Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 168 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 3 paź 2010, o 11:05 

Imię: Filip W.
8. maj 2010r. Szyb Gigant, należący do KWK Pstrowski.
Podziękowania dla Szombierka za wspólny wypad ;)

Niestety, po wgraniu zdjęć okazało się że jakieś 95% z nich nadaje się niemalże do śmieci ... A czemuż to ... ? Moja kochana Sigma rozkalibrowała się i AF / MF totalnie nie łapał ostrości :(

Z góry proszę Szombierka o uzupełnienie wraz z opisami ;)

Obrazek
Oj, piękna była ta zębatka, oj piękna :)
Obrazek
Podajnik węgla, dyszami u góry by wyrzucany pył ( oddzielony od węgla ) do specjalnych zbiorników
Obrazek
Widok na podajniki od dołu
Obrazek

Widok na sam dół chyba z II piętra nadszybia
Obrazek

Obrazek

Schodzimy do maszyn wyciągowych :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I coś w moim stylu :)
Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 6 lut 2011, o 17:30 
Bratnia dusza

Imię: Rob
Mam informacje na temat tego szybu:
Do 2000 roku działał jako szyb wydobywczy; obecnie jest szybem odwadniającym dla kopalni takich jak: "Bobrek", "Centrum" oraz "Bielszowice";
Głebokość rząpia wynosiła ponad 1300 metrów. Na poziomie 900 metrów był szybik, którym zjeżdano na niższe poziomy;
Szyb obecnie jest zasypany do poziomu 870 metrów;
Przedział północny obsługuje maszyna produkcji szwajcarskiej, a południowy maszyna produkcji polsko-czeskiej;
Kiedy pełnił funkcję #wydobywczego, posiadał dwa przedziały skipowe, w którym były dwa naczynia o ładowności 10 ton.

Post Napisane: 6 lut 2011, o 21:41 

Imię: Marcin
neptun505z napisał(a):
oraz "Bielszowice"

Raczej chodzi o północną część obszaru kopalni Bielszowice, czyli dawną kopalnie Zabrze (ex. Królowa Luiza). Same Bielszowice są trochę za daleko
neptun505z napisał(a):
Głebokość rząpia wynosiła ponad 1300 metrów. Na poziomie 900 metrów był szybik, którym zjeżdano na niższe poziomy; Szyb obecnie jest zasypany do poziomu 870 metrów

Hehe - skąd taka informacja? Pewnie od maszynisty, który nigdy nie zjeżdżał na dół :)
Prawdziwa będzie ta informacja 870m, ponieważ najniższy poziom, który był obsługiwany szybem Gigant miał 825m głębokości. Niższy poziom, 1160m był udostępniony szybikiem (Ślepy VII) a także upadową "odstawczą", która dochodziła jeszcze poniżej poziomu 1160 i była przedłużona upadową badawczą do prawie 1300m (stąd pewnie ta informacja). Byłem tam, to wiem :) Mimo klimatyzacji - CIEPŁO...
neptun505z napisał(a):
Kiedy pełnił funkcję #wydobywczego, posiadał dwa przedziały skipowe, w którym były dwa naczynia o ładowności 10 ton.

Dokładnie to były skipoklatki (jedno piętro do rezerwowej jazdy ludzi).
Ciekawym rozwiązaniem była rezerwowa przetwornica - jedna na obydwie maszyny - synchron 2,5 MW z własnym rozruchem (tzn. z klatką rozruchową). Wg zeznania nadsztygara oddziału elektrycznego, jak chcieli to odpalić, to zatrzymywali wszystkie większe napędy na kopalni a i tak czasami wybijała im podnapięciówka :) Z tego co pamiętam, maszyny wyciągowe mają po 1,6 MW

Post Napisane: 12 lut 2011, o 00:01 
Bratnia dusza

mkowol napisał(a):
Hehe - skąd taka informacja? Pewnie od maszynisty, który nigdy nie zjeżdżał na dół :)
Prawdziwa będzie ta informacja 870m, ponieważ najniższy poziom, który był obsługiwany szybem Gigant miał 825m głębokości. Niższy poziom, 1160m był udostępniony szybikiem (Ślepy VII) a także upadową "odstawczą", która dochodziła jeszcze poniżej poziomu 1160 i była przedłużona upadową badawczą do prawie 1300m (stąd pewnie ta informacja). Byłem tam, to wiem :) Mimo klimatyzacji - CIEPŁO...

Jest pytanie, jest odpowiedź :jupi: Informacje te gdzieś czytałem w necie, zaciekawiły mnie i sobie zanotowałem :D Myślałem, że będą przydatne :mrgreen: ale są fałszywe :glupek:

Post Napisane: 31 lip 2011, o 17:33 

Imię: tomek
szyb gigant jest w strukturach CZOK - centralny zakład odwadniania kopalń i Siltech też ma coś z nim wspólnego. Ten szyb nie odwadnia żadnej konkretnej kopalni ( no może poza Sitechem ale to manufaktura a nie kopalnia) tylko ma wpływ na stosunki wodne w calej niecce bytomskiej. Czyli odwadnia zroby po kopalniach ludwig, jawiga, rokitnica, concordia, mikulczyce i miechowice, a to odwadnianie powoduje że w pozostałych okolicznych kopalniach , czyli w tych na terenie Bytomia dopływ wody jest w miarę stały i nie przekracza maksymalnego dopuszczalnego poziomu .

Post Napisane: 7 kwi 2012, o 19:02 

Imię: Marcin
Nie znalazłem osobnego wątku dot. kopalni Mikulczyce, więc daję tu, bo najbardziej pasuje (kop. Mikulczyce, dawniej Abwehr została dosyć wcześnie połączona z kopalnią Castellengo - po wojnie Rokitnica - połączona kopalnia funkcjonowała pod nazwą MIK-RO a potem została włączona w skład kop. Pstrowski). Długo by pisać, bo historia złożona, a nie o to tym razem chodzi :)
Ostatnio przez przypadek przejeżdżałem obok dawnej KWK Mikulczyce i zauważyłem rozwalony mur przy szybie Jan, który znajduje się w tym miejscu. Niestety (jak zwykle!) nie miałem ze sobą aparatu. Oprócz muru rozwalony jest także budynek nadszybia/maszynowni i szyb stoi otworem (10m od drogi !). Widać było uzbrojenie szybu, ale nie przyjrzałem się, czy przedział drabinowy był w całości - z dołu dochodziły jakieś stuki (złomiarze?) i wolałem nie wgłębiać się w temat.
Szyb Jan był czynny do ok. 1998 roku (kopalnia dużo wcześniej zakończyła wydobycie - kiedy byłem w 1988 na praktykach z technikum, właśnie rozbierano zakład przeróbki; szyb Jan służył jako szyb materiałowo/zjazdowy a sąsiedni Bolesław, zlikwidowany w 1996 dodatkowo jako wentylacyjny). Szyb Bolesław został zlikwidowany całkowicie, natomiast szyb Jan pozostał drożny do poziomu 282m, gdzie zlokalizowana była pompownia. Niestety wieżę wycięto, zostawiając kawałek trzonu a nadszybie przebudowano na maszynownię kołowrotu (budynek maszyny wyciągowej i przetwornicy stoi do dziś). W tej chili z kołowrotów pozostały nędzne resztki - być może pompownia jest już nieczynna.

Post Napisane: 8 kwi 2012, o 10:18 
Bratnia dusza

Z kopalnią "Mikulczyce-Rokitnica" był związany Alojzy Piontek, który siedział pod zawałem przez tydzień !! Kiedy ratownicy przeszli przez zawał, zastali go żywego !!
Przeżył dzięki przekąsce wykonanej ze sztila z łopaty :shock: Mimo, że brzmi dziwnie, jednak to był prawda !! :shock:

Post Napisane: 8 kwi 2012, o 11:58 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Człowiek to twarda istota :D Górnicy akurat długo potrafią przetrwać pod ziemią.

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 8 kwi 2012, o 18:52 
Bratnia dusza

Ale to była sensacja. Dodatkowo zapijał sztil własnym moczem :shock:

Post Napisane: 8 kwi 2012, o 19:18 
Przyjaciel

Imię: darek
A jak dotarli do niego ratownicy to najpierw zapytał jak grał Górnik Zabrze w niedziela... :mrgreen:

Post Napisane: 13 kwi 2012, o 20:13 
Bratnia dusza

Bo to najważniejsze :jupi:

Post Napisane: 11 maja 2012, o 21:03 
SAM Urbex

Ostatnio przypadkiem odkryłem że szyb Gigant pełni/pełnił również funkcję podsadzkową. Za szybem znajduje się brama z napisem "ZG Siltech- zbiornik podsadzkowy".
[...]
W temacie kopalni Pstrowski chciałbym wspomnieć o ciekawym szybie należącym do zakładu, ciągle istniejącym i być może ciągle czynnym. Mowa o niewielkim szybie Mikołaj znajdującym się przy ulicy Drzymały
[...]
Słyszałem że jest już zasypany i nieczynny, ale wczoraj na własne uszy słyszałem szum wentylatorów.

EDIT:
Trochę informacji o szybie Mikołaj: powstał przed II wojną światową, zjazd ludzi odbywał się nie w klatce a w specyficznym "kuble". Ma głębokość 429 metrów i wentylatory osiowe typu W2,4 - ZSRR.

Mój Instagram

Ostatnio edytowano 9 mar 2018, o 22:50 przez le_szek, łącznie edytowano 2 razy
Wycięte niedziałające zdjęcia

Post Napisane: 12 maja 2012, o 09:49 

Imię: Wojtek
Z tego co wiem to to jest Szyb Mikołaj, wieża stoi jako relikt przeszłości ale szyb nadal jest używany jako wentylacyjny dla wyrobisk ZG Siltech i chodników CZOK.

Post Napisane: 12 maja 2012, o 09:53 
Administrator

Imię: Leszek
Toteż napisał, że to Mikołaj :)

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 12 maja 2012, o 09:59 

Pochwały: 1
Jak na nasze realia, to aż dziwne że ta wieża jeszcze istnieje. A perełka to niezła.

Post Napisane: 12 maja 2012, o 13:02 

Imię: Wojtek
le_szek napisał(a):
Toteż napisał, że to Mikołaj :)

Fakt :roll: Szybko przeczytałem i gdzieś mi umknęło.

A co do wieży i nadszybia to oby istniały jak najdłużej. Teraz to chyba z całym terenem należy do Siltechu, ale gdzieś wyczytałem że będą chcieli wydobycie całkowicie prowadzić upadową i wieże spowrotem mają zostać własnością SRK. Ktoś może to potwierdzić?

Post Napisane: 13 maja 2012, o 09:39 

Imię: tomek
Tak, Siltech zakończył budowę upadowej aż pod Biskupice po to, by dobrać się do filara ochronnego zlikwidowanych szybów dawnej Jadwigi i to ma być w przyszłości główna, jeśli nie jedyna droga wydobycia węgla przez tą manufakturę. No i poza tym Siltech eksploatuje węgiel w rejonie szybu południowego dawnej kop. Miechowice - słyszałem, że wynikła z tego afera, bo wyszło im się poza obszar górniczy, było nie było po tym zmienił się inspektor w OUG. Tak czy inaczej szyb Mikołaj będzie potrzebny do wentylacji wyrobisk przy Gigancie, gdzie są zainstalowane pompy CZOK. Chyba, że ktoś wpadnie na pomysł zastosowania pomp bezobsługowych jak w dawnej kop. Gliwice, gdzie szyby zasypano pozostawiając w nim rurę osłonową i pompę zainstalowaną na kolumnie rur (jak w wiertnictwie). Pompa ma 25 lat gwarancji bezobsługowej pracy, a zepsuła się już po 2 latach i musieli ją wyciągać. W takiej sytuacji będzie można zlikwidować zarówno Mikołaja, jak i Giganta.

Post Napisane: 13 maja 2012, o 19:33 
SAM Urbex

Wie ktoś kiedy powstała wieża szybu Mikołaj?

Mój Instagram

Post Napisane: 16 maja 2012, o 20:21 
Bratnia dusza

Wygląda jakby jakieś lata 50 lub 60 XX wieku. Bazuję na zabudowie nadszybia :)

Post Napisane: 27 maja 2012, o 15:34 

Imię: Michał
sozolog napisał(a):
Chyba, że ktoś wpadnie na pomysł zastosowania pomp bezobsługowych jak w dawnej kop. Gliwice, gdzie szyby zasypano pozostawiając w nim rurę osłonową i pompę zainstalowaną na kolumnie rur (jak w wiertnictwie). Pompa ma 25 lat gwarancji bezobsługowej pracy, a zepsuła się już po 2 latach i musieli ją wyciągać. W takiej sytuacji będzie można zlikwidować zarówno Mikołaja, jak i Giganta.

Nie ma planów budowy pompowni głębinowej w szybie Gigant. Ogólnie pompownie głębinowe to jedna wielka pomyłka. Szyb Mikołaj jest szybem wentylacyjnym w którym zabudowany jest przedział drabinowy i nic po za tym. Bardzo mokry szyb.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 168 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli