Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Gronowo
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=210&t=8250
Strona 1 z 1

Autor:  tymok1 [ 1 mar 2011, o 10:36 ]
Tytuł:  Gronowo

Obecny pałac wzniesiony został w 1919 roku po zburzeniu wcześniej istniejącego. Część główna pałacu założona na nieregularnym rzucie zbliżonym do kwadratu, z dwoma wydatnymi ryzalitami od strony elewacji ogrodowej i ryzalitem od frontu poprzedzonym podjazdem w formie rotundy wspartej na kolumnach. Od strony północnej do części głównej przylega prostokątne, wydłużone, dwukondygnacyjne skrzydło, częściowo w konstrukcji szkieletowej w wypełnieniem ceglanym. Bryła główna pałacu o zróznicowanej ilości ( 2 i 3 ) kondygnacyjnej.

We wnętrzu zachowane elementy pierwotnego wyposazenia. W reprezentacyjnym okazałym hallu: drewniane ozdobne boazerie ( zachowane również w salach na parterze części głównej), klatka schodowa, drewniane wykusze w scianie naprzeciwko wejścia, witraże, marmurowy kominek na ścianie północnej. Boazerie zdobione elementami architektonicznymi - pilastrami z jońskimi głowicami. W sali południowo - zachodniej położonej w amfiladzie pomieszczeń parteru zachowany marmurowy kominek.

W części głównej pałacu zachowana w znacznym stopniu pierwotna stolarka (m.in.drzwi wejściowe główne z nadświetlem i wewnętrzne z supraportami). W reprezentacyjnych pomieszczeniach na parterze ( z wyjątkiem hallu ) zachowane sztukaterie. Ściany przedsionka ( od frontu ) wyłożone polerowanym granitem, a na posadzce płytki terakotowe. Podłogowe płytki ceramiczne zachowane również w pomieszczeniach zaplecza kuchennego. Ponadto z dawnego wyposażenia zachowała się winda kuchenna do pokoju kredensowego, piec kuchenny, a także szafa chłodnicza
źródło: http://lubicz.pl/

Załączniki:
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg [ 74.02 KiB | Przeglądane 709 razy ]
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg [ 56.92 KiB | Przeglądane 709 razy ]
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg [ 74.62 KiB | Przeglądane 709 razy ]

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/