Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Pomorskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 2 gru 2012, o 13:06 
Przyjaciel

Imię: Andrzej
Miejsce to w tym roku odwiedziłem już kilkakrotnie. Z dawnej świetności do dnia dzisiejszego zachowała się tylko wieża zamkowa. Zamek zaczęto budować na początku XIV wieku, był drugim po Malborku, co do wielkowści i ważności w państwie krzyżackim. rezydował tutaj m.in. Ulrich von Jungingen U schyłku Rzeczypospolitej zamek zaczął tracić na znaczeniu i podupadł. Po pożarze miasta w 1786 roku zaczęto rozbiórke podzamczy a później i innych budynków w celu pozyskania cegły do odbudowy zniszczonych w pożarze domów. w XIX wieku na fundamentach zamkowej kaplicy wybudowany ewangelicki kosciół a wieżę przerobiono na dzwonnicę. Na terenie zamku do 1945 roku instniał cmentarz ewangelicki. Obecnie trwają prace konserwatorskie i jedynie można wejść na więże skąd można podobno podziwiać piekny widok na Człuchów. Podobno ponieważ za każdym razem gdy odwiedzałem to miejsce wieża była zamknięta. Oprócz Koscioła i wieży, do dnia dzisiejszego zachowały sie resztki murów obronnych i pozostałości po fosie.

Obrazek

Koścół ewangelicki z wieżą:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozostałosci murów zamkowych :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nocne widoki:

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 lut 2013, o 12:40 

Imię: Robert
Trzeba dodać, że nie dość że był drugim największym po Malborku w państwie krzyżackim zamkiem, to również dzięki doskonałemu położeniu również bardzo trudnym do zdobycia, udało to się Szwedom podczas "potopu", szturmowali parę razy bezskutecznie, dopiero jak nadeszła zima z ostrymi mrozami udało im się przejść po zamarzniętym jeziorze i zdobyć twierdzę.

Polecam filmik o budowie twierdzy:
http://vimeo.com/16599153

Jadąc z południa kraju nad morze nie da się go nie zauważyć (w sumie z drogi wygląda lepiej niż z bliska, niestety nie mam takich zdjęć).
Moje fotki pochodzą z marca 2012, zamek jeszcze upiększony rusztowaniami.
Urządziłem sobie 22 godzinny maraton do Kołobrzegu celem obejrzenia pewnego auta, Człuchów to było jedyne miejsce w którym sobie dałem odsapnąć :sciana: a moja wyprawa poza tymi zdjęciami przywiała za mną z nad morza po jakimś czasie 2 mandaty i punkty karne m.in.z osławionego Białego Boru :sciana:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

wczesnowiosenne kwiatki (przebiśniegi?)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 6 maja 2015, o 09:32 
Przyjaciel

W marcu 2015r. zakończyły się prace na zamkowym dziedzińcu.

http://www.czluchow.eu/pl/news/koniec-prac-na-zamku

Jak dla mnie za dużo stali...

Post Napisane: 17 sie 2017, o 18:47 
Muszkieter

Pochwały: 1
http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-c ... Id,2429668

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 wrz 2017, o 19:57 

Imię: Darek
:arrow:
Załącznik:
Człuchów - rynek.jpg
Człuchów - rynek.jpg [ 76.06 KiB | Przeglądane 140 razy ]

Rynek w Człuchowie z fontanną, w tle widać wieżę zamku.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Pomorskie