Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 7 kwi 2011, o 10:19 
Stalker

Imię: Klamra
Pamiętam jak za gnojka, oglądałem zdjęcia z kopalni piasku, gdzie porażał ogrom otwartej piaszczystej przestrzeni, na której majestatycznie poruszały się, ogromne koparki wielkości bloku mieszkalnego. Nigdy nie miałem okazji, a nawet mnie zbytnio nie brało na buszowanie po czynnej kopalni piachu. Jednak ostatnio będąc w Jaworznie, z nudów postanowiłem odwiedzić to miejsce.
Najpierw było 20 minut jeżdżenia po drogach pożarowych. Wszędzie powpuszczne już drzewka. W końcu w oddali wzdłuż torów, zobaczyłem majaczące piaski :) Chwila odszukania prawidłowej drogi i już jestem w swego rodzaju bramie z dwóch wałów ziemnych.
Ale cóż to? To wszystko?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedna koparka (niezbyt duża) i buda z ochroną? Nie może być. Trafiłem w złe miejsce.
Coś tam jednak w oddali majaczy

Obrazek

Znów, chwila szukania odpowiedniej drogi i podjeżdżam na coś w rodzaju parkingu przy płocie.
Ale znów rozczarowanie. Teren też niezbyt duży. Na terenie taśmiociąg i stanowisko załadowcze dla wagonów
i jeden człowiek :) To wszystko

Obrazek

Obrazek

Gdzie ta ogromna żółta dziura w ziemi, z ogromnymi koparami? Czyżby już wszystko zalesili a kopalnia dogorywa?
Niemożliwe.
Niestety czas mi się skończył i musiałem gdzieś tam jechać.
Jednak gryzło mnie to że prawdopodobnie nie byłem w odpowiednim miejscu i po powrocie odpaliłem Google Earth
Z tego co zobaczyłem, to co kiedyś było tym wielkim żółtym terenem, jest obecnie zalesiane (podobnie jak w Borze Biskupim)
Jednak jest jeszcze jedno miejsce w którym nie byłem i tam prawdopodobnie przeniosło się główne wydobycie.

Poniżej zrzut z GE, sorry za chaos na tej mapce :)

Obrazek

Post Napisane: 7 kwi 2011, o 20:31 

Imię: Jan
Rzeczona kopalnia Bór Biskupi od strony południowej (zdjęcie z 31 marca)
http://img845.imageshack.us/i/brbiskupi.jpg/

Post Napisane: 7 kwi 2011, o 21:03 
Stalker

Ale zielono. W tamtym roku jeszcze piach się przebijał. Ale i tak uwielbiam tą okolice.
A "tam gdzie teraz kopią" nazywa się podajże: Piaskownia Bór 2

Post Napisane: 8 kwi 2011, o 11:57 
Bratnia dusza

No Yossarian - pocieszę Cię trochę... :) Zaraz zapodam fotki z piaskowni - tych "prawdziwych"

Post Napisane: 8 kwi 2011, o 12:22 
Bratnia dusza

Główne wydobycie odbywa się na polu piaskowym Ciężkowice. Pracują tam dwie koparki.
Tu masz dokładniej opisane:
http://wrp.gr5.pl/details.php?image_id=16148
http://wrp.gr5.pl/details.php?image_id=14240

A tu więcej zdjęć:
http://wrp.gr5.pl/search.php?search_key ... e_piaskowe
http://rail.phototrans.eu/autobusy.php? ... d_data=tag

Jeszcze wrzucę kilka zdjęć z zamkniętego pola Przymiarki i pociętej koparki kroczącej (potrzebuję kilka minut)....

Post Napisane: 8 kwi 2011, o 12:32 
Bratnia dusza

Mapka z oznaczonymi kopalniami. Bór Biskupi to to nie jest. To są Przymiarki.

http://maps.google.pl/maps/ms?ie=UTF8&h ... 329b&msa=2

Post Napisane: 8 kwi 2011, o 18:18 
Stalker

Dzięki Matej, już wiem gdzie jechać. Ale link do ostatniej mapki nie działa :(

Post Napisane: 11 kwi 2011, o 08:34 
Bratnia dusza

Ta powinna działać:
http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&m ... 4f34c9a904

Jadąc od Sosiny po lewej stronie będziesz mijał dwa małe pola piaskowe - Kwarc/Szczakowa.
Na końcu drogi skręcając w lewo i przejeżdżając przez tory LHS dotrzesz do bardzo starego pola.
A jadąc w prawo - cały czas główną drogą - przekraczając linie PKP dotrzesz do pola Przymiarki - rozciąga się po obu stronach drogi. Jedziesz dalej w dół - tam szła linia PMP PW pod koparki.
Jedziesz dalej i na rozwidleniu koło sklepu dajesz w lewo... a potem musisz szukać uliczki idącej do pola piaskowego - najpierw jest ziemna a potem wyłożona płytami betonowymi.
ZTCP to ona jest za takim betonowym płotem. Na mapie to jest oznaczona jako Wiejska.

Post Napisane: 11 kwi 2011, o 14:09 
Bratnia dusza

Pole przymiarki we wrześniu 2005:
Obrazek
Koparka krocząca (09.2005) - pocięta (nie pamiętam typu, musze odszukać archiwum):
Obrazek
Obrazek

Post Napisane: 4 maja 2011, o 15:40 

Imię: Dawid
Pole Kwarc-Szczakowa to pole Szczakowa GZUT, a w sumie jego pozostałości.
Kolejna sprawa, to co oznaczyłeś na ostatnim linku jako pole Przymiarki, to dawne pole Podlesie. Granica między tymi polami przebiega na drodze łączej Bukowno z Borem Biskupim. Pola Knieje, Przymiarki i Podlesie to w zasadzie jedno wielkie pole piaskowe, z tym, że podzielone na 3. Na Zumi są nieaktualne zdjęcia. Widać na nich jeszcze koparkę, która pracuje na polu Podlesie i tor dochodzący do niej. Tego już nie ma.

DB Schenker (dawna KPP Szczakowa obecnie) prowadzi już tylko wydobycie na polu Ciężkowice i Szczakowa GZUT. Nie jestem pewien, czy prowadzą jeszcze wydobycie na pozostałościach Przymiarek/Knieji i wkopie pod Bukownem.
Inne kopalnie piasku z wielkimi koparkami znajdują się w Sosnowcu, pole Bór Wschód. Piasek pozostaje już tylko na skarpach, na pozostałych terenach leży kamień pogórniczy, i w Kotlarni, na polach Leśniczówka, Ortowice i Korzonek. Jedno z tych pól jest zlikwidowane, tzn nieczynne, ale nie wie na 100% które.
Wydobycie piasku podsadzkowego prowadzi także KGHM, na polu Obora.

W kwestii historii tych zakładów (za wyjątkiem Zagłębia Miedziowego) polecam książkę Koleje Piaskowe, tom I i tom II. Tom I to skarbnica wiedzy, tom II ciężko dostępny album. Polecam także stronę www.kolejpiaskowa.pl Masa zdjęć z kolei piaskowych jak i samych kopalń.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 5 maja 2011, o 12:51 
Bratnia dusza

Cytuj:
Kolejna sprawa, to co oznaczyłeś na ostatnim linku jako pole Przymiarki, to dawne pole Podlesie. Granica między tymi polami przebiega na drodze łączej Bukowno z Borem Biskupim. Pola Knieje, Przymiarki i Podlesie to w zasadzie jedno wielkie pole piaskowe, z tym, że podzielone na 3. Na Zumi są nieaktualne zdjęcia. Widać na nich jeszcze koparkę, która pracuje na polu Podlesie i tor dochodzący do niej. Tego już nie ma.

Dzięki. Czyli od strony Szczakowej leciały te pola tak: Przymiarki, Podlesie, Knieje?

Koparka to pewnie ta na moim zdjęciu z 2005 roku.

Cytuj:
Nie jestem pewien, czy prowadzą jeszcze wydobycie na pozostałościach Przymiarek/Knieji i wkopie pod Bukownem.

Nie tylko te dwa. Ewentualnie jakieś małe pole w kierunku na Trzebinię/Chrzanów - wydobycie małymi koparkami na samochody.

Cytuj:
w Kotlarni, na polach Leśniczówka, Ortowice i Korzonek. Jedno z tych pól jest zlikwidowane, tzn nieczynne, ale nie wie na 100% które.

Ortowice i Korzonek - jest wydobycie. Leśniczówka już od kilku lat zamknięta.

Post Napisane: 6 maja 2011, o 02:04 

Na odwrót. Od Szczakowej Północ były Knieje, Przymiarki i Podlesie.

Co do pola przed Trzebinią. To są właśnie Ciężkowice. Pole to jest przedzielone linią kolejową z Ciężkowic do Sierszy. Jadąc do Sierszy po lewej ładują składy, po prawej samochody.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 6 maja 2011, o 09:58 
Bratnia dusza

Cytuj:
Na odwrót. Od Szczakowej Północ były Knieje, Przymiarki i Podlesie.

Tak też myślałem.

Cytuj:
Co do pola przed Trzebinią. To są właśnie Ciężkowice. Pole to jest przedzielone linią kolejową z Ciężkowic do Sierszy. Jadąc do Sierszy po lewej ładują składy, po prawej samochody.

Czyli samochody ładują za skarpą, po której idzie linia kolejowa (right?)

Post Napisane: 6 maja 2011, o 11:24 

Dokładnie :)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 lip 2011, o 21:22 

Imię: Roxitka
A Bór Biskupi jest zarośniety naturalnie czy celowo przez człowieka :D?

Post Napisane: 11 lip 2011, o 11:34 
Bratnia dusza

Częściowo przez człowieka ale i natura robi swoje. Np. na Kwarc-Szczakowej są "szkółki leśne(piaskowe)".

Post Napisane: 11 lip 2011, o 21:55 

Tzn. sosny sa przez człowieka nasadzone czy cos jeszcze? A może się mylę. Na Starym Bukownie i Borze Biskupim podobnie wygląda sytuacja (tak w oglole przez teren Boru Biskupiego przepływa Sztoła?). Bedąc na Starym Bukownie, doszłam do wniosku, że sosny nasadził czlowiek na brzegach (blisko ulicy) a dalej to juz natura zadziałała :) Tak w ogole dzieki za info Matej_Zelezny :)
Jeszcze jedno. Jadąc w stronę Jaworzna jest z lewej strony zbiornik Sosina, a nieopodal po drugiej stronie (czyli po prawej jak się jedzie z Bukowna na Jaworzno) jest taki wjazd i zastawione jest barierkami (takie zielone z białym żeby nie wjeżdzac samochodem :)) i schodzi się w dół, po prawej i po lewej stronie jest lasek, a po środku wybetonowana droga, ktora sie ciagnie praktycznie w nieskonczoność. Potem trochę piasku się odsłania. Podobno ten teren to przed Szczakową jest, nie wiem czy to już nie Szczakowa (słyszałam, że tak). To tam też było kiedyś wyrobisko? Bo tak to wygląda, że po tym wybetonowanym jeździły auta, które wywozily piasek, a eksploataowali z prawej i lewej, a potem nasadzili drzewka głównie sosny. Co to za teren, może ktoś wie?

Post Napisane: 12 lip 2011, o 15:38 

Imię: Bogusz
Chciałem trochę pozwiedzać i się zastanawiam czy można tam normalnie poruszać się samochodem (nie ma barier zakazów?) i czy w ogóle jest to legalne. Jak tam dojechać od Jaworzna no i ewentualnie gdzie zostawić samochód. Z góry dzięki za pomoc.

Post Napisane: 18 lip 2011, o 19:39 
Bratnia dusza

Imię: Piotr
ale co chcesz zwiedzać?
Jeśli Okolice Bukowna - Boru Biskupiego to nie ma szlabanów można jeździć. ALe takze jest droga (w Bukownie) przez las prowadząca do czynnej piaskowni.

Post Napisane: 24 lip 2011, o 11:01 

A wydobywają tam aktualnie piasek?

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia