Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 9 paź 2012, o 17:27 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
Zdjęcie z albumu Polski Węgiel
Obrazek

Ostatnio edytowano 31 mar 2013, o 20:46 przez veno, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 12 paź 2012, o 23:17 
Bratnia dusza

Imię: Rob
Widać, że to były początki kopalni - taka skromna zabudowa :)

Post Napisane: 27 cze 2013, o 05:30 

Imię: Krzysiek
witam, szyb wentylacyjny W II jest w Imielinie ul Karolinki, WI na północ od Centralnych,a Szewczyk na południe oba są na terenie zakładu w odaleniu kilkuset metrow od szybow centralnych praktycznie w osi północ-południe, co do glebokosci to dane sa na prezentacji na stronie Ziemowita (poziomy) ladny przekrój z zaznaczeniem poziomów i szybów
I i II są do jazdy ludzi i przewozu materiałów (zapewne klatkowe) a III jest typowo skipowym z dwoma naczyniami, :idea: ze względów oczywistych brak mozliwosci jazdy ludzi

Post Napisane: 8 sie 2013, o 23:00 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Udało mi się ostatnio objechać wszystkie szyby Ziemowita, chociaż ostatnio upały są wykańczające :bad: Kolega krzkoz1051 w poście wyżej podał ich lokalizacje. Najpierw W-I, nie udało mi się podejść blisko szybu. Z ulicy ledwo widać dyfuzory, z hałdy dopiero złapałem mały budynek nad szybem:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szyb W-II w Imielinie. Również wyłącznie wentylacyjny, kiedyś miał tam powstać drugi ruch kopalni. Szyb osłonięty jedynie wiatą znajduje się tuż koło parkingu.

Obrazek

Obrazek

Szyb:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szyb Szewczyk, pełni funkcję wentylacyjno-materiałową.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zakład główny:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Za kopalnią znajduje się olbrzymia hałda. Bez problemu można się dostać na jej szczyt.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zjazd rowerem z takiej hałdy bez używania hamulców - BEZCENNE! :mrgreen:

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 17 lut 2014, o 00:51 

Imię: Damian
to ja dodam pare aktualnych fotek... wkrótce więcej znacznie ciekawszych, Ziemowit kryje wiele tajemnic...

Załączniki:
Komentarz: szyb 1 i skip tzw "betoniok"
skip.jpg
skip.jpg [ 226.75 KiB | Przeglądane 2243 razy ]
Komentarz: szyb szewczyk
SL381499.JPG
SL381499.JPG [ 251.3 KiB | Przeglądane 2243 razy ]
SL381501.JPG
SL381501.JPG [ 252.32 KiB | Przeglądane 2243 razy ]
SL381504.JPG
SL381504.JPG [ 253.47 KiB | Przeglądane 2243 razy ]
Komentarz: w oddali KWK Piast
piast.jpg
piast.jpg [ 158.61 KiB | Przeglądane 2243 razy ]
Komentarz: były most kolejowy którego linia stanowiła połączenie kolejowe KWK Ziemowit i Piast zlikwidowany w okolicach 1998 roku
most.jpg
most.jpg [ 140.16 KiB | Przeglądane 2243 razy ]
Komentarz: budka kolejowa byłej linii
budka.jpg
budka.jpg [ 187.64 KiB | Przeglądane 2243 razy ]

Post Napisane: 17 lut 2014, o 23:17 

Szyb Ziemowit 3 ma dwie maszyny wyciągowe i 4 klatki skipowe . Dwie na poz. 2 (500) i dwie na poz. 3 (650) szyb jest szybem dwuprzedziałowym. Szyb Szewczyk ma jedną klatkę dwupoziomową przystosowanom do jazdy materiału i ludzi na poz.
-120 m 500 m -300 m 650 m . Szyb Ziemowit 1 jest szybem dwuprzedzialowym i obsługuje poz 200 poz 500 poz 650. Szyb nr. 2 jest szybem jednoprzedziałowym i obsługuje poz.200 poz.500 poz.650. Szyb W-1 jak mioł wieza to obsługiwoł poz.xxx (Warstwica poz. szybów Piast ) poz. 200 i poz. 500. Szyb Hołdunów jak istnioł to obsługiwoł poz. 0 czyli jakieś nie całe 300 m pod ziemiom. Był szybem skipowym z możliwością jazdy ludzi.

Post Napisane: 31 lip 2014, o 18:41 
SAM Urbex

Parę słów o nieistniejącym ruchu kopalni Ziemowit, czyli o szybach Piast. Szyby powstały jako kopalnia Szczęście Henryka, później przemianowana na Piast. Były to: Piast I (wydobywczy), Piast II (materiałowo-zjazdowy) i III (prawdopodobnie wentylacyjny, peryferyjny). Kopalnia została połączona z Ziemowitem w 1972 r. Obszar górniczy po połączeniu wynosił 49 km kw., zatrudnienie 7,5 tys. pracowników, a wydobycie osiągnęło 15 tys. t na dobę. Nazwa Piast przeszła do budowanej kopalni w Bieruniu, by zachować nazwę i tradycję 130-letniej kopalni. Szyby Piast zostały zlikwidowane w drugiej połowie lat 90, likwidację zakończono rozbiórką szybu Piast II w 1999 roku.
Co zostało po kopalni? A całkiem sporo :) Budynek dyrekcji przy ul. Hołdunowskiej:

Obrazek

Obrazek

Za nim stoi maszynownia szybu Piast II:

Obrazek

Obrazek

Ten fragment betonu wypada idealnie w miejscu szybu, może fragment dekla.

Obrazek

Maszynownia z drugiej strony:

Obrazek

Obrazek

Nie byłbym sobą nie wspinając się do środka, co też uczyniłem :mrgreen:

Obrazek

Zachowały się pewne detale:

Obrazek

Obrazek

Tu stały prądnice:

Obrazek

Obrazek

Z powrotem w hali maszyny:

Obrazek

W podziemiu kolejny smaczek, musiał wisieć w łaźni albo lampowni:

Obrazek

Obrazek

Obok ostała się rozdzielnia:

Obrazek

Przy ulicy Hołdunowskiej, naprzeciwko urzędu miasta znajduje się tablica pamiątkowa:

Obrazek

To tyle z szybu Piast II. Po szybie Piast I została "tylko" sortownia przerobiona na siedzibę banku i halę sportową. Po reszcie zabudowań nie pozostał żaden ślad, nawet dekiel.

Obrazek

Obrazek

Po szybie Piast III nie pozostało nic. Na tej stronie można obejrzeć zdjęcia tej kopalni oraz Ziemowita:

http://bierun.naszemiasto.pl/galeria/op ... m,zid.html

Sam posiadam kolorowe z lat 90, ale nie jestem ich autorem.

Mój Instagram

Post Napisane: 31 lip 2014, o 19:06 

Imię: Piotr
Czy szyb ktorego zrąb po opuszczeniu klatki zamykany jest szczelną klapą nie jest szybem wentylacyjnym?
Bo taki był szyb Piast II.

Post Napisane: 31 lip 2014, o 21:23 

Imię: Jarek
Tubylec napisał(a):
Czy szyb ktorego zrąb po opuszczeniu klatki zamykany jest szczelną klapą nie jest szybem wentylacyjnym?
Bo taki był szyb Piast II.

Każdy szyb jest szybem wentylacyjnym. Lecz trzeba rozgraniczyć inną kwestię i w sumie w większości wątków przydało by się to uściślić. Szyby zamykane klapą są szybami wydechowymi, do których podłączone są wentylatory (za pomącą "lunety") przez resztę szybów jest powietrze zasysane. Są szyby wdechowe i wydechowe zazwyczaj każdy z nich dodatkowo jeszcze pełni inne funkcje (wydobywczy, materiałowy itd.) Co mogę powiedzieć takimi szybami nie wyjeżdża się przyjemnie.

Post Napisane: 31 lip 2014, o 22:47 
SAM Urbex

Wiadomo, każdy szyb jest w jakiś sposób wentylacyjny. Ale to pojęcie częściej odnosi się do szybów wydechowym, ze stacją wentylatorów. Nie wiedziałem że Piast II pełnił tę funkcję, w sumie mało znana jest ta kopalnia.

Mój Instagram

Post Napisane: 31 lip 2014, o 23:27 

Imię: Jarek
Chudy1210 napisał(a):
Wiadomo, każdy szyb jest w jakiś sposób wentylacyjny. Ale to pojęcie częściej odnosi się do szybów wydechowym, ze stacją wentylatorów. Nie wiedziałem że Piast II pełnił tę funkcję, w sumie mało znana jest ta kopalnia.

O tym samym myślimy. Można uściślić: każdy szyb, który ma zabudowaną stacje wentylatorów musi mieć również śluzę uniemożliwiającą zasysanie bądź wyrzucanie powietrza (wentylator może być również tłoczący).

Post Napisane: 17 wrz 2014, o 16:10 
SAM Urbex

Obok przejeżdżałem parę razy na rowerze, aż w końcu się zatrzymałem: szyb Hołdunów, a raczej jego dekiel.

Obrazek

Obrazek

Cała zabudowa szybu została zrównana z ziemią, poza tym budynkiem - nie wiem jaką funkcję pełnił.

Obrazek

Obrazek

Mój Instagram

Post Napisane: 22 wrz 2014, o 21:15 

To jest budynek maszyny wyciągowej

Post Napisane: 22 wrz 2014, o 21:22 

Imię: Rad
Moim zdaniem to nie jest budynek maszyny wyciągowej. O ile to ten sam, który jest na wcześniej stronie na zdjęciu w trakcie rozbiórki szybu Hołdnów

Post Napisane: 23 wrz 2014, o 00:08 
Bratnia dusza

Imię: Alexander
Zdjęcie VIII kuzniora na poprzedniej stronie jasno pokazuje, że to nie maszynownia. ona znajdowała się za nim, a budynek jest położony "bokiem" względem szybu.

It's a long way to the top, if you wanna rock'n roll!

Post Napisane: 18 cze 2015, o 23:33 

Imię: Damian
OWŚ napisał(a):
Zdjęcie VIII kuzniora na poprzedniej stronie jasno pokazuje, że to nie maszynownia. ona znajdowała się za nim, a budynek jest położony "bokiem" względem szybu.

to nie żadne szyb hołdunów tylko ruch "Gać" od nazwy dzielnicy Lędzin...

Post Napisane: 20 cze 2015, o 19:41 

Wszędzie w literaturze można spotkać wzmianki, nie o ruchu "Gać" (sam osobiście pierwsze słysze), ale o SZYBIE HOŁDUNÓW. Może to potoczna nazwa używana przez miejscowych.

Post Napisane: 15 lip 2016, o 12:21 

Imię: Wojtek
Potwierdzam nie było czegoś takiego jak "Ruch Gać" - Gać to dzielnica Imielina, dzieli się na Starą Gać i Nową Gać, obydwie dzielnice są oczywiście w pobliżu byłego Szyb Hołdunów (stąd może ta pomyłka), za dziecka pamiętam jak się jeszcze koła tam kręciły... wieża szybowa zlokalizowana była bardzo blisko drogi. Obecnie na terenie w okół byłego szybu działa parę firm, m.in. Laser Spec Sp. z o.o., jakaś firma oponiarska (do samochodów ciężarowych), od niedawna jest tam również prywatna stacja benzynowa, a parę lat temu miał tam swoją zajezdnie Transgór.

Post Napisane: 15 lip 2016, o 15:13 

I ja swoje trzy grosze wtrącę.
Jakoś tak na początku roku 1961,przy nowo wybudowanym szybie "Hołdunów" (taka nazwa figurowala w Dzienniku Budowy i Księdze Obmiarów) kop.Ziemowit,montowaliśmy niewielką lampownię.
Wówczas to był tylko szyb zjazdowy.Do szybu,z Imielina, szło się przez Nową Gać.Być może,był to jeszcze teren którejś Gaci.Bo Gacie są dwie (!).
Do pierwszych zabudowań Hołdunowa było dość daleko.I jeżeli mi skleroza całkowicie nie pomieszała w pamięci, były to domki fińskie.
Potem montowaliśmy lampownię w nowych budynkach z białej cegły kop.Piast.Stara część kopalni stała tuż za przystankiem kolejowym "Hołdunów",wzdłuż drogi. Resztki peronu,przy przejeździe,zamiejscowi mogą obejrzeć w Googlach.

Post Napisane: 15 lip 2016, o 15:49 

Imię: Wojtek
Dokładnie tak to wszystko wyglądało, obecnie przed domkami fińskim wyrosło mnóstwo domów jednorodzinnych, domki stoją dalej i z tego co widziałem to dobrze się mają ;)

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli