Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 12 kwi 2010, o 19:55 
SAM Urbex

Imię: Szymon
Spis szybów. :mrgreen:
Szyby główne:
1) Budryk
Wieża szybu Budryk ma 64,8 m, a maszyna jest na poziomie 48 m. Pierwszy przedział szybu( zachodni) został oddany w 1969r( do poziomu 774 m) Drugi przedział(wschodni) w 1973 do poziomu 930 m .Oba przedzialy wyposażone są każdy w dwie skipoklatki (12,5 t),a po opuszczeniu klap są 2 pietra zjazdowe przyczym górne piętro posiada 2 tory o szer 900 i 470 mm do opuszczania matriałow bądż sekcji.Dodatkowo przedzial zachodni może fedrować z poziomu 640 m .
Obrazek
Obrazek
Robione z wieży szybu Rejtan

Obrazek
Obrazek
Maszyny ;)
Obrazek
Obrazek

2) Skarga
Obrazek

Szyb Skarga to główny szyb wydobywczy z poziomu 585 wyposażony w 2 skipoklatki o ładownosci 12t oraz po opuszczeniu klap w 2 pietra zjazdowe.Obecny silnik maszyny wyciągowej zainstalowano w latach 50 modernizując maszyne ,wcześniejszy silnik firmy BBC [słabszy] uzywany jest do dziś do robót szybowych ,skipy byly wtedy mniejsze[ok 7,5 t] Wieza jest z lat 40.Szyb został zgłebiony w XIX w.

3) Rejtan
Obrazek
# Rejtan zgłebiony jest do poz.774 i faktycznie byl kiedys 2przedziałowy obsługiwany przez 2 maszyny parowe.Był to głowny szyb wydobywczy kopalni wyposażony w 4 klatki czteropiętrowe, ciekawostką jest, ze ze wzgledu na niską wieżę piętro zjazdowe [normalnej wysokości] było tylko 1 a pozostałe 3 tylko do wydobycia o wys.wozu.
Po zbudowaniu Budryka w latach 70 zmodernizowano Rejtana i stal sie on glownym szybem materialowo zjazdowym jednoprzedzialowym wyposazonym w 2 klatki 3 pietrowe i maszyne elektryczną :ZUT Zgoda z 1978.Spis dam w dziale Gornoslaskie kopalnie

4) Staszic
Obrazek

Szyb Staszic jest szybem wydechowo materiałowym do poziomu 774 [ kiedyś {do 98 r} był szybem dwuprzedziałowym] Przedzial główny obsługiwala maszyna parowa [do 98 r, stoi do dziś] .Przedzial ten siegal do poziomu 585 i wyposazony był w 2 klatki 3 pietrowe. Wcześniej [ chyba do lat 70] przedział ten był az do poziomu 774 ,posiadal klatki 4 pietrowe i fedrowal.Sytuacja ulegla zmianie po budowie szybu Budryk.Drugi przedzial szybu to tzw wyciąg materiałowy obslugiwany przez maszyne umieszczoną w dobudówce ''przyklejonej'' do trzonu[widoczne na zdjeciu].Wyposazony w tzw kosz drzewny do opuszczania dlugich materiałow na poz 585 i 774 ,Funkcjonuje do dziś.

Szyby peryferyjne:
5) Witczak
Obrazek

Zbudowany po wojnie,po wejsciu z eksploatacją w filar miasta Bytomia.Szyb siega poziomu 774 ,wentylacyjno podsadzkowo materiałowo zjazdowy wyposażony w 2 klatki 2 pietrowe a w zasadzie były to kiedys 3 pietrowe z tym ze usunieto jeden poziom celem opuszczania wyzszych materiałow.

6) Komunikacyjny
Obrazek

Szyb ten znajduje sie na terenie szybu Witczak, służy do obsługi dna zbiorników podsadzki,glebokosc ok 50 m ,wyposazony w klatke 1 pietrowa z przeciwagą.

7) Piekary

Obrazek

Fotka pochodzi z ksiązki 15 lat BZPW.Fotki z lat 90 posiadam, ale nie jestem ich autorem wiec nie moge ich udostepnić,jednak wieza nie zmieniała sie wogóle. Szyb był do poziomu 585,wentylacyjno podsadzkowo zjazdowy materialowy.Wyposażony w 2 klatki 2 pietrowe. Zlikwidowany w II polowie lat 90, kiedy kopalnia szukala frontu zawałowego i po likwidacji jego filar zostal wybrany. Byly projekty że kopalnia miała przejąc szyb VI KWK Radzionków oddalony 1,5 km dalej. Niestety reforma Buzka zmiotła wszystko. :(

8 ) Wodny
Ostatnim szybem właściwie udziału w produkcji kopalni był szyb Wodnym zlikwidowany ok roku 1995. Był to szyb rudny dawnej kopalni Apfel [podobnie jak Staszic był szybem kopalni rudy Theresia] Mial to być pierwszy szyb wentylacyjny budowanej kopalni Centrum dla poziomu 372.Niestety natrafiono przy pogłebianiu na zyłe wodną z ktora ówczesnymi metodami nie potrafiono sobie poradzic i inwestycji zaniechano.Woda ta okazala sie zdatna do picia i zaopatrywano nią miasto Bytom do lat 90.W latach 80 kopalnia urochomila poziom 250 wracajac do zawałowej eksploatacji pokladow górno rudzkich { 405,406,407} , i ta płytka eksploatacja zdrenowała wode pitna z szybu do kopalni.Szyb stał sie zbedny. Szyb obsługiwal kołowrot 65 kw i 2 kubly.glebokosc ok 60 m .Zdjec nie posiadam,wieza byla z cegły podobnie jak szyb komunikacyjny

Ciekawostki:

W szybie Skarga jest miejsce na 2 przedział.Posiadam jeden plan poniemiecki powierzchni gdzie zaznaczono 2 maszyne wyciagowa.wieza miala byc kątowa[jak na makoszowach]

|#| \\
|#|....\\
| [] [] |\\ ........
|........| \\ | [] |

Tytuł: Re: KWK Centrum
 Post Napisane: 13 kwi 2010, o 21:36 
SAM Urbex

Historia kopalni.
Kopalnia Centrum powstała w 1881 r z połączenia kilkunastu pól górniczych.
Nazwa niemiecka kopalni to Karsten-Centrum Grube.
Po II wojnie światowej nazwę sploszczono na Centrum a w 1950 r zmieniono na Dymitrow.
W 1990 r powrócono do powojennej nazwy Centrum.We wrześniu 1993 r przyłączono do Kwk Centrum kopalnie Szombierki pod nazwą Centrum-Szombierki.Od stycznia 1999 r kopalnia Centrum-Szombierki stała sie spółką Z.O.O. W lipcu 99 r kopalnie Centrum-Szombierki sp.ZOO postawiono w stan likwidacji wydzielając z niej jednoczesnie częsc produkcyjną pod nazwą ZG Centrum sp.ZOO, a pozostałą częsc przekazano do BSRK.(wrócono w zasadzie do dawnych granic kop.centrum zaprzepaszczając nakłady włożone w połaczenie obydwu kopalń i rezygnując z koncepcji dużej połaczonej kopalni Centrum-Szombierki .Spore złoże dobrego węgla z pola szombierskiego znalazło sie poza obszarem gorniczym ZG Centrum a ostatniej sciany nr.3 w pokładzie 419 nawet nie wybrano do konca) 1 lutego 2003 ZG Centrum stał sie czesci kompani weglowej. We wrzesniu tego roku ogłoszono decyzje ''warszafki'' o likwidacji min tej kopalni.Po ostrych protestach wycofano sie z tej decyzji jednak kopalnie właczono w 2005 r do kopalni Bobrek i stworzono 2 ruchowy zaklad KWK Bobrek-Centrum

|#| \\
|#|....\\
| [] [] |\\ ........
|........| \\ | [] |

Post Napisane: 2 maja 2010, o 23:21 
Administrator

Imię: Leszek
To na początek mam prośbę o wrzucenie mapki z zaznaczeniem położenia szybów :) I pytanie - czy po zlikwidowanych dwóch ostatnich szybach zostało cokolwiek, choćby dekle?

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 maja 2010, o 19:32 
SAM Urbex

Po szybie Wodnym i Piekary nie pozostało nic oprócz nasypu kolejowego przy Piekarach.
Mapki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I jeszcze jedno: Proszę zadawajcie pytania,chętnie odpowiem,jestem ekspertem w bytomskich kopalniach,moge dać fotki i wgl.Takze czekam :thumright:

|#| \\
|#|....\\
| [] [] |\\ ........
|........| \\ | [] |

Post Napisane: 4 maja 2010, o 22:40 
Administrator

Dzięki za mapki, widzę, że inne kopalnie też wrzuciłeś :)

szombierek napisał(a):
I jeszcze jedno: Proszę zadawajcie pytania,chętnie odpowiem,jestem ekspertem w bytomskich kopalniach,moge dać fotki i wgl.Takze czekam :thumright:

A to może tak na razie pododawałbyś coś do istniejących tematów o bytomskich kopalniach? Takie kompendia jak przy Centrum - szyby, mapki etc. byłyby świetną rzeczą. Z czasem i pytania się pojawią, mój teren to nie jest, ale od jakiegoś czasu mnie nosi, żeby się do Bytomia wybrać i połazić - tylko tradycyjny problem z czasem :(

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 5 maja 2010, o 18:40 
SAM Urbex

Ok,moge to zajmie mi troche czasu( wiecie szkoła :( )Czy oprocz kop.Szombierki jest jeszcze jakis temat z bytomskich?

|#| \\
|#|....\\
| [] [] |\\ ........
|........| \\ | [] |

Post Napisane: 6 maja 2010, o 15:02 
Administrator

Jest temat o Rozbarku/Łagiewnikach oraz o szybie Zachodnim kop. Miechowice.

Wiesz, nie pali się, rób jeśli będziesz mieć czas/wenę :mrgreen:

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 maja 2010, o 12:42 

Imię: Sławek
Skoro można pytać o bytomskie kopalnie to pozwolę sobie zadać kilka pytań ...
Chodzi mi o stacje sejsmiczne na KWK Bobrek-Centrum. Tworzę dla nich system wspomagania pracy, żeby geofizycy w celu wykonania raportu dla GIG lub WUG nie musieli tonąć przez tydzień w stertach dokumentów. Czy posiadasz może jakieś informacje kiedy owe stacje powstały, jakiego typu sprzęt jest u nic wykorzystywany ? I czy masz może zdjęcie szybu Rejtan z boku ? (tak jak szyb Witczak)

Pozdrawiam

Post Napisane: 11 maja 2010, o 21:28 
SAM Urbex

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

|#| \\
|#|....\\
| [] [] |\\ ........
|........| \\ | [] |

Post Napisane: 11 maja 2010, o 21:32 
SAM Urbex

Obrazek

Niestety z tym działem nie mam nic wspolnego dlatego nie bede sie wypowiadał.Punkty pomiarowe na dole są zamkniete i niedostepne co widac na focie.Moze popytam znajomych i cos sie dowiem :jump2:

|#| \\
|#|....\\
| [] [] |\\ ........
|........| \\ | [] |

Post Napisane: 17 maja 2010, o 09:54 

Imię: Sławek
Super ! Wielkie dzięki za zdjęcia :) Pozdrawiam

Post Napisane: 5 lis 2010, o 18:37 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Ja mam pytanie: czy wiesz może kiedy zburzono 2 kominy na terenie kopalni?

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 28 lis 2010, o 19:41 

Mam pytanie, jaki byl obszar górniczy kopalni Szombierki, ile zasobów węgla pozostawiono w kopalni ( moze jeszcze kiedys do nich wrócą szyb Ewa jest dalej czynny, kopalnia Centrum siegnela po złoze bylej kopalni Powstanców Warszawskich) a takze jaki były głebokosci szybów i ile poziomów posiadala kopalnia?

Post Napisane: 8 sty 2011, o 21:18 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Dzisiaj byłem pod szybem Witczak. O dziwo, pojawił się bardzo miły ochroniarz i jak zobaczył, że robię zdjęcia to nawet wpuścił mnie za płot, żebym "nie robił zdjęć przez kraty, bo źle wyjdą". Brama wjazdowa:

Obrazek

Szyb Witczak:

Obrazek

Most podsadzkowy:

Obrazek

#Witczak i kawałek Komunikacyjnego:

Obrazek

Plac materiałowy:

Obrazek

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Ostatnio edytowano 29 gru 2014, o 11:45 przez Chudy1210, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 8 sty 2011, o 22:09 

Imię: Marcin
Czarny napisał(a):
kopalnia Centrum siegnela po złoze bylej kopalni Powstanców Warszawskich)

Mimo wszystko "Powstańców Śląskich" :)
A pewnie konkretnie chodzi o dawną kopalnię "Bytom".
Z tym też była ciekawa historia. Późniejsza kopalnia "Powstańcow Śląskich" wczesniej nazywała się "Buchacz". Po podziale Śląska w 1922 roku, jeden z szybów wentylacyjnych kopalni znalazł się po stronie niemieckiej (pole główne po stronie polskiej). W oparciu o ten szyb wentylacyjny Niemcy zbudowali kopalnię "Bytom" (która zresztą miała sporą część złoża dzierżawioną od Polski :) ). Nie wiem kiedy dokładnie po wojnie kopalnia "Bytom" została "ponownie" połączona z kopalnią "Buchacz" i otrymała nazwę "Powstańców Śląskich". Ale może szombierek jako ekspert od bytomskich kopalń się wypowie?

Post Napisane: 8 sty 2011, o 23:36 

Imię: Konrad
Kopalnia "Bytom" została połączona z kopalnią "Łagiewniki" w roku 1975. Wtedy też otrzymała nazwę "Powstańców Śląskich".

Post Napisane: 9 sty 2011, o 00:10 

Coś mi nie pasuje - "Łagiewniki" nie były przypadkiem w Łagiewnikach (tam gdzie szyby Rycerskie)?
Z tego co pamiętam, to "Buchacz" po wojnie nazywał się "Radzionków"
Tylko czy nie robi nam się dyskusja na inny wątek?

Post Napisane: 9 sty 2011, o 14:55 
Administrator

mkowol napisał(a):
Coś mi nie pasuje - "Łagiewniki" nie były przypadkiem w Łagiewnikach (tam gdzie szyby Rycerskie)?

Były.

Cytuj:
Z tego co pamiętam, to "Buchacz" po wojnie nazywał się "Radzionków"
Tylko czy nie robi nam się dyskusja na inny wątek?

Według "Słownika kopalń..." Jarosa - KWK Powstańców Śląskich powstała 1 stycznia 1975 roku z połączenia kopalń Radzionków i Bytom. Radzionków wcześniej nazywał się cons. Radzionkau (połączona Radzionków) - od 1897 roku, nazwy Buchacz Jaros nie wspomina w ogóle.

Temat istotnie na nowy wątek, pewnie wkrótce powstanie - wtedy się przeniesie część postów :)

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 sty 2011, o 15:07 

Imię: Konrad
No to się popisałem, pierwszy post i wtopa :mrgreen: Zdecydowanie to KWK"Radzionków". Na usprawiedliwienie mam to że akurat byłem w trakcie szukania informacji o "Zasłużonym Pracowniku.." kopalni "Łagiewniki". Może ktoś coś na ten temat słyszał?

Post Napisane: 9 sty 2011, o 15:25 

Aaa tam się przejmujesz :)

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli