Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 27 sie 2013, o 18:48 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Pierwszą próbę wydobycia rud cynku i ołowiu na obszarze Dąbrówki Wielkiej podjęto w 1855 roku. Zalewanie pokładów wodami podziemnymi uniemożliwiło jednak prace. Ponownie próbowano otworzyć kopalnię w roku 1865 roku, co również zakończyło się niepowodzeniem. Ostatecznie wydobycie galmanu ruszyło w 1885 roku w kopalni "Rosaliengrube". Osiem lat później znów natrafiono na cieki wodne, które zalewały kopalnię. Wówczas zapadła decyzja by przekształcić kopalnię w ujęcie wody
dla gmin Katowice, Bytom i centralnej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
25 marca 1895 roku powiat katowicki kupił wodociąg do Dąbrówki Wielkiej i Bańgowa oraz wieżę ciśnień. W tym czasie wybudowano także zbiornik na wzgórzu w Bytkowie przy dzisiejszej trasie Katowice – Tarnowskie Góry. 1 stycznia 1896 roku rozpoczęto tłoczenie wody z ujęcia „Rozalia” do zbiornika w Bytkowie. Wodociąg „Rozalia” był jednym z największych wodociągów gminnych. Z zasobów wodnych kopalni korzystały nie tylko Katowice, ale także ościenne miasta i gminy. W 1929 roku zwiększono wydajność ujęcia „Rozalia”.

Stare ujęcie kopalni znalezione w sieci:

Obrazek

Parę starych zdjęć udało mi się również znaleźć w książce "Katowice między wojnami" Wojciecha Janoty. Jako że nie mam skanera, zrobiłem zdjęcia zdjęć ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szyb kopalni nadal jest wykorzystywany jako ujęcie wody, a teren należy do Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów przy ul. Rozalki w Piekarach. Ostała się wieża szybowa typu Malakov. Wejście na teren nie jest proste, niemniej podołaliśmy. Na zdjęciu poniżej wieża Malakov i hala pomp:

Obrazek

Najprawdopodobniej dawne warsztaty:

Obrazek

Obrazek

Wieża szybu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Powinien się tam znajdować jeszcze drugi szyb, najpewniej widać go na archiwalnym zdjęciu (które pokazałem wyżej) jako drewnianą wieżę. W jej miejscu stoją obecnie budynki z cegły, i raczej nie przypominają szybu. Niemniej jednak na drugim końcu terenu kopalni znajduje się taka oto ceglana wieża z tabliczką informującą o ujęciu wody.

Obrazek

Obrazek

A obok niej można znaleźć zarośnięty napis:

Obrazek

Nie wiem jednak co oznacza skrót CWR. No i przy bramie dorwał nas ochroniarz i chciał "roztrzaskać aparaty". A nawet nie wiedział że tu była kopalnia cynku i ołowiu, wmawiając nam że "to ino wodociągi" :)

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 12 lut 2018, o 18:39 

Imię: Kris
CWR to skrót od Centralne Warsztaty Remontowe - Oddział „Rozalia” ponieważ w latach 80-tych naprawiano tam silniki niskich i wysokich napięć, a także silniki do pomp głębinowych. Na terenie zakładu znajdowały się budynki nawijalni wysokich i niskich napięć, lakiernia-wypalarnia, kuźnia, kotłownia, garaże, magazyn, budynek administracyjny, kontenery dla uczniów ZSZ ( Zasadnicza Szkoła Zawodowa ). Zakład należał pod ówczesne WPWiK ( Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ) w Katowicach.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia