Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 164 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 10 mar 2013, o 18:00 
Administrator

Imię: Leszek
Z tego, co pamiętam - szyb Knoff został po prostu przemianowany na Śmiłowski, tak jak Ficinusy zostały przemianowane na Staszice.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 10 mar 2013, o 19:02 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Tylko że on został zlikwidowany parędziesiąt lat temu i nie miał nic wspólnego z kopalnią Siemianowice...

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 10 mar 2013, o 19:27 
Administrator

Przy okazji znalazłem taką ciekawostkę:

Cytuj:
Straszne skutki przerwania brzegu Brynicy
Katowice 5. 2. W sobotę, dnia 3 b. m. rano wezbrała Brynica, przerwała w odległości około 800 m. na południe od kopalni Saturn swój zachodni brzeg i szerokim strumieniem płynęła w kierunku zachodnim ku kopalni Knoff (oddział kopalni Laurahutte-Grube). Pomiędzy Brynicą a kopalnią Knoff znajduje się szyb Szakay II, przez który rzeka wlała się do kopalni Knoff około godz. 5 po południu. Przed godz. 10 wieczorem kopalnia Knoff, w której najniższy poziom leży w głębokości 222 m. była zalana aż do 70. m. poniżej miejsca wchodowego. Około godz. 2. i pół na ranem w dniu k b. m. woda dostała się z kopalni Knoff do kopalni Fanny, przez nią mniej więcej o tej samej porze do kopalni Ficinus (II oddział kopalni Laurahutte-Grube). Tegoż dnia popołudniu dostała się woda do kopalni Richterschacht. Zagrożone są również 3 inne kopalnie. A Załoga zawczasu zaalarmowana wyjechała z kopalni Knoff z wyjątkiem 2 maszynistów, którz stracili życie.
Akcję ratunkową rozpoczęły kopalnie zaalarmowane w miejscu przerwania brzegów za pomocą sypania tamy przed szybem Szakay, gdy się to jednak nie udało towarzystwo Vereinigte K6nigs- und Laura- hutte ' przeniosło również swoją akcję ratunkową w samem miejscu przerwania brzegu nad Brynicą. Pomagał również oddział saperów i inżynierów, stacjonowany w Katowicach. Celem akcji ratunkowej jest zamknięcie przerwanego brzegu rzeki Brynicy. Brzeg jej został przerwany na szerokości 30 m., którą przepływa około 1000 m. sześciennych wody na minutę. Do niedzieli 4 b. m. wieczorem około godz. 5 zdołano przerwę brzegu zmniejszyć do szerokości około 8 m. Akcja ratunkowa trwa nadal bez przerwy bardzo intensywnie. Produkcja górnicza zatopionych kopalń Knoff, Ficinus i Fanny wynosiła 55000 ton, ilość robotników około 3800. Produkcja miesięczna kopalni Richterschacht wynosi 75000 ton, ilość robotników około 4500.

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/plain-content?id=199083

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 27 maja 2013, o 22:54 
SAM Urbex

Maszyna wyciągowa szybu Siemianowice III- typ K-6500/1600 ZUT „Zgoda". Ciągle pozbawiona lin :(
Obrazek

Mój Instagram

Post Napisane: 2 cze 2013, o 15:24 

Dziękuję Wam za wrzucenie kilku archiwalnych fotografii rejonu szybu Richter (albo "s3" jak kto woli). Z tą kopalnią łączy mnie ogromny sentyment. Tam też pracował mój ojciec. Niestety w moich zbiorach brak zdjęć z okresu świetności tej kopalni, mogę natomiast wrzucić choćby jedno zdjęcia podszybia Richter. Więcej fot przekopu głównego Bańgów-Richter możecie znaleźć na mojej stronie http://www.snork.pl

Obrazek

Raz jeszcze dziękuję!

Post Napisane: 18 lip 2013, o 20:59 
SAM Urbex

No i sprawdzi się najgorsze: wieża szybu Richter jest przewidziana do likwidacji. Ma to się zdarzyć w ciągu najbliższych lat. Tak się składa że miałem okazję przyjrzeć się z bliska wieży. Maszynownia i wieża (która jest z końca XIX wieku!) są w dobrym stanie, a nadszybiu gdzieniegdzie są ubytki w stalowej podłodze, ale nie byłoby większych kłopotów z wyremontowaniem kompleksu. Problemem są władze Siemianowic, według których miastu nie jest potrzebne więcej niż jeden wyremontowany szyb (Krystyn). Sam szyb chyba zostanie jako wentylacyjny wdechowy dla CZOKu. Na pocieszenie zdjęcia...

Obrazek

Maszynownia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nadszybie poziom 0:

Obrazek

Obrazek

Nadszybie poziom 1:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nadszybie poziom 2:

Obrazek

Na wieży:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Osiedle Młodych:

Obrazek

Dawny teren kopalni:

Obrazek

Widok w kierunku Placu Wolności:

Obrazek

Obrazek

Familoki:

Obrazek

Michałkowice:

Obrazek

Bytków:

Obrazek

Widok na ciepłownię i centrum:

Obrazek

Obrazek

Mój Instagram

Post Napisane: 19 lip 2013, o 23:36 

Chudy1210 napisał(a):
No i sprawdzi się najgorsze: wieża szybu Richter jest przewidziana do likwidacji. Ma to się zdarzyć w ciągu najbliższych lat.

Jeżeli ma to nastąpić w ciągu najbliższych lat, a nie zaraz, to można próbować ją uratować. Nagłośnić sprawę itp. To, że władzy nie zależy na jej zachowaniu, to nie znaczy, że tak samo musi być z mieszkańcami. Tylko ludzie muszą się o tym dowiedzieć, póki nie jest za późno.. O ile się to komuś zechce nagłośnić...
A jak nie, to pozostaje jeszcze nadzieja w miejskim/wojewódzkim konserwatorze zabytków.

Post Napisane: 21 lip 2013, o 18:26 
Bratnia dusza

Imię: Rob
Trzeba coś działać w tym kierunku, gdyż wieża, maszyna to prawdziwy skarb.
#"Krystyn" przed #III może się tylko schować. Moim zdaniem #"Krystyn" wygląda teraz sztucznie...

Post Napisane: 1 sie 2013, o 18:27 
SAM Urbex

neptun505z napisał(a):
Jak załatwiłeś wejście ??

Załatwiłem wejście na swój sposób. Wystarczy pogadać z ochroną i już wszystko jest wiadome co do wejścia.

A w temacie kopalni, opuszczony budynek dyrekcji. Oczywiście, zlekceważyłem czujkę i znalazłem otwarte drzwi. Zaraz po ich przekroczeniu zaczęła wyć i musiałem się ewakuować :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

I taka ciekawostka: budynki mieszkalne między ulicami Michałkowicką, Górniczą i Kościuszki zostały wybudowane przez kopalnię. Na to osiedle składają się stare familoki i nowsze bloki. Na tych pierwszych można znaleźć numery budynku z nazwą kopalni, lampy oraz małe tabliczki (cofnij, była jedna, zajumałem):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na nowszych blokach można znaleźć tablice z numerem inwentaryzacyjnym i nazwą kopalni. Jakoś nie mam ich zdjęcia.

Mój Instagram

Post Napisane: 2 sie 2013, o 22:58 
SAM Urbex

Odejdę od tematu Richtera: udało się mnie i Szombierkowi zwiedzić maszynownię szybu Staszic II z kopalni Ficinus. Maszyna wyciągowa tego szybu pochodzi z 1910 roku, do końca pracy kopalni (lata 1991/92) pozostała parowa. Po likwidacji kopalni trafiła do skansenu Królowa Luiza w Zabrzu, a obecnie znajduje się w maszynowni szybu Krystyn KWK Michał, czyli Parku Tradycji w Michałkowicach. Zdjęcie z neta:

Obrazek

I moje aktualne:

Obrazek

Obrazek

Po wymontowaniu maszyny, dziura po niej została przykryta blachą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Piwnice, gdzie mieścił się układ hamulcowy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mój Instagram

Post Napisane: 10 sie 2013, o 22:37 
SAM Urbex

Sporo się naszukałem aby znaleźć to zdjęcie: przedstawia on szyb Śmiłowski w roku 1950, przed likwidacją kopalni Knoff szyb Knoff III. Jako Śmiłowski należał do kopalni Ficinus. Teren tego szybu został parę lat temu przeorany, a następnie wyrównany, co uniemożliwia znalezienie jakichkolwiek pozostałości.

Obrazek

Ciekawostka: w tle, między budynkiem a drzewem widać wieżę wodną. Stała ona do lat 60, a w jej miejscu dziś stoi wieża rurowni:
viewtopic.php?f=80&t=41

Przy zakładzie głównym Ficinusa znajdowała się dyrekcja kopalń siemianowickich (Zamek Na Ficinusie), a przy niej też stała wieża wodna. Dziś dyrekcja jak i wieża wodna już nie istnieją. A przy ulicy Konopnickiej znajdował się szyb Teresa z kopalni Ficinus. Nazwa wzięła się od dawnej huty cynku Teresa, która działała w okolicy w XIX wieku, a prawdopodobnie budynki huty przekształcono na budynki szybu. Pełnił on (niepotwierdzone) funkcję wentylacyjno-materiałową, a o stare zdjęcia trudno, więc nie zamieszczam. Aktualnie po szybie nie pozostało nic poza dwiema małymi ruinami.

Obrazek

Obrazek

Za tą ścianą znajdował się szyb:

Obrazek

Dość ciekawy obiekt, chociaż mam wątpliwości czy należał do szybu. Bardziej do starej huty Teresa.

Obrazek

Obrazek

W najbliższym czasie postaram się uzupełnić dział kopalń o siemianowickie kopalnie z wieku XIX, po których coś pozostało, choć o informacje ciężko ;)

Mój Instagram

Post Napisane: 10 sie 2013, o 22:51 
Administrator

Hmm, ten żelbetowy szkielet jakoś mało XIX-wiecznie mi wygląda. Czy szyb Teresa nie był podsadzkowy? Bo to trochę jak przebudowany most wygląda...

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 10 sie 2013, o 23:28 
SAM Urbex

Niestety, Teresa nie była podsadzkowa. Nie dochodziły do niej żadne tory, a na mapach ten szkielet jest oznaczony jako zwykły budynek...

Mój Instagram

Post Napisane: 11 sie 2013, o 07:16 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
le_szek napisał(a):
Hmm, ten żelbetowy szkielet jakoś mało XIX-wiecznie mi wygląda. Czy szyb Teresa nie był podsadzkowy? Bo to trochę jak przebudowany most wygląda...

http://www.muratorplus.pl/technika/osia ... 57107.html
Faktem jest jednak, że w 1867 roku ogrodnik-wynalazca zastrzegł sobie prawo do wyrobu żelbetowych koszy, a dziesięć lat później opatentował żelbetowe belki i kolumny. Ale dopiero w 1892 roku francuski konstruktor Francois Hennebique opatentował zasadę wznoszenia jednolitych, szkieletowych konstrukcji żelbetowych. Całość tworzyły słupy, belki i płyty stropów. Wszystkie elementy powiązane były stalowym zbrojeniem. Wynalazek miał ogromne znaczenie dla budownictwa.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 8 gru 2014, o 01:59 
Administrator

Chudy1210 napisał(a):
Sporo się naszukałem aby znaleźć to zdjęcie: przedstawia on szyb Śmiłowski w roku 1950, przed likwidacją kopalni Knoff szyb Knoff III. Jako Śmiłowski należał do kopalni Ficinus. Teren tego szybu został parę lat temu przeorany, a następnie wyrównany, co uniemożliwia znalezienie jakichkolwiek pozostałości.

Obrazek

Ciekawostka: w tle, między budynkiem a drzewem widać wieżę wodną. Stała ona do lat 60, a w jej miejscu dziś stoi wieża rurowni:
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=80&t=41

Znalazłem ostatnio w necie zdjęcie, z którego wynikałoby, że obydwie wieże przez pewien czas stały jednocześnie :)

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 10 gru 2014, o 13:00 

Imię: Jarek
eMBe napisał(a):
Dziękuję Wam za wrzucenie kilku archiwalnych fotografii rejonu szybu Richter (albo "s3" jak kto woli). Z tą kopalnią łączy mnie ogromny sentyment. Tam też pracował mój ojciec. Niestety w moich zbiorach brak zdjęć z okresu świetności tej kopalni, mogę natomiast wrzucić choćby jedno zdjęcia podszybia Richter. Więcej fot przekopu głównego Bańgów-Richter możecie znaleźć na mojej stronie http://www.snork.fotolog.pl
Obrazek

Raz jeszcze dziękuję!

Przeglądając te zdjęcia skojażyłem je z jednym które posiadam (tylko troszeczkę starsze) jest to skan z bliżej nie znanej mi książki dostałem je od znajomego.

Załączniki:
26.jpg
26.jpg [ 210.4 KiB | Przeglądane 1089 razy ]

Post Napisane: 15 sty 2015, o 23:05 

Imię: Dawid
Czy wiecie może na jakiej głębokości była prowadzona eksploatacja w odległości ok.400-500 m na północ od szybów "Szyb Północny" I oraz II.??

Jeszcze przed ulicą Kosynierów na tych polach projektowane jest powstanie hali na powierzchni 0.5 ha. Z moich informacji zasięgniętych z WUG wynika, że na Bańgowie było ok.110 m nadkładu i pod nimi dopiero warstwy karbońskie natomiast eksploatacja dopiero na 200 metrach grubego pokładu 501. Nie prowadzona była płytka eksploatacja.

Jednak Bańgów jest ok. 1.2 km na wschód i możliwe są całkiem inne głębokości eksploatacji. Jeśli ktoś ma wiedze w temacie to proszę o informację.

Post Napisane: 27 sty 2015, o 00:15 
SAM Urbex

Richter o poranku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Coś się będzie działo na terenie szybu w najbliższym czasie, SRK planuje tam zabudować przewoźną maszynę wyciągową i zrobić podział geodezyjny działki - stara maszynownia ma zostać oddzielona od szybu. Słyszałem też pogłoski o likwidacji wieży wyciągowej, ale nie dowiedziałem się nic konkretnego - pytałem ochroniarza szybu (kazał mi sp...) i pisałem do SRK (brak reakcji :lol: ).

Mój Instagram

Post Napisane: 8 lut 2015, o 19:34 

Imię: Dawid
Kolejny przypadek zapadnięcia się szybu na terenie miejsca bardzo publicznego!!!
http://siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl/artykul/szkola-w-siemianowicach-wielkie-zapadlisko-przy-szkole,3268541,artgal,t,id,tm.html#minus

Ktoś wie co to za Szyb był? Nie ma go na mapie szybów

Post Napisane: 8 lut 2015, o 22:28 
Administrator

Jest na Flotzkarte z 1902 roku, wynika z niej, że należał do kopalni Hohenlohe.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 164 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli