Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 31 maja 2011, o 22:16 

Imię: Marcin
Korzystając z chwili czasu opisuję temat, do którego już dawno nazbierałem materiały, ale jakoś nie było kiedy opisać (stąd m.in. zimowe zdjęcia).
Ale do rzeczy:
W jednym z lokalnych katowickich pism odnalazłem zdjęcie prezentowane na wystawie. Bardzo mnie to zaciekawiło, odwiedziłem wystawę oraz skontaktowałem się z autorem zdjęcia, który niestety nie był w stanie wskazać na mapie miejsca, w którym zrobił zdjęcie. Niezawodne mapy Karte des Oberschlesisches Steinkohlebeckens niestety na Murckach się kończą i widać na nich dwie sztolnie (w tym jednej tylko początek bez ujścia), ale to nie te. Nie pozostało nic innego, tylko szukać w rozległym w sumie terenie. Zeszły na to 4 wyprawy, ale w końcu się udało. Przy okazji kilka ciekawych miejsc znalazłem.

Dzień pierwszy
Trasa: szedłem najpierw bitymi drogami, aż znalazłem strumyk z rdzawą wodą. Następnie do źródła. Ukształtowanie terenu w tym miejscu mogłoby wskazywać na to, że był tam kiedyś wylot sztolni, jednak to nie ten poszukiwany.
Oczywiście starym swoim zwyczajem nie zabrałem ze sobą aparatu (na szczęście to się już zmienia ;) ) i mam jedynie klika zdechłych zdjęć z komórki (ciemno było).

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 31 maja 2011, o 22:48 

Dzień drugi
Tym razem zabrałem aparat a i trasa była trochę ciekawsza
Zacząłem w tym samym miejscu, jednak tym razem poszukiwania prowadziłem po północno zachodniej stronie DK 86.
Po drodze kilka ciekawych widoczków:
Obrazek

Obrazek

A w pewnym miejscu kilka sporych zapadlisk (płytka eksploatacja).
Na zdjęciu największe z zapadlisk:
Obrazek
Można sobie rozmiary porównać z drzewami :)
Jakieś 2,5-3m pod powierzchnią widać gniazdo rudy żelaza.

Następnie znalazłem rdzawo zabarwiony strumyk i szedłem wzdłuż niego:
Obrazek

Obrazek
Na powyższym zdjęciu znowu widać gniazdo rudy żelaza. Czyli pewnie w całej okolicy jest tego sporo (sądząc z ilości zażelazionych cieków wodnych). Ciekawe dlaczego rudy żelaza nie były eksploatowane?

No i oczywiście miejsca wypływu rdzawych wód:
tutaj
Obrazek

i tutaj
Obrazek

Ale to ciągle nie ta sztolnia...

Post Napisane: 31 maja 2011, o 23:30 

Dzień trzeci
Przypuściłem atak z innej strony (choć w sumie doszedłem praktycznie w to samo miejsce ;), tylko, ze czasami tak jest, że przechodzi się koło czegoś dosłownie na metry, a nie widać)
Szedłem trochę krętą drogą, żeby coś znaleźć, aż wreszcie po wschodniej stronie hałdy znalazłem cały obszar na którym wypływała rdzawa woda w mniej lub bardziej zorganizowany sposób. W pobliżu hałdy jest nawet zbiornik, do którego wpływa woda spod hałdy (sztolnia?), a z niego wybetonowanym kanałem ze stopniami wodnymi do rzeczki.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Coraz ciekawiej to wygląda i naprawdę robi wrażenie a to ostatnie miejsce jest nawet podobne to tego ze zdjęcia z wystawy, ale... to ciągle nie ta sztolnia...

Post Napisane: 1 cze 2011, o 00:11 

Dzień czwarty
Jak nie kijem go, to pałką.
Z jeszcze innej strony
W pewnym momencie znalazłem coś rdzawo zabarwionego, no to przez drogę i w górę biegu rzeczki.
Obrazek

Po drodze ładne widoczki
Obrazek

Dalej rdzawo zabarwione (ale ile już tego było...)
Obrazek

Ale za przepustem...
To jest to miejsce ze zdjęcia!!! :rotfl3:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

A wylot sztolni raptem ze 20 m dalej
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Idąc dalej wzdłuż linii na przedłużeniu osi wylotu sztolni znalazłem prawdopodobnie resztki świetlików wentylacyjnych
Obrazek

Obrazek

Obrazek

a jakieś 150m dalej prawdopodobnie resztki szybu wydobywczego.
Obrazek

A na koniec całkiem współczesny już rurociąg.
Obrazek

A teraz, jak będzie czas, to trzeba będzie ponanosić na mapę lokalizacje starych szybów kop. Murcki i ruszyć w teren :)

Post Napisane: 1 cze 2011, o 06:26 

:brawa:
Bardzo ciekawa relacja, rejon wokół Murcek jest niezwykle interesujący. Twoja trasa wiodła częściowo doliną potoku o nazwie "Rów Murckowski" która jest na mojej liście "do zrobienia". Mam taki wypływ na swoich zdjęciach w okolicy nie istniejącej kopalni Orzesze, nie kojarzyłem go z pokopalnianym pochodzeniem, teraz wiem.

Pozdrawiam

Post Napisane: 1 cze 2011, o 06:40 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
Czyżbyś natrafił na najstarszą część kopalni?
1808 - wydrążono sztolnie spławne do odwodnienia kopalni i przewozu węgla
1824 - wydrążono drugą głębszą sztolnię do odwodnienia i wywożenia węgla na powierzchnię
1845 - budowa najgłębszej sztolni odwadniającej - 44,2 m pod ziemią , długość 600m - do początku XX w .było to jedyne urządzenie odwadniające na kopalni

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 22 lip 2011, o 06:52 

Imię: tomek
Jesli tymi sztolniami rzeczywiście przewozono urobek, to jest to coś nowego. Dotychczas uważano że do transportu urobku na obecnych ziemiach polskich słuzyły tylko dwie sztolnie: lisia w Wałbrzychu i Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna w Zabrzu

Post Napisane: 31 lip 2012, o 19:56 

Imię: Mateusz
Witam, to mój pierwszy post na tym forum i mam nadzieję, że nie ostatni. :razz:

Chciałbym się odnieść do tego co zaznaczyłeś na mapie na rdzawo jako miejsce wypływu rdzawych wód. Otóż przyczyną tego jest hałda położona na lewo. Hałda jest usypana na glinach zwałowych, które trudno przepuszczają wodę. Śnieg i deszcz padając na jej powierzchnię mogą spływać po powierzchni lub przesiąkać w dół (infiltracja). Właśnie to przesiąkanie jest przyczyną powstawania tzw. "źródeł" antropogenicznych, czyli odcieków, a ich zanieczyszczenie to to co woda wymyła z hałdy. Oprócz opadów, w przypadku tej konkretnej hałdy źródłem infiltrującej wody są wody powierzchniowe i podziemne, ponieważ jest ona usypana w źródliskowych odcinkach dolin rzecznych.

Post Napisane: 31 lip 2012, o 22:46 

no i jaki w końcu rocznik tej sztolni?
ciekawa sprawa

Post Napisane: 29 kwi 2016, o 20:10 
Bratnia dusza

Imię: Grzegorz
Na wikimapi znalazłem tą sztolnie, odpaliłem program do mapowania i na mapie z 1883r. ukazała się dokładna lokalizacja :)

Obrazek

Naniosłem ją w OSM :)

Obrazek

Post Napisane: 30 paź 2016, o 04:22 

Imię: Seba
Bratnia dusza Prosiłbym o reup zdjęć z czwartego dnia zwłaszcza wylotu...

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia