Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pomniki i miejsca pamięci » Pomniki II WŚ » Pomniki II WŚ - Śląskie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Sześciu z AK
 Post Napisane: 4 sty 2012, o 18:52 
Administrator

Imię: Jarek
Na zboczach Małej Czantorii w Beskidzie Śląskim znajduje się pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej oddziału "Czantoria", którzy dnia 30 listopada 1943 roku zginęli podczas obławy zorganizowanej przez Niemców.
W chwili rozpoczęcia niemieckiego ataku w bunkrze, który często stanowił miejsce ich schronienia, znajdowało się dziesięciu (niektóre źródła podają liczbę 11) partyzantów. Nie mieli pojęcia, że miejsce to zostało wcześniej zdekonspirowane.
Na początku natarcia Niemcy starali się pojmać akowców żywcem, ale ze względu na ich zdecydowany opór przypuścili zmasowany atak rzucając w kierunku broniących się całe wiązki granatów.
W zaciętej walce zginęli:

Klemens Starzyk ps. "Szpak", dowódca oddziału,
Alojzy Badura ps. "Tobiasz",
Jan Bujok ps. "Jawor",
Jan Polok ps. "Lis",
Jan Pytel ps. "Góra",
Paweł Śliż ps. "Czarny".

Czterem pozostałym partyzantom udało się wydostać z okrążenia.

Żeby dostać się do tego tragicznego miejsca trzeba zwyczajnie wybrać się w góry.
Godzinny, może półtoragodzinny spacer czarnym szlakiem z Cisownicy w zasadzie powinien doprowadzić nas do celu bez przeszkód, pod warunkiem, że akurat nie wieje i nie leje jak z cebra. Nam się akurat tak zdarzyło więc przepraszam za jakość niektórych zdjęć, aura była tego dnia kiepska, światło nie takie i jakoś ręka bardziej drżała ...

W drodze

Obrazek

W miejscu gdzie niegdyś stał zniszczony bunkier, w którym zginęli partyzanci, stoi obecnie pomnik upamiętniający tamte tragiczne zdarzenia.
Pomnik pamięta jeszcze czasy "Za Naszą i Waszą Wolność", ale mimo upływu lat wygląda lepiej niż myślałem - ktoś odnowił ostatnio kamienną tablicę, pojawiły się nawet złote litery, ale gdyby nie lampa błyskowa nazwiska poległych byłyby nieczytelne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mała panorama wykonana i sprezentowana mi przez Agnieszkę :D

Obrazek

W tym kontekście (czytelności nazwisk) dużo lepiej wygląda tablica pamiątkowa ufundowana w 1998 roku, umieszczona przy wejściu do stacji dolnej kolejki linowej na Czantorię w Ustroniu-Polanie.

Obrazek

Obrazek

Na tym nie koniec.
W poszukiwaniu mogił poległych akowców dotarliśmy na cmentarz ewangelicki w Nydku (obecnie Czechy) gdzie pochowani zostali partyzanci.
Znaleźliśmy miejsce ich pochówku, ale tablica, którą zastaliśmy na wspólnej (nie tylko partyzantów, którzy zginęli na stokach Małej Czantorii) mogile zaskoczyła nas i wprawiła w niejakie osłupienie ...

Obrazek

Obrazek

Przede wszystkim polegli żołnierze byli Polakami (niektórzy z nich mieszkali na terenach zajętych przez Czechosłowację po napaści na Polskę w 1919 roku) więc czechizowanie ich imion i niektórych nazwisk uważam za spore nadużycie, no ale wtedy nie można by napisać o polsko-czechosłowacko-radzieckich partyzantach, no bo niby gdzie ci Czesi ?
Owszem, istniały luźne kontakty pomiędzy oddziałami AK działającymi w Beskidach, a skoczkami radzieckimi, szczególnie grupą majora Anisimowa (ten ma nawet na sumieniu rozłam w oddziale AK "Wędrowiec"), ale nie wykraczały one poza bieżącą walkę z Niemcami, ewentualnie współpracę rozpoznawczą.
Po drugie nigdy nie słyszałem o Grupie "Życie albo Grób Czantoria Jastrząb" o takiej jak wyżej proweniencji - to już prawdziwie komiczna (już nawet nie radosna) twórczość komunistycznych władz Czechosłowacji, ZBOWiD-u i SPB, istny zlepek czegokolwiek, pomieszanie z poplątaniem, jedynie po to aby nie użyć nazwy Armia Krajowa lub AK.
Dla wyjaśnienia dodam tylko, że w latach 1939 - 1941 istniała organizacja konspiracyjna "Zwycięstwo albo Grób", której współorganizatorem był Karol Schreiber ps. "Jastrząb", który na początku 1941 roku objął dowództwo nowo utworzonego oddziału "Czantoria".
Po trzecie (niech będzie, że jestem uszczypliwy) wydaje mi się, że podając miejsce pochodzenia dowódcy oddziału wypadałoby dołożyć jakiejkolwiek staranności żeby poprawnie zapisać nazwę "Ustroń".
Szkoda, że prawda o żołnierzach polskiego podziemia poległych w czasie II wojny światowej, nie mówiąc już o żołnierzach powojennej konspiracji niepodległościowej, nie zawsze jeszcze dociera "pod strzechy", nie mówiąc już o zagranicy ...

Na zakończenie zostawiłem sobie informację przekazaną nam przez starszą panią, która zagadnęła nas po wyjściu z cmentarza i biegłą (jak na całe życie spędzone na terenach Czechosłowacji, potem Czech) polszczyzną zaczęła opowiadać o swoim ojcu, który ukrywał się w lesie unikając wcielenia do armii niemieckiej, a potem przyłączając się do jednego z oddziałów partyzanckich.
Ta właśnie pani powiedziała nam, że bunkier, w którym zginęli partyzanci został zdekonspirowany na skutek doniesienia dokonanego przez zazdrosnego męża, który w ten sposób postanowił się zemścić na jednym lub dwóch partyzantach zachodzących od czasu do czasu do jego żony, która zdaje się nie była obojętna na ich awanse.
Czy jest to jedynie plotka czy tragiczna historia, dziś trudno będzie dociec.

Jedno jest pewne, było ich sześciu, byli żołnierzami Polski podziemnej i to w jej obronie oddali życie, a mam niejasne wrażenie, że pamięć o nich, mimo tablic i pomników, jakoś tak smutnie przygasa, a może się mylę ...

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 paź 2019, o 18:30 
Przyjaciel

Imię: Zygmunt
Kilka jesiennych ujęć - październik 2019.

Załączniki:
20191019_145320-760x570.jpg
20191019_145320-760x570.jpg [ 242.41 KiB | Przeglądane 54 razy ]
20191019_145251-760x570.jpg
20191019_145251-760x570.jpg [ 221.26 KiB | Przeglądane 54 razy ]
20191019_145235-760x569.jpg
20191019_145235-760x569.jpg [ 235.93 KiB | Przeglądane 54 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pomniki i miejsca pamięci » Pomniki II WŚ » Pomniki II WŚ - Śląskie