Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 11 gru 2015, o 03:55 

Imię: Paweł
Polecam zapoznać się z terminami "roboty udostępniające" oraz "roboty przygotowawcze". Nigdzie nie napisałem, że są gotowe rozcinki ścianowe.
Ogólnie sytuacja z ruchem Boże Dary to jeden wielki przekręt (podobnie stało się z kopalnią Brzeszcze). Grube miliony poszły na inwestycje w tych kopalniach: na Murckach nowa rozdzielnia, stacja odmetanowania, wspomniane wyżej UDOSTĘPNIENIE pola bodajże F (Murcole, proszę mnie poprawić w razie czego ;) ) oraz całe plany bicia szybu do do poziomu 1100m, co sprowadza się praktycznie do budowy nowej części kopalni, plany budowy elektrowni na węgiel o niskich parametrach, czyli akurat płytkie (400m) pokłady murckowskie grupy 300, ew. 400, i nagle okazuje się, że to wszystko się nie opłaca? Bzdura! Z kapsy do kapsy płyną następne grube miliony, żeby przejąć złoża z perspektywą fedrowania na co najmniej 100 lat! W polu Boże Dary jest ponad 200mln ton węgla!

Post Napisane: 22 gru 2015, o 23:20 

Imię: Jarek
Przy obecnych cenach węgla nawet rozcięte pokłady czasem są nieopłacalne do eksploatacji niestety. A stwierdzenie grube miliony nie robi na mnie wrażenia. To ogólnie droga zabawa. Przelicz ile kasy trzeba jeszcze wpakować w rozcięcie ścian i ile to czasu zajmie. Kiedy inwestycje się zaczęły jaka tedy była cena węgla i ile zakładano przychodów ze sprzedaży? Kasa na dokładanie do interesu mogła się niestety skończyć i cóż głową muru nie przebijesz. Na marginesie górnictwo wiele lepiej by się miało gdyby nie Skarb Państwa jako właściciel. Ustawa o zamówieniach publicznych sama położy tą branże niestety.

Post Napisane: 26 lut 2016, o 16:15 

Pojawił się przetarg na wykonanie projektu likwidacji budynków KWK Boże Dary.
Na pierwszy ogień pójdą:

- magazyn gł. materiałów ciężkich (przeładownia );
- budynek administracyjny;
- budynek biur PP i inwestycji;
- schron przy bramie zachodniej;
- portiernia z biurem Kostuchna;
- budynek cechowni + rachuby;
- budynek administracyjno- usługowy;
- budynek łaźni górniczej;
- mur oporowy awaryjnego składowania;
- pomosty komunikacyjne dla załogi (nowe);
- oczyszczalnia ścieków.
http://bip.srk.com.pl/srktzkwk-bd-2265- ... chnicznej/

Post Napisane: 29 lut 2016, o 12:03 

Imię: Piotr
pavulonek napisał(a):
Od lipca odstawa urobku z ruchu "Boże Dary" kierowana jest na ruch "Staszic". Nie wiem co z zakładem głównym "Bożych Darów", z plotek dowiedziałem się, że maszyny zakładu przeróbczego mają iść na Staszic, a kilkanaście ścian udostępnionych w polach Bożych Darów ma być wybrane przez załogę starych "Murcek", która ma zjeżdżać na dół szybem Zygmunt, który ma pozostać w strukturach KHW.
Wygląda na to, że część Bożych Darów (zakład główny) przekazana do SRK pójdzie do likwidacji...

Pogubiłem się.Dla mnie "stare Murcki" kojarzą się z kopalnią istniejącą na terenie Murcek.Tam montowaliśmy w roku 1961 lampownię.
Jest więcej niż pewne,że żaden górnik z tej kopalni już nigdzie nie fedruje.
Możliwe że jeszcze pracują ci,co zjeżdzali szybem "Stanisław".Ale wówczas już "starych Murcek" nie było.

Post Napisane: 11 mar 2016, o 01:20 

Boże Dary: Szyby "Czułów" oraz "I" do likwidacji w pierwszej kolejności:
(wieże do zezłomowania...)

http://bip.srk.com.pl/srktzkwk-bd-2265- ... i-i-cz-ii/

Post Napisane: 28 mar 2016, o 00:21 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
Jednak bardziej mnie interesuje Emanuelssegen,przy okazji znodłech
Załącznik:
DSCN5671.JPG
DSCN5671.JPG [ 169.83 KiB | Przeglądane 1693 razy ]

Załącznik:
DSCN5672.JPG
DSCN5672.JPG [ 167.01 KiB | Przeglądane 1693 razy ]

ale na dysku moim chyba z jakiejś książki o Murckach,mam nadzieję że zainteresowani tematem poznają :thumright:

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 28 mar 2016, o 00:55 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Takiej perspektywy jeszcze nie widziałem :thumright: ten budynek jest już chyba ostatnim obiektem pokopalnianym który tam stoi, poza portiernią.

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 28 mar 2016, o 01:11 
Przyjaciel

Chudy1210 napisał(a):
Takiej perspektywy jeszcze nie widziałem :thumright: ten budynek jest już chyba ostatnim obiektem pokopalnianym który tam stoi, poza portiernią.

Będę w okolicy Murcek około 11 kwietnia to obaczym na czym stanęło.

Post Napisane: 2 kwi 2016, o 19:40 

Jak już wcześniej pisałem, na "starych Murckach",primo voto "Emanuelssegen",montowaliśmy lampownię w roku 1961.
Przypomniało mi się cuś takiego:sporo 'murcków',bo tak jeszcze tam i wtedy panie z lampowni nazywały górników,oprócz maski i karbidki zabierało na dół nakolanniki i nałokietniki.A ich "babskie rzici" były wielkości saperek.
Bo fedrowali w cienkich pokładach.
Ponoć wszystkie parowozy w Polsce "jechały" na węglu z tej kopalni.

Post Napisane: 3 kwi 2016, o 19:13 
Przyjaciel

Chudy1210 napisał(a):

Już wiem to z książki "Kopalnia węgla kamiennego Murcki 1657-2007"

Post Napisane: 7 kwi 2016, o 21:44 

Szyb II z Bożych Darów, chyba zostaje jako odwadniający:

http://bip.srk.com.pl/kwk-bd0716-dokume ... sztorysem/

Cytuj:
Zadanie obejmuje zaprojektowanie systemu głównego odwadniania na poziomie 416m
w szybie „II" oraz na powierzchni.

Pompownia wraz z rozdzielnią ma być zlokalizowana na poz.416m w wyrobiskach obecnej pompowni głównego odwadniania i rozdzielni (w przypadku braku możliwości technicznej ma zostać zaprojektowana nowa lokalizacja). Projekt należy opracować w oparciu o pompy wirowe, z poziomym wałem w wersji ze ssaniem. Pompownia ma być zautomatyzowana, z pulpitem sterowniczym w kabinie obsługi pompowni na poz.416m i monitoringiem w pomieszczeniach na powierzchni zakładu wskazanych przez zamawiającego.

Post Napisane: 12 kwi 2016, o 16:05 
Przyjaciel

W sumie to za bardzo nie już czego oglądać
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 154.38 KiB | Przeglądane 1297 razy ]

chyba że przy ładnej pogodzie połazić po hałdzie.
Ostatni budynek z dawnych czasów (1920 rok) jest opuszczony i chyba też ulegnie zagładzie
Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 223.84 KiB | Przeglądane 1297 razy ]

Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 248.96 KiB | Przeglądane 1297 razy ]

Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 244.25 KiB | Przeglądane 1297 razy ]

jak widać ubytki zalepiano ale jak się rozpada dawna cegła to koniec bliski
Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 198.84 KiB | Przeglądane 1297 razy ]

Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 198.6 KiB | Przeglądane 1297 razy ]

Załącznik:
7.JPG
7.JPG [ 208.11 KiB | Przeglądane 1297 razy ]

szkoda że nie ma tego pierwszego byłby ładny kompleks
Załącznik:
8.JPG
8.JPG [ 192.18 KiB | Przeglądane 1297 razy ]

Załącznik:
9.JPG
9.JPG [ 198.41 KiB | Przeglądane 1297 razy ]

został jeszcze budyneczek wagowy
Załącznik:
10.JPG
10.JPG [ 208.28 KiB | Przeglądane 1297 razy ]

za nim już nic.

Post Napisane: 9 lip 2016, o 00:09 
SAM Urbex

Zszokowała mnie wręcz informacja sprzed roku o zamknięciu Murcek. Taki fajny, nowocześnie wyglądający zakład pod młotek? Przecież były prowadzone drogie inwestycje, m.in. nowa stacja odmetanowania finansowana ze środków unijnych, a nawet w 2014 roku ruszyły prace nad nowym szybem: miał sięgać 1250 metrów głębokości, pełnić funkcje wydobywcze i zjazdowe oraz udostępniać bogate złoża węgla położone na niższych poziomach już w 2022 roku. Miał być dobrem wspólnym trzech kopalń: "Murcek", "Staszica" i "Wesołej". Brzmi podejrzanie i niepokojąco. Niemniej jednak wiosną tego roku podejmuję decyzję - uwiecznię ten zakład na zdjęciach i we wspomnieniach.

I tak oto nie bacząc na zbliżającą się maturę, po ustaleniu i uzgodnieniu wszystkich papierków gdzieś pod koniec kwietnia zjawiam się na kopalni. Niestety, średnio to przemyślałem, stawiając się o 11 - nie było żadnego wolnego sztygara by przejął opiekę nade mną. No nic, dogadamy się, będę jutro. Bardzo wcześnie rano, no ale motywacja jest wyjątkowa. Kwestia dwóch autobusów (i godziny jazdy) i stawiam się w Kostuchnie. Papiery w porządku, pan sztygar przyszedł, zaczyna się wycieczka. Nie będę może streszczał każdej minuty wypadu, także pokrótce.

Rok 2015. Zakład "Boże Dary" zostaje nagle przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń celem jego zlikwidowania. Wydobycie zostaje jednoznacznie określone jako nieopłacalne, a zakład przeznaczony do zamknięcia. Pomijając fakt drążenia wspomnianego nowego szybu; pomijając fakt uruchomienia nowej stacji odmetanowania za unijne środki (funkcjonowała miesiąc, obecnie stoi nieczynna); pomijając fakt taniej eksploatacji zawałowej pod lasami i terenami niezamieszkanymi. "Boże Dary" idą do wycięcia. 30 czerwca 2015 roku wstrzymano wydobycie, urobek kierowany jest na ruch "Staszic". Zakład pustoszeje, łaźnia zamyka swoje wrota, pustkami straszy lampownia, cechownia rzadko widuje górników. Nad wieloma budynkami wydano już wyrok: monumentalna wieża szybu I idzie do likwidacji, podobnie jak zakład przeróbczy. Szyb "Zygmunt" miał więcej szczęścia, trafił pod opiekę "Staszica". Szyb II też troszkę jeszcze się narobi, będą nim zjeżdżać górnicy w celu dopilnowania odwadniania dołu.

Zaczynamy spacer od łaźni. Z całego jej budynku, bodajże 5 kondygnacji (istnieje drugi, ale kompletnie wyłączony z użytku) wykorzystywane jest dziś jedno piętro, widoczne na zdjęciu. Jeden samotny łazienny pełni tam dyżur.

Obrazek

Kłódki w łaźni. Jedne z ostatnich.

Obrazek

Nadziemny korytarz wybudowany w latach 90 prowadzi do cechowni, świecącej pustkami, choć osobiście mnie zachwyciła. Łamany dach wygląda kapitalnie (choć strasznie przecieka), a design schodów i okien robi wrażenie. Po lewej widać Św. Barbarę, która opuszcza kopalnię jako ostatnia. Jeszcze trochę tu posiedzi.

Obrazek

Korytarz prowadzący z łaźni i cechowni do lampowni. Zupełnie pusty, kiedyś składowano tam aparaty ucieczkowe, ale z czasem okazał się niewystarczający i trzeba było je przenieść w inne miejsce.

Obrazek

Tak obecnie prezentuje się lampownia. Setki niepotrzebnych lamp już stąd zabrano. Został raptem jeden wykorzystywany stojak.

Obrazek

Widok z korytarza na maszynownię i nadszybie szybu II, w tle zakład przeróbczy i słynna hałda kopalni.

Obrazek

Nadszybie zjazdowego szybu II, wyposażone w obieg wozów.

Obrazek

Łącznik między szybem I (wydobywczym) a sortownią. Zabudowania sortowni w tym miejscu pochodzą z początków kopalni, ale niestety nie mogłem pójść dalej, z racji prac likwidacyjnych.

Obrazek

Nadszybie szybu I, bardzo ciasne i ciemne.

Obrazek

Maszynownia szybu I, PRL-owski klocek, tak jak nadszybia i wieże szybowe.

Obrazek

Maszyna wyciągowa szybu I. Już praktycznie niewykorzystywana, a w związku z tym straciła się również brygada szybowa, posiadająca klucz na wieżę, czego do teraz nie mogę przeboleć!

Obrazek

Wieża szybu II. Trochę farba z niej złazi, ale to akurat standard.

Obrazek

Maszyna wyciągowa szybu II w ruchu... żyje!

Obrazek

Nie mogąc wejść na szyb I, zadowoliłem się "dwójką". Widok na kompleks BHP, łamany dach za iglastym drzewkiem to cechownia, biały korytarz prowadzi do łaźni i powstał pod koniec lat 90.

Obrazek

Widok na główny plac materiałowy, wieżę szybu I i kotłownię kopalnianą (z nieczynną stacją odmetanowania za grube unijne pieniądze). Białe zejście pod ziemią obok kotłowni to wejście do wentylacyjnej upadowej "Ryża" siegającej poziomu 416 metrów, za kotłownią widoczne są wentylatory upadowej.

Obrazek

Wieża szybu I. Jedna z większych wież zastrzałowych na Śląsku.

Obrazek

Widok na koło linowe.

Obrazek

Zakład przeróbczy z sortownią, tam niestety nie mam wstępu. A może jednak?...

Obrazek

Jeszcze funkcjonuje.

Obrazek

Obie wieże szybowe z poziomu placu.

Obrazek

Parodia mitologicznego labiryntu w wersji śląskiej: taśmociągi zakładu przeróbczego. Bocznica bardzo szybko zarasta zielenią. Tutaj w zasadzie dostałem wolną rękę na pokręcenie się po placu materiałowym, ale jakoś mnie skierowało w kierunku zakładu przeróbczego :mrgreen:

Obrazek

Wnętrze zakładu przeróbczego. To są przestrzenie na każdej kopalni, które cenię sobie bardzo wysoko, za niesamowity industrialny klimat, ciasnotę, brud i ciemność.

Obrazek

Zakład widziany z przeróbki.

Obrazek

Tzw. taśma koncentratu. Uwagę zwraca fakt, że w przeróbce świecą się wszystkie światła, mimo że nic tu nie funkcjonuje.

Obrazek

Troszkę adrenaliny...

Obrazek

Bocznica niegdyś pełna wagonów, obecnie staje się łąką.

Obrazek

Plac materiałowy powoli pustoszeje, mniej lub bardziej oddając upadek kopalni. Kilkanaście metrów od tego miejsca znajdował się odwiert pod budowę nowego szybu, nie pozostał żaden ślad.

Obrazek

Wieża szybu I z kołami zapasowymi.

Obrazek

Mój Instagram

Post Napisane: 13 lip 2016, o 12:14 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
Kilka zdjęć Murcek z 2003 roku:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 12 sie 2016, o 19:30 

Imię: Adam
Cześć!

Mam nadzieję, że pytanie nadaje się do tego wątku: czy w ciągu miesiąca Staszic jest w stanie wydobyć tyle węgla na wały, że aż tak zmienia się krajobraz jak na zdjęciu poniżej?

Oglądając horyzont teleskopem zauważyłem że coś mi się chyba zmienił, przejrzałem wcześniejsze zdjęcia i faktycznie coś tam przybyło (zapasy na zimowe zapotrzebowanie?). Wszytko wskazuje na to że terem KWK Staszic... albo jakieś nowe góry sypią ;)

Wybaczcie jakość zdjęć ale robione komórką przyłożoną do okularu teleskopu... a w linii prostej mam do Staszica dokładnie 9 kilometrów.

Załącznik:
kwk-staszic-zwaly-wegla.jpg
kwk-staszic-zwaly-wegla.jpg [ 139.78 KiB | Przeglądane 830 razy ]

A tak w ogóle to ten Staszic strasznie się na horyzoncie rozpanoszył ;)

Załącznik:
kwk-staszic-szyby.jpg
kwk-staszic-szyby.jpg [ 162.24 KiB | Przeglądane 827 razy ]

Post Napisane: 12 sie 2016, o 21:05 

Na jakim horyzoncie?
Przecież to rzut beretem z Mikołowskiej. :D

Post Napisane: 12 sie 2016, o 21:11 

Imię: Adam
Ale ja nawet na Mikołowską beretem z Chorzowa nie dorzucę, a co dopiero na Staszic ;) Zagracili mi horyzont i tyle :P były drzewka i chmurki... a teraz jest kupa węgla... co my na Śląsku mieszkamy czy co... ;)
I tak ciągle wydaje mi się że tego tam jest za dużo jak na węgiel... bo wygląda jak pasmo górskie i mi się mózg lasuje ;) Jak czasem Tatry widać to są mniejsze niż toto na Staszicu... a Tatry to Tatry i powinny być największe z największych ;)

Post Napisane: 13 sie 2016, o 14:03 

Nie narzekaj.Zazdroszczę widoków.
O takie tempo wydobywania węgla,górników ze Staszica bym nie podejrzewał.
Żeby przez miesiąc wyfedrować większą górę węgla niż są całe Tatry...

Post Napisane: 20 lis 2016, o 17:28 

Imię: Mateusz
Trochę się zgubiłem w tych wszystkich informacjach :( (przez to że w tym temacie są opisane KWK Staszic, Boże Dary i Murcki). Prosiłbym żeby ktoś wypisał wszystkie szyby tych kopalń czyli:
KWK Staszic
-Szyb I wydobywczy
...
Będę bardzo wdzięczny :D

Post Napisane: 20 lis 2016, o 21:26 
SAM Urbex

KWK Boże Dary:
-szyb I wydobywczo-zjazdowy
-szyb II materiałowo-zjazdowy
-upadowa Ryża wentylacyjna
-szyb Czułów wentylacyjno materiałowy
-szyb Zygmunt wentylacyjno materiałowy

KWK Staszic
-szyb I wydobywczy
-szyb II materiałowo zjazdowy
-szyb IV wentylacyjno podsadzkowo materiałowy
-szyb V wentylacyjno materiałowy
-szyb VII wdechowy

KWK Murcki miała bliżej nieokreśloną liczbę szybów, 3 były na zakładzie głównym, ponadto wentylacyjno-materiałowy Stanisław i wentylacyjny Jakub.

Mój Instagram

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli