Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 11 sty 2011, o 16:16 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
mkowol napisał(a):
Ale wracając do wątku, czyli do KWK Wujek, to nie wiem, czy wiecie, ale latach 50. KWK Wujek prowadziła eksploatację płytko zalegających pokładów tzw. upadowymi kochłowickimi. Trochę na ten temat tutaj:
http://www.poszukiwanieskarbow.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=40467
Ponieważ serwer mapowy, do którego wstawiałem linki przestał działać, zamieszczam link do mapy w zumi:
http://www.zumi.pl/,katowice,Szukaj,18.9662276,50.2442416,3,3,namapie.html?

Nie pamiętam kiedy to było,ale udało się wejść do tego szybu trzem łepkom.Wyszedł chyba jeden.Następnie wejście porządnie zamurowano,jakiś czas potem wszystko zrównano z ziemią,kupki cegieł.Ale nadal tam łatwo dojechać/trafić.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 11 sty 2011, o 16:39 
Administrator

Imię: Leszek
Marcinie, linkowany przez Ciebie wątek przeczytałem z zaciekawieniem (swoją drogą - sporo znajomych tam widzę :mrgreen: ) i mam w związku z nim jedną prośbę - gdybyś mógł zrobić tu z niego małą syntezę (zwłaszcza zdjęcia + jakaś mapka pokazująca rozmieszczenie tych upadówek), byłoby pięknie :)

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 11 sty 2011, o 23:29 

Imię: Marcin
Nie ma sprawy (tylko muszę odszukać zdjęcia - systematyczność nie jest moją dobrą stroną ;) )

Wykopki pod budowę salonu "Porsche"
[...]
Obecnie ładnie zasypany i stoi tam salon (auta w środku są ładniejsz niż salon ;) ), ale pokład widać na skarpie kawałek dalej - dokładnie tu:
http://www.zumi.pl/,katowice,Szukaj,18.96437105,50.2547353,3,1b,namapie.html?
trochę już wietrzały, ale jak się przyjrzeć, to widać, że to węgiel

Mapka i zdjęcia uzupełnione w dalszych postach, poczynając od viewtopic.php?p=154914#p154914

Ostatnio edytowano 12 sty 2011, o 12:30 przez mkowol, łącznie edytowano 2 razy

Post Napisane: 16 sty 2011, o 22:41 

Kpalnia Śląsk miała się nazywać Radoszowy, ale odziedziczyła nazwę po starej kopalni Śląsk, która znajdowała sie w Chropaczowie.

Post Napisane: 17 sty 2011, o 20:07 
Przyjaciel

mkowol napisał(a):
Kpalnia Śląsk miała się nazywać Radoszowy, ale odziedziczyła nazwę po starej kopalni Śląsk, która znajdowała sie w Chropaczowie.

O Śląsk-Matylda też brak monografii,lub jakiejkolwiek historii.Ostatnia tona węgla wyjechała z kopalni 12 lutego 1977. Funkcjonowała ona 160 lat.Po Matyldzie jeszcze trochę budynków jest.

Post Napisane: 17 sty 2011, o 21:31 

Po Śląsku też - o tu:
http://www.zumi.pl/,%B6wi%EAtoch%B3owice,Szukaj,18.911689250000002,50.3180384,3,1b,namapie.html?

Post Napisane: 18 sty 2011, o 19:53 
Przyjaciel

mkowol napisał(a):

Dzisiaj znalazłem coś "Dzieje kop.Śląsk-Matylda" B.Roter i D.Wichura.Trzeba to dostać w łapy,

Post Napisane: 19 sty 2011, o 17:43 

Imię: Paweł
Pracuję z ludźmi, którzy pracowali na "Wujku" i wszyscy zgodnie twierdzą że kopalnia już dawno przestała być rentowna, ale utrzymują ją przy życiu tylko i wyłącznie wydarzenia historyczne;) sztajger jeśli jesteś w technikum to Ci powiem że nie koniecznie wylądujesz w dozorze i przygotuj się na batalię z WUGiem robisz zatwierdzenia sztygarskie i za każdy egzamin płacisz, a mało kto zdaje za pierwszym razem;p poza tym żeby wejść do dozoru musi być akurat miejsce w dozorze, a jak to na polskiej kopalni musisz wiedzieć gdzie, komu i ile flaszek wódki zanieść;)

Post Napisane: 19 sty 2011, o 21:51 

Imię: Karol
Hilw obecnie jestem na 4 roku studiów i w przyszły czwartek bronię tytuł inżyniera, więc nie ma bata, żebym do dozoru nie trafił - już przy zatrudnieniu jestem w dozorze, fakt faktem w tym najniższym i bez prawa głosu i jestem cieciem jakiegoś sztajgra, ale przyszłość jakaś jest.
Co do rentowności to hmmm średnio jest na Wujku, ale lepiej tam niż w jakiejś kwk z Kompani. Ogólnie to węgla na zwałach nie ma, a tiry stoją i czekają na grubszy sortyment. Zmorą każdej kopalni jest to, że mają za dużo miału, a za mało grubego sortymentu, a spowodowane jest to tym, że odeszli od noży promieniowych w kombajnach na rzecz stożkowych, które zamiast odłupywać to kruszą urobek oraz zamontowanie osłony ładującej na organ i to się wszystko tam mieli
Niby noże stożkowe dłużej wytrzymują i jest to tańsze niż ciągła wymiana promieniowych, ale w końcowym rozrachunku wychodzi na zaje... minusie, ale betonom z kopalni nic się nie da powiedzieć, bo dostają coś do kieszeni i technologii nie zmienią, a po za tym komu by się stasek chciało xD

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 20 sty 2011, o 09:05 

generalnie jeśli mogę to poleciłbym Ci się związać ze Staszicem lub Wieczorkiem;) generalnie w dozorze też jest ciężko jak będziesz żył w zgodzie z podwładnymi to góra Cię będzie tępić, jak będziesz tępił podwładnych to Ci będą robić na złość;p

Post Napisane: 20 sty 2011, o 12:46 

sztajger napisał(a):
ale betonom z kopalni nic się nie da powiedzieć bo dostają coś do kieszeni i technlogii nie zmienią

Dużo zależy od ustawienia systemu premiowania. Jeżeli premie są wypłacane od wielkości wydobycia a nie od rentowności zakładu, to nie spodziewaj się, że będą wprowadzali jakieś zmiany, które spowodują wydłużenie czasu na wymianę noży i zwiększą zużycie materiału.
Pamiętam jak w 1998 roku był ogólny problem ze sprzedażą węgla, ale dyrekcja kopalni miała premie od wydobycia, więc zwały rosły. Jak zaczęło brakować miejsca na zwałach, to jeden z nowo wybranych wiceperzesów spółki węglowej rzucił pomysł, że może byłoby taniej węglem podsadzać wyrobiska, zamiast utrzymywać zawały (propozycja była całkiem poważna - jakiś ekonomista, który wcześniej nie miał doświadczeń w górnictwie; zupełnie jak hasło któregoś z ministrów gospodarki: "po co nam węgiel - przecież mamy prąd").

Post Napisane: 20 sty 2011, o 12:48 

Hilw napisał(a):
generalnie w dozorze też jest ciężko jak będziesz żył w zgodzie z podwładnymi to góra Cię będzie tępić, jak będziesz tępił podwładnych to Ci będą robić na złość;p

Oj, jest ciężko - dlatego wybrałem inne życie :)
W pewnym momencie stwierdziłem, że miłość do górnictwa działa tylko na pewną odległość :)

Post Napisane: 21 sty 2011, o 23:24 
Administrator

Imię: Leszek
To ja dorzucę dla potomności lokalizację, jak już mi się udało znaleźć :mrgreen: Aha, w miejscu ulicy Oświęcimskiej przebiega teraz A4 :)

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 31 sty 2011, o 11:44 

A nie wiesz, czy często stosuje się obecnie bobiny? Bo ja się osobiście z takimi nie spotkałem (większość maszyn, które oglądałem była systemu Koepe)

Post Napisane: 31 sty 2011, o 11:52 

Imię: Karol
w Polsce już nie na świecie tak ale tez mało. Widziałem zdjęcia z lat 90 nowych takich maszyn.
jutro popytam wykładowce czy gdzieś można spotkać jeszcze w Polsce bobine gdzieś na składzie albo w magazynie

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 lut 2011, o 15:15 

Imię: Grzesiek
Dzisiaj będąc w okolicy odwiedziłem IZBĘ PAMIĘCI KOPALNI WUJEK (tuż obok kopalni) w której znajduje się makieta obrazująca wydarzenia z grudnia 1981r.
Wstęp jest bezpłatny. Codziennie od poniedziałku do piątku od 9:00 do 15. We wtorki do 17:00
Pan który tam pracuje przybliżył historię kopalni od czasów jej powstania aż po wydarzenia z grudnia 81r. Pytając czy mam jeszcze dużo czasu zaproponował obejrzenie 30 minutowego filmu.

Post Napisane: 9 paź 2012, o 16:42 
Bratnia dusza

Zdjęcie z albumu Polski Węgiel
Obrazek

Post Napisane: 13 kwi 2013, o 20:59 
Bratnia dusza

Imię: Rob
mkowol napisał(a):
A nie wiesz, czy często stosuje się obecnie bobiny? Bo ja się osobiście z takimi nie spotkałem (większość maszyn, które oglądałem była systemu Koepe)

Czy mógłby ktoś na chłopski rozum wytłumaczyć na czym te bobiny polegały ?

Post Napisane: 15 kwi 2013, o 20:29 

Imię: Marek
sztajger napisał(a):
w Polsce już nie na świecie tak ale tez mało. Widziałem zdjęcia z lat 90 nowych takich maszyn.
jutro popytam wykładowce czy gdzieś można spotkać jeszcze w Polsce bobine gdzieś na składzie albo w magazynie

Można spotkać całkiem niedaleko - na szybie III kopalni Śląsk jest działająca. Szybem opuszcza się nią kubeł do gł. ~1000m

Obrazek

Pozdro

Post Napisane: 16 maja 2013, o 16:01 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Parę słonecznych fot z ruchu Śląsk :) Żeby uchwycić ładnie szyby trzeba chyba na nie wejść- drugie zdjęcie przedstawia szyb I z dachu rozdzielni :razz:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ciekawostka: wieża szybu I nie zawsze tak wyglądała. Kiedyś był to szyb jednoprzedziałowy, potem dobudowano drugi przedział z wyższą wieżą i ciekawie je połączono. Zdjęcie wieży z otwarcia kopalni z internetu:

Obrazek

I jeszcze parę fot szybu III:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli