Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: KWK Nowa Ruda
 Post Napisane: 8 sty 2010, o 21:18 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:49
Posty: 1253
Lokalizacja: Starless Aeon
Pochwały: 1
Kopalnia w Nowej Rudzie ( woj. dolnośląskie, pow. kłodzki ) powstała w 1781 roku i nosiła nazwę "Ruben". W 1945r, przemianowano ją na "Nową Rudę".
W 1992 roku została postawiona w stan likwidacji.
Obecnie udostępniona do zwiedzania łącznie z podziemną trasą turystyczną.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

_________________
Say goodbye to the light.
Come twilight, come dark night...


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 14 sie 2010, o 17:12 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lip 2010, o 13:26
Posty: 868
Lokalizacja: Niederschlesein-Breslau.Klein Heidau.Heidauer Strasse,Weg zum Busch
Imię: Rafał
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miasto Nowa Ruda swój status prawny uzyskało w 1337 roku, a więc około 100 lat wcześniej, od początków górnictwa węglowego na tym terenie. Rosnące pierwotnie na tym terenie gęste lasy zostały z biegiem czasu wytrzebione i w dolinie na karczowisku wybudowano miejską osadę. Z tą działalnością wiąże się herb miasta, przedstawiający żółty pień na czerwonym tle. Pień symbolizuje teren w okresie powstania podwalin miasta, a czerwone tło – zabarwienie gleby, stanowiące pozostałość czerwonego spągowca okresu permskiego.
Początki górnictwa na tym terenie sięgają XV wieku. Pierwsza, nie sprawdzona informacja na ten temat mówi o istnieniu w 1434 roku kopalnictwa węglowego w okolicach Czerwieńczyc, a kolejna - już udokumentowana o istnieniu w 1478 roku kopalni węgla „Pod Bukiem” koło Nowej Rudy (obecnie dzielnica miasta Zacisze). Następną informację podaje znany historyk dolnośląskiego górnictwa, Festenberg-Pakisch, który wspomina o dokumencie z 1491 roku stwierdzającym, że właściciel Nowej Rudy, baron Steilfried, wydzierżawił prawo wydobywania węgla chłopu Wenzlowi.
Wiadomość kolejna dotycząca początków górnictwa w Bożkowie pochodzi z 1545 roku. Można więc przyjąć, że pierwsze udokumentowane wiadomości o eksploatowaniu węgla kamiennego na polskich ziemiach odnoszą się do rejonu Nowej Rudy, bowiem górnictwo węglowe w okolicach Wałbrzycha rozwinęło się dopiero w drugiej połowie XVI wieku.
Tak wczesną eksploatację górniczą umożliwiły warunki geologiczne i górzysty charakter terenu okolic Nowej Rudy. Odkrycie złoża nie było zbyt trudne, gdyż pokłady znajdowały się pod cienkim nadkładem. Dalsze wzmianki dotyczące górnictwa na tym terenie pochodzą z wieku XVII – w latach dwudziestych XVII wieku czynne były już kopalnie węgla w Słupcu, w Bożkowie, a także pomiędzy Drogosławiem i Woliborzem – w bezpośrednim sąsiedztwie Nowej Rudy.
Na przełomie XVII i XVIII wieku górnictwo nabiera poważnego znaczenia. Węgiel kopalny (kamienny) był w tym okresie (aż do końca rządów austriackich) uznawany za przynależny do gruntu. Dysponowali nim wielcy właściciele ziemscy, którzy eksploatowali go na własny rachunek, bądź też dzierżawili prawo eksploatacji innym – przeważnie bogatym chłopom lub mieszczanom. Wydobywano surowiec ze złóż położonych do kilkunastu metrów pod ziemię, ale dopiero w drugiej połowie XVIII wieku zaczęto budować sztolnie odwadniające.
Po zagarnięciu Śląska przez Prusy w roku 1742 nowe władze włączyły węgiel do regaliów, czyli jego wydobywanie obwarowały monarszym prawem wyłączności i zaczęły najpierw domagać się od właścicieli kopalń dziesięciny, a później uzyskiwania nadań na prowadzenie eksploatacji. W związku z tym zaczęto sporządzać spisy kopalń i obliczać wielkość ich produkcji. W wyniku tych działań dowiadujemy się na przykład, że w rejonie Nowej Rudy istniały 3 kopalnie węgla. Produkcja w latach 1746-1747 wynosiła około 1 tysiąca ton.
Szczególnie silny rozwój górnictwa węglowego rejonu noworudzkiego nastąpił na przełomie XVIII i XIX wieku i spowodowany był wprowadzeniem w szerokim zakresie paliwa węglowego w zakładach przemysłowych i gospodarstwach domowych (w 1781 roku przebudowano piece w zamku w Woliborzu na paleniska węglowe). Od połowy lat 70. XVIII wieku rozwój ten łączył się także z ogólnym ożywieniem gospodarczym, zwłaszcza w zakresie przemysłu przetwórczego. Wzrastała liczba kopalń, ilość zatrudnienia i wydobycia.
Od 5 czerwca 1769 roku w tutejszym regionie górniczym obowiązywało prawo górnicze dla Śląska i hrabstwa kłodzkiego wydane przez Fryderyka II w miejsce obowiązującego do tego czasu „ordunku” górniczego dla hrabstwa kłodzkiego, wydanego przez Rudolfa II w 1578 roku. Wpływ władz górniczych na gospodarkę tutejszych kopalń był jednak 9 mniejszy niż w innych zagłębiach górniczych, ponieważ wszystkie kopalnie stanowiły własność prywatną. Ich właścicielami byli przeważnie obszarnicy pochodzenia szlacheckiego.
Wprowadzenie prawa górniczego wpłynęło zdecydowanie na usprawnienie techniki produkcji. Między innymi wprowadzono regularną eksploatację podziemną, zbudowano też kilka długich sztolni odwadniających i transportowych. W celu odwodnienia głębiej zalegających pokładów zaczęto stosować pompy parowe, a w celu ciągnięcia urobku – parowe maszyny wyciągowe.
Trwające pod koniec XVIII wieku zakrojone na szeroką skalę prace poszukiwawcze, prowadzone w całym rejonie noworudzkim dały pozytywne rezultaty. Nastąpił wzrost liczby pól górniczych. Według materiałów źródłowych na obszarze od Sierpnicy do Czerwieńczyc stwierdzono w 1862 roku istnienie 32 małych pól górniczych.
Tendencje do centralizacji w zakresie stosunków własnościowych, zapoczątkowane w XVIII wieku, wynikały z wyczerpywania się płytko zalegających zasobów węgla. Nastąpiła konieczność koncentracji kapitału przez łączenie małych, prymitywnych kopalń na większe, nowocześniejsze kopalnie głębinowe. W ten sposób w 1815 roku połączono kopalnie w Drogosławiu, Zaciszu, Przygórzu i Dzikowcu w jedno przedsiębiorstwo należące do hrabiego Magnisa z siedzibą w Bożkowie. Kopalnia Joahan Baptista-Grube należąca do hrabiego Pilatiego miała siedzibę w Słupcu. W 1898 roku hrabiowie von Magnis i von Pilati postanowili połączyć kopalnie w jedno przedsiębiorstwo noszące nazwę Neuroder-Kohlen und Thonwerke, z siedzibą zarządu w Bożkowie. W 1901 roku zarząd kopalni został przeniesiony z Bożkowa do Nowej Rudy. Po pierwszej wojnie światowej, w 1922 roku, kopalnie noworudzkie połączyły się w gwarectwo należące do koncernu Linke-Hofman-Lauchamer.
Powyższy rys historyczny dotyczy rejonu zacisze, ale rozwój górnictwa węglowego na większą skalę wiąże się dopiero z data powstania kopalni Ruben (Nowa Ruda Piast) tj. z rokiem 1742.
Na obszarze górniczym Ruben rozpoczęto pod koniec XVIII wieku intensywne prace poszukiwawcze. Odkryte złoża udostępniono budując sztolnie i chodniki. Pierwszą zarejestrowaną eksploatację węgla rozpoczęto w 1781 roku. Była to eksploatacja pokładów na obszarze znajdującym się w okolicy szybu Lech. Następne wydobycie rozpoczęto w roku 1803 na północnym obszarze, obok drogi do Woliborza. Do 1869 roku wydobycie w rejonie Ruben-Grube odbywało się przy pomocy sztolni. Kopalnia ta przez długi czas miała dość małe wydobycie, które wyniosło: w 1780 roku – 220 ton, w 1801 roku – 350 ton, w 1840 roku – 3436 ton.
W 1868 roku zgłębiono do poziomu pierwszego szyb – obecnie zwany szybem Lech. W tym celu użyto po raz pierwszy dynamitu z przybitką wodną. Szyb ten został wyposażony w parową maszynę wyciągową o mocy 18 KM oraz w urządzenia do pompowania wody.
Intensywniejszy rozwój kopalni datuje się do 1879 roku, co było związane z odkryciem w roku 1877 złoża łupku ogniotrwałego.
Wydobyty łupek poddawany był na miejscu procesom oczyszczania, a następnie prażenia w zakładzie prażalniczym, wybudowanym po odkryciu tego cennego surowca. Końcowy produkt, tzw. łupek prażony, stanowił cenny surowiec do produkcji materiałów ogniotrwałych. Część tego materiału zużywana była w kraju, część kierowano na eksport.
Drugim czynnikiem mającym wpływ na wydobycie w kopalni Ruben była rozbudowana kolej na trasie Wałbrzych – Kłodzko w 1880 roku, umożliwiająca uzyskanie dodatkowych rynków zbytu. W 1891 roku przy załodze kopalni Ruben liczącej 554 osoby wydobyto 80 721 ton węgla i 35 000 ton łupku ogniotrwałego.
W latach 1839 i 1876 do wyrobisk górniczych przedarła się z powierzchni woda i częściowo je zalała. Sytuacja ta zmusiła ówczesne kierownictwo do zainstalowania wydajniejszych urządzeń odwadniających. 7 września 1910 roku w szybie Piast powódź spowodowała zalanie poziomu III. Zagrożenie było tak duże, że górnicy musieli uciekać i tylko z trudem udało się uratować pracujące przy urobku konie.
W kopalni Ruben występują największe i brzemienne w skutkach wyrzuty gazów i skał. Wydzielające się w czasie wyrzutu ogromne ilości dwutlenku węgla maja własności trująco-duszące i zagrażają życiu znajdującej się w tym czasie na dole załogi. Początkowo wyrzuty gazowo-skalne pojawiały się na polu północnym na głębokości około 250 metrów. Pierwszy zarejestrowany wyrzut zdarzył się w 1908 roku. Wraz ze wzrostem głębokości wzmaga się niebezpieczeństwo wyrzutów, wzrasta ich częstotliwość i wielkość.
Do 1945 roku zanotowano ogółem 596 wyrzutów gazowo-skalnych o łącznej masie wyrzuconego węgla wynoszącej 114 770 ton. Do najtragiczniejszego w skutkach należał wyrzut, który zdarzył się w dniu 10 maja 1940 roku – zginęło wówczas 187 górników. Po tej katastrofie w kopalni Ruben zaostrzono rygory dotyczące prowadzenia wyrobisk górniczych w polach zagrożonych wyrzutami.
Po zakończeniu II wojny światowej Dolnośląskie Zagłębie Węglowe w 1945 roku weszło w skład obszarów należących do Polski. W lipcu tego roku polskie władze górnicze przejęły 3 kopalnie w rejonie noworudzkim: Ruben (Piast), Rudolf (Przygórze), Johann Baptista (Słupiec) wraz z zakładami towarzyszącymi. Zarządzanie znacjonalizowanymi kopalniami zostało zcentralizowane w dyrekcji Dolnośląskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego z siedzibą w Wałbrzychu, które funkcjonowało do lat 70. Po zmianie zakresu działania przekształcono je w Dolnośląskie Gwarectwo Węglowe, a w roku 1990 – jako pośredni szczebel zarządzania w przemyśle – rozwiązano.
Po 1945 roku zmianom musiał ulec również górniczy porządek prawny. W miejsce zniesionego niemieckiego prawa weszło polskie prawo górnicze z 1930 roku, zmienione następnie w latach 1953 i 1994.
W 1948 roku połączono 3 kopalnie noworudzkie w jedną, pod nazwą Nowa Ruda. Następna zmiana organizacyjna miała miejsce w 1954 roku i polegała na wydzieleniu pola Jan i utworzeniu samodzielnej kopalni Słupiec, którą rozbudowano w następnych latach. Modernizacji i rozbudowie została poddana również kopalnia Nowa Ruda.
W 1971 roku ponownie połączono kopalnię Nowa Ruda z kopalnią Słupiec w jedno przedsiębiorstwo pod nazwą Kopalnia Węgla Kamiennego Nowa Ruda. Była to największa kopalnia w Dolnośląskim Zagłębiu Węglowym – łączna długość wyrobisk górniczych wynosiła około 65 km na polu Słupiec i 35 km na polu Piast. Zatrudnienie w noworudzkiej kopalni wynosiło około 6 tys. osób, a roczne wydobycie kształtowało się w granicach 1 mln ton węgla i 100 tys. ton łupku ogniotrwałego.
W Nowej Rudzie na 7 poziomach wydobywano mało zasiarczony, najwyższej jakości węgiel koksujący. Skomplikowana budowa geologiczna i geometria złoża uniemożliwiały jednak mechanizację prac pod ziemią, co sprawiło, że z czasem eksploatacja stawała się coraz bardziej kosztowna, a w końcu wręcz nieopłacalna. Ostatecznie postanowiono kopalnie zlikwidować i ostatni węgiel z pola Piast został wywieziony na powierzchnię w dniu 15 września 1994 roku.
W 1995 roku zlikwidowano część podziemną, pozostawiając kompleks wyrobisk długości około 750 m przy sztolni Lech, w którym uczniowie Zespołu Szkól Górniczych odbywali praktyki, podczas których uczyli się przyszłego zawodu. Po likwidacji szybów i naturalnym ich zalaniu przez wodę prawie wszystkich podziemnych chodników w 1996 roku na polu górniczym Piast powstało Muzeum Górnictwa, które po znacznych zmianach organizacyjnych i własnościowych udostępnione jest obecnie jako Podziemna Trasa Turystyczna „Kopalnia Węgla Kamiennego w Nowej Rudzie”.
http://www.kopalnia-muzeum.pl/historia.php


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 3 lis 2011, o 16:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2010, o 21:01
Posty: 136
Lokalizacja: Zabrze
Imię: Dawid
Śląska to nie dotyczy, ale sprawa pilna. 11 października rozstrzygnięto przetarg na likwidację pozostałości KWK Nowa Ruda, Termin wynosi 3 miesiące.
Projekt likwidacji obiektów podstawowych i budowlanych w rejonie "Nowa Ruda" Zakładu Centralny Zakład Odwadniania Kopalń”
Część I: Projekt budowlany likwidacji budynku poprzemysłowego - wieży szybowej szybu "Nowy I",
Część II: Projekt techniczny likwidacji szybu "Nowy I",
Część III: Projekt techniczny likwidacji szybu "Nowy II",
Część IV: Projekt techniczny likwidacji szybu "Jan”


Znalazione: http://www.srk.com.pl/archiw2011/wyniki.html


Spieszmy się z tym po tej kopalni prawie nic nie zostało.


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 10 lis 2011, o 22:10 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2010, o 19:40
Posty: 1395
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Imię: Rob
No i po co tą kopalnię likwidują, jak jest to muzeum ??

_________________
Śląski przemysł i polska kolej, a także to co po tym pozostało...
YouTube
Facebook


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 11 lis 2011, o 12:15 
Offline

Dołączył(a): 22 maja 2011, o 17:38
Posty: 127
Imię: Paweł
No ale likwidują pole słupiec na którym są szyby :
Nowy I
Nowy II
Jan
trasa turystyczna jest na terenie pola piast z szybami
Lech
Piast I
Piast II
Anna


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 18 mar 2013, o 22:09 
Offline
Przyjaciel

Dołączył(a): 29 lis 2010, o 23:14
Posty: 2745
Lokalizacja: Oława
Imię: paulina
Juz z daleka wypatrzylismy majacząca na horyzoncie ogromna wieze.. Im blizej niej bylismy tym bardziej utwierdzalismy sie w przekonaniu ze jest opuszczona :-D Okazala sie wieżą szybowa dawnej kopalni w Nowej Rudzie, dzielnica Słupiec.
Nie udalo sie wejsc na gore wiezy, acz nie jest to chyba calkiem niemozliwe. Sa jedne drzwi zamkniete na gruba kłodke- byc moze za nimi sa schody/drabiny? Druga krata zagradza wejscie w dół, najprawdopodobniej do szybu. Chetnie bysmy tam kiedys wrocili obejrzec wieze "dokladniej" :-P Musialby byc z niej super widok!!!

Zaklad ktory widac za wieza niestety nie jest calkiem opuszczony, staly przy nim auta i krecili sie ludzie wiec nie podchodzilismy...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

na wiecznych wagarach od życia...


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 18 mar 2013, o 22:36 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 6502
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Z tego, co pamiętam - ta wieża to bliźniaczka Budryka z kop. Centrum w Bytomiu.

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 18 mar 2013, o 23:09 
Offline

Dołączył(a): 22 maja 2011, o 17:38
Posty: 127
Imię: Paweł
Bardzo dobrze napisałeś, co prawda Budryk jest jakby mniej przeszklony.
Ciarki mnie przeszły po plecach gdy ujrzałem temat- wieżę szybu Nowy I mają wyburzyć, tylko nie ma kasy i myślałem, że już po niej.
Powinien być tam dźwig osobowy (najpewniej pusty szyb windowy) i awaryjna klatka schodowa.
Nie byłem już tam 3 lata a do dzisiaj mnie zachwyca.
Szyb nie jest zasypany.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 24 mar 2013, o 15:25 
Offline
Przyjaciel

Dołączył(a): 29 lis 2010, o 23:14
Posty: 2745
Lokalizacja: Oława
Imię: paulina
Taka informacje znalazlam:
http://noworudzianin.pl/index.php?optio ... 151:artyku


Pomysl brzmi nawet niezle- oprocz budowania parkingu (miejsc na zatrzymanie aut tam jest baaardzo duzo) i zasypywania szybu ....

_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

na wiecznych wagarach od życia...


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 24 mar 2013, o 22:05 
Offline

Dołączył(a): 22 maja 2011, o 17:38
Posty: 127
Imię: Paweł
Hmm ostatnio popularne- na KWK Sosnowiec, cechownia na Rymerze.
Wszystko dobre, byle by nie przewracali wieży.
Choć dla mnie lepsza by była jakaś restauracja- widok z balkonu musi być powalający.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 5 kwi 2013, o 23:00 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 sty 2010, o 02:30
Posty: 2658
Lokalizacja: Twardogóra
Pochwały: 1
Obok zabytkowej kopalni w Nowej Rudzie stoi taka oto wieża.

Niestety nie wiem jaką pełniła funkcję, czy jest to wieża wodna, czy służyła w jakimś innym celu, wieża znajduje się na terenie jakiejś firmy.


Załączniki:
Obraz-61517.jpg
Obraz-61517.jpg [ 80 KiB | Przeglądane 1859 razy ]
Obraz-61519.jpg
Obraz-61519.jpg [ 80.56 KiB | Przeglądane 1859 razy ]

_________________
Życie to surfing, więc nie bój się fal...
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 8 kwi 2013, o 13:38 
Offline
SAM Urbex
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 paź 2010, o 20:01
Posty: 1888
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Imię: Maciek
Jeśli to ten sam obiekt, to szyb Anna KWK Nowa Ruda :D

http://dolny-slask.org.pl/3522746,foto. ... ity=520178

_________________
Wraz z OWŚ i Szombierkiem tworzymy SAM Urbex.
Moja stronka: Zakaz Fotografowania
Moja galeria zdjęć w serwisie FLICKR
Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 7 kwi 2014, o 23:20 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 sty 2010, o 02:30
Posty: 2658
Lokalizacja: Twardogóra
Pochwały: 1
Szyb Nowy I z wycieczki w miniony weekend:


Załączniki:
Obraz-76937.jpg
Obraz-76937.jpg [ 84.92 KiB | Przeglądane 3246 razy ]
Obraz-76932.jpg
Obraz-76932.jpg [ 111.06 KiB | Przeglądane 3246 razy ]
Obraz-76928.jpg
Obraz-76928.jpg [ 94.4 KiB | Przeglądane 3246 razy ]
Obraz-76929.jpg
Obraz-76929.jpg [ 98.62 KiB | Przeglądane 3246 razy ]

_________________
Życie to surfing, więc nie bój się fal...
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 8 kwi 2014, o 06:34 
Offline

Dołączył(a): 8 lut 2010, o 08:29
Posty: 319
Lokalizacja: Katowice
Imię: Piotr
Jakie to proste!
Obrazek
(download/file.php?id=111738)

Wystarczy adaptować szyb kopalni (zamiast wieży szybu) na ściankę wspinaczkową i już mamy zrewitalizowane całe miasto.
I to tylko za głupie 538 tysięcy 56 zł i 39 groszy.
Unijnego wkładu nie licząc.
:lol:


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 8 kwi 2014, o 10:11 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 6502
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Za to jakby zaadaptowali faktycznie szyb, a nie wieżę, byłaby chyba największa ścianka wspinaczkowa w Polsce :lol:

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 7 gru 2014, o 21:46 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 sty 2010, o 02:30
Posty: 2658
Lokalizacja: Twardogóra
Pochwały: 1
Zdjęcia z dziś, niestety wieczorne i na dodatek we mgle. Ścianka wspinaczkowa prawie gotowa.


Załączniki:
Obraz-85498.jpg
Obraz-85498.jpg [ 46.14 KiB | Przeglądane 2583 razy ]
Obraz-85500.jpg
Obraz-85500.jpg [ 40.62 KiB | Przeglądane 2583 razy ]

_________________
Życie to surfing, więc nie bój się fal...
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 20 kwi 2015, o 22:42 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 sty 2010, o 02:30
Posty: 2658
Lokalizacja: Twardogóra
Pochwały: 1
Ścianka już działa:
http://wroclaw.tvp.pl/19725162/nowa-rud ... a-w-polsce

_________________
Życie to surfing, więc nie bój się fal...


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 23 paź 2016, o 17:09 
Offline

Dołączył(a): 16 wrz 2016, o 16:12
Posty: 15
Imię: Piotr
Pole Piast:
* Szyb Anna / 196.1 metrów głębokości / wentylacyjno-podsadzkowy / zalany /
* Szyb Drogosław / 348.1 / wentylacyjny / zasypany /
* Szyb Lech / 372.7 metrów głębokości / wentylacyjny / zasypany (2014) /
* Szyb Piast I / 407.9 metrów głębokości / wydobywczo-materiałowo-zjazdowy /
* Szyb Piast II / 785.3 metrów głębokości / wydobywczy / zasypany /
* Szybik. Płd / 52.2 metrów głębokości / zalany /
* Szyb Ślepy I / 160.1 metrów głębokości / zalany /
* Szyb Ślepy Ia / 155.9 metrów głębokości / zalany /
* Szyb Ślepy III / 163.60 metrów głębokości / zalany /
* Szyb Ślepy V / 160.4 metrów głębokości / zalany /
* Szyb Zacisze | 265.0 metrów głębokości / wentylacyjny / zasypany

Pole Słupiec:
* Szyb Leszek / -----m / wydobywczy / zasypany (196x) /
* Szyb Jan / ----m / materiałowo-zjazdowy / zasypany (2014) /
* Szyb Nowy I / 765m / wydobywczo-materiałowo-zjazdowy / zasypany (2014) /
* Szyb Nowy II / ----m / materiałowo-zjazdowy / zasypany (2014) /


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 30 paź 2016, o 23:46 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sie 2010, o 19:40
Posty: 1395
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Imię: Rob
Przeglądając YouTube natknąłem się na takie materiały, autorstwa uzytkownika Eisfeldziontko:


_________________
Śląski przemysł i polska kolej, a także to co po tym pozostało...
YouTube
Facebook


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 1 lis 2016, o 23:11 
Offline

Dołączył(a): 16 wrz 2016, o 16:12
Posty: 15
Imię: Piotr
Barbórka, 1999 Słupiec


Filmy instruktażoweGóra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.291s | 18 Queries | GZIP : Off ]