Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 26 lis 2011, o 16:11 
Bratnia dusza

Imię: Piotr
Spełniając swoje marzenie z dzieciństwa i wędrując po różnych okolicznych podziemiach, poznałem ciekawego człowieka o imieniu Jacek. Dzięki niemu odnalazłem tunel w Słupnie, czy też wybrałem się na eksplorację kopalni w Tarnowskich Górach.
Była to największa z nieczynnych kopalni jaką zwiedziłem. Wejście do tej kopalni było ukryte na ścianie kamieniołomu. Najtrudniejsza rzecz to przecisnąć się przez wąski otwór w ścianie (niestety brzuszek dawał we znaki) ale potem było już łatwiej. Miejscami brodziliśmy w wodzie po kolana schyleni eksplorując korytarze tej kopalni. Po labiryncie korytarzy prowadził nas Jacek z Tomkiem. Nie zdawałem sobie sprawy że aż tak dużo tych korytarzy pozostało w praktycznie nienaruszonym stanie.
Kopalnia ma dwa poziomy, jedne korytarze są tak niskie że trzeba było być ciągle pochylonym i mieć założony kask.

Ciekawe relacje z wyprawy do TG są na stronie Jacka
http://wyspajacka.info/index.php?option=com_content&view=article&id=51:podziemny-biwak-w-kopalni-w-tg&catid=42:2005&Itemid=101

a tu moje zdjęcia
(...)

Ostatnio edytowano 5 mar 2018, o 15:36 przez Aga, łącznie edytowano 1 raz
Wycięto zdjęcia, które się nie wyświetlały

Post Napisane: 27 lis 2011, o 19:32 

Pochwały: 1
Imię: Karolina
Chyba spotkaliśmy kiedyś tego samego człowieka :D

To miejsce jest niesamowite, dokładnie takie, jak lubię (ciemno, mokro, niedaleko domu, ciasno, zimno i trochę szalono).
Jeśli jeszcze kiedyś będziecie planowali tam zajrzeć, z przyjemnością wybiorę się z Wami.

Post Napisane: 27 lis 2011, o 19:53 
Bratnia dusza

teraz to ciężko się wybrać obowiązki rodzinne. Zdjęcia są z 2006r

Post Napisane: 11 gru 2011, o 13:50 
Przyjaciel

Wiesz może, jaka jest łączna długość tych chodników ? Wchodzi to w skład całego kompleksu Zabytkowej Kopalni Rud Srebronośnych ?

Post Napisane: 11 gru 2011, o 14:12 

Imię: Karol
przypuszczam ze to nie jest policzone i raczej nie do policzenia

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 11 gru 2011, o 17:24 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
sztajger napisał(a):
przypuszczam ze to nie jest policzone i raczej nie do policzenia

I nie jest,sporo map górniczych i innych dokumentów bezpowrotnie zaginęło.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 11 gru 2011, o 19:30 
Bratnia dusza

Aktualnie dostępne podziemia sa dobrze policzone. Oczywiście to co z nich zostało
Tu macie dwie ciekawe strony o tych podziemiach.

http://www.eksploracja.org.pl/miejsca/macpaw/tarnowskie/macpaw.htm

http://www.wyspajacka.info/index.php?option=com_content&view=article&id=48&Itemid=104

Post Napisane: 11 gru 2011, o 21:51 

polecam strone katowickiego KKS jest tam relacja z wyprawy do opuszczonych wyrobisk nieudostępnionych

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 12 gru 2011, o 11:31 
Przyjaciel

To teraz już wiem, że chodzi nam o to samo. Wchodziliście od strony kamieniołomu w Blachówce?

Post Napisane: 12 gru 2011, o 17:44 

Nie ja ja się dopiero zapisałem i na wiosnę robię kurs taternika jaskiniowego więc może się kiedyś tam wybiorę. Podobno 3 poziomy są

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 12 gru 2011, o 20:03 
Bratnia dusza

Chyba tak to się nazywało.
Drugie wejście do innych podziemi (tzn. innej części niepolączonej z tą w kamieniołomach) jest gdzieś na stoku. Opiekuje się tamtymi podziemiami ktoś z pracowników tego stoku

Post Napisane: 14 gru 2011, o 22:23 

Wejścia są dwa, po jednym w starym i nowym kamieniołomie. Chociaż podziemia dostępne z tych wejść należą do tego samego systemu, nie jest możliwy trawers od jednego wejścia do drugiego bo gdzieś pomiędzy jest wyrobisko odkrywki (nowy kamieniołom), które zniszczyło zawracającą w tym rejonie sztolnię Fryderyk, stanowiącą coś na kształt zwornika systemu.

Poziomy to zależy jak liczyć ale generalnie dolny poziom wyrobisk gdzie jeszcze parę lat temu pływano na pontonach jest zalany i niedostępny.

O całym systemie składającym się na kopalnię Fryderyk mówi się, że obejmował 300-500km wyrobisk. Naturalnie do dnia dzisiejszego dostępne jest z tego niewiele chociaż i tak należy się spodziewać, że mówimy tu o wieeeelu kilometrach. W większości są to jednak kilometry niskich, niewygodnych i ciasnych chodników utworzonych wewnątrz takich samych komór wydobywczych - w sumie nic ciekawego. Na szczęście da się wyodrębnić główne ciągi, w tej liczbie i system sztolni odwadniających...

Post Napisane: 8 lip 2012, o 22:27 

Imię: Adam
hispo napisał(a):
Poziomy to zależy jak liczyć ale generalnie dolny poziom wyrobisk gdzie jeszcze parę lat temu pływano na pontonach jest zalany i niedostępny.

Fakt poziom wody znacznie sie podwyższył.
Od dwóch lat penetrujemy sztolnie Fryderyka. Mamy sporo dokumentacji fimowej. Zrobiliśmy nawet dwa krótkie filmiki z wykorzystaniem tego materiału:
http://www.anaconda.biz.pl/menu-14-Dolo ... 40005.html
http://www.anaconda.biz.pl/menu-14-Kopl ... 30440.html

Post Napisane: 9 lip 2012, o 18:05 

Imię: tomek
poziom wody się podniósł i póki co tak pozostanie, bo wyłączono okoliczne ujęcia wody, co spowodowało zanik leja depresji

Post Napisane: 17 lip 2012, o 19:44 

zwiedzanie tych podziemi to była 6-7 lat temu fantastyczna sprawa!!!

Post Napisane: 18 lip 2012, o 08:05 
Bratnia dusza

hispo napisał(a):
, które zniszczyło zawracającą w tym rejonie sztolnię Fryderyk, stanowiącą coś na kształt zwornika systemu.
..

Głęboka Sztolnia Fryderyk kończy się obecnie się szybem Frieden/Pokój na wysokości hałdy popłuczkowej.

Sztolnie/wyrobiska na terenie kamieniołomów to wyrobiska pokopalniane, ew. zasilające sztolnię Fryderyka. Dawniej zataczała pętlę szybami Urban, Spess, Hamster i Strzebnica.

Oprócz wielu zasklepionych świetlików (lichtlochów) pozostały widoczne szyby (licząc od roznosu):

- Lichtloch I (Adam) - Park w Reptach ( ruiny)
- Ewa - Park w Reptach (czynny)
- Sylwester - Park w Reptach (czynny)
- Lichtloch IV - ul.Witosa 27 (ruiny)
- Gluck/Gluckhilfe) - Szczęśliwa pomoc - ul.Kamienna x Gliwicka (kopiec z deklem)
- Staszic / Maszynowy ul.Staszica x ul.Wodociągowa - czynne
- Bohr - widoczny na polach przy ul. Małej
- Comet - widoczny na polach przy ul. Małej
- Frieden - Znajduje się u podnóża hałdy popłuczkowej, od strony kamieniołomów (to łagodne wejście)

Post Napisane: 6 sie 2012, o 10:35 

Imię: Kamil
Na necie widziałem, że jakieś wejście do podziemi jest zakratowane. Czy jest to sztolnia w starym kamieniołomie czy ta w nowym koło stoku?

Post Napisane: 6 sie 2012, o 11:00 

Imię: Adam
Tydzień temu odbyliśmy kolejną wyprawę do sztolni. Tym razem popłynąłem daleko za szyb Adller. Po ok 1km dopłynąłem do zakrętu 90st w prawo z bocznym jego ścięciem. Właśnie w tym miejscu był kiedyś szyb do, którego dojeżdżała wąskotorówka, a który w chwili obecnej jest zasypany. Jeśli ktoś ma wiedzę jaki to szyb to proszę o info - z naszej mapy to nie wynika. Jeśli ktoś ma ochotę zobaczyć film z tego nurkowania to zapraszam do nas do klubu w każdy wtore i czwartek popołudniu.

Post Napisane: 6 sie 2012, o 22:28 

klimut napisał(a):
zwiedzanie tych podziemi to była 6-7 lat temu fantastyczna sprawa!!!

Jeszcze bardziej fantastyczne bylo okolo 33 lat temu
Pierwszy raz weszlem tam-nie wyobrazicie sobie, ze do pierwszej salki /tam gdzie obecnie jest telefon. klatka/ mozna bylo ciezarowka wjechac.....
Weszlem tam sam-wagary ...:) nastolatek po kursie podstawowym w Speleoklubie Bytom....
Po salce-pierwszy tunel i tam pierwszy szok-skad lod na kaluzy? przeciez za cieplo? okazalo sie to 2 cm warstwa kacytu wykrystalizowala jak lod...Zrobilem wtedy czesc gornych partii-tych z korzeniami-ktore nie wiem czy jeszcze istnieja,juz wtedy sie mocno zaciskaly. a pochylnia w dol doszlem do tamy/jeszcze stala/ odwrot i doszlem do pierwszej studni i kawaleczek w partie za nia.
Nie wyobrazacie sobie tego-ale idac niszczylo sie polewy, misy martwicowe,z pizolitami wielkosci orzecha laskowego-dzis po tym sladu nie ma...
Pozniej sporo korytarzy zrobilismy z Marianem Czempielem z KKSu,po nas paleczke przeja Speleoklub Tarnowskie Gory-planowali sztolnie intensywnie glownie Romek Zarzycki /ma ktos do niego moze kontakt?
Ja sie oddalilem-znalazlem kolejne sztolnie-dzis zwane Jaskiniami Siewierskimi :glupek: -tylko ze wtedy bylo ich kilkadziesiat razy wiecej niz obecnie
Czasem tam wracalem-tez plywalismy w dolnych partiach,sadze ze do dzis jest wbity moj kolek do asekuracji w kawalku jaskini-naturalnej prozni przy II studni.

Jesli sie udam nam umowic-nie ma przeszkod bysmy kiedys zrobili jakis lajcikowy wypad do sztolni
ps.o ile wiem Arek /?/ czyli ten co mial klucz do sztolni juz nie pracuje w knajpce DSD

Pare zdjec z Konfrontacji Ratownictwa Jaskiniowego-wlasnie w sztolni z czerwca 2010

Załączniki:
Komentarz: Troche nie po kolei-ale to jest wejscie do sztolni-tu juz wynosza klienta.
Kopia z Obraz 049.jpg
Kopia z Obraz 049.jpg [ 78.25 KiB | Przeglądane 1762 razy ]
Komentarz: Przygotowanie do transportu
Kopia z Obraz 044.jpg
Kopia z Obraz 044.jpg [ 48.99 KiB | Przeglądane 1762 razy ]
Komentarz: Juz po akcji....
Kopia z Obraz 045.jpg
Kopia z Obraz 045.jpg [ 48.64 KiB | Przeglądane 1762 razy ]
Komentarz: Transport-pomiedzy scianami kamieniolomu
Kopia z Obraz 121.jpg
Kopia z Obraz 121.jpg [ 67.71 KiB | Przeglądane 1762 razy ]
Kopia z Obraz 125.jpg
Kopia z Obraz 125.jpg [ 114.32 KiB | Przeglądane 1762 razy ]
Komentarz: Arek?dobrze pamietam? on mial klucz do sztolni
Kopia z Obraz 028.jpg
Kopia z Obraz 028.jpg [ 36.68 KiB | Przeglądane 1762 razy ]

Post Napisane: 8 sie 2012, o 09:48 

Zioło napisał(a):
Tydzień temu odbyliśmy kolejną wyprawę do sztolni. Tym razem popłynąłem daleko za szyb Adller. Po ok 1km dopłynąłem do zakrętu 90st w prawo z bocznym jego ścięciem. Właśnie w tym miejscu był kiedyś szyb do, którego dojeżdżała wąskotorówka, a który w chwili obecnej jest zasypany. Jeśli ktoś ma wiedzę jaki to szyb to proszę o info - z naszej mapy to nie wynika. Jeśli ktoś ma ochotę zobaczyć film z tego nurkowania to zapraszam do nas do klubu w każdy wtore i czwartek popołudniu.

Czy to miejsce to był pierwszy zakręt 90st w prawo? jeśli tak to niedaledo za nim powinien się pojawić zakręt 90st w lewo i po krótkim odcinku, kolejny 90st w lewo - czy to miejsce tak mniej więcej wyglądało? Mam na myśli główny bieg Fryderyka bo być może w tym rejonie odchodzą od niego jakieś boczne chodniki...

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia