Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 200 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 17 mar 2019, o 14:49 

Imię: Marek
Do trzech razy sztuka. Dziś po raz trzeci udałem się na spacer w okolice ulicy Chudowskiej. Chciałem zobaczyć jak wyglądają kamienie F na wschodniej flance oraz zaciekawił mnie symbol na mapie orsip:
Załącznik:
orsip.jpg
orsip.jpg [ 120.46 KiB | Przeglądane 788 razy ]

Jako, że znajdował się on na terenie, na którym znajdował się kamień graniczny pola pomyślałem sobie, że być może rozglądając się za nim uda mi się wypatrzyć ten kamień. Szanse były małe gdyż w oparciu o mapy wytypowałem dwa miejsca gdzie ten kamień mógł się znajdować i kamienia w tamtych lokalizacjach nie zastałem. Cóż trudno powiedzieć mi czym jest sybol z mapy orsip. Ja znalazłem tam tylko drzewa. No prawie tylko gdyż w okolicy, ku mojemu zdziwieniu udało mi się wypatrzyć to (albo mapy nie są dokładne, albo to efekt konsolidacji pól) poszukiwany kamień. Prawdopodobnie (lokalizacja nie pasuje do map górniczych) kamień pola Bielschowitz. Awers:
Załącznik:
BGA.JPG
BGA.JPG [ 246.67 KiB | Przeglądane 788 razy ]

oraz rewers:
Załącznik:
BGR.JPG
BGR.JPG [ 249.83 KiB | Przeglądane 788 razy ]

Po znalezieniu kamienia udałem się na wschód w poszukiwaniu kamieni F. Jeden udało mi się wypatrzyć, a że poniekąd po drodze była szansa na znalezienie innego kamienia zanurkowałem w dzicz. Po osiągnieciu właściwej lokalizacji zacząłem się rozglądać. Najpierw nie udało mi się nic wypatrzeć ale przełączyłem się w tryb kamieni wykopanych i wtedy udało mi się wypatrzeć znajomy kształt. Tym razem uparłem się, że zrobię zdjęcie awersu i rewersu. Łatwo nie było ale w końcu udało mi się kamień rozbujać i go obrócić. Z iniciałów i lokalizacji wynika, że to kamień z pola Hugosfreude. Awers:
Załącznik:
HFGA.JPG
HFGA.JPG [ 248.84 KiB | Przeglądane 788 razy ]

oraz rewers:
Załącznik:
HFGR.JPG
HFGR.JPG [ 248.82 KiB | Przeglądane 788 razy ]

Potem zafundowałem sobie spacer w koronach drzew, który zakończył się nad Kłodnicą.

Post Napisane: 21 mar 2019, o 01:21 

No, piękna kolekcja. Ja tylko znalazłem OCG.

Co do kamienia pola Bielschowitz - lokalizacja jest możliwa. Zauważ, że ten kamień jest na granicy pola, jednak nie w jego załamaniu. Widziałem już w terenie takie oznaczenie - długi odcinek granicy w połowie oznakowany kamieniem.

Natomiast co do kamieni "F" - nie mam pojęcia, czego to granica. Jest zaznaczona na wszystkich dostępnych mapach (na górniczych od 1880 i na messtischblattach). Idąc od wschodu to granica powiatów Zabrze i Ruda, później skręca na północ i jest granicą... no właśnie - czego? Natomiast jest pięknie klasycznie poznakowana - rów, a w nim co jakiś czas (30-90 m) kamień idealnie w osi granicy (czasem na kopczyku). Idąc po trasie na północ trafiłem na 11 kamieni (dalej do autostrady nie szedłem, a na pewno było więcej). Natomiast sądząc po sposobie znakowania - na pewno jest to granica "powierzchni", a nie ma nic wspólnego z górnictwem.

Post Napisane: 21 mar 2019, o 22:02 

Cenna informacja. Do tej pory myślałem, że kamienie znajdują się tylko w miejscach oznaczonych. Trzeba będzie się podszkolić z chodzenia po lesie na azymut. Podejrzewam, że takich pól jest niewiele. Z drugiej strony jest relatywnie większa szansa, że taki nieoznaczony kamień mógł się uchować.

Post Napisane: 25 mar 2019, o 16:47 

Park Leśny. Kamień wyznaczający granicę pól Martin Nordfeld i Eisenach (nie wiem czy dobrze drugą nazwę odczytałem). Niestety nie da się zrobić pełnej identyfikacji (brak kupli i iniciałów, zdjęcie rewersu sobie odpuściłem). Została tylko data (ja widzę na niej 1845), cała reszta jest zniszczona.
Załącznik:
1845.JPG
1845.JPG [ 255.4 KiB | Przeglądane 671 razy ]

Cytuj:
EISENACH, pole górnicze o powierzchni 323 031,2 m², rezerwowe, utworzone wyrokiem sądu Apelacyjnego w Raciborzu (15 III 1859); właściciele: Agathe Bergwerkschaft Gmbh, od 1896 Kattowitzer AG (Kattowitzer AG für Bergbau und Eisenhuttenbetrieb); od 1920 włączone do kopalni „Katowice” („Kattowitz”).

MARTIN, pole pierwotne kopalni „Ferdynand” („Katowice”) o powierzchni 954 489 m², nadane 17–28 XII 1841 hr. Bernardowi zu Stolberg i Franciszkowi von Winckler po 61 kuksów; zachodziło na pole Wilhelms Freude i zostało ograniczone do 949 570 m²; odziedziczone przez Marię i Waleskę Winckler; w 1896 zostało podzielone na Martin-Nordfeld i Martin- Südfeld.

MARTIN-NORDFELD, pole górnicze o powierzchni 258 763 m², utworzone 14–15 I 1896 w wyniku podziału pola Martin; pierwszym właścicielem była Bergwerksgesselschaft Agathe Gmbh, od 1920 Katowicka Spółka Akcyjna; włączone do kopalni „Katowice”.

Źródło:
https://www.mhk.katowice.pl/index.php/edukacja/encyklopedia/leksykon-bogucki

Post Napisane: 30 mar 2019, o 18:31 

Dziś wycieczka śladami pola Julius Hoffnung zainspirowana 'porachunkami' z geocachingem. Jakiś już czas temu chodząc za grzybami w okolicy ulicy Beskidziej miałem możliwość wątpliwej styczności z goecachingiem. W jednym z wyrkotów zauważyłem coś co przypominało kapelusz grzyba. Gdy go podniosłem okazało się, że w ręce trzymam czaszkę. Zanim skojarzyłem, że czaszka jest wykonana z gumy udało mi się osiągnąć stan przed zawałowy. Byłem tak poirytowany, że wiadomości schowanej nie przeczytałem, a ponowne próby znalezienia czaszki spełzły na niczym (podejrzewam, że drwale prowadzący tam prace, podobnie jak ja nie docenili pomysłowości autora skrytki, a byli bardziej radykalni niż ja). Jakiś czas temu zauważyłem w sieci wpis o kamieniu pola Julius Hoffnung w kontekście skrytki geocachingowej. Postanowiłem go odnaleźć. Zamiast bawić się w jakieś zagadki zdecydowałem się zastosować metodę brute-force - użyłem map i GPSu. Skrytkę sobie odpuściłem bo kto wie co wyciągnąłbym ze spróchniałego pnia :). Zaliczyłem dwugodzinny spacer w niesamowitej okolicy. O ile las blisko Łazisk Górnych nosi ślady świeżej wycinki to im dalej tym piękniej. Pierwszy kamień udało mi się odnaleźć blisko zabudowań. Najwyraźniej ktoś przy nim rozmyślał nad sensem istnienia:
Załącznik:
JHG-1xxx-1.jpg
JHG-1xxx-1.jpg [ 255.73 KiB | Przeglądane 625 razy ]

Liczyłem na to, że tuż obok niego będzie inny kamień ale znowu mi się nie udało. Za to kawałek dalej udało mi się natknąć na kolejny kamień z tego pola:
Załącznik:
JHG-1xxx-2.jpg
JHG-1xxx-2.jpg [ 253.97 KiB | Przeglądane 625 razy ]

I w końcu trafiłem na ten, który jak podejrzewam jest zawiera skrytkę geocachingu:
Załącznik:
JHG-1xxx-3.jpg
JHG-1xxx-3.jpg [ 255.15 KiB | Przeglądane 625 razy ]

Znajduje się w starej części lasu, która wygląda niesamowicie. Trzy kamienia na jedno pole to całkiem dobry rezultat, tym bardziej, że prawdopodobnie współrzędne dwóch kamieni nieprawidłowo wprowadziłem do telefonu. To był udany, wiosenny spacer.

P.S. Daty na kamieniach są ocenzurowane bo są częścią zadania związanego ze skrytką. Dość powiedzieć, że kamienie są starsze niż H3KG.

Post Napisane: 6 kwi 2019, o 06:54 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Zabrze Kończyce ul. Paderewskiego naprzeciw cmentarza
Załącznik:
DSCN0083.JPG
DSCN0083.JPG [ 225.32 KiB | Przeglądane 589 razy ]

wpierw myślałem że drogowy tylko że za wysoko jest
Załącznik:
DSCN0082.JPG
DSCN0082.JPG [ 242.03 KiB | Przeglądane 589 razy ]

więc polazłem obejrzeć z bliska
Załącznik:
DSCN0080.JPG
DSCN0080.JPG [ 240.18 KiB | Przeglądane 589 razy ]

trochę różni się od tych trzech za cmentarzem ale K.L. jak byk
Załącznik:
DSCN0081.JPG
DSCN0081.JPG [ 224.87 KiB | Przeglądane 589 razy ]

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 7 kwi 2019, o 15:12 

Drugie podejście do Parku Leśnego. Okolice ulicy 73 Pułku Piechoty. Drugi, uszkodzony kamień pola Martin. Wart skatalogowania, gdyż wygląda na to, że DK81 będzie modernizowana. Kamień leży niedaleko drogi i jego los jest przesądzony.
Załącznik:
MarG-1845.JPG
MarG-1845.JPG [ 251.6 KiB | Przeglądane 556 razy ]

Post Napisane: 7 kwi 2019, o 16:02 

Finał dzisiejszego spaceru po Parku Leśnym. Zawsze chciałem znaleźć takie miejsce gdzie będzie naraz widać dwa kamienie. I udało się dziś. Drugi i trzeci kamień z pola Präservativ (pierwszy jest opisany tu: PG-1842-1). Ciekawe w tym miejscu powinny być trzy kamienie. Czyżby stąd pochodził pierwszy kamień? Panorama miejsca gdzie da się zobaczyć dwa kamienie naraz (wyszedł średnio - gołym okiem wrażenie jest o wiele lepsze):
Załącznik:
PG.JPG
PG.JPG [ 208.56 KiB | Przeglądane 550 razy ]

Kamień z prawej strony:
Załącznik:
PG-1842-2.JPG
PG-1842-2.JPG [ 253.41 KiB | Przeglądane 550 razy ]

i kamień z lewej strony:
Załącznik:
PG-1842-3.JPG
PG-1842-3.JPG [ 244.07 KiB | Przeglądane 550 razy ]

Post Napisane: 14 kwi 2019, o 23:10 
Terra Incognita

Imię: Paweł
Milowice ulica Studzienna

Załączniki:
IMG_0296.JPG
IMG_0296.JPG [ 139.37 KiB | Przeglądane 515 razy ]
IMG_0297.JPG
IMG_0297.JPG [ 142.22 KiB | Przeglądane 515 razy ]
IMG_0298.JPG
IMG_0298.JPG [ 140.89 KiB | Przeglądane 515 razy ]

Post Napisane: 22 kwi 2019, o 16:35 

Dziś okolice katowickiego cmentarza komunalnego. Wytypowałem siedem miejsc, w których według mnie mogły przetrwać kamienie. Rezultat to 1,5 kamienia. W przypadku pierwszego znaleziska można podać współrzędne celem oszczędzenia ewentualnemu poszukiwaczowi frustracji (50º14'22.038''N/19º3'55.020''E). Prawdopodobnie ofiara zderzenia czołowego z maszyną leśną :cry: . Perfekcyjna dekapitacja. Ostał się tylko trzon i fragmenciki dwóch ostatnich cyfr:
Załącznik:
DSC01442.JPG
DSC01442.JPG [ 253.82 KiB | Przeglądane 461 razy ]

Dla odmiany drugie znalezisko zacne. Co ciekawe pod własnym ciężarem kamień zapadł się w grunt. Wystawało niewiele, ale jako, że chciałem obrócić kamień Martin (zastanawiam się czy ma on rewers) miałem przy sobie łopatkę. Martinowi nie dała rady (jego trzon jest bardzo długi), ale tu spisała się na medal. Awers kamienia pola Agnes lub Amanda:
Załącznik:
DSC01448.JPG
DSC01448.JPG [ 254.29 KiB | Przeglądane 461 razy ]

I klasyczny rewers bez niczego.
Załącznik:
DSC01457.JPG
DSC01457.JPG [ 239.29 KiB | Przeglądane 461 razy ]

I na koniec mały bonus. Ruiny. Prawdopodobnie pozostałości po kolonii Agnieszki-Amandy.
Załącznik:
DSC01461.JPG
DSC01461.JPG [ 251.9 KiB | Przeglądane 461 razy ]

Post Napisane: 23 kwi 2019, o 06:02 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Na chwilę obecną to najstarszy jest. :thumright:

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 26 kwi 2019, o 16:27 

Witam wszystkich na tym fascynującym forum !

Często tu zaglądam, ale tym razem postanowiłem się zaktywizować, a ponieważ tematem wszelakich kamieni granicznych interesuję się od paru lat przy okazji wycieczek rowerowych, to również pochwalę się kilkoma znaleziskami.
Poniżej przedstawiam moje "górnicze trio" 1830-1832, które jest efektem wielkanocnej wycieczki rowerowej. Wszystkie kopalnie w Orzeszu.
Jak widać data na kamieniu nie oznacza daty nadania górniczego, ale datę oznaczenia pola w terenie. Na potwierdzenie sprawdziłem to w niemieckiej publikacji "Verzeichnis der Steinkohlenbergwerke im Oberschlesien" (Lista kopalń węgla na Górnym Śląsku)

Pozdrawiam,

Załączniki:
Komentarz: Górnicze trio 1830-1832
górnicze trio.jpg
górnicze trio.jpg [ 228.12 KiB | Przeglądane 406 razy ]

Post Napisane: 26 kwi 2019, o 18:33 

Piękne trio. Okolice Orzesza są fantastyczne. Dużo kamieni w naturalnym środowisku. Mam nadzieję, że w tym roku uda mi się zorganizować kilka wypadów w te okolice. Dzięki za namiary na publikację.

Post Napisane: 4 maja 2019, o 15:01 

Dziś podchody z kleszczami w okolicach Szybu Wschodniego KWK Wieczorek. Jeśli potencjalne miejsce było łatwo dostępne z jakiś dziwnych przyczyn nic nie potrafiłem tam znaleźć. Udało mi się tylko w jednym miejscu wypatrzeć znajomy kształt leżący na ziemi:
Załącznik:
LG-1839.JPG
LG-1839.JPG [ 250.96 KiB | Przeglądane 342 razy ]

Zasadniczo po to właśnie tam zaszedłem. 'Locomotiv' - jakoś tak to jest, że niektóre nazwy pól podobają mi się bardziej niż inne i motywują do biohazardu z kleszczami:
Załącznik:
LG-1839-AR.JPG
LG-1839-AR.JPG [ 254.09 KiB | Przeglądane 342 razy ]

W wielu miejscach po dziurach w ziemi pokrywających się z lokalizacją potrafiłbym wskazać gdzie kamień stał. Niestety nie da się określić kiedy kamienie zniknęły. Szkoda bo nazwa 'Eisenbahn' też mi się podoba.

Post Napisane: 11 maja 2019, o 18:50 

Dziś pokręciłem się po lasach ponad ulicą Mysłowicką. Nic nie udało mi się znaleźć. Ciekawe czy małe kopalnie wydobywające węgiel płytko znakowały pola kamieniami. W wielu przypadkach można jednak bez problemu zauważyć gdzie pole się zaczynało:
Załącznik:
Południowy skraj pola Sigmund.jpg
Południowy skraj pola Sigmund.jpg [ 252.79 KiB | Przeglądane 276 razy ]

Wracając przyhaczyłem o szyb Pułaskiego, przy którym są wyeksponowane trzy kamienie z okolic Giszowca:
Załącznik:
Josephinens Hoffnung-1841.jpg
Josephinens Hoffnung-1841.jpg [ 255.29 KiB | Przeglądane 275 razy ]

Załącznik:
Catlapa-1859.jpg
Catlapa-1859.jpg [ 252.35 KiB | Przeglądane 275 razy ]

Załącznik:
Pepita-1859.jpg
Pepita-1859.jpg [ 251.49 KiB | Przeglądane 275 razy ]

I to chyba tyle z tych okolic. Jakiś czas temu obszedłem części pól Pepita, Catlapa przyhaczające o obszary leśne i nic nie udało mi się znaleźć.

Post Napisane: 25 maja 2019, o 19:14 

Dziś wybrałem się do Czerwionki-Leszczyny. Chciałem zobaczyć świat ze szczytu hałdy. Pogoda była fajna więc i widoki były fantastyczne. Następnym krokiem była piłka nożna z góry Ramża (wieża meteorologiczna). W drodze do nie postanowiłem zajrzeć tu i tam w poszukiwaniu kamieni. Wkrótce po pokonaniu autostrady przy pomocy przejścia dla zwierząt natknąłem się na pierwszy kamień. Inicjały H.G., rok 1841 a na rewersie cyfra 1. W miejscu, w którym stał nie było mowy o niejednoznaczności - jest to kamień pola Helena.
Załącznik:
HG-1841.JPG
HG-1841.JPG [ 251.55 KiB | Przeglądane 220 razy ]

Kamień wygląda tak samo jak z pierwszego postu więc stawiam, że i on wyznaczał pole Helena. Następnie odbiłem na północ i po jakieś godzince udało mi się odnaleźć kolejny kamień. Inicjały J.G. i rok 1831. Ten kamień wyznaczał pole Jeanette. Nieco dalej znalazłem kolejny ale perfekcyjnie ubity.
Załącznik:
JG-1831.JPG
JG-1831.JPG [ 251.46 KiB | Przeglądane 220 razy ]

Ostatni kamień znalazłem w trakcie powrotu do punktu startowego. Iniciały L.G., rok 1832 i cyfra 12. Ten kamień wyznaczał pole Ludwig.
Załącznik:
LG-1832.JPG
LG-1832.JPG [ 255.64 KiB | Przeglądane 220 razy ]

To był udany spacer. Tamtejsze lasy pozwalają cieszyć się kamieniami w ich naturalnym środowisku. Widok z hałdy jak już pisałem pierwsza klasa. Jedyny problem jest taki, że rekultywacja nie do końca się udała. Sam szczyt się pali w środku.

Post Napisane: 9 cze 2019, o 10:57 

sts napisał(a):
... Jak kogoś interesuje tyn temat to zapraszam do poszukiwań. ...

Skorzystałem z zaproszenia. To była fajna wycieczka. Łąki Rzutna są niesamowite. Na tyle niesamowite, że mimo starań nie udało mi się sprawdzić czy kamień, który powinien gdzieś tam stać jeszcze stoi - wszędzie trawa po pas. Twój kamień udało mi się odnaleźć :).
Załącznik:
Gabe Gottes 18_8.JPG
Gabe Gottes 18_8.JPG [ 255.46 KiB | Przeglądane 140 razy ]

Kamień Locomotiv Grube wyszedł spod ręki tego samego kamieniarza. Intryguje mnie jedna rzecz. Trzecia cyfra jest niedorobiona. Trudno powiedzieć czy kamień jest z roku 1838 i 1858. Niezależnie od tego czy założy się 3 czy 5 wygląda, że kamieniarzowi ta cyfra zdecydowanie nie wyszła.

Post Napisane: 11 cze 2019, o 18:26 

Cytując bohatera filmu "Dobry, zły i brzydki": "Na tym świecie są dwa rodzaje ludzi: Ci którzy mają broń i Ci którzy kopią". Broni nie posiadam za to łopatka do kwiatków w plecaku była więc pokopałem sobie w tę i we w tę w Lasach Makoszowy (zapis, że kamienie kopalniane solidnie mocowano w podłożu jest albo mocno przesadzony, albo kamienie stały się same ofiarami szkód górniczych). Wkleję zdjęcia - mam nadzieję, że znajdą się chętni do identyfikacji pól.
Pierwszy kamień:
Załącznik:
Kamień-1.JPG
Kamień-1.JPG [ 255.23 KiB | Przeglądane 90 razy ]

Drugi kamień:
Załącznik:
Kamień-2.JPG
Kamień-2.JPG [ 254.01 KiB | Przeglądane 90 razy ]

Trzeci kamień:
Załącznik:
Kamień-3.JPG
Kamień-3.JPG [ 250.89 KiB | Przeglądane 90 razy ]

Czwarty, jedyny przy którym łopatka okazała się zbędna:
Załącznik:
Kamień-4.JPG
Kamień-4.JPG [ 249.27 KiB | Przeglądane 90 razy ]

Internetowa wieść gminna mówi o jeszcze jednym kamieniu ale na razie nie udało mi się go znaleźć (do kilku miejsc z powodu upału nie dotarłem).

Aktualizacja 2019-06-15.

Pierwszy i trzeci kamień to kamienie wyznaczające pole Gewalt.
Jerzy Jaros: SŁOWNIK historyczny kopalń węgla kamiennego na ziemiach polskich napisał(a):
Gewalt w Zabrzu, nad.4 VII/8 X 1856r., należała do Gwidona Henckel von Donnersmarcka i do dyrektora Edlera z Zabrza. W 1869r. Donnersmarck kupił udział spadkobierców Edlera.W latach 1881—1886 kopalnia była eksploatowana jako samodzielny zakład (maksymalna produkcja w 1886r. 16525t). W 1900r. została nabyta przez skarb pruski i włączona do kopalni Bielszowice.

Drugi kamień to kamień wyznaczający pole Guido.
Jerzy Jaros: SŁOWNIK historyczny kopalń węgla kamiennego na ziemiach polskich napisał(a):
Guido w Zabrzu, nad. 2 X 1855r., należała do Gwidona Henckel von Donnersmarcka i Oberschlesische Eisenbahn-Gesellschaft we Wrocławiu. Eksploatowana regularnie od 1871 do 1386r. (produkcja w 1873r. 0.9tys.t, w 1885r. maksymalna 312976t). W latach 1885—1887 została wykupiona przez skarb pruski i włączona do kopalni Bielszowice. W 1922r. znalazła się w niemieckiej części Śląska i od 11 1924r. została wydzierżawiona (a następnie przekazana na własność) pruskiemu koncernowi państwowemu Preussag. W 1928r. szyby Guido zostały unieruchomione.

Czwarty kamień to kamień wyznaczający pole Bronisława.
Bronisława (nad. 1 I 1859 r.).

Pole przynależało do kopalni KWK Sośnica.

Kamień, którego nie udało mi się odnaleźć, a który swego czasu był jeszcze dostępny w Lesie Makoszowy, to kamień wyznaczające pole Eustachius (nr 8). Wydaje mi się, że obecnie już go nie ma. Relacja, do której dotarłem w internecie Tereny leśne związane z kopalniami "Sośnica" i "Makoszowy" najprawdopodobniej pochodzi z czasów gdy nie było jeszcze DTŚki. Jej budowa pochłonęła dwa miejsca, w których mogły się ostać kamienie pola Eustachius. Obecnie po jednym kamieniu posiada Muzeum Węgla w Zabrzu (chyba nr 6) i Izba Tradycji KWK Sośnica (czy jest to kamień nr 8 czy inny tego nie wiem).

Ostatnio edytowano 15 cze 2019, o 14:36 przez rainy3, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 14 cze 2019, o 23:14 
Terra Incognita

Imię: Paweł
Klimut dawno temu wrzucił fotkę tego kamienia w zimowej scenerii opisując iż to okolice Klimontowa . Do Klimontowa to jeszcze kawałek zresztą Klimontów miał swoją kopalnie , to ciągle jeszcze Sielec . Kamień znajduje się na granicy gospodarstwa rolnego będącego własnością ówczesnego Gwarectwa „Hrabia Renard”. Niedaleko znajdują się resztki drugiego kamienia na skraju zapadliska po wyrobisku glinki ogniotrwałej .

Załączniki:
20190526_170935.jpg
20190526_170935.jpg [ 133.38 KiB | Przeglądane 57 razy ]
20190526_170946.jpg
20190526_170946.jpg [ 141.86 KiB | Przeglądane 57 razy ]
20190526_171215.jpg
20190526_171215.jpg [ 157.81 KiB | Przeglądane 57 razy ]
20190526_171221.jpg
20190526_171221.jpg [ 166.36 KiB | Przeglądane 57 razy ]
20190526_171234.jpg
20190526_171234.jpg [ 139.13 KiB | Przeglądane 57 razy ]

Post Napisane: 15 cze 2019, o 14:40 

Heniek napisał(a):
Na chwilę obecną to najstarszy jest. :thumright:

Jest tak stary jak kamień pola "Nowa Beata", który podobno znajduje się w Izbie Pamięci KWK Wujek: Muzeum Izba Pamięci KWK "Wujek" - Katowice

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 200 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli