Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 283 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 17 kwi 2011, o 17:49 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
W Parku Kościuszki w Katowicach jest lapidarium,obok kościoła św.Michała.A w nim m.in ten jeden górniczy
Załącznik:
Kopia S7308462.JPG
Kopia S7308462.JPG [ 109.81 KiB | Przeglądane 1293 razy ]

podano tylko że pochodzi z rejonu Górnego Śląska.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 21 kwi 2011, o 09:24 
Administrator

Imię: Leszek
Wspominany przez Andrzeja wykopany słupek z Podlesia w Dąbrowie Górniczej został dziś zabrany do muzeum, niedaleko stoi jeszcze jeden (normalnie wkopany), obydwa z tym samym numerem (nadania) - 175.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 3 cze 2011, o 22:22 

Witam - to mój pierwszy post na tym forum.
Kamienie graniczne pól górniczych są moją pasją. Co jakiś czas przeszukuję internet w poszukiwaniu nowych informacji i tak trafiłem na ten temat.
Postaram się streścić Wam wiedzę, jaką zdobyłem na temat kamieni w ciągu 4 lat, czyli od znalezienia pierwszego kamienia. Niestety – dysponuję tylko informacjami dotyczącymi terenów dawnych Prus – nie wiem nic o kamieniach z terenów rosyjskich.

Kamienie stosowano w XIX w. - zaczęto w latach 20. (czytałem o najstarszym z 1823 r., ja znalazłem z 1825 r.), zakończono w latach 80. w związku ze zmianą prawa górniczego (najstarszy kamień, jaki widziałem, pochodzi z 1862 r.).
Ustawiano je na wierzchołkach wielokąta, jakim były przeważnie pola górnicze. Czasem granica przebiegała w kształcie łuku, a czasem przebiegała wzdłuż cieku. Jeśli odległość między kamieniami była duża – stawiano je gęściej. Czasem do wyznaczenia granicy pola potrzebne było kilkanaście kamieni, gdyż pola miały niezwykle fantazyjne kształty.
Jeśli mierzono pole obok już oznakowanego – nie ustawiano podwójnych kamieni, tylko zostawiano starszy. Wyjątki:
- znalazłem jeden kamień podwójny, jednak tylko jeden z tych dwóch miał oznaczenia;
- znalazłem jeden kamień, który miał datę późniejszą, niż kamienie na sąsiadującym z nim polu.
Przeważnie wszystkie kamienie na polu były identyczne – choć natknąłem się na kamień, który był inny niż pozostałe kamienie na polu, może dlatego, że dokonywano korekty granicy pola i ustawiono nowy kamień (chociaż datę miał taką, jak inne).

Kamienie wykonywane były z piaskowca.
Oznaczenia na kamieniach były następujące:
- zawsze – kupla, czyli znak górniczy (skrzyżowane pyrlik i żelazko – młotek i klin);
- zawsze - nazwę kopalni, czyli w dawnym rozumieniu – pola, dla którego przyznano nadanie; czasem tylko inicjał (zawsze ostatnią literą jest „G”, „grube”), czasem skrót - czasem z użyciem cyfry ( np. „3” w „Heilige Drei Könige Grube”);
- datę wyznaczenia pola w terenie – różniącą się przeważnie od daty nadania; znalazłem jeden kamień bez daty;
- kolejny numer kamienia (cyframi rzymskimi lub arabskimi) – na kamieniach węglowych często, na kamieniach górnictwa rud rzadko.
Te oznaczenia mogły być umieszczone na jednej lub obydwu stronach kamienia.
Czasem kamień na szczycie był punktowany – tzn. wykonywano w nim niewielkie zagłębienie, oznaczające dokładny punkt przejścia granicy pola.
Znalazłem też kilka kamieni, które podejrzewam o znaczenie pól górniczych, jednak niepasujących do wzoru, który tutaj omawiam.
Bywało, że kamienie różnych pól miały podobne oznaczenia, a nawet niemal identyczny wygląd – sądzę, że zależało to od zakładu kamieniarskiego. Może niektóre miały nawet „katalogi” dla zamawiających kamienie?

Nadanie obejmowało jeden surowiec, więc na jednym terenie mogły obowiązywać nawet cztery pola – górnictwa węgla kamiennego, ołowiu, cynku i żelaza. Jednak nie znalazłem nigdy kamieni pól ołowiu i żelaza – tylko węgla kamiennego i cynku.

Dziś kamienie można oglądać ciągle w terenie (niektórym niedługo stuknie dwusetka!) w różnym stanie. Na podstawie starych map górniczych i wskazań różnych osób na terenie Bytomia, Tarnowskich Gór i Ptakowic znalazłem ich 34 – 33 cynkowe i jeden węglowy. 8 z nich w celach ratunkowych zostało pozyskanych przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – z 7 „moich kamieni” jest utworzona ścieżka dydaktyczna przy Królowej Luizie. Oto wszystkie kamienie z tych 34:
1.Obrazek__2.Obrazek__3.Obrazek__4.Obrazek__5.Obrazek

6.Obrazek__7.Obrazek__8.Obrazek__9a.Obrazek__9b.Obrazek__10.Obrazek

11a.Obrazek__11b.Obrazek__12.Obrazek__13.Obrazek__14.Obrazek__15.Obrazek

16.Obrazek__17.Obrazek__18.Obrazek__19.Obrazek__20.Obrazek

21.Obrazek__22.Obrazek__23.Obrazek__24.Obrazek__25.Obrazek

26.Obrazek__27.Obrazek__28.Obrazek__29.Obrazek__30.Obrazek

31.Obrazek__32.Obrazek__33.Obrazek__34a.Obrazek__34b.Obrazek

Kto natomiast chciałby zobaczyć kamienie bez konieczności pałętania się po lasach i chaszczach – może to zrobić w następujących miejscach (w nawiasie podano ilość kamieni w kolekcji):
- Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (20, jeśli dobrze liczę);
- Kopalnia Zabytkowa w Tarnowskich Górach (4 – jeden błędnie opisany jako Paul Francesco zamiast Montanus);
- KWK Wieczorek – szyb Pułaski (3);
- Izba tradycji w Giszowcu (1);
- Muzeum Miasta Katowic (1 – wspomniany tu wcześniej; muzeum nie wie, jaki to kamień, jednak P. Noparlik i A. Latko twierdzą, że może to być kamień muchowieckiego pola Praeservativ);
- Izba Tradycji i Perspektyw KWK Bolesław Śmiały (2);
- Izba Tradycji KWK Sośnica (1);
- Izba Tradycji Kopalni Dębieńsko (2);
- Izba Tradycji KWK Knurów (1);
- Izba Tradycji KWK Rydułtowy (3);
- Miejska Placówka Muzealna w Mikołowie (1);
- Miejska Biblioteka w Piekarach Śląskich (1 – tez bez daty);
- Budynek straży pożarnej w Wodzisławiu-Kokoszycach (1);
- Muzeum Izba Pamięci KWK Wujek (1).

O kamieniach napisano kilka artykułów w czasopismach fachowych i niefachowych, co najmniej jeden artykuł naukowy (Anna Latko, Przemysław Noparlik „Kamienie graniczne pól górniczych z terenów współczesnych Katowic”), co najmniej jedną pracę magisterską (Łukasz Kędzior „Kamienie graniczne pól górniczych jako ślady materialne zorganizowanego wydobycia kopalin na Górnym Śląsku, atrakcją geoturystyczną”).

Większość tej wiedzy zdobyłem dzięki Tadeuszowi Losterowi i Janowi Woźniakowi z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Mnóstwo map uzyskałem dzięki Adamowi Frużyńskiemu z tej samej instytucji.
Natomiast największym znawcą kamieni wydawał się być Robert Borowy – emerytowany górnik z Katowic (chyba już nieżyjący), z którego wiedzy skorzystałem przez lekturę artykułu „Kamienie pól górniczych. Przyczynek do historii kopalni” w „Echu Wieczorka” z września 2001 r.

Marek Majeranowski, Bytom

Post Napisane: 4 cze 2011, o 13:11 
Administrator

Witaj Marku :)
To ja dorzucę garść informacji dotyczących kamieni w Królestwie Polskim (i w zaborze austriackim chyba też) - wynikających z obserwacji, bo aż tak się nie zagłębiałem w temat:

- kupla również była;
- zamiast nazwy kopalni była zwykle nazwa towarzystwa (w skrócie) - np. TFW (Towarzystwo Francusko-Włoskie), FR (Towarzystwo Francusko-Rosyjskie), TF (Towarzystwo Flora) czy JKKW (Jaworznickie Komunalne Kopalnie Węgla);
- często były betonowe, początkowo granice pól wyznaczano za pomocą ziemnych 'piramid';
- numery (jeśli były) oznaczały numer nadania, więc na sąsiednich kamieniach były takie same;
- jeden kamień (o czym wspominałem wyżej) jest na pewno w posiadaniu Muzeum Miejskiego w Dąbrowie Górniczej (a następne mam nadzieję wkrótce uda się zabezpieczyć), ma być eksponowany przy kopalni ćwiczebnej.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 lip 2011, o 13:25 

Witam. Jestem po raz pierwszy na tym forum a ciekawi mnie przeszłość. Akurat w okolicy gdzie mieszkam znalazłem mnóstwo kamieni górniczych i "dukli". Poniżej kilka zdjęć kamieni z okolic Orzesza, Bełku i Dębieńska.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Post Napisane: 17 lip 2011, o 16:13 
Administrator

Imię: Jarek
W takim razie witaj na forum :D
Czekamy na kolejne zdjęcia i relacje.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 sie 2011, o 23:33 

Piękna kolekcja. Szukałeś z mapą, czy chodziłeś po lesie na chybił-trafił?

Sądzę (strzelam), że znalazłeś kamienie kopalń (kolejno):
1. Felix Max,
2. Gute Nachbarschaft,
3. Poremsky Wunsch,
4. Klausa,
5. Wilhelms Wunsch,
6. Robert,
7. Wilhelms Wunsch,
8. Leopold,
9. Wilhelms Wunsch,
10. Philipp.

Post Napisane: 12 wrz 2011, o 18:07 
Bratnia dusza

Imię: adam
Jak wygląda sprawa z kamieniami z wałbrzyskich kopalń? Czy ktos cos widział?

http://www.youtube.com/watch?v=5-GGTA4XlTI

Post Napisane: 15 wrz 2011, o 22:16 

W internecie znalazłem kiedyś informację, że Muzeum w Wałbrzychu ma w swoich zbiorach takie kamienie. Jeśli chcesz szczegółowe info - po prostu tam zadzwoń.
Ich strona: http://www.muzeum.walbrzych.pl/informacje

Post Napisane: 20 lis 2011, o 20:04 

Imię: marek
witajcie jestem pierwszy raz, znalazłem kamień z 1803 roku to chyba najstarszy z tego co wiem ,nawet w muzeum w Wałbrzychu jest młodszy, jest tam nazwa niemiecka nie jakieś skróty, wiem o położeniu jeszcze innych takich kamieni, jeden wykopałem ale reszta leży tam gdzie ich miejsce czyli w ziemi :} nurtuje mnie pytanie czy te kamienie mają jakąś wartość oprócz historycznej?? :kon:

Post Napisane: 20 lis 2011, o 20:29 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Tyczex posiadasz zdjęcia tego kamienia który znalazłeś?

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 26 lis 2011, o 23:59 

Tak jak wszystko, co nie jest przedmiotem częstego handlu - kamienie mają wartość taką, jaką ktoś jest w stanie za nie zapłacić. Powiedzmy, że dam ci za niego 200 zł - to znaczy, że ten kamień jest tyle wart. Nie prowadzi się jednak takiego handlu i możesz odczuć, że cenę zaniżyłem, "bo to ma przecież 200 lat".

Piszesz, że jeden wykopałeś - co z nim zrobiłeś? Wiem, że posiadanie takich fantów jest kuszące, jednak pamiętaj, że zabieranie ich z miejsca osadzenia jest niezgodne z prawem. Mnie tez kusiło, jednak kamienie zagrożone (na trasie autostrady) poszły do muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu - bo tam ich miejsce, jeśli nie mogą być w terenie, tam gdzie były przez ostatnich 200 lat.

Czy możesz dać jakąś fotkę, orientacyjną lokalizację (wystarczy miejscowość) i ewentualne typy jakiej kopalni granicę znaczył?

Post Napisane: 14 gru 2011, o 17:57 
Bratnia dusza

Imię: adam
Kamien z kopalni Helena - obecne miejsce - Izba Tradycji KWK Knurów

Obrazek

Obrazek

http://www.youtube.com/watch?v=5-GGTA4XlTI

Post Napisane: 21 sty 2013, o 21:23 

Imię: Krzysztof
Gdzieś ponoć jeszcze taki kamień jest w okolicy szybu Ignacy na pograniczu Miechowic i Rokitnicy. Próbowałem go odszukać, ale bez powodzenia. :oops:

Post Napisane: 24 sty 2013, o 13:33 
Bratnia dusza

Imię: Tomasz
Cytuj:
Gdzieś ponoć jeszcze taki kamień jest w okolicy szybu Ignacy na pograniczu Miechowic i Rokitnicy. Próbowałem go odszukać, ale bez powodzenia.

Tam znajdował się kiedyś kamień graniczny miejscowości Miechowice i Rokitnica. Niestety kilkanaście lat temu ktoś sobie go zabrał. :(

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 10 lut 2013, o 13:45 

a tu z Renarda - okolice Klimontowa

Załączniki:
r.jpg
r.jpg [ 141.82 KiB | Przeglądane 1297 razy ]

Post Napisane: 26 maja 2013, o 23:08 

Imię: Marek
Dzisiaj w okolicy bagien w Antoniowie (dzielnicy Dąbrowy Górniczej) trafiłem na takie oto trio:
Załącznik:
trio.JPG
trio.JPG [ 127.6 KiB | Przeglądane 1159 razy ]

Początkowo myślałem że wszystkie są leśne i oznaczają leśne oddziały, ale środkowy okazał się być ciekawy:
Załącznik:
gt_1.JPG
gt_1.JPG [ 116.36 KiB | Przeglądane 1159 razy ]

Po dalszym buszowaniu na bagnach znalazłem jeszcze jeden z tym samym oznaczeniem:
Załącznik:
gt_2.JPG
gt_2.JPG [ 113.15 KiB | Przeglądane 1159 razy ]

Ktoś wie może jaka to kopalnia?

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 27 maja 2013, o 17:33 

piękne trio

Post Napisane: 27 maja 2013, o 18:23 
Administrator

Towarzystwo Grodzieckie?

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 28 maja 2013, o 13:17 

Imię: Marek
Wygląda na to, że tak:
Cytuj:
Władze carskie ukazem z 7 czerwca 1899 r. zarejestrowały kopalnie węgla kamiennego "Grodzieckie Towarzystwo Kopalń Węgla i Zakładów Przemysłowych" S.A spółka Akcyjna, która nazywała się potocznie "Grodzieckie Towarzystwo".

Źródło.
Grodzieckie Towarzystwo - GT, czyli by pasowało. Swoją drogą takiego jeszcze w Sztygarce chyba nie ma ;)
Mapka z lokalizacją:
Załącznik:
Komentarz: Źródło: www.google.com
antoniow.JPG
antoniow.JPG [ 95.44 KiB | Przeglądane 1076 razy ]

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 283 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli