Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia

Autor Wiadomość
 Tytuł: ZG Trzebionka
 Post Napisane: 23 cze 2009, o 21:03 
Moderator

Imię: Miłosz
Kopalnia Trzebionka powstała w 1962 roku, w dniu dzisiejszym zakład znajduje się w stanie likwidacji. W latach 90 maksymalna wielkość wydobycia wynosiła 2,3 mln t/rok, co dawało jej statut jednej z największych kopalń rud cynku i ołowiu na świecie. Kopalnia prowadziła eksploatację na głębokości 200 metrów. Pokłady miały grubość od 3,5m do 40 metrów. Złoże udostępnione jest 4 szybami oraz upadową(nie jestem pewien czy tylko jedną). Na głównym zakładzie znajduje się szyb Włodzimierz oraz upadowa. Oprócz tego kopalnia posiada szyb Andrzej(podsadzkowy z mostem podsadzkowym, szyb Balin na terenie Balina, który pełni funkcję wentylacyjnego oraz podsadzkowego(transport drogowy z pobliskiej piaskowni) oraz szyb Aleksander, który pełni rolę wentylacyjnego. Odpady składowane są na pobliskiej hałdzie (jadąc autostradą w kierunku Krakowa na wysokości centrum Chrzanowa po lewej stronie jest doskonale widoczna). Obecnie kopalnia postawiona jest w stan likwidacji. Z końcem czerwca wypowiedzenia dostanie większość załogi ( z 567 osób pozostanie 155, które będą pracować przy likwidacji zakładu).

Zakład główny
Obrazek

Szyb Włodzimierz
Obrazek

Szyb Włodzimierz i główne wejście
Obrazek

Szyb Włodzimierz
Obrazek

Jeżeli łaskawa pogoda pozwoli, to postaram się sfotografować pozostałe szyby.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 23 cze 2009, o 21:23 
Administrator

Imię: Leszek
A upadowa jest możliwa do obejrzenia w jakiś ludzki sposób - czy nie ma szans?

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 23 cze 2009, o 21:30 
Moderator

Upadowa jest na terenie zakładu, więc raczej marne szanse są. Pokręcę się po okolicznych wzniesieniach, może ją widać.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 13 cze 2011, o 22:16 

Imię: Karol
Ostatnio kręciłem sie wokolo glownego budynku ZGT i teren wygladal bardzo zachecajaco. Nie widzialem tam zupelnie nikogo - tylko opuszczone industrialia. Pobliska gorka osadowa jest tez dosc ciekawym miejscem chocby ze wzgledu na marsowe widoki porowatej połaci betonu oraz samego krajobrazu dookola:) Chetnie wybralbym sie tam w najblizszym czasie

Post Napisane: 18 cze 2011, o 17:48 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Widzę że nikt tego nie napisał- szybu Włodzimierz już nie ma.

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 3 sie 2011, o 22:26 
Moderator

Szyb Andrzej - szyb podsadzkowy z mostem podsadzkowym. Sam szyb zlikwidowany (został dekiel), budynek maszyny wyciągowej wyburzony, most podsadzkowy kupił sąsiadujący z szybem skład węgla. Serdeczne podziękowania i pozdrowienia dla bardzo miłego pana ochroniarza. Oby więcej takich ludzi! ;)

Na początek mapka i zdjęcie satelitarne szybu:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dekiel:
Obrazek

Obrazek

Budynek maszyny wyciągowej:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niszczyciel..
Obrazek

Budynki przy szybie zostały wykupione przez sąsiadujące firmy.
Obrazek

Obrazek

Most podsadzkowy:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 lis 2014, o 12:11 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Ode mnie relacja z rowerowego objazdu po Trzebini z sierpnia. Miałem zamiar objechać wszystkie szyby ZG Trzebionka, ale koniec końców zapomniałem o szybie Balin :lol: W każdym razie, był to szyb wentylacyjno-podsadzkowy, obecnie nic po nim nie zostało, lokalizacja.

Szyb Aleksander, szyb wentylacyjny, lokalizacja. Na mapie brak już obiektów powierzchniowych, stały tam tylko dwie stacje wentylatorów, szyb nakryty deklem i portiernia, która zrujnowana stoi do dzisiaj.
Dekiel szybu:

Obrazek

Obrazek

Portiernia, nie miałem zamiaru wchodzić do środka, ale...

Obrazek

W środku walały się dziesiątki dokumentów, więc ochoczo wskoczyłem do środka i zacząłem eksplorowanie :rotfl2:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teren szybu:

Obrazek

Szyb Andrzej, zlikwidowany szyb materiałowo-podsadzkowy, lokalizacja. Ostał się tylko most podsadzkowy, ale nie udało mi się dostać na jego teren. Zresztą trochę mi śpieszyło, zważając na ciemniejące niebo.

Obrazek

Na zakładzie głównym ciężko cokolwiek dostrzec. Teren otoczony drzewami, zabudowaniami i nie widać co stoi, a co już zrównano z ziemią. Wiem tyle, że infrastruktura szybu Włodzimierz już nie istnieje, wyburzono też znaczną część zakładu przeróbczego. Tyle wyłapałem z "powierzchni"...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Żeby wyłapać więcej, wjechałem na szczyt hałdy. Ma wysokość 60 m i zawiera 38 mln ton skał. Na szczycie znajdował się wielki osadnik, lecz od 4 lat wierzchołek hałdy był rekultywowany i obecnie znajduje się tam łąka, osadnik osuszono i zabezpieczono, gdyż teren był bardzo grząski. Tak wygląda obecnie:

Obrazek

Widok na Chrzanów:

Obrazek

Rafineria w Trzebini:

Obrazek

Na pierwszym planie zakład przeróbczy kopalni, w tle elektrownia Siersza. Również niewiele widać.

Obrazek

Obrazek

Likwidowana taśma:

Obrazek

Żeby wyprawa była ciekawsza, zaraz po wjechaniu na szczyt hałdy zaczął padać deszcz :thumright:

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 15 sty 2017, o 02:03 

Imię: HANS
Jako nowy użytkownik szperam po forum i odgrzewam stare tematy. Ostatni post z 2014 roku, a ja wychowałem się "za płotem" tego zakładu, ta kopalnia karmiła mnie i moją rodzinę bo tata był przez 20 lat jej pracownikiem.
Na dziś dzień stan jest taki:
Zlikwidowano praktycznie całość na powierzchni, biurowiec miał być swojego rodzaju "parkiem biznesowym" tzn miały w nim znaleźć siedziby różne firmy. Tak czy siak po latach dalej są tam jeszcze wolne miejsca.
Widzę też że w temacie nikt nie wspomniał o jednej istotnej rzeczy.
O ile w ZG Trzebionka złoże się wyczerpało to zakład miał w pewnym momencie perspektywę przekształcenia w KWK.
Otóż "za miedzą" leżą duże pokłady dawnej KWK Siersza. Toczą się sprawy mające na celu otwarcie dwóch nowych kopalń na terenie dawnej KWK Siersza tymczasem przegapiono technicznie możliwe i proste dostanie się do pokładów Sierszy przy użyciu istniejącej infrastruktury ZG Trzebionka.

Post Napisane: 15 paź 2017, o 23:27 

Imię: Wojtek
Chudy1210 napisał(a):
Szyb Aleksander, szyb wentylacyjny, lokalizacja. Na mapie brak już obiektów powierzchniowych, stały tam tylko dwie stacje wentylatorów, szyb nakryty deklem i portiernia, która zrujnowana stoi do dzisiaj.
Dekiel szybu:

Obrazek

Obrazek

(...)
Teren szybu:

Obrazek

Bardzo stare zdjęcie szybu Aleksander z Zumi (znaczy ściągnięte dzisiaj, ale aktualność szacuje na 10 lat wstecz).

Załączniki:
Szyb aleksander.jpg
Szyb aleksander.jpg [ 126.38 KiB | Przeglądane 147 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia