Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 27 sie 2013, o 11:52 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Aby stworzyć bazę surowcową dla wybudowanej w 1966 roku Huty Cynku "Miasteczko Śląskie", w 1967 roku rozpoczęto budowę kopalni rud cynku i ołowiu "Dąbrówka" w Dąbrówce Wielkiej. Złoże udostępniono dwoma upadowymi wydrążonymi do poziomu złoża na głębokość 64 metrów każda, wydobycie ruszyło jeszcze w 1967 roku. Dodatkowo na zakładzie głównym wydrążono pionowy szyb materiałowy. W trakcie robót górniczych natrafiono w tym rejonie na cenne złoża rudy blendowej o stosunkowo dużej zawartości metalu. Eksploatację rudy blendowej podjęto już w 1973 roku. W późniejszych latach zakład został przyłączony do ZGH Orzeł Biały.

Kopalnię zamknięto w roku 1987. Do wyrobisk prowadziły dwie upadowe i jeden szyb. Dzięki Szombierkowi mam jedno zdjęcie kopalni, z monografii Orła Białego:

Obrazek

Obecny teren kopalni znajduje się przy ulicy Stalowej w Piekarach Śląskich. Budynki które udało mi się rozpoznać pozaznaczałem na zdjęciu z satelity, niestety nie wiem gdzie znajdował się szyb. Legenda mapy (niestety jest trochę nieczytelna, radzę powiększyć):
1.Brama główna i wartownia
2.Budynek dyrekcji
3.Cechownia
4.Łaźnia
5.Z niektórych źródeł wiadomo że w tym budynku mieściła się wytwórnia wody mineralnej
6.Budynek pierwszej upadowej
7.Warsztat (?)
8.Magazyn gazów technicznych
9.Pozostałość po sortowni, jest widoczna na archiwalnym zdjęciu
10.Dawny plac materiałowy
11.Bocznica kolejowa
12.Według map stała w tym miejscu wieża wodna
13.Rozdzielnia
14.W tym miejscu znajdowała się druga upadowa
Obrazek

Teren kopalni zajmuje obecnie wiele firm, część terenu jest zagospodarowana, a część budynków jest opuszczonych. Dawna brama kopalni:

Obrazek

Myśleliśmy że to portiernia, ale nie, to wartownia :mrgreen: znajduje się w niej przejście do cechowni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zanim zawitamy w cechowni zajrzeliśmy jeszcze do budynku dyrekcji, również zrujnowanego. Żadnych ciekawych dokumentów niestety nie znaleźliśmy. Budynek składa się z dwóch niepołączonych ze sobą części.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po lewej widoczna cechownia, za drzewami łaźnia:

Obrazek

Takie ciekawe pomieszczenie w dyrekcji:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I tutaj mała zagadka. Otóż budynek który bierzemy za cechownię, wcale jej nie przypomina. Przyjęliśmy że to cechownia, ponieważ ma przejście do łaźni, a w środku znajduje się przestrzeń gdzie faktycznie można urządzić cechownię, a na piętrach znajdowałyby się biura. Może zdjęcia lepiej to wyjaśnią...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do cechowni "przyklejona" jest łaźnia, i tu już bez żadnych wątpliwości:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Za drzewami widać obiekt którego przeznaczenie interpretuję jako warsztat. Znajduje się na pustym placu i prowadzą do niego tory. W tle suwnica placu materiałowego.

Obrazek

Wytwórnia wody mineralnej - w mojej opinii mógł też pełnić rolę lampowni, w łaźni jest przejście do niej, niestety zamurowane. Do budynku nie da się wejść.

Obrazek

Obrazek

Magazyn gazów technicznych:

Obrazek

Obrazek

Dawna upadowa: przez wysoki płot mam tylko takie zdjęcie. Stąd prowadził widoczny na archiwalnym zdjęciu taśmociąg do przeróbki.

Obrazek

Wieża przeróbki. Na górze dochodził taśmociąg z upadowej, a za wieżą znajdowała się sortownia. Do dziś ostał się taśmociąg zsypujący urobek na ciężarówki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Usilnie próbowaliśmy dostać się do środka, niestety ochroniarz się nie ugiął i nie wpuścił nas. Chociaż zdjęcia pozwolił robić ;)

Obrazek

Obrazek

Na koniec suwnica placu materiałowego - jak na tak niewielki zakład olbrzymia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zachowane tory wewnątrzzakładowe:

Obrazek

Był to niewielki i krótko działający zakład, dlatego ciężko znaleźć o nim coś więcej. Niemniej jeszcze tam muszę wrócić z ekipą, może czegoś się dowiemy od pracowników tamtejszych firm.

Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 27 sie 2013, o 15:11 

Imię: Piotr
We wrześniu 1969 roku ten zakład był częścią "Orła Białego". Montowałem tam lampownię. Niestety, pracowałem tam zaledwie kilka dni bo zachorowalem. Dlatego niewiele z terenu zakładu zapamiętałem.
Ale data jest pewna. Bo kiedy sanitarką przewieziono mnie via ambulatorium na zakładzie (kopalnia i huta) w Brzezinach do szpitala, mam ją, tę datę, zapisaną w książeczce ubezpieczeniowej.

Post Napisane: 27 sie 2013, o 15:49 
SAM Urbex

Tubylec napisał(a):
We wrześniu 1969 roku ten zakład był częścią "Orła Białego".Montowałem tam lampownię.Niestety,pracowałem tam zaledwie kilka dni bo zachorowalem.Dlatego niewiele z terenu zakładu zapamiętałem.
Ale data jest pewna.Bo kiedy sanitarką przewieziono mnie via ambulatorium na zakładzie (kopalnia i huta) w Brzezinach do szpitala, mam ją, tę datę, zapisaną w książeczce ubezpieczeniowej.

Hmm, czyli zdaje się że od początku był to rejon wydobywczy Orła Białego. Wiem że to było dawno temu, ale nie pamiętasz może w którym budynku mieściła się lampownia?

Post Napisane: 27 sie 2013, o 17:18 

Imię: Piotr
Wtedy jeszcze nie wszysko było wybudowane. Ale majaczy mi w pamięci, że z okien lampowni widać było niedaleką portiernię.

Post Napisane: 27 sie 2013, o 18:15 
SAM Urbex

Wpadło mi do głowy, że lampownia mogła się znajdować na parterze łaźni. Dużo tam pustej przestrzeni, a i portiernia jest w zasięgu wzroku.

Post Napisane: 28 paź 2013, o 11:59 
Bratnia dusza

Imię: Grzegorz
Bardzo fajne miejsce na sesję zdjęciową :x
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 5 kwi 2014, o 20:17 

Imię: Konrad
Pracowałem na Z.G. Dąbrówka od 05.1968 do 30.06.1980 r. na stanowiskach kolejno: sztygar oddziału elektrycznego, nadsztygara elektrycznego i z-cy gł. mechanika. Chciałem sprostować kilka wcześniej napisanych wiadomości. Złoże udostępnione było dwoma upadowymi - nie było szybu. Rejon ten był połączony z ZGH Orzeł Biały wyrobiskami pod ziemią. W rejonie tym wydobywano tylko rudę cynku galmanową. Na terenie tej kop. nie było klasycznej przeróbki mechanicznej. Ruda była tylko kruszona i ładowana bezpośrednio do wagonów kolei normalnotorowej. Jeżeli ktoś chce dodatkowych wyjaśnień udzielę ich na adresie: konradwisla@gmail.com
Z poważaniem elektryk

Post Napisane: 18 kwi 2017, o 20:07 

Imię: Adrian
A ostała się jakaś hałda po tym zakładzie? Z map google ciężko coś wywnioskować. Ale z powyższej wypowiedzi domyślam się, że nie, skoro nie było typowej przeróbki.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia