Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 1 lis 2009, o 09:54 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Uruchomiono ją w latach 1873-77 jako kopalnię "Gotthard" potem "Karol" z szybami "Gotthard" i "Kynast".
1 stycznia 1970 roku została przyłączona do kopalni "Szombierki".Koniec wydobycia końcówka lat 70-tych XX wieku.
Orzegów,dzielnica Rudy Śląskiej ul.Kopalnia Karol,jakby nie nazwa ulicy to czort wie ile bym kluczył po wertepach Orzegowa.
Ulica kończy się w tym miejscu,przed bramą kopalni,kiedyś był nad nią napis : http://orzegow.home.pl/images/karol/
teraz
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 217.03 KiB | Przeglądane 4596 razy ]

portiernia się nie zmieniła
Załącznik:
7.JPG
7.JPG [ 230.69 KiB | Przeglądane 4596 razy ]

został nawet jakiś przycisk
Załącznik:
8.JPG
8.JPG [ 133.15 KiB | Przeglądane 4596 razy ]

przekraczając bramę zacząłem wątpić czy to kopalnia,w końcu nazwa ulicy to jeszcze nie wszystko
Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 191.36 KiB | Przeglądane 4596 razy ]

Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 167.68 KiB | Przeglądane 4596 razy ]

Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 196.18 KiB | Przeglądane 4596 razy ]

Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 224.77 KiB | Przeglądane 4596 razy ]

tu już była niemal pewność
Załącznik:
9.JPG
9.JPG [ 243.78 KiB | Przeglądane 4596 razy ]

a całkowita satysfakcja nastąpiła po przyjrzeniu się tej budowli
Załącznik:
10.JPG
10.JPG [ 253.3 KiB | Przeglądane 4596 razy ]

Załącznik:
11.JPG
11.JPG [ 204.97 KiB | Przeglądane 4596 razy ]

w domu dopiero dokopałem się o tym że:Ponadstuletnia maszyna wyciągowa z dawnej kopalni Karol od prawie 30 lat niszczeje. Nie uratowało jej wpisanie do rejestru zabytków ani to, że przez wiele lat jej właścicielem było warszawskie Muzeum Techniki.
Niepozorne magazyny przy ul. Bytomskiej w Orzegowie, dzielnicy Rudy Śląskiej, kryją w sobie znaczący epizod w historii górnośląskiego górnictwa. To teren po kopalni Paulus (potem Karol, a następnie Szombierki) - jednej z pierwszych w mieście. W pierwszej połowie XIX w. założył ją król cynku Karol Godula. W 1886 r. w budynku maszynowni Jurand zainstalowano parową maszynę wyciągową, wyprodukowaną w pobliskiej gliwickiej hucie. Maszyna pracowała aż do 1969 r., kiedy zamknięto szyb, wtedy urządzenie zostało wpisane do rejestru zabytków ruchomych. W latach 70. maszynownię wraz z wyposażeniem przekazano Muzeum Techniki w Warszawie.
Dzisiaj maszyna jest w opłakanym stanie, a pracownicy Muzeum Techniki w Warszawie nawet nie wiedzą o jej istnieniu. - W Rudzie Śląskiej nie mamy niczego pod opieką. Czasami zarządcy różnych zabytków przypisują je nam, żeby zrzucić z siebie odpowiedzialność - mówi Henryk Twardowski, zastępca dyrektora warszawskiego muzeum.
Nad przejęciem parowego giganta zastanawiają się teraz Gliwice. - To dla nas cenny obiekt, powstał w końcu w gliwickiej hucie. Można by maszynę wyeksponować na terenie rewitalizowanej kopalni Gliwice - mówi Elżbieta Dębowska z oddziału odlewnictwa artystycznego gliwickiego Muzeum. Decyzję muszą podjąć miejscy radni.
Załącznik:
z3943392xkz9.jpg
z3943392xkz9.jpg [ 156.24 KiB | Przeglądane 222 razy ]

źródło: gazeta.pl
Co z tym dalej jeszcze nie wiem.
W każdym razie pozabijano dechami z wszystkich stron,a jakiejkolwiek infomacji że to zabytek pod ochroną prawną brak
Załącznik:
16.JPG
16.JPG [ 175.58 KiB | Przeglądane 222 razy ]

wiele budynków nie ocalało,zostały puste miejsca
Załącznik:
20.JPG
20.JPG [ 161.01 KiB | Przeglądane 222 razy ]

ale trochę zostało wykorzystanych i odświeżonych
Załącznik:
19.JPG
19.JPG [ 204.98 KiB | Przeglądane 222 razy ]

Załącznik:
17.JPG
17.JPG [ 254.84 KiB | Przeglądane 222 razy ]

Załącznik:
12.JPG
12.JPG [ 248.13 KiB | Przeglądane 222 razy ]

Załącznik:
13.JPG
13.JPG [ 245.77 KiB | Przeglądane 222 razy ]

ten sprawia wrażenie remizy straży pożarnej
Załącznik:
14.JPG
14.JPG [ 201.23 KiB | Przeglądane 222 razy ]

jakiś magazyn
Załącznik:
15.JPG
15.JPG [ 154.35 KiB | Przeglądane 222 razy ]

ten był w posiadaniu kolejarzy
Załącznik:
S7300830.JPG
S7300830.JPG [ 209.51 KiB | Przeglądane 222 razy ]

w sumie udany dzień był kopalnia,koksownia i jeszcze coś.Tylko nikogo nie napotkałem co by szło pogadać o tym i owym.Zagajani odpowiadali "panie mnie się nie pytaj nie mam zielonego pojęcia".

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Ostatnio edytowano 5 sie 2019, o 19:55 przez Heniek, łącznie edytowano 2 razy

Post Napisane: 26 sty 2011, o 13:32 

Imię: Bartosz
dokopałem się w sieci do starej fotki prezentuje basen w Orzegowie a w tle kopalnie Karol

Załączniki:
85332038.jpg
85332038.jpg [ 66.86 KiB | Przeglądane 8092 razy ]

Post Napisane: 12 lut 2011, o 12:12 

Mam pytanie czy wie ktoś po czym to są pozostałości, mnie się wydaje, że to są ruiny jakiegoś szybu ale jakiego http://www.zumi.pl/,,,18.87816740000000 ... =50.324452
Przypomniało mi się coś idąc dzisiejszą ulicą Jerzego Ziętka - pod koniec lat 80 stał jeszcze szyb z tej kopalni, był dobrze widoczny, nie znam niestety nazwy. Od ludzi niestety ciężko się coś dowiedzieć, okolice tej kopali niestety zamieszkują już młodzi ludzie lub cyganie co wprowadzili się w latach 90.

Post Napisane: 12 lut 2011, o 13:28 

Imię: Karol
budynek wentylatorów szyb będzie gdzieś w pobliżu możliwe że na tym gruzowisku a jaki to nie wiem

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 12 lut 2011, o 13:40 

Chyba ze na tym szybie już coś postawili 10 lat temu to tam nic nie było tylko jakaś ruina stała. I właśnie ten budynek wentylatorów.

Post Napisane: 14 lut 2011, o 23:30 

Imię: Marcin
dioblik napisał(a):
Mam pytanie czy wie ktoś po czym to są pozostałości, mnie się wydaje, że to są ruiny jakiegoś szybu ale jakiego http://www.zumi.pl/,,,18.87816740000000 ... =50.324452

To są pozostałości szybu Kynast (dawna nazwa zamku Chojnik - siedziby rodowej Schaffgotschów http://zabytki.ocalicodzapomnienia.eu/zabytek-2-2-1-708.html)
Wdług mapy z 1902 roku na polu Gotthard kop. Paulus-Hohenzollern były 2 szyby: Gotthard i Kynast:
Obrazek
W kwietniu 2008 ten teren wyglądał jeszcze tak:
Obrazek

Obrazek
Dyfuzor i budynek stacji wentylatorów (nie zrobiłem zdjęcia, ale pamiętam, że były opisy komory transformatora, pól rozdzieni i chyba nawet namalowany był kierunek wirowania silnika)
Sam szyb był w tym miejscu http://www.zumi.pl/,,,18.8775623,50.324495999999996,3,1b,namapie.html?userMapPointText=Szyb&userMapPointX=18.877532000000002&userMapPointY=50.324484
(na północ widać wyraźne ślady fundamentów maszyny wyciągowej)
Widoczne jeszcze były pozostałości obmurza szybu:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oraz coś co prawdopodobnie było kanałem wentylacyjnym dla poprzedniego wentylatora (ten betonowy dyfuzor jest raczej sporo młodszy od szybu):
Obrazek

I tuż obok pozostałości schronu plot dla strażnika:
Obrazek

Post Napisane: 15 lut 2011, o 13:51 

co do mojej wcześniejszej fotki tej z basenem teraz zauważyłem ze pociąg tam jedzie prawdopodobnie jest to nieistniejąca juz linia wąskotorowej kolejki kiedyś resztki torów były tam gdzie teraz stoi Tesco
http://www.zumi.pl/,,,18.8897729,50.322 ... =50.323304
dalej biegła tak
http://www.zumi.pl/,,,18.88778570000000 ... =50.320892
http://www.zumi.pl/,,,18.8819312,50.321 ... =50.321204
http://www.zumi.pl/,,,18.8793824,50.323 ... =50.324032
a dalej nie mam pojęcia może ktoś ma jakieś stare plany. Resztki torów tej kolejki przy tesco rozebrali chyba podczas budowy tego sklepu.
Ps Marcin wiec prawdopodobnie w tamtych latach z ul. Ziętka było widać szyb Kynast bo był od w oddali a ten drugi był chyba bardzo blisko tej ulicy patrząc po tej mapie.

Post Napisane: 15 lut 2011, o 18:27 

Imię: Roman
dioblik napisał(a):
co do mojej wcześniejszej fotki tej z basenem teraz zauważyłem ze pociąg tam jedzie prawdopodobnie jest to nieistniejąca juz linia wąskotorowej kolejki kiedyś resztki torów były tam gdzie teraz stoi Tesco

To była kolej piaskowa normalnotorowa. Odgałęziała sie zaraz za mostem w okolicy dzisiejszej oczyszczalni sciekow.
Tu lepiej widac wagony : http://rudaslaska.com.pl/p,s,211399,o,o ... 73077.html

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 15 lut 2011, o 18:44 

Szu napisał(a):
dioblik napisał(a):

To była kolej piaskowa normalnotorowa. Odgałęziała sie zaraz za mostem w okolicy dzisiejszej oczyszczalni sciekow.
Tu lepiej widac wagony : http://rudaslaska.com.pl/p,s,211399,o,o ... 73077.html

Patrząc po wagonach faktycznie masz racje. Jednak część ludzi twierdzi, że były rozbierane tam tory wąskotorowe może jeszcze jakaś nitka biegła przed powstaniem osiedla, albo ludzie pomylili z inną kolejką która biegła z dzisiejszym tesco

Post Napisane: 15 lut 2011, o 21:17 

Cytuj:
Patrząc po wagonach faktycznie masz racje. Jednak część ludzi twierdzi, że były rozbierane tam tory wąskotorowe może jeszcze jakaś nitka biegła przed powstaniem osiedla, albo ludzie pomylili z inną kolejką która biegła z dzisiejszym tesco

Na tej linii, ani w okolicy TESCO nigdy nie było wąskiego toru. To była linia PMP PW.
Natomiast wąski tor szedł od Chebzia na Bobrek. W okolicy ogródków działkowych Promień przy ulicy E. Plater była stacyjka wąskotorowa. Stamtąd pociąg na KWK Karol jechał przez Koksownię Orzegów i przecinał ul. Hlonda. Podobnie na KWK Karol wjeżdżał pociąg PKP z tym, że tor na koksownie i KWK Karol odgałęział się juz na posterunku ROG czyli jeszcze przed stacją Orzegów.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 15 lut 2011, o 22:22 

dioblik napisał(a):
Ps Marcin wiec prawdopodobnie w tamtych latach z ul. Ziętka było widać szyb Kynast bo był od w oddali a ten drugi był chyba bardzo blisko tej ulicy pacząc po tej mapie.

Zacząłem poważnie przyglądać tematowi i wychodzi na to, że to nie szyb Kynast a inny, trzeci szyb.
Jakiś czas temu (chyba wtedy, kiedy robiłem zdjęcia) znalazłem w Narodowym Archiwum Cyfrowym to zdjęcie:
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/51510/5833a58c2b3b8dabed10afed9aaecde2/
(to ten sam szyb, z charakterystycznym łamanym zastrzałem, który widać na zdjęciu z basenem).
Już wcześniej nie pasowało mi, że budynki maszyn wyciągowych, które pozostały, znajdują się na górze skarpy (kto był na terenie kop. Karol, ten wie o co mi chodzi) ustawione poprzecznie do torów, a tutaj budynki nadszybia i maszyny ustawione są wzdłuż torów (na dodatek pomiędzy nimi) i to na dole. Poza tym, na górze były dwie maszyny wyciągowe, czyli szyb dwuprzedziałowy, a tutaj wyraźnie widać, że jest tylko jeden przedział (szyb Kynast odpada, bo jest po drugiej stronie ulicy Bytomskiej; przy okazji - jak ktoś może, to niech jedzie pozwiedzać ten teren - wiadukt nad ulicą Bytomską w zestawieniu z murami oporowymi jest niezły, zwłaszcza przed remontem wyglądało to jak wały XVIIw. twierdzy).

No i analizując zdjęcie basenu i zdjęcie z NAC, wyszło na to, że to pierwsze było robione z kierunku oznaczonego zieloną strzałką, a drugie z kierunku oznaczonego czerwoną strzałką:
Obrazek
I na obydwu zdjęciach widoczne są wieże dwóch szybów (z tym, że jedna niewiele wyższa od otaczających ją budynków, dlatego nie rzuca się w oczy).
Obrazek

Obrazek
Na tym zdjęciu, datowanym na 1932 rok widać, że nadszybie nieznanego szybu (tego między torami) jest w fazie budowy, czyli raczej nowa sprawa (w każdym razie na mapie z 1902 nie ma prawa go być).
Messtischblatt i polska przedwojenna WIGówka są zbyt mało dokładne, żeby pokazać takie szczegóły:
Obrazek

Obrazek
Ale o ile na niemieckiej mapie mamy standardowy opis Gotthardschacht, o tyle na polskiej mapie pojawia się nazwa Szyb Stolberg - i to najprawdopodobniej jest nazwa nieznanego szybu (Stolbergowie mieszkali m.in. w Kamieńcu Śl. na północ od Gliwic - może jakaś rodzina Schaffgotschów?). Na polskiej mapie pojawia się też szyb Wiejski (na południe - obecnie w tym miejscu stoi bodajże przedszkole).

Ale wracając do tematu, podparłem się skanem rastra 1:1000 (ma już ponad 10 lat a więc też już posiada wartość historyczną :) ) i wyszło na to, że szyb (nazwijmy go roboczo Stolberg) znajdował się w miejscu oznaczonym żółtą kropką (Gotthard - czerwoną; o ile mi wiadomo, Gotthard po wojnie nazywał się Jurand):
Obrazek

Co na teren przekłada się następująco:
Obrazek

Czyli na terenie kop. Karol (zakładu głównego) były 3 szyby, przy czym najwięcej pozostało po szybie Gotthard, bo dwa budynki maszyn (jeden ze złomem maszynopodobnym w środku) oraz zadekowany szyb z obmurzem wystającym na prawie 2 metry (zdjęcie nr 8 z pierwszego postu Heńka). Widoczny jest także wyraźnie zarys nadszybia. Po szybie Kynast pozostał dyfuzor, budynek stacji wentylatorów i zarys budynku maszyny wyciągowej. A po najmłodszym w rodzinie - Stolbergu - trawnik.

Post Napisane: 15 lut 2011, o 22:32 

dioblik napisał(a):
Jednak część ludzi twierdzi, że były rozbierane tam tory wąskotorowe może jeszcze jakaś nitka biegła przed powstaniem osiedla, albo ludzie pomylili z inną kolejką która biegła z dzisiejszym tesco

Ten wąski tor to mogły być tory kopalniane (na powierzchni też musi być pewna sieć torowisk o rozstawe takim jak na dole, zwłaszcza przy szybach materiałowych). Nawiasem mówiąc na wielu kopalniach na powierchni znajdują się torowiska, które z jednej strony mają podwójną (a czasami nawet potrójną szynę). Z reguły im niższy poziom (nowszy) tym szerszy rozstaw (różnice są spore - osobiście spotkałem się z torami od 550 do 950 mm), a naziemna infrastruktura musi obsłużyć wszystke poziomy.

Post Napisane: 15 lut 2011, o 22:39 

No to skoro już spamuję w tym temacie:
Pierwszy raz o kopalni Karol usłyszałem bodajże w 1996 roku, w czasie rozmowy z tatą kolegi. Tata kolegi był ratownikiem i brał czynny udział w likwidacji kopalni. Twierdził, ze wybierali filary ochronne (na podsadzkę hydrauliczną) dojeżdżając do samego obmurza szybu. Szyb (tylko nie powiedział który) w tym czasie był czynny! Mówił, że kiedy jechała szola, to u nich na dole wszystko się trzęsło i leciało ze stropu. Ile w tym prawdy? (wyglądał na rozsądnego i wiarygodnego człowieka, a sądząc z tego, co sam przeszedłem na kopalni - daję wiarę :) ).

Post Napisane: 15 lut 2011, o 23:53 

Z tego co piszesz i widać Marcin po fotce jest to możliwe widać zostały resztki wąskich torów. A co do szybów to tak jak mówiłem chodzi o ten co widać było z tego miejsca był on w oddali
http://www.zumi.pl/,,,18.8828222,50.322 ... =50.322084

Post Napisane: 16 lut 2011, o 10:02 

dioblik napisał(a):
A co do szybów to tak jak mówiłem chodzi o ten co widać było z tego miejsca był on w oddali

A masz może jakieś zdjęcie zrobione z tego miejsca?

Post Napisane: 16 lut 2011, o 10:23 

mkowol napisał(a):
dioblik napisał(a):
A co do szybów to tak jak mówiłem chodzi o ten co widać było z tego miejsca był on w oddali

A masz może jakieś zdjęcie zrobione z tego miejsca?

Niestety nie ale daleko nie mam wiec zrobię niebawem choć pewnie teraz już nie będzie widać tak dobrze drzewa urosły szkoła stoi

Post Napisane: 16 lut 2011, o 19:49 

mkowol napisał(a):
dioblik napisał(a):
Jednak część ludzi twierdzi, że były rozbierane tam tory wąskotorowe może jeszcze jakaś nitka biegła przed powstaniem osiedla, albo ludzie pomylili z inną kolejką która biegła z dzisiejszym tesco

Ten wąski tor to mogły być tory kopalniane (na powierzchni też musi być pewna sieć torowisk o rozstawe takim jak na dole, zwłaszcza przy szybach materiałowych). Nawiasem mówiąc na wielu kopalniach na powierchni znajdują się torowiska, które z jednej strony mają podwójną (a czasami nawet potrójną szynę). Z reguły im niższy poziom (nowszy) tym szerszy rozstaw (różnice są spore - osobiście spotkałem się z torami od 550 do 950 mm), a naziemna infrastruktura musi obsłużyć wszystke poziomy.

Tak była taka sieć, ale na terenie kopalni. Poza kopalnie od chyba końca lat 50-ych wąski tor nie wychodził

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 16 lut 2011, o 19:51 

Parę starych fot z kopalni można znaleźć tu: http://www.orzegow.home.pl/images/karol/ oraz tu: http://www.orzegow.home.pl/images/place/

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 mar 2011, o 09:15 

Imię: Andrzej
Ja mieszkam na osiedlu Powstańców od początku i jak się wprowadziłem to jako dzieciak często wchodziłem na teren kop. w miejscu gdzie na mapie postawił kropkę mkowol była ogromna sieć torowisk stały małe wąskotorowe wagoniki na urobek, gonili nas ale jak to dzieci zawsze ciągnie je do złego :P tory wchodziły do wąwozu który do dziś ostał jednak już tak dobrze nie pamietam czy to były wąskie tory czy standardowe.... było wiele zwrotnic. Co do maszyny wyciągowej to co teraz tam jest to kupa złomu ja jeszcze pamiętam maszynę czystą mosiężną i w miare kompletną. Koło basenu był staw gdzie ostały się jeszcze w latach 90 pompy dostarczające do niego wodę. Tzn. 100% pewności co do tego że były to pompy nie mam ale z rur dużej średnicy lała się woda ;] wszystko teraz już nie przypomina tego co zapamiętałem ale jeśli ktoś chce bym go oprowadził i opowiedział to co zapamiętałem zapraszam :)

Post Napisane: 4 mar 2011, o 16:04 

Andrzej ja chętnie się wybiorę widać robi się pogoda mieszkam na osiedlu podlas wiec niedaleko kopalnie jako tako znam ale dawno mię tam nie było przy okazji chce się wybrać na koksownie odezwij się na PM to jakoś się zgadamy. Tutaj ciekawy filmik z kopalni Karol lat o wykonani planu 3 letniego. http://chomikuj.pl/ShowVideo.aspx?id=352052509

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli