Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 25 sie 2012, o 00:42 

Imię: Kuba
Witam forumowiczów,

To mój pierwszy post, ale forum przeglądam już od dosyć dawna. Mieszkałem kiedyś na Borkach i okolice znam doskonale. Jutro (właściwie to już dzisiaj ;) ) wybieram się na stare "śmieci" obejrzeć co tam się pozmieniało przez te ostatnie lata :) .

Wątek o Kopalni Polska jest znakomity! Pamiętam jak byłem mały to chodziłem po lasku w którym znajduje się ten szyb. Porobię kilka nowych zdjęć. Jako ciekawostkę podam, że za torami i za posterunkiem odgałęźnym był ogromny dół do którego odchodziły z ziemi wielkie rury. Może to też ma coś wspólnego z Kopalnią Polska?

Ogólnie jest to bardzo ciekawa dzielnica Katowic. Wiele budynków pamięta XIX wiek. Tak jak pisałem zdam relację z wypadu.

Pozdrawiam!

Post Napisane: 25 sie 2012, o 09:40 
Administrator

Imię: Leszek
Witaj :)
Przypomniało mi się, że jakiś czas w książce Jarosa "Historia górnictwa węglowego w Zagłębiu Górnośląskim w latach 1914-1945" (ŚIN w Katowicach, 1969) znalazłem fragment poświęcony tej i dwóm sąsiednim kopalniom:

Cytuj:
[...]w rejonie Małej Dąbrówki. Były tam 3 stosunkowo niewielkie pola górnicze "Polska" (przemianowane w 1937 roku na "Dąbrówka Śląska"), "Szczęście Luizy" i "Gwiazda Wieczorna", należące do drobnych posiadaczy, zrzeszonych w gwarectwa.

Reprezentantem Gwarectwa "Polska" był inż. Lothar Heintze z Berlina. Jako jego pełnomocnik występował Remigiusz Schneider, który w 1924 roku rozpoczął eksploatację kopalni i w 1929 roku doprowadził jej wydobycie do prawie 50 tysięcy ton, musiał jednak wobec pogorszenia się koniunktury ogłosić bankructwo. W 1930 roku Schneider wydzierżawił kopalnię katowickim restauratorom Noglikowi i Krigarowi, którzy wykonali w niej wiele inwestycji, m.in. rozpoczęli budowę nowego szybu wydobywczego. Wobec pogorszenia się koniunktury zmieniono w 1934 roku umowę dzierżawną, obniżając wysokość czynszu. W następnym roku zawaliła się jednak górna część szybu wydobywczego, mająca zbyt słabą obudowę. Likwidacja skutków katastrofy nadszarpnęła finanse Noglika i Krigara, którzy ogłosili upadłość. Kopalnia została wzięta pod zarząd przymusowy, który kierował nią przez dwa lata.Dopiero w 1937 roku udało się zorganizować nową spółkę pod firmą "Dąbrówka Śląska", która poddzierżawiła prawo eksploatacji. W maju 1939 roku spółka ta również ogłosiła bankructwo i kopalnia dostała się ponownie pod zarząd sądowy; łączną wysokość zadłużenia obliczano na 500-600 tysięcy złotych.

Pole górnicze "Szczęście Luizy" należało do gwarectwa, którego głównym udziałowcem został w latach międzywojennych sekretarz Sądu Apelacyjnego w Katowicach Karol Gadlec. Eksploatację kopalni rozpoczęła utworzona w 1932 roku spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pod firmą "Szczęście Luizy", dysponująca kapitałem w wysokości 30 tysięcy złotych. W 1937 roku spółka ta ogłosiła upadłość, kopalnię utrzymano jednak w ruchu, gdyż władze obawiały się wzrostu bezrobocia. Zadłużenie kopalni wynosiło w tym czasie około 280 tysięcy zł, z czego 180 tysięcy stanowiły zaległe podatki i należności instytucji ubezpieczeniowych. Na mocy umowy z 20.XII.1938 roku większość udziałów kopalń nabył przedsiębiorca górniczy z okręgu dąbrowskiego Chil Rechnic, który zobowiązał się spłacić długi i poczynić niezbędne inwestycje; transakcja ta nie została jednak zatwierdzona przez Starostwo Katowickie aż do wybuchu wojny. W dniu 22.VIII.1939 roku kopalnia została zatopiona z powodu uszkodzenia głównej pompy.

Prawo eksploatacji pola górniczego "Gwiazda Wieczorna" wydzierżawiła w 1935 roku spółka z ograniczoną odpowiedzialnością "Jutrzenka", posiadająca kapitał zakładowy wysokości 50 tysięcy zł; skład udziałowców ulegał parokrotnie zmianom. Spółka ta rozpoczęła w listopadzie 1935 roku eksploatację, zalegała jednak z płaceniem czynszu dzierżawnego. Doprowadziło to w 1939 roku do procesu, zakończonego wyrokiem skazującym spółkę na zapłacenie 134 tysięcy zł wraz z odsetkami.
Łącznie wydobycie 3 kopalń w rejonie Małej Dąbrówki wynosiło w 1938 roku 174 642 t, z czego na "Dąbrówkę Śląską" przypadało 38 387 t, na "Szczęście Luizy" 41 131 t, a na "Jutrzenkę" - 95 204 t.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 25 sie 2012, o 21:21 

Witam,

Niedawno wróciłem z wycieczki. Trzeba przyznać, że okolica się trochę zmieniła. Zniknęły dwa tory kolei piaskowej, zlikwidowano również elektryfikację tej linii :/ .

Udało nam się odnaleźć ten dół i resztki konstrukcji tuż za torami, niestety rur o których wspominałem już brak.

Obrazek

Powyżej wspominana przeze mnie konstrukcja - oczywiście zamieniona na wysypisko.

Obrazek

Z innej perspektywy

Obrazek

Na zdjęciu powyżej widoczne filary, które podtrzymywały te rury.

Obrazek

Cały ten dół jest obłożony kamieniami/cegłami.

Mam więc pytanie, czy te pozostałości mogą mieć coś wspólnego z omawianą kopalnią? Czy rury mogły mieć połączenie z kopalnią Polska?

Poniżej na zdjęciu zaznaczyłem miejsce tej budowli (punkt czerwony), oraz prawdopodobne ułożenie rur które wychodziły z ziemi (niebieskie linie).

Obrazek

Tak jak mówiłem, okolica bardzo ciekawa (pozostałości kopalnii, kolej piaskowa, familoki robotnicze, niedaleko wieża ciśnień i stary szpital psychiatryczny) i mam do niej duuuży sentyment.

Pozdrawiam i czekam na jakieś info :)

Post Napisane: 26 sie 2012, o 11:50 

Imię: Wojtek
Na zdjęciu satelitarnym to jest p.odg. Borki :) byłem tam w zeszłym roku przechodząc linię kolejową nr. 201 z Jęzora do Siemianowic. Z posterunku faktycznie została mijanka, no i nie sądziłem, że w tym miejscu znajdowała się KWK Polska Kopalnia Polska.

Ostatnio edytowano 26 sie 2012, o 14:48 przez kulejorz, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 26 sie 2012, o 12:27 

Tak, posterunek odgałęźny jest około 50 metrów od miejsca, które zaznaczyłem. Na tyłach posterunku są właśnie dwa takie rowy w sumie. Jeden to ten którego fotki dałem, a drugi znajduje się po prawej stronie, oprócz śmieci to nic tam nie ma w nim.

A co do posterunku, to pamiętam jak zatrzymywała się tam codziennie pod wieczór lokomotywa z wagonem osobowym i wysiadali z niego pracownicy - słowem taki mini-peron!

Post Napisane: 26 sie 2012, o 12:35 
Administrator

Imię: Leszek
kulejorz napisał(a):
no i nie sądziłem, że w tym miejscu znajdowała się KWK Polska.

W sumie lepiej chyba używać określenia kopalnia Polska, żeby nie mylić z KWK Polska ze Świętochłowic :)

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 27 sie 2012, o 12:58 

Witam,

Podsyłam zdjęcia nałożonych starych map na współczesne zdjęcia satelitarne

Pozdrawiam

Obrazek

i mapka z 1902 roku

Obrazek

Post Napisane: 2 gru 2017, o 19:21 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Fotki wcięło :face: a szkoda tu jest o tej kopalni http://energoret.pl/uploads/files/szczescie_luizy.pdf jak i kilka zdjęć.
Natomiast w starej "Polonii" z 1934 roku bodajże z lutego też są fotki wieży która się przechyliła na wskutek zapadliska i blisko niej widać szyb,można nawet określić gdzie stał.
Szukałem poprzez BŚ tego artykułu jak na razie nie mogę się zalogować (nie pytać czemu),może ktoś się dostanie i znajdzie.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli