Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 12 sty 2011, o 17:06 
Bratnia dusza

Imię: Rob
No nie wytrzymam :jupi: W Polsce chcą kopalnie budować !! ?? Liczę, że się to w końcu uda :D

Post Napisane: 12 sty 2011, o 19:40 

Pochwały: 1
Imię: Maciek
JSW ostatnio sporo inwestuje, jakiś rok temu ruszyło głębienie nowego szybu 1-Bzie który przynależeć będzie do "Zofiówki". Nieczęsta obecnie sprawa.

Post Napisane: 12 sty 2011, o 23:26 

Imię: Marcin
polar21 napisał(a):
tylko cos malo wegla im wyszlo w tym zlozu.

Coś mało (chyba, że ktoś się pomylił i miało być 290 i 86 :D). Przy zasobach rzędu 8 mln ton to się raczej likwiduje kopalnię a nie rozpoczyna wydobycie.
Choć z drugiej strony... pamiętam jak jakieś 15 lat temu czytałem, że kopalnia Krupiński ma ok. 27 mln ton zasobów, co przy jej średnim wydobyciu miało wystarczyć na 10 lat. Piętnaście lat minęło i kopalnia nadal fedruje. Hmm - dużo też zależy od metody szacowania (m.in. od tego jaką miąższość pokładu przyjmuje się za minimalną) i są też takie pojęcia jak zasoby bilansowe, operatywne i przemysłowe

Post Napisane: 13 sty 2011, o 16:31 
Bratnia dusza

Loxley napisał(a):
JSW ostatnio sporo inwestuje, jakiś rok temu ruszyło głębienie nowego szybu 1-Bzie który przynależeć będzie do "Zofiówki". Nieczęsta obecnie sprawa.

To prawda, że nie częsta. Trzeba kiedyś wybrać się na teren nowo głębionego szybu "Bzie" :D

Post Napisane: 25 sty 2011, o 02:12 
Administrator

Imię: Leszek
Znalezione w monografii SRK informacje o szybach KWK Żory:

- Szyb I - 875,2 m, m.in. wdechowy
- Szyb II - 923,2 m, m.im. wydechowy

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 27 sty 2011, o 22:38 

mkowol napisał(a):
polar21 napisał(a):
tylko cos malo wegla im wyszlo w tym zlozu.

Coś mało (chyba, że ktoś się pomylił i miało być 290 i 86 :D). Przy zasobach rzędu 8 mln ton to się raczej likwiduje kopalnię a nie rozpoczyna wydobycie.
Choć z drugiej strony... pamiętam jak jakieś 15 lat temu czytałem, że kopalnia Krupiński ma ok. 27 mln ton zasobów, co przy jej średnim wydobyciu miało wystarczyć na 10 lat. Piętnaście lat minęło i kopalnia nadal fedruje. Hmm - dużo też zależy od metody szacowania (m.in. od tego jaką miąższość pokładu przyjmuje się za minimalną) i są też takie pojęcia jak zasoby bilansowe, operatywne i przemysłowe

Tym bardziej ze teraz JSw siega po coraz nizsze poklady dzieki technice strugowej. Pierwszy strug juz jakis czas temu zostal uruchomiony na Zofiowce i po zakonczeniu fedrunku zostal przezucony na Jas-Mos gdzie bije rekordy postepu. Kolejny strug juz jest zamowiony i przygtowywany dla Zofiowki.

Post Napisane: 1 lut 2011, o 17:10 
Bratnia dusza

Jak dobrze jest czytać o rozwoju polskiego górnictwa :rotfl:

Post Napisane: 29 mar 2011, o 15:19 

Imię: beata
Witam !
Mam ogromną prośbę. Pisze prace magisterską i potrzebuje jak najwięcej informacji na temat kopalni ZMP. Historia... zatrudnienia no cokolwiek. Jeśli ktokolwiek na jakies info proszę o pomoc tu bądź na maila. Zebranymi informacjami moge sie podzielic.
Z góry dziekuje za pomoc

becia164@wp.pl

Post Napisane: 1 kwi 2011, o 22:47 
Bratnia dusza

Witam!

Niestety nie mogę pomóc, ponieważ kopalnia nie jest mi znana, ale miło mi jest się z Tobą poznać :D

Post Napisane: 30 sie 2011, o 20:44 

Imię: Artur
http://photos.nasza-klasa.pl/12449354/1 ... b7a93.jpeg <- Ta konstrukcja wieży szybu I nie przypomina tej z Morcinka, Krupińskiego czy 1 Maja, chociaż, patrząc na zdjęcie z Krupińskiego -> http://www.teberia.pl/zdjecia/7900/7819.jpg , można się domyśleć, że ta w Żorach miała więcej okien i więcej blachy na kolumnach i rzeczywiście może to być ta sama konstrukcja. Co do wieży szybu II, taka sama konstrukcja jest do dzisiaj na KWK Pniówek. Pamiętam, jak w latach 90-tych jechałem samochodem przez Świerklany, od strony Wodzisławia i dziadek mi pokazywał przez okno, żebym zobaczył jak rozwalają wieżę szybu II... Nie wiem który to był rok, ale miałem w tedy może 3,4 lata (jestem rocznik 94). Taki obraz mam przed oczami do dzisiaj.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 sie 2011, o 21:06 
Bratnia dusza

I ty to jeszcze pamiętasz ?? !!

Post Napisane: 30 sie 2011, o 23:44 

Imię: Artur
Z 1997 roku pamiętam wiele rzeczy. Co jest najciekawsze, to pamiętam też rzeczy z 1996 roku i to nie z żadnych opowieści rodziny, po prostu to ja mówiłem rodzicom, że pamiętam takie i takie rzeczy, na co oni że to nie możliwe, przecież miałeś 2 lata.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 31 sie 2011, o 18:41 
Bratnia dusza

To masz dobrą pamięć :) Gratuluję :brawa:

Post Napisane: 31 sie 2011, o 20:07 

Imię: Tadek
Nie ma czego gratulować! Ja pamiętam większość ważniejszych wydarzeń z dzieciństwa, np. pierwszy dzień przedszkola (mając dwa latka), a dzisiaj zapominam gdzie zostawiłem okulary i mylą mi się imiona wnuczek. Takie życie :echh:

Post Napisane: 31 lip 2012, o 23:46 
Bratnia dusza

Znalazłem archiwalne zdjęcie tej kopalni, ale nie wiem gdzie je dałem. Nie wiem czy jeszcze je mam :glupek:

Post Napisane: 1 lis 2012, o 20:52 

Imię: Adam
Czasem podczas przeglądania internetu, można natrafić na zdjęcie-niespodzianke, którą w tym przypadku niewątpliwe jest zdjęcie z budowy kopalni.

Obrazek

Jest ono ilustracja do artykułu o tym ze władze Zor nie zgadzają się aby kop. Borynia fedrowała na ternie miasta, co wydatnie skróci jej żywot.

http://slask.naszemiasto.pl/artykul/1483015,kopalnia-borynia-w-jastrzebiu-zdroju-jsw-to-przez,id,t.html
ciekawe jak to sie skończy bo słusznie w JSW wyciągają wniosek, ze jak miasto Zory nie chce mieć nic wspólnego z kopalniami JSW, to spółka nie chce mieć do czynienia z mieszkańcami Zor (czyli zwolnienie pracowników mieszkających w tym mieście).

Wracając do tematu czy ma ktoś dostęp do „Leksykonu Żorskiego"?
sa tam ponoć dwa archiwalne zdjęcia kopalni (info wzięte stad: http://zory.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1553143,co-pozostalo-po-naszej-kopalniw-roju-jakie-macie,id,t.html#1387fdb95853a39a,1,3,5)

Post Napisane: 2 lis 2012, o 19:06 
Bratnia dusza

Właśnie to zdjęcie znalazłem i zgubiłem, ale się znalazło :p

Post Napisane: 2 lut 2014, o 23:09 

Imię: Jakub
Jakieś 2 lata temu udało mi się wejść do zbiornika na węgiel surowy, oto parę fotek. Na zdjęciach widać miedzy innymi basen i hotel należący kiedyś do kopalni, osiedle Gwarków wybudowane przez kopalnię oraz kawałek komina kotłowni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 3 lut 2014, o 22:09 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Zbiornik wciąż stoi, widziałem go z A1. Orientujesz się może czy wciąż można wejść na samą górę?

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 4 lut 2014, o 22:37 

Imię: Jakub
Wiesz co, prawdopodobnie jest to jeszcze możliwe lecz nie jest zbyt legalne, jakby Cię ktoś przyuważył i zadzwonił gdzie trzeba to kara wynosi kilka tysięcy złotych. Samo wejście też nie należy do łatwych ponieważ trzeba się dostać przez najniższe okno lub gdy wejdziesz do środka zbiornika to przez wąską szczelinę umieszczoną jakieś 3-3,5 metra od ziemi, my nie mieliśmy zbyt wielkich problemów, bo jak widać jesteśmy szczupli. Jeśli się wam uda wejście na samą górę (co wielkim problemem nie jest, problem stanowi wejście na pierwsze piętro potem są normalnie schody na samą górę i drabina, którą wchodzi się na dach) to widoki jak widać na zdjęciach zapierają dech w piersiach ;)

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli