec) znajduje się kapliczka, przy której dawniej stała karczma. Z miejscem tym wiąże się taka historia:
Cytuj:
W połowie lat trzydziestych XX wieku zmówiło się kilku z Kwaśniowa i Huciska i postanowili odkopać schowek, który rzekomo miał się znajdować w studni obok kapliczki na Borach. Wieść o tym lotem błyskawicy rozniosła się po okolicznych wioskach. Chętnych do kopania i podziału pieniędzy szybko przybywało. Dołączyło wielu mieszkańców Ryczowa, Złożeńca, Krzywopłot, Golczowic, Zalesia i innych pobliskich miejscowości. Wykopano wielki dół naprzeciwko kapliczki po prawej stronie drogi do Pilicy. Dół miał kilkanaście metrów długości, tyleż szerokości i kilka metrów głębokości. Kopanie dołu w kształcie prostokąta podyktowane było koniecznością stosowania szalunków z desek, w celu zatrzymania piasku osypującego się z górnych partii skarpy. Istnieje on do dziś, porośnięty lasem sosnowym, tylko o wiele płytszy jak był pierwotnie. Sprawa Borów stała się tematem dnia w całej okolicy. Nie brakowało gapiów, bo każdy chciał, chociaż zobaczyć skarbiec. Znaleźli się i tacy, którzy nie włączali się do akcji, ale czaili się w lesie i czekali w zasadzce z zamiarem napadnięcia poszukiwaczy, gdyby ci odkryli skarb. Jedna grupa obsadziła wzgórze od strony Ruski, a następna usadowiła się w lesie od strony Niwicy. Jedni i drudzy obserwowali teren i czekali na wynik akcji. Sytuacja stawała się bardzo niebezpieczna, gdy okazało się, że napastnicy nie przyszli z gołymi rękami. Kopiący nie przerwali poszukiwań, ale przygotowali się do obrony przed spodziewanym atakiem.

W czasie kopania dołu natrafiono na studnię z drewnianymi cembrowinami. Na jej dnie znajdowały się kości ludzkie i zwierzęce oraz siodła dla koni i wiele innych rupieci zasypanych piaskiem. Według podań ustnych, Kozacy zlikwidowali tu kilku powstańców i dla zatarcia śladów ich ciała powrzucali do studni. Cała zawartość studni została wyrzucona na powierzchnię. Chętnych do pracy nie brakowało, zwłaszcza do pracy w studni. Szpicem badano dno i w razie wyczucia jakichkolwiek twardych przedmiotów przyspieszano kopanie. Urobek z wykopu wyciągano wiadrami. Niespodziewanie natrafiono na kurzawkę, a wtedy piasek z wodą ze wszystkich stron zaczęły się wciskać do dołka i mimo przyspieszania prac dolny poziom studni wcale się nie obniżał. Nie pozwalało to na dalsze kopanie i wprost uniemożliwiało prowadzenie robót. Potrzebna była specjalna pompa, ale takiej nie było. Jednocześnie, po odpływie pierwszej euforii, zaczęły się nasuwać wątpliwości. Zaczęto analizować całą sprawę i zastanawiać się nad tym, co będzie, kiedy zostanie odkryty skarb. Gdyby nawet znaleziono pieniądze, to jak będzie wyglądał ich podział, skoro na Borach zgromadziło się już kilkadziesiąt osób. Na pewno poleje się krew i będą ofiary śmiertelne. Takie i inne wątpliwości zaczęły napływać ludziom do głowy i wielu uczestników tego przedsięwzięcia, po namyśle wycofało się ze sprawy.

Jeden z uczestników tak to opisał: "Byłem w studni i dźgając szpicem namacałem antałek. Byłem pewny, że jest pełny pieniędzy. Długo zastanawiałem się nad tym - co zrobić i co będzie jak je wyciągniemy na powierzchnię...? Udawałem, że nadal dźgam. Wreszcie po długim namyśle wyszedłem ze studni i powiedziałem - chłopy, tam nic nie ma. Wtedy postanowiono przerwać kopanie i zachowane na Borach pieniądze pozostały tylko marzeniem. Na pewno nie jeden próbował jeszcze szczęścia na własną rękę w okresie późniejszym, ale chyba bezskutecznie"(relacja Stanisława Grzanki). Czasem tylko wspominano o tej historii w długie zimowe wieczory, kiedy przyjaciele spotykali się razem i opowiadali o tym swoim dzieciom i znajomym.

Więcej tutaj: :arrow: http://ilkus.pl/olkusz,1,ida,218.html?pk%5Bida%5D=231
A na potwierdzenie legendy fragment mapy Reymann'a z widoczną karczmą:
Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 25 mar 2016, o 19:44 

Imię: Dominik
hehehe "kości ludzkie....i inne rupiecie" -dobre;)

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia » Jaskinie