Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 28 sty 2011, o 00:02 

Imię: Marcin
Storm007 napisał(a):
sztajger napisał(a):
mkowol: skad taki OWS w twoim awatarze, elektrykiem jestes, czy robisz w apatorze?

Dokładnie KWSOI-40 :D
Jestem (a w zasadzie byłem) elektrykiem. Ale już dwunasty rok nie pracuję w górnictwie. A to jest właśnie szalter z moich czasów (jak odchodziłem, zaczęły wchodzić apatorowskie RK plus oczywiście inne hamachery czy E+H). Najpierw pracowałem w ruchu jako bioły (przodki + ściany) a potem w OPA w ognioszczelności - teraz pewnie rozumiesz :)

Post Napisane: 1 lut 2011, o 17:06 
Bratnia dusza

Imię: Rob
Pytanie dla wszystkich: jak nazywają się szyby główne i jak się nazywa i gdzie się znajduje 3 szyb peryferyjny ??

Post Napisane: 1 lut 2011, o 19:18 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Myślę, że szyby główne mają numerki: I i II.

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 4 lut 2011, o 18:26 
Bratnia dusza

Wielki dzięki za podpowiedź Maćku :cmok:

Post Napisane: 27 maja 2011, o 20:06 
Bratnia dusza

Przeglądając mapy na Geoportalu zauważyłem, że na zakładzie głównym był/jest jakiś szyb :)

Post Napisane: 27 maja 2011, o 20:38 
SAM Urbex

Imię: Maciek
mkowol napisał(a):
Czy ktoś wie, ile szybów i gdzie ma kopalnia Budryk? Bo dotychczas opisano 4 (2 w polu głównym i 2 peryferyjne). Swego czasu słyszałem, że podobno w polu głównym znajdują się jeszcze 2 nieuzbrojone szyby (zresztą numeracja szybów peryferyjnych - V i VI - wskazywałaby, że tak może być).
Podejrzane jest to miejsce:
http://www.zumi.pl/,ornontowice,Szukaj,18.759688699999998,50.1730323,3,1a,namapie.html?
Kawałek na zachód znajdują się najprawdopodobnie dyfuzory:
http://www.zumi.pl/,ornontowice,Szukaj,18.7581017,50.1725994,3,1a,namapie.html?
więc najprawdopodobniej jest to szyb wydechowy bez wieży.

Neptun: to jest ten szyb o którym piszesz.

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 28 maja 2011, o 01:54 

Imię: Dawid
Przecież Budryk jest kopalnią nieskończoną. Zabrakło paru lat komuny. Tam miał być szyb, ale została sama rura i tyle. Zabrakło pieniędzy na dokończenie.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 28 maja 2011, o 10:05 
Bratnia dusza

Czyli tylko ma cztery szyby ?? A ten nieskończony szyb ma nr III ??

Post Napisane: 28 maja 2011, o 22:13 

Tak, tylko 4 szyby. No wygląda na to, że to Szyb III. Ale nie mam pewności. Tutaj trzeba by kogoś bardziej znającego temat spytać.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 maja 2011, o 13:15 

Imię: Paweł
Budryk ma dwa szyby do jazdy ludzi, jeden skipowy i dwa szyby wydechowe niezbrojone, jest 5 szybów a numeracja jest do 6, jak dobrze pamiętam ze szkolenia wstępnego to bodajże 4 jest pominięty, na 100% 3 i 6 są przystosowane do jazdy ludzi bo nimi jeżdżę ;) 3 zjeżdża się na 1050m a 6 na 900m. To tyle Wam mogę podpowiedzieć po tygodniu stacjonowania na kopalni, chwilowo sam jej do końca zbyt dobrze nie znam.

Post Napisane: 29 maja 2011, o 16:27 

Możesz napisać coś więcej? Ile ton ma skip lub skipy na czynnym przedziale wydobywczym szybu I? W takim razie szyb II to ten w środku, z deklem. Jest to czynne? III to kozioł dwuprzedziałowy, V to kozioł peryferyjny z jednym przedziałem a VI to mała okrągła baszta z dyfuzorami?

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 maja 2011, o 17:46 

Szyb VI to szyb peryferyjny w Chudowie , nie wiele jeszcze wiem o samej kopalni dopiero 7 szycht mam na niej za sobą;p gubię się w tym i poznaję ją;d poza tym jestem pracownikiem PRS "Wschód" więc z samymi górnikami spod kopalni mam mało kontaktu, a w firmie nikt nie zna żadnych szczegółów na temat samej kopalni, bo możemy skakać po kopalniach więc nikt się nie przywiązuje;) zresztą rotacja jest duża w ciągu kilku miesięcy górnictwa zwiedziłem już Staszic, Jas-Mos i teraz Budryk, bo zmieniłem pracodawcę, bo PRG Mysłowice zostało wykupione przez właściciela Famuru i ma niepewną przyszłość.

Post Napisane: 16 cze 2011, o 18:18 

Szyb III to kozioł dwu przedziałowy sięga na 1050, PBSz Bytom i KPRG i BSz prowadzą roboty szybowe w celu pogłębienia szybu na poziom 1290, to samo dzieje się na szybie VI w Chudowie dlatego połowa szybu jest wyłączona z ruchu. Szyb I to skip nie znam jego przepustowości, co do wydobycia to wiem że na kopalni są 4 czynne ściany;) Szyb V to jest ten z dyfuzorami o którym piszesz, a szyb II jest niezbrojony pełni tylko funkcje wentylacyjne. Zdobywam mało informacji i w wolnym tempie bo niestety jeździ się tam pracować a nie na wycieczkę;) Petlicki napisz mi co Cię interesuje to jak będzie okazja to się podpytam górników lub kogoś z dozoru;)

Post Napisane: 16 cze 2011, o 23:22 

Wiadomo, przede wszystkim pojemność skipu lub skipów na jedynce. Jakie zakład ma wydobycie, wysokość wież. Czy są plany np. dodania drugiego przedziału na szybie VI. Jakie są maszyny wyciągowe. Powód nie zbudowania drugiego przedziału na jedynce. Ogólnie najważniejsze informacje na temat zakładu, jakieś daty, statystyki itp :)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 18 cze 2011, o 16:13 

jak dobrze pamiętam ze szkolenia to zaczęli fedrować na początku lat 90. Na VI będzie drugi przedział teraz trwają w nim pracę nad pogłębianiem jak się to skończy to mają go otworzyć ponieważ szyb VI ma za małą przepustowość już teraz mamy problemy z dostawą materiału do przodka. Powodem nieukończenia wielu rzeczy na tej kopalni są finanse Budryk był budowany z kredytów które pewnie do tej pory kopalnia spłaca, bo za brakło kilku lat komuny do tego żeby ukończyć kopalnię, no i końcowe prace były finansowane ze środków własnych, dlatego szyby wydechowe są niezbrojone, żeby było taniej.

Post Napisane: 19 cze 2011, o 18:13 

Imię: Marcin
Z tego co pamiętam, pierwsza ściana na kopalni ruszyła w 1994. Kopalnia miała w założeniach wydobywać 35-40 tys. ton na dobę netto, stąd inwestycję rozpoczęto z wielkim rozmachem (dla przykładu, na polu głównym są dwie stacje 110/6 kV; na jednej z nich transformatory 40 MVA). Zmiana uwarunkowań ekonomicznych uniemożliwiła dokończenie budowy kopalni giganta i pozostało wiele niedokończonych elementów infrastruktury (z tego co kojarzę, na szybie I miały być 2 skipy po 40T, szyb II też podobno miał być wydobywczy).
A co do nagłej zmiany rentowności kopalń po zmianie ustroju. Było to tak: zwłaszcza w latach 80. węgiel kamienny był podstawowym towarem eksportowym, za który można było uzyskać dewizy (nie jakieś tam bony PKO ale prawdziwe dolary). Ponieważ, wbrew oficjalnym komunikatom, dolar był rzeczywiście wart dla państwa 4-5 raza więcej niż wg oficjalnych kursów, opłacało się wydobywać każdą tonę węgla, nawet jeżeli w bilansie (w złotówkach) koszty eksploatacji 2-3 razy przekraczały cenę zbytu. Więc pieniądze na inwestycje w górnictwo musiały się znaleźć. Zmiany gospodarcze (m.in tzw. reforma Balcerowicza) spowodowały urealnienie wartości złotówki, stąd od razu niektóre kopalnie przestały być rentowne. Drugim czynnikiem było to, że na początku lat 90. ceny węgla były kotwicą inflacji - narzucane odgórnie (w końcu kopalnie to przedsiębiorstwa państwowe - wtedy wszystkie były państwowe) miały hamować wzrost cen. Ale nie udało się to, zwłaszcza w odniesieniu do środków produkcji kopalni. Nie pamiętam już dokładnie w których latach, ale bodajże 1994-1996 ceny środków produkcji wzrosły czterokrotnie, a ceny węgla tylko o 20%. No i można się już było wyżywać na górnikach, że są balastem, do którego dopłacamy i po co a na co to, i jak stwierdził jeden z ówczesnych wiceministrów gospodarki "po co nam węgiel, przecież mamy prąd". Więc można już było spokojnie zasypywać, wysadzać itd.

Post Napisane: 2 sie 2011, o 13:04 

Imię: Grax
http://www.jsw.pl/o-nas/zaklady/budryk/ panoramy

Post Napisane: 3 sie 2011, o 14:17 
Bratnia dusza

Zabudowa prawie jak na byłym "Morcinku" :D

Post Napisane: 21 lut 2012, o 23:07 
SAM Urbex

Imię: Szymon
Czy wiecie że...? :mrgreen: Są już przetargi na budowę wieży nad szybem drugim, na zakładzie głównym (wentylacyjnym) Wieża ma być podobna do skipu.

|#| \\
|#|....\\
| [] [] |\\ ........
|........| \\ | [] |

Post Napisane: 22 lut 2012, o 01:34 

Do skipu? Gdzie tam się pomieści jeszcze jedno bydle tej wielkości? Raczej jeden zastrzał. I po kiego grzyba im to>

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli