Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 7 maja 2010, o 18:49 

Tam gdzie była taka możliwość starano się odprowadzać nadmiar wody zalewający wyrobiska grawitacyjnie, czyli wykorzystując sztolnie odwadniające. Zwykle były to inwestycje bardzo kosztowne i długotrwałe - wizja jednakowoż pozbycia się kieratów konnych i pomp parowych (oraz związanych z nimi kosztów) była na tyle ekscytująca, że decydowano się na wieloletnie drążenie wielokilometrowych sztolni.

Jak sądzę dwa najznamienitsze tego rodzaju obiekty na terenie Górnego Śląska to
- Zespół sztolni odwadniających rejonu Tarnowskich Gór - w sumie kilkadziesiąt kilometrów korytarzy ujętych w 5 głównych obiektów na czele z dumą regionu czyli kilkunastokilometrową Głęboką Sztolnią Fryderyk
- Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna - 14km obiekt relacji Chorzów - Zabrze - wyjątkowy przykład wykorzystania sztolni odwadniającej również do transportu urobku barkami

Czy poza tymi obiektami wiecie o innych ciekawych sztolniach odwadniających na terenie górnego śląska?

Post Napisane: 7 maja 2010, o 21:08 
Administrator

Imię: Leszek
Istniejących obecnie czy wszystkich? I tylko Górny Śląsk czy Zagłębie też (o ile chodzi Ci również o historyczne)?

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 maja 2010, o 07:11 

Zacznijmy może od istniejących - skoro to tak rozległy temat no i myślę, że dla zagłębia też znajdzie się tu miejsce :)

Podejrzewam, że duża część sztolni jest istniejąca częściowo - jak wzmiankowana Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna - która z pewnością ma się dobrze w swoim końcowym, Zabrzańskim odcinku, gdzie trwają prace nad jej udostępnieniem turystom. Tyle, że jest to 2,5km odcinek z pierwotnych 14km.

Post Napisane: 8 maja 2010, o 20:11 

Ciekawa jest Sztolnia Odwadniająca kopalnie rud cynku i ołowiu w Długoszynie. Otwór znajdzie sie bez problemu - od niego długi roznos. Niestety dzis zasypany - ślady naszego odkopywania. Sama kopalnia była bardzo dużą - zachowały sie plany. Dużo takich sztolni było w rejonie olkuskim - natknęliśmy się na jedną z nich, dobrze zachowaną w Kopalni Ulisses.

Post Napisane: 10 maja 2010, o 06:55 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
hispo napisał(a):
Zacznijmy może od istniejących - skoro to tak rozległy temat no i myślę, że dla zagłębia też znajdzie się tu miejsce :)

Podejrzewam, że duża część sztolni jest istniejąca częściowo - jak wzmiankowana Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna - która z pewnością ma się dobrze w swoim końcowym, Zabrzańskim odcinku, gdzie trwają prace nad jej udostępnieniem turystom. Tyle, że jest to 2,5km odcinek z pierwotnych 14km.

wg. moich dociekań szyb Krug I od którego jest początek sztolni

Załączniki:
S7309973_wm.jpg
S7309973_wm.jpg [ 126.59 KiB | Przeglądane 3807 razy ]
S7309971_wm.jpg
S7309971_wm.jpg [ 126.84 KiB | Przeglądane 3807 razy ]

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 10 maja 2010, o 14:55 

Heniek napisał(a):
wg. moich dociekań szyb Krug I od którego jest początek sztolni

A czy próbowałeś może zidentyfikować jakieś inne szyby na trasie przebiegu sztolni między Carnallem w Zabrzu i Krug I w Chorzowie?
Podejrzewa się, że sztolnia na tym najdłuższym odcinku może być częściowo lub całkowicie zawalona bo chyba była wyłączona z eksploatacji na długo przed wyłączeniem odcinka końcowego Carnall - roznos.

Post Napisane: 10 maja 2010, o 16:28 
Przyjaciel

Kiedyś próbowałem,po zarzuceniu sztolni szyby wentylacyjne też zlikwidowano a teren mocno przekształcony.W ostatnich latach "życia" sztolni używano ją wyłącznie do odprowadzania wód kopalnianych i ścieków kop. Król,wody były zakwaszone co powodowało kłopoty w Zabrzu.Ostatecznie została zarzucona w 1875.Od Chorzowa poprzez Świętochłowice na pewno zawalona,zamulona etc.Czasem pojawią się zapadliska lub natrafia się na luki podczas wiercenia na filary mostowe zasypywane/wypełniane przez ogromne ilości materiałów.Niektóre pasowałyby na przebieg sztolni.

Post Napisane: 13 lis 2010, o 04:09 

Imię: tomek
Sztolnia odwadniajaca byla tez w Sosnowcu-Niwce, do odwadniania kop Jerzy (zadeklowany szyb na terenie bylej szkoly gorniczej) prawdopodobne ujscie bylo do rzeki Bobrek, ale roznica wzniesien w tym rejonie jest niewielka (jakies 30-40m) wiec od polowy 19wieku byla nie uzywana, teren jest mocno przeksztalcony - eksploatacja gornicza i zabudowa. Nigdy nie udalo mi sie odnalezc zadnych pozostalosci, niestety.

Post Napisane: 2 mar 2011, o 22:30 

Imię: Marcin
Zmotywowany przez Heńka wyrysowałem przebieg GKSD (na podstawie mapy FdOStkBks z 1902 - jak ma błędy - nie moja wina :p) i przekonwertowałem tak, żeby się toto googlach pokazywało i proszę:
http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&msa=0&msid=206657667647433588053.00049d866c97bab0e39de
Jak będę miał wenę i żona od kompa nie przegoni (właśnie zmieniłem pracę i chwilowo z roboty nie mam dostępu do sieci) to postaram się zwektoryzować świetliki i szyby wietrzące sztolnię.

Post Napisane: 2 mar 2011, o 22:40 

Aha - to takie dziwne "załamanie" przebiegu sztolni w okolicach szybów Kolejowych (Bahnschächte I und II), czyli obecnie okolice ulic Styczyńskiego i Lompy, wynika z tego, że według mapy, sztolnia na tym odcinku stanowiła wytyczną pokładu. Hm, ciekawe rozwiązanie - być może wytyczna była wcześniej i postanowiono ją wykorzystać? Np. lokalnie zwiększono spadek sztolni, żeby wyjść na poziom wytycznej - zawsze to trochę mniej kopania.

Post Napisane: 5 mar 2011, o 22:28 

Dodałem te szyby i świetliki wentylujace sztolnię.

Post Napisane: 7 mar 2011, o 12:23 
Przyjaciel

Pięknie,jakieś wyobrażenie przebiegu jest.

Post Napisane: 20 lip 2011, o 17:38 

przebieg jaki zaprezentował mkowol jest poprawny, zresztą na starych mapach sztolnia jest zaznaczona. Obecnie przygotowywane jest udrożnienie kolejnego szybu mającego łączyć powierzchnię ze sztolnią, będzie to dawny szyb Wyzwolenie, niem Willhelmine.
Aha jutro w Głosie Zabrza będzie duży artykul o tym co się aktualnie w sprawie sztolni dzieje, a dzieje się dużo.

Post Napisane: 10 wrz 2011, o 11:01 
Przyjaciel

No dzieje się problemowo,tylko śmiać się czy płakać.

http://slask.naszemiasto.pl/artykul/106 ... 8754,1,3,5

Post Napisane: 11 wrz 2011, o 15:04 

Ta dyskusja w tej chwili to rzeczywiście idiotyzm, ale mało kto wie że ten artykuł to przede wszystkim podła próba zyskania popularności tej wyjątkowo nierzetelnej dziennikarki.
Ja tam wolałbym żeby nie było żadnych napisów, bo to wcale nie będzie replika wylotu sztolni tylko współczesny budynek z elementami nawiązującymi do przeszłości.

Post Napisane: 11 wrz 2011, o 15:17 

A tak na marginesie odnosnie artukułu tej niedouczonej marii olechy to glueck auf nie miało nic wspólnego z zawołaniem szcześć boże.
Wywodzi się to z górnictwa rudnego i jest to skrót zdania ( Ich wuensche dir GLUECK beim neuem gang AUF ), czyli życze ci szczęścia przy otwarciu nowego korytarza. Chodziło o to by gwarek w nowym korytarzu napotkal na żyłe kruszcu. Co to ma wspólnego z bogiem? W latach poźniejszych rzeczywiście nieco się zmieniło znaczenie tego zawołania, bo oznaczało szczesliwego wyjścia z kopalni, ale dalej boga tu nie było. Może więc dajmy na wylocie sztolni napis Gott mit uns? Bo to bliższe pozdrowieniu szczęść boże, a remontowany stadion górnika zabrze nazwijmy jak przed wojna, a mianowicie Adolf Hitler kampfbahn

Post Napisane: 12 wrz 2011, o 18:44 
Przyjaciel

sozolog napisał(a):
a remontowany stadion górnika zabrze nazwijmy jak przed wojna, a mianowicie Adolf Hitler kampfbahn

Ten to akurat tu nic nie ma do rzeczy.Ale takie podejście już było,wymazać wszystko co się kojarzy z innym pochodzeniem niż polskie.Ślady tego są jeszcze dzisiaj widoczne na krzyżach,cmentarzach itp.
z http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/sl ... omosc.html

"Dziennik Zachodni": Czy niemiecki napis nad wejściem do Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej podzieli Ślązaków? Historycy już mają odmienne zdania.
"Glück auf", a może "Powodzenia" - jaki napis powinien widnieć nad wejściem do Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, która jest udrażniana na swoim zabrzańskim odcinku? Historyk z tego miasta, Dariusz Walerjański twierdzi, że napis w wersji niemieckiej jest integralną częścią historii. To zdanie podziela Przemysław Noparlik, historyk z Rudy Śląskiej - miasta, w którym również są plany uruchomienia odcinka sztolni.
- Z historii regionu nie da się wymazać faktu, że przez kilkaset lat był on związany z administracją pruską, a jego dynamiczny rozwój w XIX w. był owocem działań pruskich przedsiębiorców i władz. Dlatego niezrozumiała jest próba manipulacji historią w przypadku Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej - zaznacza Noparlik.
Jak podkreśla rudzki historyk - Górny Śląsk, jako obszar pogranicza, przez wieki był miejscem ścierania się wpływów polskich, czeskich i niemieckich. Nie jest więc możliwe wymazanie napisów w języku niemieckim zarówno na papierze, jak i w postaci inskrypcji na nagrobkach czy fasadach budowli.
- Zgodnie ze sposobem rozumowania zabrzańskich urzędników z cmentarzy i świątyń powinny zniknąć obcojęzyczne napisy, a ten nad bramą obozu KL Auschwitz powinno się spolszczyć. Życzę powodzenia! Glück auf! - konkluduje Przemysław Noparlik, historyk z Rudy Śląskiej.

Z tym że "Zgodnie ze sposobem rozumowania zabrzańskich urzędników z cmentarzy i świątyń powinny zniknąć obcojęzyczne napisy..... Życzę powodzenia! Glück auf! - konkluduje Przemysław Noparlik, historyk z Rudy Śląskiej."
Takie coś już było,powrót do przeszłości?A może po zakamuflowanych opcjach i szumu wokół autonomii Śląska takie tematy są w kontekście zbliżających się wyborów.
Chciałbym aby to był tylko debilizm historyczny (histeryczny tylko przed czym) lub zwyczajne nieuctwo,nieznajomość historii Śląska.

Post Napisane: 13 wrz 2011, o 07:56 

Imię: Karol
Warszawce nigdy nie pasowała nasza śląskość. Dla mnie to tylko napis który widniał kiedyś a skoro ma to być rekonstrukcja historyczna to ma być jak kiedyś a nie pozmieniane. Cały świat już się pogodził z przeszłością II Wojny Światowej a my ciągle wyciągamy brudy sprzed lat i do dziś staramy się wywabić korzenie niemieckie z terenów Polski. Rozumie że za czasów Sowietów takie rzeczy się działy ale jesteśmy już wolni ale dalej to samo robimy i swojego rozumu nie mamy. Nie będę wchodził w politykę bo mnie znowu szlag trafi :cios:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 wrz 2011, o 18:49 

Sęk w tym że to nie ma być żadna rekonstrukcja. Po pierwsze nowy wylot to będzie współczesny budynek w rodzaju stal i szkło, a odwzorowany portal imitujący wylot sztolni bdzie przesunięty w stosunku do pierwowzoru o jakieś 10 metrów na polnoc. Z budynku pod ziemią bedzie się przechodziło do podziemnej stacji kolejki górniczej i dopiero na jej trasie rozpoczną się historyczne klimaty. Gazety spłycaja zagadnienie a ta cała Olecha to już jest kompletne dno. Można dyskutować tylko trzeba znać historię i wiedzieć o czym się pisze.

Post Napisane: 18 cze 2013, o 21:03 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Nie do końca wiedziałem gdzie to wstawić, ale chyba tu będzie pasować. Niedaleko Martinschachtu w Rudzie Śląskiej (był to szyb i kolonia robotnicza) znajdował się szyb Neuer Martinschacht. O szybie wiem niewiele, natomiast szła przez niego Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna. Niedawno okazało się, że istnieje ślad po tym szybie, i to w postaci dobrze zachowanego dekla:

Obrazek

Obrazek

Przybliżona lokalizacja dekla: http://www.zumi.pl/Ruda+%C5%9Al%C4%85sk ... /13/hybrid

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia