Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 20 gru 2010, o 15:03 

Imię: Marek
le_szek napisał(a):
Czyli z Wojciechem dobrze mi się wydawało :) A czy ten budynek warsztatów faktycznie był częścią zabudowań szybu?

Trudno mi powiedzieć, na mapie AMZP z 42r. licho te zabudowania pokazano, nie ma nawet budynku szkoły, choć w jej histori pisze że istnieje od 45 roku, ale tak nie budowano po wojnie przecież:)
Może był to jakiś warsztat mechaniczny patrząc na wysokość hali, ale nie pamiętam czy pod stropem była suwnica. Do hali na prawo od wejścia przylega mała dobudówka w której znajdowała się kuźnia. Natomiast tylna dobudowa jest raczej nowa, były tam szatnie dla uczniów ZSG i salki szkoleniowe. Czasem spotykam dawnego kierownika warsztatów ZSG, więc zapytam przy okazji. Ale raczej napewno coś z kopalnią ten budynek miał wspólnego. Tam na tym terenie była jeszcze sztolnia ćwiczebna, bardzo rozbudowana w latach 80tych. Naprawdę był to "kawał dołu" na powierzchni! Zrównano wszystko z ziemią w latach 90tych przy masowej likwidacji szkół górniczych.

le_szek napisał(a):
Marku, przy okazji - w monografii Wieczorka (tej nowej) jest zdjęcie z 2001 roku, pokazujące zachowaną część nadszybia Królewicza edit, Prittwitza oczywiście, orientujesz się, czy ten budynek jeszcze stoi?

Tak, ten mały budyneczek stoi przy ulicy Krakowskiej. Nie sądze żeby miał coś wspólnego z nadszybiem tego szybu, może coś z maszynownią? Prittwitz / Wodny miał wieżę basztową, ale czy maszyna wyciągowa była na głowicy czy na zrębie w osobnym budynku, nie wiem czy kiedykolwiek ktoś mi na to pytanie da odpowiedź ?! Ludzie z tego pokolenia tracą się niestety. Tam obok na Prittwitzu (tak się ten rejon nazywa wśród miejscowych) w tym budynku administracyjnym z którego zrobiono mieszkania mieszkają już młodsze pokolenia i nikt nic nie wie.

Pozdrawiam

Post Napisane: 20 gru 2010, o 15:10 
Administrator

Imię: Leszek
No właśnie nijak mi nie pasowało takie nadszybie przy Malakovie, chyba że to Grundmanna?

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 kwi 2011, o 14:27 
Administrator

:arrow: Obrazek

Cytuj:
Koniec Szybu Wilson
Anna Malinowska 2011-04-06, ostatnia aktualizacja 2011-04-06 23:39

- Wszystko zaczęło się od zmiany stawek czynszu. KHW zaproponował olbrzymie podwyżki, a nie wziął pod uwagę, jak wielkie pieniądze zostały włożone w rewitalizację obiektu. "Gazeta" pisała niedawno, że inna własność Holdingu - kopalnia Kleofas - jest rozkradana przez złomiarzy. Wszystko wskazuje na to, że podobnie będzie z Wilsonem - Monika Paca z Szybu Wilson nie ukrywa rozgoryczenia.

KHW wyjaśnia, że umowa została zawarta na warunkach preferencyjnych: niski czynsz w zamian za poniesione remonty. Teraz, po ponad 10 latach, nadszedł czas na zmianę, bo to, co włożył dzierżawca Johann Bros, zdaniem Holdingu już mu się zwróciło. - Od ponad roku rozmawialiśmy o urynkowieniu stawki czynszu dzierżawy. Wszystko opierało się na wycenie rzeczoznawcy. Ponieważ dzierżawca nie wyrażał zgody na polubowne dojście do stawki rynkowej oraz wystąpił o zwrot poniesionych nakładów, z dniem 1 listopada 2010 umowa została mu wypowiedziana z terminem półrocznym. Holding nie widzi powodu, dla którego ma nadal utrzymywać na dotychczasowym poziomie opłaty za korzystanie z majątku Spółki - wyjaśnia Wojciech Jaros, rzecznik KHW. Dodaje, że nie chodzi tylko o galerię, ale też o pomieszczenia, które Bros podnajmuje firmom na działalność komercyjną.

- To jakaś paranoja! Przecież dzięki działalności komercyjnej realizowane są zadania niszowe, na których się nie zarabia! Dzięki Galerii młodzi ludzie mają swoje wernisaże. Ja sam korzystam, kiedy chcę, z jej pomieszczeń i prowadzę warsztaty fotograficzne. Pewnych rzeczy nie da się przeliczyć na kasę - mówi zszokowany Krzysztof Niesporek, właściciel zakładu fotograficznego, który w Nikiszowcu działa od 1919 r.

Decyzja o likwidacji Galerii Szyb Wilson jest też szokiem dla Adama Godźka z More Music Agency, która organizuje festiwal Tauron. - Chyba pani żartuje? Wilson ma zniknąć? W ramach festiwalu Tauron mamy w galerii zaplanowany koncert. Takich imprez robiliśmy tam zresztą mnóstwo. Wspaniały klimat, rewelacyjna współpraca z gospodarzami, w mieście nie ma drugiego takiego miejsca - nie może się nadziwić Godziek.

- W przyszłym tygodniu mam jechać do Wilsona z delegacją niemiecką. Mamy wspólnie zaplanować wydarzenia w ramach tegorocznej Industriady. Ta informacja mnie dosłownie poraziła - przyznaje Adam Hajduga, zastępca dyrektora wydziału promocji urzędu marszałkowskiego.

Co stanie się z obiektem po wyprowadzce Brosa? W Holdingu poinformowano nas, że jest kilka możliwości, m.in. umowa z innym dzierżawcą. Ale KHW może nawet go wyburzyć, bo mimo swoich niewątpliwych zalet, obiekt nie figuruje w rejestrze zabytków. - Obiekt był prowadzony wzorowo. Postępowanie prowadzimy z urzędu w wypadkach, gdy widzimy, że dzieje się coś złego, że jego wartość może ulec zagrożeniu. Dlatego już dziś w przypadku Wilsona rozpoczynam procedurę związaną z zabezpieczeniem tego miejsca ochroną - deklaruje Barbara Klajmon, wojewódzka konserwator zabytków.

Ostatnia zmiana górników wyszła z Szybu Wilson w 1997 r. Ale historia tego miejsca sięga 1826 r., kiedy rozpoczęto eksploatację górniczą. Od lat 30. XIX w. większość udziałów w polu górniczym wykupiła firma Giesche, dając początek funkcjonującej do dziś kopalni Wieczorek, dzięki której wybudowano całą dzielnicę Nikiszowiec. Na terenie dzisiejszej galerii działały dwa szyby wydobywcze Wilson I i Wilson II, nazwane tak w międzywojniu, gdy akcje Giesche należały już do Amerykanów, ku czci prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Zamkniętą kopalnią zachwycił się Johann Bros, przedsiębiorca, który pod koniec lat 80. wrócił z Niemiec do Katowic. Postanowił stworzyć tu galerię sztuki. W kwietniu 2001 r. odbył się pierwszy wernisaż. Galeria o powierzchni 2,5 tys. m kw. jest jedną z największych w Polsce. Długo można by wypisywać listę twórców, którzy w niej prezentowali swe prace, czy artystów, którzy gościli na koncertach. Wystarczy tylko wspomnieć, że każdego lata Wilson organizuje Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej "Art. Naif Festiwal", na który przyjeżdżają twórcy z najodleglejszych stron świata i który był promowany w ramach kampanii "Katowice - Miasto Wielkich Wydarzeń". Obiekt jest też na Szlaku Zabytków Techniki.

Cóż mogę powiedzieć? [cenzura] [cenzura] [cenzura], żebym sam sobie ostrzeżeń nie musiał dawać :evil:
Kolejny genialny krok, dla pomysłodawców :cios: :cios: :cios:

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 11 kwi 2011, o 09:21 

No to KHW dał popis ignorancji i głupoty.
Wypada miło powspominać jakie przed kilkoma laty rysowały się plany rozbudowy całego kompleksu Wilsona: http://www.medusagroup.pl/?page_id=366
W 2007 roku w wysokim budynku płuczki przeprowadzano nawet cześć prac demontażowych - odchudzających stalową konstrukcję budynku.

Pozdr

Post Napisane: 30 kwi 2011, o 17:12 
Administrator

Stare zdjęcie (bodajże z wikimedii), ukazujące szyby Hulda i Richthofen (czyli późniejsze Wilson I i II) wraz z sortownią. Na pierwszym planie tory Balkanu:

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 14 maja 2011, o 00:49 
Administrator

Znalezione na forum GKW zdjęcia szybu Wilson od szombierka (dzięki :) ) + zrzut z dawnej internetowej mapy satelitarnej Katowic (wrzucone tam przez mgl, Marku - mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko wklejeniu tutaj?)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 cze 2011, o 00:08 
Administrator

le_szek napisał(a):
Obrazek

Dostałem na gg informację od kolegi Damiana:

Cytuj:
Przeglądając na forum Pana temat o KWK Wieczorek znalazłem zdjęcie podpisane maszyna wyciągowa szybu Carmer. Nie jestem pewny na 100 % bo dawno tam nie byłem ale sądząc po wejściu (schodach) i widocznym kawałku przetwornika jest to raczej maszyna na szybie Poniatowski. Na szybie Pułaski przetworniki są na hali przetwornic.

Po przyjrzeniu się oknom maszynowni faktycznie pasowałaby maszynownia Poniatowskiego, a nie Pułaskiego.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 cze 2011, o 08:21 

Jak muzealnicy opisują coś architektoniczno-technicznego to nie ma się co dziwić takim kwiatkom:) Oczywiście że to maszyna na Poniatowskim, poza osobną halą przetwornic na Pułaskim, hale maszyn mają całkiem inny wystrój i konstrukcję dachu.
Pozdro

Post Napisane: 25 cze 2011, o 18:21 

Imię: Łukasz
Szyb Wschodni.

Załączniki:
dsc1024.jpg
dsc1024.jpg [ 109.4 KiB | Przeglądane 998 razy ]

Post Napisane: 5 lut 2012, o 18:37 
Administrator

Szyb I kopalni doświadczalnej Jan z książki "XXXV lat pracy Głównego Instytutu Górnictwa 1945-1980":

Obrazek

I z monografii kopalni Jan:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 22 lut 2012, o 23:05 
Administrator

Zdjęcie szybu Carmer (Pułaski) wraz z cechownią (Max Steckel, okres międzywojenny, NAC).

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 22 lut 2012, o 23:14 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Akurat ta część zakładu się niewiele zmieniła z biegiem lat. Chyba na torach (tych za ogrodzeniem kopalni) dałoby się zrobić podobne.

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 22 lut 2012, o 23:18 
Administrator

W sumie tak - tyle, że nową łaźnię byłoby z tyłu widać.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 5 kwi 2012, o 11:58 

szkieletek napisał(a):
Wnętrze budynku dawnej cechowni oraz łaźni (wyobrażam sobie te wiszące pod sufitem ubrania :D ).

Ja sobie nie muszę wyobrażać, bo doskonale to pamiętam. Miałem tam rok praktyk na początku lat 90tych.

szkieletek napisał(a):
Zwiedzając zwróćcie także uwagę na podłogę bocznych pomieszczeń - całkiem dobrze zachowały się na niej kratki ściekowe dawnych pryszniców kopalnianych.

To rozwinę temat bo mnie na wspomnienia naszło:)

W tych bocznych wnękach po prysznicach są ukryte nawet niematerialne ślady tego, że one tam się znajdowały. Wieszałem tam dawno temu wystawę i wiercąc dziury na kołki rozporowe w tych ścianach i spod tej białej warstwy farby czuć było zapach wody, chloru czy środków czystości - to był ten oryginalny zapach historycznie przypisany temu miejscu, a teraz ukryty w jego ścianach!

Natomiast na Twoich zdjęciach hali łaźni widoczne na posadce pojedyncze placki zaprawy - to miejsca po pionowych słupach konstrukcji całej łańcuszkowej szatni, pomiędzy słupami były oczywiście szeregi linek z kłódkami oraz ławeczkami. Natomiast te dwa ciągłe pasy zaprawy na lewo zaraz po wejściu do tej hali - to miejsce po wygrodzonej metalowymi ogrodzeniami części szatni łańcuszkowej przeznaczonej dla uczniów na praktyce. Te dwa boksy były zamykane na czas trwania uczniowskich zajęć praktycznych.

A halę Cechowni jeszcze z fontanną i obrazem Barbórki (za którym było wejście do łaźni/szatni) zobaczymy jeszcze w scenie pogrzebu w "Paciorkach jednego różańca" tak też to pamiętam choć nie dam głowy, że fontanna w latach 90tych jeszcze działała?

Pozdro

Post Napisane: 27 maja 2012, o 11:18 
SAM Urbex

Tak obecnie wygląda teren szybu Wilson. Ciekawi mnie czemu kawałek tej ruiny zostawili, jest w fatalnym stanie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zakład główny od strony torów. Widać końcówkę taśmociągu transportującego węgiel z szybu Roździeńskiego do sortowni na Pułaskim oraz szkielety chłodni kominowych. Teren w wielu miejscach nie jest ogrodzony.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I to, co w tej kopalni lubię najbardziej: cechownia Zillmannów i szyb Pułaski :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mój Instagram

Post Napisane: 12 cze 2012, o 23:13 
SAM Urbex

Ma ktoś jakieś zdjęcie wieży szybu Giszowiec przed modernizacją i zechce się nim podzielić?

Mój Instagram

Post Napisane: 13 cze 2012, o 07:24 

Chudy1210 napisał(a):
Ma ktoś jakieś zdjęcie wieży szybu Giszowiec przed modernizacją i zechce się nim podzielić?

Wątpię, ale może komuś przez przypadek utkwiła w kadrze, choć raczej tylko w szczątkach pamięci :)
Ja pamiętam ten szyb bardzo dobrze i mam go chyba na własnych rysunkach z okresu przedszkola:) Ale ta stara wieża, a właściwie wieżyczka była bardzo prymitywna - praktycznie tylko głowica z kołami (układ kół obok siebie) i stalową ramką wystawała ponad ceglany "bunkier" (bo był bez szyb) nadszybia. Obok stoi do dziś podobny budynek stacji wentylatorem nawet ze starym dyfuzorem z nadbudowanym nowym.

Post Napisane: 13 cze 2012, o 21:43 
SAM Urbex

A w jakich latach wieża została zmodernizowana?

Mój Instagram

Post Napisane: 13 cze 2012, o 21:59 
SAM Urbex

Imię: Szymon
Lata 90-91 stawiali wieże. :)

|#| \\
|#|....\\
| [] [] |\\ ........
|........| \\ | [] |

Post Napisane: 24 wrz 2012, o 08:36 
SAM Urbex

Imię: Szymon
Czy wiecie, że aktualnie pracująca maszyna wyciągowa na szybie Wschodnim została odzyskana ze złomu na kopalni Wujek. Bęben tej maszyny wyremontowano i przerobiono na Koeppe. Jest to wiec chyba jedyna pracująca tego typu maszyna poza # Sobótka w Wałbrzychu ( nie pracuje ) Budynek maszyny obecnej także dobudowano. W budynku starej maszyny znajduje się warsztat.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

:)

|#| \\
|#|....\\
| [] [] |\\ ........
|........| \\ | [] |

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli