Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 30 maja 2015, o 23:12 

Imię: Sebastian
W 510 na Centrum nie klupało ? To ty chyba nigdy nie byłeś w tym pokładzie.

Post Napisane: 31 maja 2015, o 00:43 

Imię: Karol
takie klupanie to se mozna wsadzic. raz na jakis czas walnelo mocniej ale bez szalu jakiegos.

Post Napisane: 31 maja 2015, o 13:32 

Imię: Sebastian
W ścianie 8/510 swego czasu rozerwało poand 30 stojaków zasadniczych obudowy zmechanizowanej tyle dobrze że między zmianami, w ścianie 6 kilka wypadków spowodowanych wstrząsem, w 4 również. Zdarzały się tąpniecia 3.5 i 3.3 jeśli chodzi o skale richtera odczuwalne na powierzchni oczywiście pochodzące z pokładu 510 KWK Centrum więc nie mów że takie klupanie można sobie wsadzić bo sam pracowałem w tym pokładzie i kilka razy zdarzyło mi się wynosić człowieka na noszach.

Post Napisane: 16 gru 2015, o 17:01 

Dziś zauważyłem że trwa wyburzanie budynku gdzie przygotowywano emulsje (przylegał bezpośrednio do ciepłowni kiedyś)

Post Napisane: 30 sty 2016, o 01:42 

Imię: Krzysztof
Witam
Szukalem sobie info historycznych nt kop. Dymitrow i Szombierki i trafilem na ta stronke
konto zalozylem zeby podziekowac @szombierek za fotki - good job :)
ale takze po to zeby sprostowac conieco i tu @Mechanik:
przegladajac watek od poczatku i czytajac komentarze wydawalo mi sie ze wiesz co piszesz - doklanie podawales rejony i oddzialy w nich pracujace ale jak napisales ze w 510 nie bylo problemow z prowadzeniem scian a w 620 wsio sie sypoalo (mam nadzieje ze mowisz o 620 branym od poziomu 930 a nie o wczesniejszym branym od 774 bo jak masz ta mysli ten wczesniejszy to jeszcze wieksza wtopa)
otoz w 510 sc 10 czy 8 mialy "winkiel" i o ile wczesniej "pukalo" przecietnie lub ponadprezcietnie to przy dojezdzie do winkla zaczynaly sie klocki - na 8 spowanianie itp tid
na 6 juz zmienili kat i bylo spokojniej ale jak pierdyklo to na blisko 3mce sciane zatrzymano (na szczescie tylko 3 osoby poszkodowane niestety jedna dosc mocno - sztygar)
na 4 juz bylo spokojniej bo jechali prosto
natomiast na 620 (tym branym z poziomu 930) sypalo sie wszystko przez debilne decyzje i zle dobrany sprzet - wegla tam bylo co kot naplakal reszta kamien i nie przekonasz mnie ze JOY-e byly do kamienia
natomiast z zagrozen naturalnych to pamietam ze tylko raz walnelo cus mocniej (i to za sciana) i mialem tel od dyspozytora ze mam wylaczyc prad do KB i sciana ma stac - po ok 40 min byl drugi telefon zeby zalaczyc i jedziemy dalej
natomiast calkowicie sie z Toba zgodze ze ta kopalnie ubily decyzje ludzi nia zarzadzajacych
inwestycja w poklad 620 od poziomu 930 to totalna porazka, polozenie blisko 4km rurociagu zeby odpompowac wode ze zbiornika ktory uniemozliwial rozjechanie sciany tylko po to zeby dostac zakaz wypompowania tej wody na powierzchnie (mogli zbadac ja zanim ulozyli rury), wymana szyn pod kolejke osobowa ktora nigdy nie pojechala poza tym przekop na bobrek (po co??), odstawczy 2 (niby w celu likwidowania granb) juz teraz - jakies 2 tyg temu zatamowany
mnostwo mnostwo kasy w inwestycje bez sensu i nikt za to nie odpowiedzial
P.S zebys nie musial kombinowac - pracowalem 8 lat na centrum za czasow kopalni a teraz pracuje pod SRK na umowe zlecenie - widzialem jak bylo widze jak jest - serce sie kraje :(

Post Napisane: 7 lut 2016, o 22:27 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Maszyna wyciągowa #Rejtan. Wciąż czynna.

Obrazek

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 11 sie 2016, o 20:09 
Przyjaciel

Imię: Piotr
Napis znaleziony w Międzywodziu (gm. Dziwnów, pow, Kamieński), przy ul. Rybackiej, na tyłach ośrodka "Jurasin".
Może nie jest zbyt czytelny ale "na żywo" można odczytać:
"Kawiarnia Gwarek Ośrodek Wczasowy Kopalni Dymitrow"

Załączniki:
Międzywodzie Rybacka Jurasin sie 2016 17252 (1).jpg
Międzywodzie Rybacka Jurasin sie 2016 17252 (1).jpg [ 227.81 KiB | Przeglądane 2085 razy ]

Post Napisane: 16 sie 2016, o 23:15 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Na Centrum obecnie pozorna stagnacja. Nic się na powierzchni nie zmienia, zabudowania stoją wygaszone, poza Budrykiem i Rejtanem, którymi prowadzone są zjazdy. Dzieje się za to pod ziemią, gdzie trwa tamowanie i likwidacja wyrobisk. Ze niedługo likwidacja przeniesie się na powierzchnię, gdzie weźmie się za zakład przeróbczy, szyb Skarga i Rejtan w późniejszym czasie. Parę ujęć sprzed tygodnia.

Obrazek

Obrazek

Nadszybie #Staszic:

Obrazek

Nadszybie #Rejtan:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Maszynownia #Skarga:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 18 sie 2016, o 22:24 

Z tego co wiem to prócz likwidacji są także pozytywne ruchy. Niegdyś rozjeżdżana ść4 w 510 GRP-9 obecnie jest chodnik od tamowany i wszedł tam eko plus. Ludziska kopalnia niemalże pusta stoi już ponad rok na dole nie było kto wie ile do likwidacji, no chyba że stawiają tamę co 10m. Jak znajdę to wrzucę mapkę poglądową poziomów

Post Napisane: 16 wrz 2016, o 14:37 

Imię: Darek
Kilka aktualnych zdjęć z zakładu

Budryk
Obrazek

Ze Skargą w tle
Obrazek

Skarga i Rejtan
Obrazek

Cały czas odbywają się zjazdy Budrykiem
Obrazek

Ogólnie mocno odczuwalna postępująca agonia kopalni. Plac załadowany materiałami do budowy tam. Cisza, oczekująca na rozpoczęcie likwidacji powierzchni kopalni

Post Napisane: 24 wrz 2016, o 13:54 

Imię: Bartek
http://www.nettg.pl/news/137924/bytom-centrum-pompownia
Cytuj:
W miejscu byłej kopalni Centrum w Bytomiu powstanie nowoczesna przepompownia. W przyszłości będzie odpompowywać wody ze wschodniego skrzydła dna niecki bytomskiej aż po kopalnie Grodziec i Saturn, a w perspektywie kolejnych lat także z czynnej obecnie kopalni Bobrek-Piekary.
Jedenaście poziomów, siedem szybów i ponad 50 km wyrobisk korytarzowych. Likwidowana kopalnia Centrum w Bytomiu to istny moloch. Zakład przed 9 maja 2015 r. funkcjonował w ramach dwuruchowej kopalni Bobrek-Centrum, należącej do Kompanii Węglowej. 140-letnia kopalnia jest mocno rozbudowana. Najgłębszy szybu, o nazwie Budryk, usytuowany na dnie niecki bytomskiej, liczy sobie 980 m. To sprawia, że wody okolicznych kopalń spływają właśnie w jego rejonie. Już dziś przepompowuje się w tym rejonie 9,3 m sześc. wody na minutę. Ilość ta ma wzrosnąć trzykrotnie! Przepompownia ma być gotowa do końca 2020 r. Niewiele więc czasu zostało na likwidację zbędnej infrastruktury dołowej i powierzchniowej kopalni.

Wyrabować, odizolować, likwidować
- Zaledwie dwa tygodnie przed przejęciem ruchu Centrum przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń zatrzymane zostały dwie duże ściany podsadzkowa 
w pokładzie 510 i zawałowa w pokładzie 620. Obie o dużych zagrożeniach metanowych i tąpaniowych. Te elementy wyposażenia ścian, które opłacało się wyrabować, wywieziono na powierzchnię. W następnej kolejności należało odizolować wyrobiska, aby nie stwarzały zagrożenia, i przystąpić do kolejnych działań likwidacyjnych - relacjonuje Leonard Klabis, dyrektor likwidowanej kopalni Centrum.

Do chwili obecnej z planu kopalni zniknęło już prawie 25 km wyrobisk. Przewiduje się docelowo likwidację pięciu z siedmiu szybów: Jan, Skarga, Rejtan, Witczak i Komunikacyjny o łącznej głębokości 3 tys. m. Pozostałe dwa szyby: Budryk oraz Staszic stanowić będą główną oś związaną z funkcjonowaniem nowego modelu głównego odwadniania niecki bytomskiej. Główna pompownia zlokalizowana zostanie na poziomie 774 m, zaś urządzenia pompowni pomocniczych na poziomach 930 m i 250 m właśnie przy szybie Budryk. Te inwestycje wymusiły pozostawienie ok. 6 km czynnych wyrobisk.

Ogrom roboty
Plan likwidacji na br. zakłada jeszcze zasypanie peryferyjnego szybu Jan i zlokalizowanych przy nim obiektów infrastruktury technicznej, a także wyzbrojenie szybu Skarga.

- W ramach likwidacji infrastruktury kopalnia uwzględniła likwidację 43 obiektów powierzchniowych. Dziewiętnaście z nich zniknie z powierzchni ziemi do końca 2016 r. - uzupełnia dyrektor Klabis.

Przed liczącą ponad 190 pracowników załogą własną zakładu stoi więc ogrom pracy.

Warto też dodać, że w ramach zabezpieczenia robót likwidacyjnych przy oddziale kopalni Centrum zorganizowana została stacja ratownictwa górniczego SRK, obsługująca wszystkie odziały spółki z wyjątkiem kopalni Makoszowy. W trakcie tworzenia jest też ośrodek szkolenia ratowników dla szkolenia wszystkich oddziałów SRK. Jego uruchomienie zaplanowano na styczeń 2017 r.

Zatwierdzony decyzją ministra energii program likwidacji kopalni Centrum do 2020 r. jest na bieżąco weryfikowany przez SRK i Agencję Rozwoju Przemysłu.

Post Napisane: 11 lut 2017, o 13:58 

Imię: Mateusz
szkoda że kolejna śląska gruba przechodzi do historii a najbardziej szkoda tych majestatycznych budynków sortowni i tych pięknych szybów :cry:

Post Napisane: 17 lut 2017, o 22:16 

Imię: Marek
hej, witam wszystkich, jestem tu nowy :)

mam do Was pytanie - skąd wziąć informację o terminach wyburzeń wież szybowych czy też budynków?
Gdzieś wyczytałem że już niedługo będzie wyburzany szyb Witczak... :(

Post Napisane: 18 lut 2017, o 12:07 

Można śledzić stronę SRK, zakładka "Zamówienia publiczne - przetargi".
http://srk.com.pl/

Pojawiają się tam m.in. przetargi na wyburzenia budynków/likwidacje szybów.
W przetargu zazwyczaj jest informacja o terminie realizacji, pozwala to mniej więcej określić, kiedy dany obiekt zostanie zlikwidowany.

Post Napisane: 15 mar 2017, o 16:51 

No to do wyburzenia szyb "Jan" i cały przyległy teren
http://bip.srk.com.pl/kwk-c231617n-zasyp-rury-szybowej-szybu-jan-wraz-z-likwidacja-budynku-wiezy-szybu/

[EDIT]
Z dzisiejszej wycieczki w okolice, zostało już niewiele a według informacji zawartych w przetargu data zakończenia likwidacji przez wykonawców to 30.06.2017r.
Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 17 mar 2017, o 18:39 

Nawiązując do posta z 11 cze 2012, odnośnie szybu Piekary. Dziś znalazłem jeszcze coś takiego w okolicy:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ciekawi mnie tylko ustawienie tych "pochylni" gdyż są one ustawione jak na mapce poniżej:
Obrazek
Rozumiem że szyb Piekary był w miejscu zaznaczonym czerwonym kółkiem. Czy jest rzecz zaznaczona kółkiem zielonym? I dokąd mogą prowadzić te "pochylnie"?

Pozdrawiam :)

Post Napisane: 4 kwi 2017, o 09:04 

Kilka zdjęć z wycieczki - szyb Witczak, most podsadzkowy, tamy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 10 kwi 2017, o 19:59 

Imię: Adrian
Dopytywałem się jednego nadszytgara o pozostałości po górnictwie kruszcowym (kopalnia Teresa) na terenie kopalni Centrum. Powiedział mi, że jest jeden poziom 110 m, który jest właśnie wyrobiskiem porudnym, nie ma do niego jednak dostępu z klatki, ewentualnie rewizyjny zjazd kubłem.
Wie ktoś więcej na ten temat?
A jak wygląda kwestia wyrobisk porudnych w rejonie szybu Bolko?

Post Napisane: 10 kwi 2017, o 21:52 

Na Bolko podobno jest dostęp. Kiedyś na studiach doktor specjalizujacy sie w systemach wyciagowych był tam i jakiś nadsztygar oprowadzał o po komorach podobnież bardzo obszernych

Post Napisane: 31 maja 2017, o 09:41 
Bratnia dusza

Imię: Tomasz
Cytuj:
Spółka Restrukturyzacji Kopalń ogłosiła przetargi na rozbiórkę zabudowań KWK Centrum. To efekt decyzji sprzed dwóch lat o likwidacji tego bytomskiego zakładu.
W 2015 roku doszło do podziału dwuruchowego zakładu Bobrek-Centrum i przekazaniu obu kopalń nowym właścicielom. Bobrek przejął państwowy Węglokoks Kraj, natomiast Centrum trafiło do SRK. W związku z decyzją o likwidacji drugiej z wymienionych kopalń, większość personelu dawnej KWK Bobrek-Centrum przeniesiono do Bobrka.
Plany likwidacji KWK Centrum przewidują rozbiórkę 43 obiektów na powierzchni oraz 44 kilometrów wyrobisk pod ziemią. Z krajobrazu miasta ma zniknąć aż 5 spośród siedmiu szybów: Jan, Skarga, Rejtan, Witczak oraz Komunikacyjny.
Dotąd zlikwidowano już kilkadziesiąt kilometrów wyrobisk, natomiast przygotowania do wyburzania zabudowań kopalni weszły właśnie w decydującą fazę. Pod koniec kwietnia SRK ogłosiło dwa przetargi na likwidację dziewięciu obiektów na terenie zakładu. Wykonawcy mają przeprowadzić rozbiórki w ciągu trzech miesięcy od podpisania umowy, więc do jesieni spora część kopalni powinna przestać istnieć.
Docelowo KWK Centrum ma pełnić funkcję przepompowni dla wschodniego skrzydła dna niecki bytomskiej sięgającego aż po kopalnie Grodziec i Saturn. W tym celu zostaną wykorzystane szyby Staszic i Budryk. Na poziomie 774 m zostanie zlokalizowana główna pompownia, a z kolei na poziomach 930 m i 250 m znajdą się pompownie pomocnicze. Prace mają zostać ukończone do 2020 r.

Info ze strony: http://www.bytomski.pl/miasto/22568-kopalnia-wkrotce-zniknie

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli