Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Piątkowo
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=210&t=8251
Strona 1 z 1

Autor:  tymok1 [ 1 mar 2011, o 10:43 ]
Tytuł:  Piątkowo

"Pałac w Piątkowie został zbudowany według projektu Aleksandra Galle w latach 1850-1852, na życzenie właściciela majątku Natalisa Sulerzyskiego. Neogotycki obiekt przypomina średniowieczny zamek, przy którym brakuje jedynie fosy i zwodzonego mostu. Jako materiał budowlany użyto czerwoną, nietynkowaną cegłę, a obiekt flankowany jest czterema nieco wyższymi od korpusu sześciobocznymi wieżyczkami na narożach i prostokątnym ryzalitem, zwieńczonym schodkowym szczytem z wielobocznymi sterczynami i oknami z ostrołucznymi blendami. Od frontu przylega do niego prostokątny ganek z pięcioma zwieńczonymi łukiem Tudora arkadami, na których na wysokości pierwszego piętra wsparty jest taras. Posiadał on również (usuniętą po wojnie) balustradę zwieńczoną bogatymi słupkami, a boczne arkady miały pionowe podziały utworzone przez ceglane laskowania. O skali budowli świadczy jej kubatura - 4665 metrów sześciennych oraz powierzchnia użytkowa - 1330 metrów kwadratowych. Pałac otaczał 6-hektarowy park w stylu naturalistycznym.
Właściciel pałacu - Natalis Sulerzyski zajmował się poza działalnością gospodarczą również krzewieniem idei narodowo-patriotycznych. W 1847 roku został wybrany posłem na sejm w Berlinie, a w okresie powstania styczniowego Piątkowo było ośrodkiem organizującym rekrutację ochotników z Prus Zachodnich. Za to został aresztowany przez władze pruskie i skazany na rok więzienia. Zdołał wyjechać do Krakowa, potem do Gryfic na Śląsku, gdzie zmarł.
Kolejnymi właścicielami majątku byli: Klotylda z Sierakowskich Działowska, Łucja Katarzyna z Działowskich Gajewska oraz Maria z Gajewskich hrabina Potocka. W latach 1927-1939 ostatnią właścicielką Piątkowa była Ludwika z Gajewskich, która mieszkała tutaj wraz z mężem pułkownikiem Stefanem Iwanowskim i córką Felicytą. W okresie II wojny światowej Piątkowo było zarządzane przez niemieckiego "właściciela", u którego Polki musiały pracować fizycznie. W 1942 roku Felicyta została aresztowana przez gestapo i wywieziona do obozu w Oświęcimiu. Przeżyła obóz i po wojnie osiadła w Stanach Zjednoczonych.
Po zakończonej wojnie majątek Piątkowo został w 1945 roku wchłonięty przez Państwowe Nieruchomości Ziemskie, następnie PGR-y, które administrowały nim do 1991 roku. Później przejęła go Agencja Własności Skarbu Państwa. Natomiast w pałacu po 1945 roku przeprowadzono drobne prace remontowe, a w 1970 roku część parterowych pomieszczeń oficyny zaadaptowano na wiejski ośrodek zdrowia. Do rejestru zabytków województwa został wpisany dopiero w 1994 roku. W 1997 r. wystawiony na sprzedaż."

Źródło: http://www.odznaka.kuj-pom.bydgoszcz.pttk.pl/

Załączniki:
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg [ 86.44 KiB | Przeglądane 776 razy ]

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/