Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 11 lut 2011, o 12:39 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Monografia Grzegorza Kołodzieja,jest na stronie http://www.swietochlowice.pl/?temat=mia.his.mon
Pierwsze notatki o tym, że na terenie dzisiejszej Rudy Śl. do wytapiania rudy używano węgla, pochodzą z 1670 roku. Na początki XIX w. węgiel był już właściwie niezbędny dla rozwijającego się hutnictwa. Wtedy to, w 1824 roku, właściciel gruntów w rejonie dzisiejszego Wzgórza Hugona, hr. Henckel von Donnersmarck wystąpił do królewskiego Urzędu Górniczego w Brzegu o wydanie zezwolenia na budowę kopalni. Brzeski urząd udzielił mu takiej zgody aktem nadania w dniu 10 kwietnia 1824 roku. Pole górnicze o nazwie „Hugo” miało powierzchnię 1,0 km2 i było faktycznym zaczątkiem kopalni „Nowy Wirek”. Wg ówczesnych przepisów nadane pola były stosunkowo małe, wobec czego narodziła się praktyka łączenia ze sobą kilku, lub kilkunastu pól (ekonomia inwestycji), a kopalnia taka nosiła nazwę skonsolidowanej. Zgodnie z powyższymi trendami pole górnicze kopalni „Hugo” uzyskało już stosunkowo duża powierzchnię. Natychmiast przystąpiono też do budowy kopalni o tej samej nazwie. W 1828 roku obok powstała druga kopalnia, którą nazywano „Zwang”, a właścicielem był również hr. Henckel von Donnersmarck. Często w tym okresie nie przeprowadzano formalnego łączenia nadanych pól górniczych, i tak też było w przypadku pól „Hugo” i „Zwang”. Do kopalń tych przyłączono w różnym okresie aż 19 pól górniczych, które eksploatowano wspólnie. urzędowa konsolidacja kopalń „Hugo” i „Zwang” nastąpiła dopiero w 1849 roku, a nowa nazwa brzmiała „Hugo-Zwang”.
W 1864 roku w kopalni wybudowano pierwszy szyb (dzisiejszy Maciej) o głębokości 90 m, który wraz z rozwojem eksploatacji pogłębiano. w 1921 roku Donnersmarckowie przekształcili swe zakłady w spółkę prawa angielskiego „The Henckel von Donnersmarck – Beuthen Estattes Limited”, co było podyktowane zabezpieczeniem majątku na podzielonym plebiscytem Śląsku. W skład spółki weszła m.in. kopalnia „Hugo-Zwang”. W 1928 roku kopalnie w Wirku, w tym kopalnię „Hugo-Zwang” przejęła spółka akcyjna „Wirek” Kopalnie – Sp.Akc. „Nowa Wieś”. właścicielami spółki byli: koncern Schlaffgotschów, koncern Ballestremów i hr. Donnersmarck. W 1928 roku kopalnia otrzymała nazwą „Wirek”, a jej pole nadania miało wówczas już 34 km2. zamiar szybkiego rozwój powstrzymał ostry kryzys gospodarczy lat 1929 – 1933. W roku 1933 akcjonariusze podjęli decyzję o zamknięciu kopalni. Na skutek protestów załogi, włącznie ze strajkiem wykonanie tej decyzji wielokrotnie odkładano, jednakże 1 października 1933 roku kopalnię ostatecznie zamknięto. 30 października 1933 roku, pomimo nowej fali protestów, komisarz demobilizacyjny inż. Maske i Urząd Górniczy na konferencji w kopalni „Wirek” wyrazili zgodę na zatopienie kopalni. Kopalnia była zatopiona do początków 1940 roku. W początkach okupacji, wszystkie nie należące do Niemców kopalnie przeszły pod zarząd Głównego Urzędu Powierniczego „Wschód”, a ten stopniowo przekazywał je przedsiębiorstwom niemieckim. Kopalnia „Wirek” otrzymała nazwę „Godulla – Schachtanlage”. Majątek spółki „Wirek Kopalnie” został 21 sierpnia 1942 roku podzielony między trzy koncerny. Po II wojnie światowej kopalnie przeszły pod zarząd państwowy. Ich faktyczne upaństwowienie umożliwiła ustawa nacjonalizacyjna z 3 stycznia 1946 roku. Kopalnia otrzymała swoją dawną nazwę „Wirek”. Kopalnia stale wtedy zwiększała swe wydobycie i rozbudowywała niższe poziomy w celu udostępnienia pokładów siodłowych. Rozbudowywaną na poziomach 636 i 711 m kopalnię nazwano „Kopalnia Wirek – w budowie”. Zarządzeniem Ministra Górnictwa z 31 grudnia 1953 roku połączono kopalnię „Wirek” i „Kopalnię Wirek – w budowie”
w jedno przedsiębiorstwo o nazwie KWK „Nowy Wirek”. 10 stycznia 1958 roku dla kopalni „Nowy Wirek” utworzono obszar górniczy o pow. 7,86 km 2.
------------ -------------------- ------------------- ---------------------
Kolejna kopalnia odchodzi,szyb wschodni jeszcze czynny
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 193.33 KiB | Przeglądane 3538 razy ]

koła się kręcą,górnicy przyjeżdżają i wyjeżdżają
Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 191.7 KiB | Przeglądane 3538 razy ]

budynek maszynowni stoi
Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 236.28 KiB | Przeglądane 3538 razy ]

ale już brakuje czegoś,coś znikło niedawno
Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 162.7 KiB | Przeglądane 3538 razy ]

budynków i całej maszynerii wdechu,został dekel
Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 174.92 KiB | Przeglądane 3538 razy ]

w głębi na niemiłosiernie zarośniętym terenie,stoi coś co wygląda na szyb wydechowy.Może to rezerwa jakaś,duplikat.
Kolej odcięta od mostu podsadzkowego
Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 219.36 KiB | Przeglądane 3538 razy ]

choć on sam stoi
Załącznik:
7.JPG
7.JPG [ 233.11 KiB | Przeglądane 3538 razy ]

Załącznik:
8.JPG
8.JPG [ 198.38 KiB | Przeglądane 3538 razy ]

w pełnej krasie budynek zmywczy na tle mostu.
Załącznik:
9.JPG
9.JPG [ 178.44 KiB | Przeglądane 3538 razy ]

Załącznik:
10.JPG
10.JPG [ 176.43 KiB | Przeglądane 3538 razy ]

piach dowożą samochodami.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Ostatnio edytowano 10 lis 2013, o 13:51 przez Heniek, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 11 lut 2011, o 16:28 

Imię: Marcin
Nie wiem jak było ostatnio, ale w 1997 zjeżdzałem Maciejem na dół, więc wtedy pełnił też funkcję zjazdowego. Maciejem zjeżdżało sie na poz 636 a Nowym Wirkiem na poz 711. Wiem, że był budowany głębszy poziom (gdzieś ponad 800m) i udostępniony był szybikiem, ale z tego co pamiętam chyba wtedy prace byly wstrzymane (nigdy tam nie byłem - w sumie tylko 3 miesiące byłem na Wirku i to przeciętnie 1-2 zjazdy w tygodniu, więc nie mogę powiedzieć żebym dobrze znał kopalnię).
Nowy Wirek to była pierwsza kopalnia silnie metanowa, na której byłem (wszędzie trzeba było chodzić z AU-9 - ciekawe, czy jeszcze są w użyciu?). Pamiętam ten kontrast z Makoszowami, gdzie część pokładów była niemetanowa i ludzie nie mieli jeszcze odpowiednich nawyków - tzn palili na dole. Zwłaszcza fajna scenka była, kiedy po szychcie z przekopu V na poz 850 przy pokładzie 401 ruszał pociąg (do szybu było prawie 6km, więc było dużo czasu). Tuż po tym jak pociąg ruszył, ludzie zaczynali palić i za pociągiem ciągnęły się chmury dymu.
Na Wirku natomiast, gdyby ktoś na dole wyciągnął papierosa, to podejrzewam, że jego własny kolega rozbiłby mu głowę kilofem. Wobec tego wszyscy zażywali tabakę. Zapach tabaki było czuć już po przekroczeniu bramy kopalni (na Bielszowicach tak samo).
W sumie nieduża kopalnia, wszędzie blisko, nawet wody nie było za dużo - ale za to metan i tąpania :(

Post Napisane: 12 lut 2011, o 00:14 

Heniek napisał(a):
w głębi na niemiłosiernie zarośniętym terenie,stoi coś co wygląda na szyb wydechowy.Może to rezerwa jakaś,duplikat.

Szyby wschodnie były 2: Wschodni I i Wschodni II (nie pamiętam, który był który :) )
Jeden pełnił funkcję tylko wydechowego (typowa murowana wieża) - to ten, po którym został tylko dekiel:
Obrazek
Drugi podsadzkowo/materiałowo/zjazdowy i chyba rezerwowy wydechowy:
Obrazek
Na zdjęciach stan z 5 kwietnia 2009

Post Napisane: 12 lut 2011, o 00:57 

Grzebiąc w starych materiałach, znalazłem mapkę "Szkic robót górniczych stan na dzień 1.09.1994"
Obrazek
Skalibrowalem ją i na podkładzie z Geoportalu wygląda tak:
Obrazek
Zbliżenie na Kochłowice:
Obrazek
to samo, tylko na innym tle:
Obrazek
Widoczne numery ścian - te zakreskowane miejsca są już wyeksoploatowane (zgodnie z zasadami ukośne kreski oznaczają zawał - podsadzka powinna mieć ukośną kratkę)

Jeżeli ktoś ma ochotę, może ściągnąć darmowy program Quantum GIS stąd:
http://www.qgis.org/wiki/Download
A stąd pobrać spakowany projekt i skalibrowane mapki
http://chomikuj.pl/mk_chomik70/NowyWirek,440212968.zip
Po rozpakowaniu plików do folderu C:\NowyWirek (trzeba będie stworzyć nowy) i otwarciu projektu w QGIS można sobie powiekszać i przesuwać mapę na tle ortofotomapy albo rastra (raster widoczny dopiero poniżej 1 : 10 000)

Post Napisane: 12 lut 2011, o 10:51 
SAM Urbex

Imię: Maciek
@mkowol - ten szyb, po którym został dekiel to był Wschodni II.
W sumie, skoro Wirek był połączony z Halembą, to może by tak zacząć wątek również tej kopalni?

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 14 lut 2011, o 09:43 
Przyjaciel

mkowol napisał(a):
Heniek napisał(a):

Szyby wschodnie były 2: Wschodni I i Wschodni II (nie pamiętam, który był który :) )
Jeden pełnił funkcję tylko wydechowego (typowa murowana wieża) - to ten, po którym został tylko dekiel:
Obrazek

Dokładnie ten,zlikwidowali go w ciągu ostatnich tygodni,świeże ślady prac.

Post Napisane: 14 lut 2011, o 09:46 
Przyjaciel

Chudy1210 napisał(a):
@mkowol - ten szyb, po którym został dekiel to był Wschodni II.
W sumie, skoro Wirek był połączony z Halembą, to może by tak zacząć wątek również tej kopalni?

Raczej osobny,ta kopalnia i zasługuje na to.

Post Napisane: 18 lut 2011, o 22:06 
Bratnia dusza

Imię: Rob
mkowol napisał(a):
Obrazek

Na szybie "Kokoszyce" kopalni "Anna" w Pszowie jest zamontowana podobna wieża:

Obrazek

A także na szybie "Zachodnim" byłej kopalni "Dębieńsko":

Obrazek

Ale jestem nie pewny, ponieważ stoi wieża zastrzałowa i "beczka". Nie wiem czy są dwa szyby czy jeden :echh:

Obrazek

Obrazek

Ostatnio edytowano 21 maja 2011, o 18:49 przez neptun505z, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 18 lut 2011, o 22:50 

neptun505z napisał(a):
Ale jestem nie pewny, ponieważ stoi wieża zastrzałowa i "beczka". Nie wiem czy są dwa szyby czy jeden

Cóż - "Dwie wieże" = dwa szyby ;)

Post Napisane: 18 lut 2011, o 23:17 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Szyb zastrzałowy ma wyciąg rewizyjny, tak dla ścisłości.
Ja tam nigdzie dyfuzora nie widzę (chyba, że już zlikwidowany) a ta "beczka" ma jakieś otwory u szczytu, więc może to jest dyfuzor? Gdyby to był szyb wydechowy, nie miałby otworów, ponieważ byłyby duże straty powietrza.
Żeby nie było offtopu, tu link do strony ze zdjęciami Wirka "z daleka":
http://www.flickr.com/photos/rafal_n/35 ... otostream/

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 19 lut 2011, o 00:02 
Bratnia dusza

Imię: Rob
Co ma szyb wydechowy na dyfuzorze ??

Post Napisane: 20 lut 2011, o 13:47 

Chudy1210 napisał(a):
Ja tam nigdzie dyfuzora nie widzę (chyba, że już zlikwidowany) a ta "beczka" ma jakieś otwory u szczytu, więc może to jest dyfuzor? Gdyby to był szyb wydechowy, nie miałby otworów, ponieważ byłyby duże straty powietrza.

Wiesz co, masz rację. Ta "wieża" rzeczywiście może być dyfuzorem. Tylko dlaczego taka dziwna konstrukcja?

Post Napisane: 21 lut 2011, o 12:02 

Imię: Marek
mkowol napisał(a):
Chudy1210 napisał(a):

Wiesz co, masz rację. Ta "wieża" rzeczywiście może być dyfuzorem. Tylko dlaczego taka dziwna konstrukcja?

Na górze tego dyfuzora to są "ustroje wyciszające" hałas ponieważ obok są zabudowania mieszkalne. Będąc tam na miejscu od razu daje się stwierdzić, że wentylator jest naprawdę cichy w porównaniu z typowymi dyfuzorami.
Pozdr

Post Napisane: 21 lut 2011, o 12:44 

Największa różnica w hałasie jest pomiędzy wentylatorami osiowymi a promieniowymi. Promieniowe dają szum (mają wolniejsze obroty) a osiowe po prostu wyją. Mieszkałem przez kilkanaście lat w odległości 200m w linii prostej od takiego wentylatora osiowego - było to przykre. Niestety w komunie kopalnia miała priorytet przed wszystkim i ludzie naprawdę długo musieli walczyć (byli tacy, co mieszkali w odległości 50m). Dopiero kiedy zebrala się odpowiednio duża grupa osób ze stwierdzonym ubytkiem słuchu, udało się zmusić kopalnię do modernizacji wentylatora ( powłowie lat 80.). A teraz kopalni już nie ma i cisza...

Post Napisane: 20 kwi 2011, o 16:03 

Imię: Adam
mkowol napisał(a):
Heniek napisał(a):

Obrazek
Drugi podsadzkowo/materiałowo/zjazdowy i chyba rezerwowy wydechowy:
Obrazek

Szyb Wschodni I jest to szyb Materiałowo zjazdowy ... Najniższy poziom na owym szybie to 701m
Nieistniejący szyb Wschodni II był szybem wydechowym

Post Napisane: 20 kwi 2011, o 16:16 

mkowol napisał(a):
Grzebiąc w starych materiałach, znalazłem mapkę "Szkic robót górniczych stan na dzień 1.09.1994"
Obrazek
Skalibrowalem ją i na podkładzie z Geoportalu wygląda tak:
Obrazek
Zbliżenie na Kochłowice:
Obrazek
to samo, tylko na innym tle:
Obrazek
Widoczne numery ścian - te zakreskowane miejsca są już wyeksoploatowane (zgodnie z zasadami ukośne kreski oznaczają zawał - podsadzka powinna mieć ukośną kratkę)

Jeżeli ktoś ma ochotę, może ściągnąć darmowy program Quantum GIS stąd:
http://www.qgis.org/wiki/Download
A stąd pobrać spakowany projekt i skalibrowane mapki
http://chomikuj.pl/mk_chomik70/NowyWirek,440212968.zip
Po rozpakowaniu plików do folderu C:\NowyWirek (trzeba będie stworzyć nowy) i otwarciu projektu w QGIS można sobie powiekszać i przesuwać mapę na tle ortofotomapy albo rastra (raster widoczny dopiero poniżej 1 : 10 000)

Lewa strona mapki ze ścianą 2 jest na poziomie 400m natomiast z prawego dolnego rogu widzimy chodnik wentylacyjny I który jest na Halembie i schodzi do poz. 1030m ... historyczna mapka :) Po prawej stronie powyżej w/w chodnika wentylacyjnego jest chodnik z KWK Śląsk na poz. 756m :)

Post Napisane: 20 kwi 2011, o 23:20 

Adik35 napisał(a):
natomiast z prawego dolnego rogu widzimy chodnik wentylacyjny I który jest na Halembie i schodzi do poz. 1030m ... historyczna mapka :) Po prawej stronie powyżej w/w chodnika wentylacyjnego jest chodnik z KWK Śląsk na poz. 756m :)

Pamiętam, że na to miejsce mówili "Trójkąt bermudzki" ;)

Post Napisane: 21 kwi 2011, o 07:00 
Przyjaciel

Ano taki trójkąt na powierzchni też był.

Post Napisane: 21 kwi 2011, o 08:25 

Imię: Marek
Heniek napisał(a):

Być może znalazłeś dekiel po trzecim szybie, który był na terenie #Wschodniego. Znajdował się on najbliżej zbiornika podsadzkowgo i miał niewysoką zastrzałową wieżę. W starym albumie "POLSKI WĘGIEL" jest zdjęcie tego rejonu Wirka - jako nowa część kopalni.

Pozdro

Obrazek

Post Napisane: 21 kwi 2011, o 20:21 

mkowol napisał(a):
Adik35 napisał(a):
natomiast z prawego dolnego rogu widzimy chodnik wentylacyjny I który jest na Halembie i schodzi do poz. 1030m ... historyczna mapka :) Po prawej stronie powyżej w/w chodnika wentylacyjnego jest chodnik z KWK Śląsk na poz. 756m :)

Pamiętam, że na to miejsce mówili "Trójkąt bermudzki" ;)

Brawo :) Tak mówili

mgl napisał(a):
Obrazek

Piękny widok ze sortowni :)

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli