Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pomniki i miejsca pamięci » Pomniki II WŚ » Pomniki II WŚ - Śląskie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 1 wrz 2009, o 18:11 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 21:36
Posty: 6367
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Załącznik:
28..   wieza spadochronowa.JPG
28.. wieza spadochronowa.JPG [ 187.87 KiB | Przeglądane 1018 razy ]

Załącznik:
32.   obok obelisk.JPG
32. obok obelisk.JPG [ 246.74 KiB | Przeglądane 1018 razy ]

Załącznik:
33.    tab.obelisku.JPG
33. tab.obelisku.JPG [ 173.06 KiB | Przeglądane 1018 razy ]

Załącznik:
S7309075.JPG
S7309075.JPG [ 94.69 KiB | Przeglądane 1018 razy ]

z http://pl.wikipedia.org/wiki/Wie%C5%BCa ... Katowicach

Obrona wieży spadochronowej – fakty i kontrowersje [edytuj]

W pierwszych dniach II wojny światowej wieża stanowiła punkt obserwacyjno-meldunkowy 73 Pułku Piechoty. 3 września, po przełamaniu polskiej obrony pod Wyrami i Gostynią, jednostki Armii Kraków zagrożone otoczeniem przez Niemców rozpoczęły odwrót ze Śląska. Do Katowic 4 września wkroczyła 239 Dywizja Piechoty Wehrmachtu (dowództwo gen. major Ferdinand Neuling) oraz 56 i 68 Pułk Grenzschutzu wchodzący w skład 3 Dowództwa Odcinka Grenzschutzu (dowództwo gen. porucznik Georg Brandt). Jednak to, co działo się wokół wieży w dniach 3-4 września do dziś pozostaje niejasne.

Od lat 50. w Polsce panowała wersja, związana z literackim opisem Kazimierza Gołby, który w książce pt. Wieża spadochronowa, opisał, że ta stała się redutą, z której śląscy harcerze stawili opór wkraczającym do miasta żołnierzom Wehrmachtu i bojówkarzom Freikorpsu Ebbinghaus. Według Gołby obrona wieży trwała kilkanaście godzin, a harcerze zadali Niemcom bolesne straty, zestrzeliwując m.in. niemiecki samolot. Opór wieży złamał dopiero ostrzał ciężkiej artylerii. Ciała zabitych i rannych obrońców zrzucono z pomostu. Ten heroiczny opis miał powstać w oparciu o relacje mieszkańców Katowic, jakie po wojnie zbierał Gołba za pośrednictwem "Gościa Niedzielnego". Celem autora było zadanie kłamu powszechnemu po wojnie twierdzeniu, że Ślązacy poddali się w 1939 r. bez walki, a podczas wojny kolaborowali z nazistami, czego przejawem miała być służba (w rzeczywistości przymusowa) w Wehrmachcie. Wersję Gołby podtrzymywali inni śląscy literaci: m.in. Wilhelm Szewczyk i Bolesław Lubosz. Orędowniczką tej wersji była też Krystyna Heska-Kwaśniewicz, harcmistrzyni i literaturoznawca z Uniwersytetu Śląskiego. Hufiec ZHP Katowice, w uznaniu bohaterstwa harcerzy 1939 roku, nosi imię Bohaterów Wieży Spadochronowej. W oparciu o powieść Szewczyka powstał scenariusz filmu fabularnego z 1976 roku Ptaki ptakom w reż. Pawła Komorowskiego, będący artystyczną próbą rekonstrukcji wydarzeń.

Pierwsze wątpliwości w sprawie obrony wieży zaczęły pojawiać się na początku lat 80. Prof. Andrzej Szefer dotarł w niemieckim Federalnym Archiwum Wojskowym we Freiburgu na dziennik bojowy 3 Odcinka Grenzschutzu, którego dowódca gen. Georg Brandt kierował akcją zajmowania Katowic i opisał, że przebiegała ona bez większych incydentów. Ocenzurowane fragmenty dziennika Szefer opublikował na łamach "Zarania Śląskiego". Jednak, gdy jeden z jego współpracowników z Instytutu Śląskiego, zaczął w telewizyjnym programie powoływać się na powyższe, niemieckie dokumenty - został publicznie skarcony, a niemiecki opis z miejsca uznano za niewiarygodny. Naukowca krytykował m.in właśnie Szewczyk. Do sprawy nie wracano przez następnych 20 lat[2].

Dopiero w 2003 r. wersja długotrwałej obrony przedstawiona przez Gołbę została ostatecznie podważona. Latem tego roku nowe dokumenty zostały odnalezione przez Ryszarda Kaczmarka, historyka z Uniwersytetu Śląskiego, również we freiburskim Federalnym Archiwum Wojskowym. Odkrycia Kaczmarka opisała katowicka "Gazeta Wyborcza"[3]. Historyk dotarł do nieznanego wcześniej raportu gen. Neulinga, który opisywał, że walki pod wieżą trwały o wiele krócej, niż opisywano wcześniej.

Według niemieckiego generała sztab 239 Dywizji został ostrzelany z karabinu maszynowego umieszczonego na wieży spadochronowej 4 września rano, gdy trwały ostatnie narady przed wkroczeniem do Katowic. Ogień obrońców wieży był niecelny. Wieża umilkła po tym, jak została ostrzelana z niemieckiego działa przeciwpancernego. Walki trwały też w Katowicach, ale opór został szybko przełamany i około godziny 11:00 Neuling wjechał swoim mercedesem do centrum Katowic, gdzie został serdecznie powitany przez niemieckich mieszkańców miasta.

Publikacja raportu w "Gazecie Wyborczej" wywołała oburzenie śląskich środowisk patriotycznych, a przeciwko publikacji i jej autorowi Bartoszowi T. Wielińskiemu skierowano list otwarty do Adama Michnika, w którym autorom artykułu zarzucano dyletanctwo, nierzetelność, złą wolę i podważanie polskiego charakteru Katowic[4].

Wieliński na zlecenie redakcji sam udał się do archiwum we Freiburgu. Odnalazł tam nowe, nieznane dokumenty, w tym relacje z zajmowania Katowic sporządzone przez niemieckich żołnierzy oraz kilkanaście wykonanych 4 września nieznanych fotografii. Na tej podstawie powstał cykl artykułów rekonstruujący to, co się działo w Katowicach i na Śląsku we wrześniu 1939 r.

Latem 2004 r. do Freiburga udała się grupa historyków z katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej. Ich ustalenia pokrywały się z tezami "Gazety Wyborczej". Jeden z historyków IPN, który badał zawartość freiburskiego archiwum, dr Grzegorz Bębnik potwierdził to w swojej książce "Katowice we wrześniu '39". Wykorzystał w niej także dane zebrane podczas śledztwa IPN w tej sprawie, a także dokumenty, do których dotarł Szefer.

Niejasne jest to, kto bronił wieży. Do dziś nie odnaleziono dowodów, żeby byli to harcerze. Pojawiły się informacje, że być może byli to katowiccy gimnazjaliści[5]. Nie ustalono też liczby, ani nazwisk obrońców wieży. Najprawdopodobniej ich ciała wraz ze szczątkami innych obrońców Katowic spoczywają na cmentarzu w Katowicach-Panewnikach.

więcej tu
http://katowice.naszemiasto.pl/wydarzenia/317855.html

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Ostatnio edytowano 7 lis 2013, o 17:24 przez Heniek, łącznie edytowano 1 raz

Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 1 wrz 2009, o 18:50 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4440
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Heniek napisał(a):
Publikacja raportu w "Gazecie Wyborczej" wywołała oburzenie śląskich środowisk patriotycznych, a przeciwko publikacji i jej autorowi Bartoszowi T. Wielińskiemu skierowano list otwarty do Adama Michnika, w którym autorom artykułu zarzucano dyletanctwo, nierzetelność, złą wolę i podważanie polskiego charakteru Katowic.


Pamiętam tą aferę. Nieźle wtedy wrzało.

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 2 wrz 2009, o 07:31 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 21:36
Posty: 6367
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Wieża tak obrosła legendą że musiało,oprócz wspomnianej książki film był tylko teraz mi tytuł wyleciał z głowy.

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 2 wrz 2009, o 17:26 
Offline

Dołączył(a): 22 lip 2009, o 10:41
Posty: 29
Heniek napisał(a):
Wieża tak obrosła legendą że musiało,oprócz wspomnianej książki film był tylko teraz mi tytuł wyleciał z głowy.


Wspominasz o nim w swojej wypowiedzi - "Ptaki, ptakom" ;)

Wieliński "zapomniał", że "Wieża spadochronowa" Gołby, to nie książka historyczna, a powieść historyczna, w której autor MA PRAWO wprowadzać tzw. fikcję literacką. Wieliński polemizował z Gołbą, jak gdyby z historykiem.
Czy opór trwał kilkanaście godzin, czy kilkadziesiąt minut, faktem jest, że obrońcy wieży spadochronowej udowodnili, ze nie wszyscy mieszkańcy Katowic cieszą się z wejścia Niemców. Podejrzewam, ze mieli świadomość przegranej, walczyli, podobnie jak żołnierze na Westerplatte, o honor polskich Katowic.

Ufff, rozpisałem się, ale jestem uczulony.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 2 wrz 2009, o 20:20 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4440
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
tomczo napisał(a):
...ale jestem uczulony.

Na?

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 3 wrz 2009, o 07:09 
Offline

Dołączył(a): 22 lip 2009, o 10:41
Posty: 29
_hipcia napisał(a):
tomczo napisał(a):
...ale jestem uczulony.

Na?


Uczulony na odbrązawiaczy historii - p. Wielińskiego. Jak napisałem wyżej, nieważne jak długo trwała obrona. Ważne że była.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 3 wrz 2009, o 11:38 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 18:45
Posty: 3095
Lokalizacja: Pszów
Imię: Marek
Artykuł z "Wyborczej" pamiętam, i jakoś tak przyszło mi do głowy napisać kto wieżę spadochronową atakował.
Otóż niemiecka 239 DP to jedna z dywizji tzw. 3 fali mobilizacyjnej, którą sformowano z rezerwistów w sierpniu 1939 roku w Opolu. Wspomniana 3 fala mobilizacyjna obejmowała dywizje Landwery i rezerwowe w liczbie 21. Można więc powiedzieć, że Katowice zdobywali...również Ślązacy.
Ze wspomnianego artykułu w pamięć wryła mi się krótka relacja jakieś kobiety, do której domu wpadło dwóch niemieckich żołnierzy, i...piękną śląską mową jęło prosić o jakieś cywilne ubrania bo mieli już dość strzelania do swoich.
A trzeba przypomnieć, że w pierwszych dniach września wynik kampanii wcale nie był przesądzony. Sami Niemcy zdawali sobie sprawę, że gdyby na Zachodzie Francja i Wielka Brytania uderzyły całą swoją potęgą jeszcze w 39 roku to II wojna światowa skończyłaby się szybko i wcale światową by się nie stała.

_________________
Viribus Unitis


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 4 sty 2010, o 07:52 
Offline

Dołączył(a): 24 lis 2009, o 10:56
Posty: 569
Lokalizacja: Jaworzno, Zabrze
Imię: Łukasz
Historia oraz dane techniczne:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wie%C5%BCa ... Katowicach


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 11 lip 2012, o 20:25 
Offline
SAM Urbex
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 paź 2010, o 20:01
Posty: 1873
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Imię: Maciek
7.07.2012 na wieży zorganizowany był FotoDej, w związku z czym nadarzyła się jedyna niepowtarzalna okazja wejścia na wieżę. Z góry wybaczcie że nie napisałem o tym na forum, dowiedziałem się o FotoDeju siódmego rano. Podstawiona drabina i otwarte drzwi umożliwiają zdobycie wieży:
Obrazek
Wąskie, śliskie schodki :D
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na platformie fajnie chybotało, nie chciałbym tam być w czasie orkanu :mrgreen:
Obrazek
No i widoki na całe Kato:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obydwa ruchy kopalni Wujek:
Obrazek
Os. Tysiąclecia, Stadion Śląski, Szyb Prezydent, Elcho:
Obrazek
Wieża na Bytkowie, Kopalnia Siemianowice, Dorotka w tle, bliżej Dąb i Józefowiec, najbliżej centrum:
Obrazek
Altus, Elektrociepłownia Katowice, Elektrownia w Łagiszy, Muzeum Śląskie:
Obrazek
I nieco bliżej:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Niżej widać szyb w którym w przedwojennej wieży kursowała dwuosobowa winda oraz rurę w której poruszała się przeciwwaga dźwigu na wieży:
Obrazek

_________________
Wraz z OWŚ i Szombierkiem tworzymy SAM Urbex.
Moja stronka: Zakaz Fotografowania
Moja galeria zdjęć w serwisie FLICKR
Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 1 sie 2020, o 23:00 
Offline
Terra Incognita
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2012, o 17:00
Posty: 2045
Lokalizacja: Sosnowiec
Imię: Paweł
Kilka moich dzisiejszych fotek wieży .


Załączniki:
20200801_170637.jpg
20200801_170637.jpg [ 62.73 KiB | Przeglądane 64 razy ]
20200801_170714.jpg
20200801_170714.jpg [ 77.06 KiB | Przeglądane 64 razy ]
20200801_170728.jpg
20200801_170728.jpg [ 79.45 KiB | Przeglądane 64 razy ]
20200801_170741.jpg
20200801_170741.jpg [ 81.03 KiB | Przeglądane 64 razy ]
20200801_170828.jpg
20200801_170828.jpg [ 32.98 KiB | Przeglądane 64 razy ]
20200801_170909.jpg
20200801_170909.jpg [ 60.64 KiB | Przeglądane 64 razy ]

_________________
VENI , VIDI , VICI. (Gajusz Juliusz Cezar - 47 p.n.e.)
Memento ante suam ipsorum mortem totiens Ignavos perire, Fortes autem morte tantum semel frui.
Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Pomniki i miejsca pamięci » Pomniki II WŚ » Pomniki II WŚ - Śląskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.310s | 18 Queries | GZIP : Off ]