Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 17 lis 2010, o 18:36 

Imię: Tadek
Pierwsze plany dotyczące budowy w ROW nowej kopalni węgla kamiennego na terenie Roja, późniejszej dzielnicy Żor o nazwie „Świerklany” powstały w 1973 roku. Miejsce budowy zostało zlokalizowane na przedłużeniu ulicy Kłokocińskiej i Leśnej. Prace wstępne tj. niwelacje terenu pod budowę szybów i drogi na ulicy Kłokocińskiej trwały do 1975 r. Budowę kopalni zakończono w 1979 r. Wpierw nosiła ona nazwę "Świerklany", potem "ZMP", a na koniec "Żory". Obok kopalni powstał szereg bloków mieszkalnych, tworząc osiedle Gwarków. Z uwagi na niewielkie i trudno dostępne złoża węgla ta kopalnia nigdy nie była rentowna i z tego powodu po 17 latach wydobycia została w ramach restrukturyzacji kopalń zamknięta (1996). W pokopalnianych obiektach znalazło swoje lokum wiele firm. Wiosną 2010 r. indyjska grupa kapitałowa Emami rozważała reanimację zlikwidowanej kopalni, ale w ostateczności z tych planów zrezygnowała.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _Kopalnia w czasach swojej świetności
Obrazek

Obecny widok kopalni, obok której trwa budowa autostrady a1 _ _ _ _ Konstrukcje taśmociągu do nikąd
Obrazek

Obok starych obiektów pokopalnianych, powoli wyburzanych, powstają nowe, gdzie znajdują sobie miejsce różne firmy
Obrazek

Nieczynna kopalnia od strony reprezentacyjnej
Obrazek

Zbiornik wegla surowego - obiekt pilnowany i monitorowany _ _ _ Komin kotłowni oblepiony wszelakimi antenami
Obrazek
Fot. wyk. 15.11.10

Ostatnio edytowano 10 sty 2011, o 21:52 przez tedd55, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 3 gru 2010, o 16:55 

Imię: Filip W.
Skan pochodzi z " Trudna historia Śląska - Eldorado czy Katanga " ( dodatek do Gazety Wyborczej )
23 listopada 2009r.

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 3 gru 2010, o 20:34 
Administrator

Imię: Leszek
Czyżby w środku (między tymczasowymi wieżami) było widać basztową w trakcie konstrukcji?

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 gru 2010, o 16:57 
Bratnia dusza

Imię: Rob
MaSCot napisał(a):
Obrazek

Gdy najpierw widzę zdjęcia zlikwidowanej kopalni, a następnie stare czarno-białe za czasów świetności lub przed nimi, ogarnia mnie dziwne uczucie.

Post Napisane: 17 gru 2010, o 23:13 

Imię: Filip W.
Następny skan z " Trudna historia Śląska - Eldorado czy Katanga " ( dodatek do Gazety Wyborczej )
23 listopada 2009r. " Żeby nie było - zasłoniłem twarze ludzi na zdjęciu, wiem że wygląda to brzydko ale cóż :)

Obrazek

Masz rację Neptun, jest coś dziwnego i chyba poniekąd " przerażającego " w takich zdjęciach, gdy świetlana przeszłość styka się z kiepską teraźniejszością - mówię tu oczywiście o upadłych oraz zdewastowanych fabrykach itd. :)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 gru 2010, o 23:47 

Imię: Karol
le_szek napisał(a):
Czyżby w środku (między tymczasowymi wieżami) było widać basztową w trakcie konstrukcji?

w Polsce były 3 sposoby stawiania wież szybowych basztowych:
1. zgłębienie szybu z tymczasowej konstrukcji i postawienie na zrębie konstrukcji szybu ostatecznego po skończonych pracach
2. postawienie konstrukcji szybowej ostatecznej i głębienie z niej szybu
3. zgłębienie szybu z tymczasowej konstrukcji i w miedzy czasie budowa OBOK konstrukcji szybowej a następnie nasunięcie jej nad zgłębiony szyb

całkiem możliwe ze jest to ten 3 wariant na tym zdjęciu. Musze się dokładniej popytać mojego wykładowcy

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 18 gru 2010, o 15:40 
Bratnia dusza

sztajger napisał(a):
całkiem możliwe ze jest to ten 3 wariant na tym zdjęciu. Musze się dokładniej popytać mojego wykładowcy

Podobno wykorzystano ten wariant podczas budowy basztowej wieży szybu "Leon III" na KWK "Rydułtowy".
Poniżej zamieściłem fotkę prezentującą obecny wygląd tego szybu:

Obrazek

Ostatnio edytowano 28 maja 2011, o 22:27 przez neptun505z, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 18 gru 2010, o 15:49 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Bywałam na tej kopalni, gdy była jeszcze w powijakach, czyli gdy stały jedynie baraki. Miałam, z czasów baraków, psa przybłędę z tej kopalni.
Potem bywałam w okresie jej świetności, gdy wszystko tętniło grubskim życiem. Pamiętam jak pod tą kopalnię podjechały czołgi, które wcześniej pacyfikowały "Manifest Lipcowy". Straszny czas dla pracowników... Przez wiele lat pamiętałam nazwisko komisarza wojskowego z tamtej epoki.

A wsio dlatego, że moja Mama zaczęła tam pracę właśnie w 1975 roku w Dziale Zatrudnienia i pracowała na "ZMP" przez wiele, wiele lat. Niestety, nie mam ani jednego zdjęcia z tamtych czasów :echh:
Widok tych ruin jest dla mnie równie przykry, jak i dla Was.

Post Napisane: 20 gru 2010, o 13:45 

Imię: Adam
Widze ze powoli wracaja rozmwoy ze starego forum wiec na poczatek przypomne sie tym zdjeciem ktore kiedys wklejalem na starym forum i ostatnio na forum gkw (generalnie to ciezko jest znalezc zdjecia tej kopalni).

Obrazek

wieciej fotek mozna znalezc tez na profilu kopalni na nk.

kiedys jeszcze pisalem z pracownikiem tej kopalni. Oczywiscie podane informacje przez niego nie sa zweryfikowane ale brzmia wiarygodnie:

Cytuj:
Oficjalne otwarcie nastąpiło w 1979 r. i była to ostatnia wielka inwestycja otworzona przez Gierka, ojcem chrzestnym był niejaki Łukaszewicz - jeśli dobrze pamiętam od spraw propagandy w KC PZPR.
Kopalnia rozjeżdżana była od granic złoża do szybu równolegle na dwóch poziomach - od Jankowic na poziomie - 413m i od Boryni na poziomie -580m. Poza tym istniał poziom 705 m oraz upadowa do poziomu -830m i
początek przekopu na poziomie -830m. Do Jankowic prowadził przekop na poziomie 413m zamknięty tamą - nie było przejścia tylko odprowadzenie wody podziemnej. Na Borynię można było przejśc bez problemów poziomem
580.
Pokłady węgla głownie w warstwach orzeskich - pokłady serii od 311 do358. Pokłady 311- do 315 głownie węgla energetycznego - poza tym węgiel koksujący. Pokłady raczej cienkie - generalnie 1,25 - 2,0 . Jeden
pokład węgla ponad 3m - jeśli dobrze pamiętam 327, i jeden gruby pokład energetycznego - 311.
w pokładzie 325 chodził strug a nie kombajn na ścianie więc musiał mieć poniżej 1,2 - jeśli dobrze pamiętam pomiędzy 0,9 - 1,1 m.

Załoga ok 4000 ludzi - w tym dużo za dużo administracji. Przy kopalni zbudowano osiedle dla górników - od strony drogi Zory - Wodzisław. Autobusy dowoziły pracowników aż z Beskidów - Ujsoły, Węgierska Górka a z drugiej strony aż spod Raciborza. Po północnej stronie kopalni zbudowano ośrodek wypoczynkowo - sportowy - dwa boiska piłkarskie, ziemne kroty tenisowe, basen i duży budynek socjalny - często były w nim wesela i dyskoteki. Obok oczyszczalnia ścieków oraz duży warsztat samochodowy.

Kopalnia nie miała własnego zakładu przeróbczego - węgiel z poziomu 580 był taśmociągami przesyłany na do granicy z KWK Borynia, a stamtąd pociągami do szybu BOryni, z poziomu 400 i 705 wyjeżdżały naszym szybem
wydobywczym i koleją także na Borynię.

i jeszcze osobny mail o poziomach:

Cytuj:
jeżeli dobrze pamiętam ten układ przekopów był na poziomie 580m. Kopalnie od początku planowano jako trzy poziomową - na poziomie 413 rozjeżdżano od KWK Jankowice do szybów, na poziomie 580m od KWK Borynia do szybów, do poziomu 705 najpierw dotarto upadowymi - a potem do szybów. poziomem który powstał już w trakcie pracy kopalni był nigdy w
pełni niedokończony poziom 830m, poza upadową do poziomu i kawałkiem przekopu centralnego nic tam już wiecej nie zrobiono.

Post Napisane: 20 gru 2010, o 17:44 

W kopalni "Borynia" pracowałem do maja 1980 r. Pamiętam, że kiedy otwarto przekop łączący z "Świerklany/ZMP/Żory", to pokazały się wielkie, niespotykane wcześniej wozy kopalniane z urobkiem (granby?). W sierpniu '80 chciałem się zatrudnić na "Świerklany/ZMP/Żory", ale z powodu strajków nie było przyjęć. Wybrałem wiekowe "Jankowice", gdzie kilkanaście lat później miałem okazję pracować z byłymi górnikami "Świerklany/ZMP/Żory".

Post Napisane: 27 gru 2010, o 14:58 
Bratnia dusza

tedd55 napisał(a):
Z uwagi na niewielkie i trudno dostępne złoża węgla ta kopalnia nigdy nie była rentowna i z tego powodu po 17 latach wydobycia została w ramach restrukturyzacji kopalń zamknięta (1996)

Pytałem ojca i dziadka odnośnie jakichś materiałów dotyczących ZMP ale nic nie znaleźli.
Ojciec pracował na KWK Anna a dziadek był bhpowcem i metaniarzem na wielu kopalniach (i zawsze kiedy odchodził to chwilę potem zamykali kopalnię :P Tak było z Morcinkiem, Moszczenicą, PRG, 1 Maja :P...

A wracając do KWK Żory i cytowanego wyżej postu - górnicy się naśmiewali i nazywali kopalnię Kopalnią Kamienia Węgielnego..

Post Napisane: 27 gru 2010, o 18:02 
Bratnia dusza

polar21 napisał(a):
Obrazek

Czy na tej fotce jest widoczna basztowa wieża szybowa, która jeszcze stoi ??

Post Napisane: 29 gru 2010, o 13:42 

neptun505z napisał(a):
Czy na tej fotce jest widoczna basztowa wieża szybowa, która jeszcze stoi ??

nie, obie wieze byly stalowe - I taka jak na Krupinskim i Morcinku, II - taka sama jak na Morcinku (i zastanawiam sie czy przypadkiem #Ludwik na Pniowku nie ma takiej samej) i obie zostaly dosc szybko rozmontowane.

To co tedd opisal jako "Nieczynny szyb kopalniany - obiekt pilnowany i monitorowany" to mi wyglada na zbiornik wegla surowego.

Post Napisane: 29 gru 2010, o 14:47 
Bratnia dusza

polar21 napisał(a):
nie, obie wieze byly stalowe - I taka jak na Krupinskim i Morcinku, II - taka sama jak na Morcinku (i zastanawiam sie czy przypadkiem #Ludwik na Pniowku nie ma takiej samej) i obie zostaly dosc szybko rozmontowane.

Stalowe tzn. zastrzałowe ?? W wieżach basztowych wykonywano najpierw stalowe konstrukcje, a następnie je pokrywano betonem.
A kiedy je rozmontowano ??

Post Napisane: 29 gru 2010, o 18:18 

Pochwały: 1
Imię: Maciek
Potwierdzam, wspomniane zdjęcie z pierwszego postu nie przedstawia wieży szybowej. Z tego, co wiem, oba szyby leżały niedaleko siebie (niecałe 100m?) w linii z zachodu na wschód. Obiekt ze zdjęcia jest położony na północ od nich.

Post Napisane: 29 gru 2010, o 19:26 

Tak! Macie rację, pomyliłem się - przepraszam! Zdjęcie przedstawia zbiornik na węgiel. Szyb stał obok, z którego prowadził pomost transportowy nad zbiornik. Dokładnie ukazuje to ostatnie zdjęcie na profilu nk " KWK.ŻORY(ZMP) Otwarcie 3.12.1979r-zamknięcie 31.07.1997r"

Post Napisane: 30 gru 2010, o 09:37 

neptun505z napisał(a):
Stalowe tzn. zastrzałowe ?? W wieżach basztowych wykonywano najpierw stalowe konstrukcje, a następnie je pokrywano betonem.
A kiedy je rozmontowano ??

stalowe w sensie konstrukcji wiezy.Cala wieza byla wykonana ze stali (elementy nosne i poszycie - z blach falistych?) - ze zreszta widac to na pierwszym zdjeciu wklejonym przez MaSCota, na ktorym montowana jest konstrukcja wiezy.

Co do likwiadacji to ponoc juz w 1993 roku chciano zlikwidowac kopalnie, decyzje odlozono wowczas na czas pozniejszy ale nie na dlugo bo w 1996 roku Zory zlikwidowano - byla to pierwsza zlikwidowana fizycznie kopalnia w ROW.

Co do wiezy to w sumie jeszcze w poczatkach sierpnia 1999 roku, mozna bylo ogladac istniejaca polowe wiezy szybu II (dobrze znane zdjecie Jozefa Ryguly, dostepne m.in. na nk w profilu "Była KWK ZMP"), no wiec tak szybko ich nie zlikwidowano, tyle ze wowczas malo komu przychodzilo do glowych focenie takich obiektow :(

Post Napisane: 30 gru 2010, o 15:01 
Bratnia dusza

polar21 napisał(a):

Przeglądałem niedawno stronę: http://kwkmorcinek.pl/ przedstawiającą byłą kopalnię "Morcinek".
Szyb pokazany na jednym z archiwalnych zdjęć w tym wątku miał wieżę podobną do #II kopalni "Morcinek", natomiast wieża #I kop. "Morcinek podobna była do wieży #VI kop. "1 Maja" (obecnie nie istnieje) oraz jednego z trzech szybów kop. "Krupiński".

Post Napisane: 10 sty 2011, o 16:02 

Imię: Marcin
Kilka lat temu byłem na KWK Jankowice (mieliśmy wdrażać australijski soft do zarządzania złożem, ale niewiele z tego wyszło) i słyszałem, że przymierzają się do rozpoczęcia eksploatacji w obszarze byłej KWK Żory - czy ktoś może to potwierdzić?
Przy okazji - jeszcze ze studiów pamiętam, jak jeden z wykładowców twierdził, że KWK Żory jest najmniejszą kopalnią (używał jeszcze nazwy ZMP), ponieważ ma tylko 2 szyby (swoją drogą ciekawe kryterium) - czy to prawda? (oznaczałoby, że jeden z szybów widocznych na zdjęciu był szybem wydechowym)

Post Napisane: 11 sty 2011, o 17:04 

mkowol napisał(a):
słyszałem, że przymierzają się do rozpoczęcia eksploatacji w obszarze byłej KWK Żory - czy ktoś może to potwierdzić?

tak to prawda.
http://www.nettg.pl/Aktualnosci/Gornictwo/Kraj/Borynia-2042,16416,1500,1

Cytuj:
Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA zaakceptował, w dniu wczorajszym (10 czerwca), koncepcje zaprezentowaną przez dyrekcję KWK „Borynia” w sprawie funkcjonowania kopalni do roku 2042 – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez JSW.

Pomysł kierownictwa zakładu uwzględnia udostępnienie i przemysłowe zagospodarowania zasobów węgla, które znajdują się w obrębie złóż „Żory: i „Warszowice – Pawłowice Północ”.

Zarząd JSW obrał kierunek, który ma na celu opracowanie niezbędnej dokumentacji geologicznej i wszczęcie odpowiednich działań formalno-prawnych, które mają doprowadzić do uzyskania koncesji na wydobywanie węgla kamiennego i matanu jako kopaliny towarzyszącej tej części złóż.

Pomysł zaprezentowany przez kierownictwo „Boryni” jest zgodny z projektem tzw. kopalni zespolonej, w skład której mają wchodzić właśnie „Borynia” oraz kopalnie „Zofiówka” i Jas-Mos”.
Uruchomienie pierwszych ścian na wspomnianych złożach ma nastąpić około 2019 roku. Uwarunkowane jest to jednak od prac przygotowawczych i udostępniających, które muszą rozpocząć się w roku 2012 by zakładany termin eksploatacji ruszył zgodnie z planem.
Złoże „Żory” szacuje się na 29 mln ton węgla, a „Warszowice 1” na około 8,6 mln ton „czarnego złota”.

tylko cos malo wegla im wyszlo w tym zlozu.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli