Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 1 mar 2011, o 21:38 
Przyjaciel

Imię: Tomek
Kopalnia Pomorzany jest w Olkuszu w dzielnicy Pomorzany, otwarta w 1974 roku wydobywa rudy cynku i ołowiu, należy do ZGH Bolesław w Bukownie.

"Bez planów życie to cały mój plan"

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 2 lip 2011, o 21:24 

Pochwały: 1
Imię: Karolina
Czas na kilka zdjęć...

Załączniki:
Pomorzany.JPG
Pomorzany.JPG [ 31.57 KiB | Przeglądane 9114 razy ]
Pomorzany (1).JPG
Pomorzany (1).JPG [ 35.02 KiB | Przeglądane 9114 razy ]
Pomorzany (2).JPG
Pomorzany (2).JPG [ 39.16 KiB | Przeglądane 9114 razy ]
Pomorzany (3).JPG
Pomorzany (3).JPG [ 42.54 KiB | Przeglądane 9114 razy ]
Pomorzany (4).JPG
Pomorzany (4).JPG [ 29.68 KiB | Przeglądane 9114 razy ]
Brama kopalni.JPG
Brama kopalni.JPG [ 56.94 KiB | Przeglądane 9114 razy ]

Post Napisane: 5 lip 2011, o 15:17 

Pochwały: 1
Imię: Karolina
Coś ta kopalnia długo nie miała szczęścia do forumowej mobilizacji :mrgreen:
Gdyby nie to, że szkieletek ordynarnie przegapił zjazd na Klucze, poczekałaby jeszcze troszkę, jak Fiona w swojej wieży. Chłopcy kazali mi skręcać w prawo, ale zapomnieli, że ja mylę kierunki, przez co, mimo rozpaczliwych krzyków, pełnych zdziwienia wrzasków i protestów, pojechałam na najbliższym skrzyżowaniu w "to drugie prawo".

A poniżej zbiór minerałów, znajdujący się w mojej kolekcji. Wszystkie okazy pochodzą właśnie z kopalni "Pomorzany". Większość z nich jest w bardzo dobrym stanie, chociaż ten przeklęty markasyt już się kompletnie rozsypał w biały proch, utleniwszy się złośliwie.
Fakt, kilka lat temu potraktowałam go nierozsądnie szczoteczką i wodą z mydłem... :sciana:

Wszyscy z wiekiem nabieramy doświadczenia.

Załączniki:
Minerały kopalni Pomorzany.JPG
Minerały kopalni Pomorzany.JPG [ 68.55 KiB | Przeglądane 9058 razy ]
W poszczególnych, opisanych dokładnie przegródkach.JPG
W poszczególnych, opisanych dokładnie przegródkach.JPG [ 54.71 KiB | Przeglądane 9058 razy ]
W poszczególnych, opisanych dokładnie przegródkach (1).JPG
W poszczególnych, opisanych dokładnie przegródkach (1).JPG [ 55.75 KiB | Przeglądane 9058 razy ]
W poszczególnych, opisanych dokładnie przegródkach (2).JPG
W poszczególnych, opisanych dokładnie przegródkach (2).JPG [ 55.56 KiB | Przeglądane 9058 razy ]
W poszczególnych, opisanych dokładnie przegródkach (3).JPG
W poszczególnych, opisanych dokładnie przegródkach (3).JPG [ 61.95 KiB | Przeglądane 9058 razy ]
Brekcja sfalerytu i galenitu.JPG
Brekcja sfalerytu i galenitu.JPG [ 54.15 KiB | Przeglądane 9058 razy ]
Komentarz: Na pierwszym planie sierść mojego kota, Frajera.
Sfaleryt - okaz oszlifowany z dwóch stron.JPG
Sfaleryt - okaz oszlifowany z dwóch stron.JPG [ 43.65 KiB | Przeglądane 9058 razy ]
Blenda koloidalna.JPG
Blenda koloidalna.JPG [ 45.63 KiB | Przeglądane 9058 razy ]
Kalcytowa szczotka krystaliczna z pomarańczowym nalotem tlenków żelaza.JPG
Kalcytowa szczotka krystaliczna z pomarańczowym nalotem tlenków żelaza.JPG [ 40.8 KiB | Przeglądane 9036 razy ]

Ostatnio edytowano 5 lip 2011, o 19:24 przez szkieletek, łącznie edytowano 2 razy

Post Napisane: 7 lip 2011, o 23:05 

Imię: Paweł
Kopalnia rud cynku i ołowiu Olkusz-Pomorzany. Kopalnia wchodzi w skład Zakładów Górniczo-Hutniczych "Bolesław" w Bukownie.

Kopalnia Olkusz.
Powstała w 1962r. zlikwidowana w 2003r. jednak dalej działa przy niej zakład przeróbczy, oraz jedyny szyb wydobywczy kopalni, Szyb Chrobry. Wyposażony jest on w dwa skipy i dwie klatki, jest szybem wdechowym. Na terenie Kopalni Olkusz znajdują się jeszcze dwa szyby, Szyb Bronisław - wdechowy, wieża szybowa zlikwidowana chyba w 2006r.(był szybem zjazdowym), oraz szyb Stefan - wydechowy, konstrukcja żelbetowa, służy głównie do zjazdu obsługi pompowni.

Kopalnia Olkusz:
-widok z trasy, wjazd od strony Dąbrowy, większość pewnie kojarzy ten widok :)

Obrazek

I od zachodu wraz z przeróbką:

Obrazek

Kopalnia od zaplecza: (widoczny z lewej koncentrat cynku, który co jakiś czas jest transportowany pociągiem do huty w Bukownie)

Obrazek

Szyb Chrobry nocą:

Obrazek

Obrazek

Szyb Stefan:

Obrazek

Kopalnia Pomorzany:
Uruchomiona w 1974r. Na jej terenie znajduję się: Szyb Dąbrówka (zjazdowo-materiałowy, wdechowy), oraz Upadowa Franciszek - do zjazdu maszyn górniczych, oraz załogi. Do kopalni należy także Szyb Mieszko (wieża zlikwidowana w 2009r.) i służył on do opuszczania maszyn wielkogabarytowych, jednak został zlikwidowany na rzecz Upadowej Franciszek, aktualnie wentylacyjny-wdechowy.

Szyb Dąbrówka:

Obrazek

Obrazek

Upadowa Franciszek:

Obrazek

Tyle zostało z Mieszka:

Obrazek

Obrazek

No i ostatnia sprawa - stawy osadowe :)
Cały odpad z przeróbki trafia tutaj, czyli jakieś 50-70% wydobycia :) Zdjęcie nie są aktualne sprzed kilku lat, ale w najbliższym czasie postaram się uzupełnić tą część :)

Obrazek

Ostatnio edytowano 15 kwi 2012, o 19:42 przez Amigo, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 8 lip 2011, o 08:59 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
Może by tak w dziele kopalnie soli i węgla dopisać rud i umieścić tam "Pomorzany".
Tu w Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia jakoś dziwnie to wygląda.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 8 lip 2011, o 20:30 
Administrator

Imię: Leszek
No właśnie z kopalniami rud jest pewien problem - sporo sztolni to pozostałość po nich, dlatego trafiły tutaj.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 lip 2011, o 22:10 

Imię: Paweł
Skoro mój temat został podpięty pod ten to i nazwę tematu proponuję zmienić :)

Post Napisane: 25 maja 2013, o 18:19 
Bratnia dusza

Imię: Longin
Nie wiem czy kopalnia fedruje ale z góry wygląda tak .
Załącznik:
IMG_2900 - Kopia.JPG
IMG_2900 - Kopia.JPG [ 148.42 KiB | Przeglądane 6381 razy ]

Leonardo Da Vinci

Post Napisane: 26 maja 2013, o 11:23 

Imię: Krzysztof
orientuje się ktoś czy czasem zdarzają się tu jakieś dni otwarte, zwiedzanie, foto-day czy cokolwiek? Wraz z zakładem w Bukownie to naprawdę interesujący zakład...

Post Napisane: 25 cze 2013, o 21:24 

Imię: Jacek
Byłem dzisiaj pobiegać i przy okazji zrobiłem mały rekonesans okolicy.
Szkoda że nie zabrałem ze sobą aparatu fotograficznego.

Woda płynąca w kanale jest odciągana z kopalni. Zdjęcie w obrębie szybu nr. 2
Obrazek
Brama wjazdowa z widocznym szybem
Obrazek
Szyb Wentylacyjno Podsadzkowy nr.2
Obrazek
Piasek podsadzkowy trafia do "zbiornika"
Obrazek
Obrazek
Piasek podsadzkowy najprawdopodobniej trafia z pobliskiej kopalni piasku. W oddali widać stawy osadowe ZGH Bolesław
Obrazek

Ostatnio edytowano 25 cze 2013, o 21:53 przez MadMar, łącznie edytowano 3 razy

Post Napisane: 25 cze 2013, o 21:34 
Administrator

Imię: Leszek
Niestety, zdjęcia z zapodaja nie wyświetlają się w postach - wrzuć proszę na inny serwis lub wstaw jako załączniki.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 lip 2013, o 15:23 
Bratnia dusza

Imię: Piotr
świetne zdjęcia z wewnątrz kopalni można obejrzeć na stronie:

http://olkuszanin.digart.pl/katalogi/112693/TeChnoloGy.html

http://www.obiektywni.pl/galeria/fotografia-250044.php

http://foto.recenzja.pl/Forum-album_showpage-pic_id-89062.html

http://olkusz.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1378513,w-olkuszu-powstanie-muzeum-gornictwa-zdjecia,id,t.html

oraz filmik

http://www.youtube.com/watch?v=LP9bgF7oyl4

Post Napisane: 4 wrz 2013, o 11:35 

Imię: Piotr
Zapodaję kilka minerałów z tej kopalni i innych z ZGH Bolesław

Załączniki:
IMG_0122a.jpg
IMG_0122a.jpg [ 148.81 KiB | Przeglądane 5729 razy ]
IMG_0116a.jpg
IMG_0116a.jpg [ 62.14 KiB | Przeglądane 5729 razy ]
Komentarz: i takie tam z galeny....
IMG_0175a.jpg
IMG_0175a.jpg [ 181.55 KiB | Przeglądane 5729 razy ]

Post Napisane: 5 wrz 2013, o 19:29 

Imię: tomek
Z tego co wiem kopalnia będzie albo już jest zalewana i tak na moje wyczucie to szykuje się tam w perspektywie kilku lat niezła jazda z wodami gruntowymi

Post Napisane: 1 sie 2014, o 15:02 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Uwaga, będzie długi post. Jest on efektem mojej wyprawy rowerowej w okolice Olkusza. Postanowiłem ogarnąć wszystkie szyby ZGH Bolesław :razz: Odkryłem też multum kopalni piasku w okolicy. Faktycznie, gleba tam jest w większości piaskowa. Wyprawa się powiodła, no nie do końca, gdyż złapałem gumę w Sławkowie :glupek: Ale do rzeczy. Skręcając w Bukownie w leśną dróżkę prowadzącą do Olkusza złapałem w kadrze pierwsze efekty działalności kopalni w formie olbrzymiego zapadliska. W tle hałda górniczo-hutnicza.

Obrazek

Obok stoją kominy zakładu hutniczego i wzmocniony tor.

Obrazek

Poszperałem trochę w sieci i się okazało, że takich zapadlisk jest trochę w okolicy. Ciekawe, bo kopalnia stosuje podsadzkę. Leśna dróżka przebiegająca malowniczo między torami kolejowymi a rzeczką, której brzegi gęsto porastał barszcz Sosnowskiego nierzadko większy ode mnie doprowadziła mnie do szybu Wentylacyjno Podsadzkowego nr 2.

Obrazek

Jest to niewielki szyb bez wieży (jak każdy peryferyjny na tej kopalni) z niewielkim wentylatorem. Mniej więcej co 15 minut przyjeżdżają do niego ciężarówki z piaskiem z okolicznej kopalni piasku :)

Obrazek

Budynek szybu, za nim zsyp piasku:

Obrazek

Wentylator:

Obrazek

Droga prowadząca do szybu:

Obrazek

Droga prowadzi pod teren kopalni Olkusz, a dalej pod hałdę kopalni. Jest olbrzymia, niewysoka, ale zajmuje potężny teren.

Obrazek

Obrazek

Oczywiście były znaki zakazu ;) Wbiłem się z rowerem na szczyt.

Obrazek

Co, to wszystko? Nie ma tu osadników z przelewającym się szlamem z przeróbki cynku i ołowiu? Zdegradowanego krajobrazu bez życia? A były, ale kawałek dalej. Hałda jest olbrzymia.

Obrazek

Obrazek

Uzdrowisko to to nie jest, ale fauna jest ;)

Obrazek

Obrazek

Widoczki z hałdy takie sobie, główne lasy dookoła.

Obrazek

Dawna kopalnia Olkusz, obecnie rejon kopalni Pomorzany z szybem wydobywczo-zjazdowym Chrobry i szybem wentylacyjnym Stefan (kiedyś szyb materiałowy). Był jeszcze szyb Bronisław, obecnie bez wieży pełni funkcję wdechowego. Zakład przeróbki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szyb Chrobry:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szyb Stefan i jego wentylatory:

Obrazek

Obrazek

Widok z DK 94:

Obrazek

Kolejny szyb, zlikwidowany w 2009 roku, znajduje się w lesie na północ od DK 94. Jest to materiałowy szyb Mieszko kopalni Pomorzany. Brama:

Obrazek

Szyb:

Obrazek

Rozdzielnia:

Obrazek

Więcej nie zostało. Główny zakład Pomorzany z szybem zjazdowym Dąbrówka, tętniący życiem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy bramie taki fajny plan terenu:

Obrazek

Obrazek

Z tyłu znajdują się jeszcze dyfuzory, jednak Dąbrówka nie jest szybem wentylacyjnym. Jest tam jeszcze jeden szyb?

Obrazek

Jeszcze zdjęcie #Dąbrówka z daleka. Jak widać jeden przedział jest nieużywany.

Obrazek

Potem co prawda na chwilę zbłądziłem w lesie w okolicy kopalni piasku Hutki, ale ostatecznie wyjechałem koło szybu Wentylacyjno Podsadzkowego nr 1, czego nawet nie miałem w planach :D Szyb jest zlikwidowany.

Obrazek

Obrazek

Kolejne szyby znajdują się przy drodze z Hutek do Kluczy. Szyb Zachodni, wentylacyjny, stoi parędziesiąt metrów od niej. Ma rozbudowaną stację wentylatorów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatni już szyb to #Wschodni. On znajduje się ok. 200 metrów od drogi w dość piaszczystym rejonie. Szyb pełni funkcję wentylacyjno-podsadzkową.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Taka droga do niego prowadzi:

Obrazek

Tyle z mojej wyprawy, męcząca była.

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 3 sie 2014, o 20:25 

Pozwolę sobie sprostować tutaj parę rzeczy.
Pierwsze zdjęcie to nie zapadlisko górnicze, a z tego co mi wiadomo była to odkrywka piasku. Fakt faktem że jest wiele zapadlisk w okolicy, a kopalnia stosuję podsadzkę, ale jest to wynikiem dawnej działalności kopalni kiedy stosowała inne systemy. Szyb Mieszko nie został zlikwidowany. Zlikwidowana została tylko jego infrastruktura powierzchniowa. Szyb opisany tutaj jako wentylacyjno-podsadzkowy nr 1 to nie WP1 tylko tak jak pisze na bramie zmywnica nr 1, która jest nadal czynna. Szyb WP 1 jest faktycznie zlikwidowany, ale jest w zupełnie innym miejscu.

Post Napisane: 3 sie 2014, o 22:35 
SAM Urbex

No to przepraszam za błędy, mało się znam na tej kopalni. Gornik11, widzę że znasz się na tej kopalni. Co konkretnie wentylują dyfuzory na ruchu Dąbrówka, skoro szyb Dąbrówka nie jest wentylacyjny? Rozumiem, że szyb Mieszko działa tylko jako wdechowy? I gdzie znajdował się WP1?

Mój Instagram

Post Napisane: 5 sie 2014, o 20:35 

Troszkę się interesowałem tą kopalnią :)
Faktycznie Dąbrówka jest szybem wdechowym, a ten wentylator służy, z tego co wiem, do przewietrzania komór znajdujących się na podszybiu. Tak, zgadza się, Mieszko został jako szyb wdechowy, a WP1 był najdalej wysuniętym na wschód szybem dawnej kopalni Olkusz i znajdował się mniej więcej tu: https://maps.google.pl/?ll=50.275599,19 ... 1&t=h&z=19

Post Napisane: 22 wrz 2016, o 17:38 
SAM Urbex

Cytuj:
Pomorzany coraz bliżej likwidacji

Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław w Bukownie (w pobliżu Olkusza) działają od 1955 r. Podstawową ich działalnością jest wydobycie i przetwarzanie rud cynku i ołowiu, wydobywanych obecnie w ostatniej czynnej kopalni ZGH Bolesław - Pomorzany.
Powstała blisko 20 lat po powołaniu do życia ZGH Bolesław, ale jej żywot powoli dobiega końca. Likwidacja zakładu może rozpocząć się nawet w przyszłym roku. Zespół, który przygotuje przedsiębiorstwo do likwidacji kopalni, rozpoczął pracę w Pomorzanach w 2014 r. Proces trwa ok. 2,5 roku.

Trybuna Górnicza miała niepowtarzalną okazję przyjrzeć się z bliska, jak wygląda praca w Pomorzanach. A jest co oglądać, bo choć w pierwszym momencie na myśl przychodzą skojarzenia z kopalniami miedziowymi, Pomorzany pod pewnymi względami są chyba zakładem niepowtarzalnym.

Prawie cała załoga zjeżdża pod ziemię upadowymi w specjalnych samochodach terenowych, przystosowanych do pracy w kopalnianych warunkach. Szyby służą właściwie tylko do transportu urobku i czasem - jak wyjaśnił pierwszy zastępca kierownika ruchu zakładu górniczego Ryszard Sajkowski - małej części załogi.

Pod ziemią (płytko, bo wydobycie prowadzi się mniej więcej na głębokościach 100-200 m) jest zimno i wilgotno, a czasem wręcz mokro - woda miejscami sięga prawie do kolan.

- Temperatura nie przekracza 16 stopni - dodał Sajkowski.

Uczestnikom opisanego zjazdu polecono pozostać w ciepłych zimowych kurtkach, na które założyli fizelinowe kombinezony. Pozyskiwanie urobku wygląda w Pomorzanach praktycznie tak samo jak w kopalniach miedziowych. Materiał wybuchowy, ładowarka, rozdrabnianie, przenośnik - tak w skrócie można opisać cykl. Przyzwyczajeni do kopalń węglowych mogą (znów podobnie jak w kopalniach miedziowych) czuć pewien psychologiczny dyskomfort, nie widząc nad sobą klasycznych obudów.

- 95 proc. naszych wszystkich wyrobisk jest wykonywanych w obudowach kotwowych - wyjaśnił Trybunie Górniczej Dariusz Binkiewicz, zastępca kierownika Działu Robót Górniczych, inżynier ds. obudowy. Rozwiązanie to sprawdza się, bo zupełnie inna jest struktura górotworu.

Wydobyte rudy wspomnianymi szybami wędrują na powierzchnię, gdzie w swoje ręce biorą je pracownicy pobliskiej huty. W owianym tajemnicą procesie produkcji powstają m.in. imponujące, błyszczące i ciężkie sztaby. zawierające min. 99,995 proc. cynku. Produkty te będą jeszcze najprawdopodobniej przez wiele lat trafiać do zadowolonych klientów, bo choć kopalnia Pomorzany wielkimi krokami zmierza w stronę likwidacji, ZGH Bolesław ma długoterminowe perspektywy związane z działalnością wytwórczą.

Źródło

Mój Instagram

Post Napisane: 15 sty 2017, o 01:48 

Imię: HANS
Niestety wiekowa historia eksploatacji rud w naszym regionie dobiegnie końca w momencie wyjechania ostatniej tony z Pomorzan.
Są jakieś informacje odnośnie tego czy zgładzą kopalnię do gołej ziemi tak jak stało się to z Trzebionką czy zostawią coś w stylu "skansenu"?

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia