Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 20 lis 2016, o 22:13 
Administrator

Imię: Leszek
W tym wątku trzeba będzie chyba będzie zrobić podział w związku z ponownym podzieleniem kopalni i przekazaniem ruchu Boże Dary do SRK. Ale to kiedyś. W bliżej nieokreślonej przyszłości. W bardzo, bardzo odległej galaktyce :lol:

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 20 lis 2016, o 23:02 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
Byłem przeciwny wrzucenia do jednego worka

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 21 lis 2016, o 12:26 

Imię: Piotr
Chudy1210 napisał(a):

KWK Murcki miała bliżej nieokreśloną liczbę szybów, 3 były na zakładzie głównym, ponadto wentylacyjno-materiałowy Stanisław i wentylacyjny Jakub.

Uruchomiony (po pogłębieniu?) na początku lat sześćdziesiątych ub.w. szyb Stanisław był też szybem zjazdowym.

Post Napisane: 31 sty 2017, o 21:26 

Imię: Mateusz
Ruch Boże Dary jest już od 2015 roku w SRK :-( a ty piszesz ''W bliżej nieokreślonej przyszłości. W bardzo, bardzo odległej galaktyce :lol:''

Post Napisane: 31 sty 2017, o 21:52 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Myślę że chodziło o termin podziału wątku ;) który nastąpi z tegoż właśnie powodu, że Murcki są od 2015 roku w SRK.

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 31 sty 2017, o 22:24 
Administrator

Dokładnie tak :)
Już ostatnio miałem się za to zabrać, więc niewykluczone, że niedługo się wezmę.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 lut 2017, o 18:04 

Imię: Piotr
Z pewną taką nieśmałością chcę Tobie,Leszku ,wyrazić moje wyrazy współczucia.
Pisać o Kopalni Murcki,primo voto Emanuelssegen,faktycznie nieistniejącej od ? ,to "robota Syzyfa".
Kopalni dawno nie ma,a nazwa pokutuje.
Zresztą takich kopalń jest sporo.Np.Kopalnia Pokój,to faktycznie była Kopalnia Wanda.

Post Napisane: 1 lut 2017, o 18:47 
Administrator

Dam radę :)

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 lut 2017, o 17:08 

Co do Murcek to mogli by tam odbudować chociaż jeden szyb, wyremontować to co zostało i zrobić tam jakieś małe muzeum no bo skoro to najstarsza kopalnia w obecnej Polsce no to warto by zachować pamięć o tym miejscu bo pewnie wiele ludzi nawet nie wie że tam była najstarsza kopalnia

Post Napisane: 19 lut 2017, o 22:20 
Bratnia dusza

Imię: Alexander
Matiii743 napisał(a):
Co do Murcek to mogli by tam odbudować chociaż jeden szyb, wyremontować to co zostało i zrobić tam jakieś małe muzeum no bo skoro to najstarsza kopalnia w obecnej Polsce no to warto by zachować pamięć o tym miejscu bo pewnie wiele ludzi nawet nie wie że tam była najstarsza kopalnia

Muzeum tam raczej szybko nie powstanie bo świadomość o kopalni jest bardzo słaba (mówię tu o starych Murckach). Poza tym lokalizacja kopalni jest bardzo słaba a i przydałyby się grube pieniądze na odnowę. Chociaż w związku z nową budową w okolicach wyburzonej portierni "wjazdowej" (mały budynek za wysokim płotem) ktoś pomyśli o kopalni.

It's a long way to the top, if you wanna rock'n roll!

Post Napisane: 16 maja 2017, o 00:01 

Imię: adam
Tubylec napisał(a):
Chudy1210 napisał(a):

KWK Murcki miała bliżej nieokreśloną liczbę szybów, 3 były na zakładzie głównym, ponadto wentylacyjno-materiałowy Stanisław i wentylacyjny Jakub.

Uruchomiony (po pogłębieniu?) na początku lat sześćdziesiątych ub.w. szyb Stanisław był też szybem zjazdowym.

Właśnie dopytałem ojca który pracował KWK Murcki i tak:

Szyby główne:
Maria I
Maria II
więc dwa a nie trzy jak ktoś pisał
Stanisław - szyb wentylacyjno-materiałowy i zjazdowy

Jakub - szyb wentylacyjno - materiałowy,a przez krótki czas nawet urobek tamtędy wyjeżdzał i był transportowany do Murcek. Wiadomo, tylko część dojeżdźała i niejeden mini majatek na tym procederze powstał.

I nikt nie wspomniał o szybie wentylacyjnym w lesie murckowskim - idac od dolinki w stronę wesołej. SIęgał ok 60m i wychodziło sie po drabinie. Obecnie mocno porośniete ruiny i jeszcze rozpoznawalny dach pokryty papą, który zakrywa szyb. resztki betonowego muru zdradzają że to miejsce istniało. Dla niezorientowanego, raczej nie do odkrycia. Za dziecka pamiętam ze ruiny były dużo bardziej identyfikowalne...

Post Napisane: 16 maja 2017, o 19:32 

Pochwały: 1
Imię: Maciek
pitou napisał(a):
Szyby główne:
Maria I
Maria II
więc dwa a nie trzy jak ktoś pisał

Dwa pozostały pod koniec istnienia kopalni, ale wcześniej w różnych okresach było na terenie głównego zakładu więcej szybów.

Post Napisane: 6 cze 2017, o 15:55 

Witam jestem nowy na tym portalu , ale mogę wyjaśnić sporo spraw związanych z kopalnią " Murcki " .
Kolega z Chorzowa zadał pytanie na które nie dostał odpowiedzi " czy w ciągu miesiąca Staszic jest w stanie wydobyć tyle węgla na wały, że aż tak zmienia się krajobraz jak na zdjęciu poniżej? " - nie nie była w stanie wydobyć tego węgla i raczej nigdy tyle nie będzie w stanie wydobyć . Węgiel ten został " przywłaszczony :( " przez nich ze zwałów rejonu " Boże Dary " byłej kopalni "Murcki" , oraz jego wydobycie z tego okresu które było transportowane dołem kopalni .
Kopalnia Staszic to taki pasożyt który wyrósł na najstarszej kopalni w Polsce czyli Murckach ,a do tego jeszcze przywłaszczył sobie jej nazwę i zasługi , a po doprowadzeniu do zamknięcia jej część parku maszynowego . ( wiem bo widziałem )
To tyle w sprawie wyjaśnienia , można by o tym sporo napisać , ale to chyb nie miejsce na to , ci co powinni i tak tego nie słuchali . :evil:
Dodam potem sporo fajnych zdjęć których tu jeszcze nie było ( z szybu I ) tylko znajdę więcej czasu i opanuje jak to zrobić

Post Napisane: 31 lip 2017, o 20:33 

Staszic wyrósł na polu rezerwowym KWK Wieczorek ;)

Post Napisane: 31 lip 2017, o 20:53 

Imię: Paweł
@Matiii743, to oczywiste 8-)
W ubiegłym tygodniu zakończyła bieg prawdopodobnie ostatnia ściana podsadzkowa w Polsce - śc. 05 w pokładzie 510 warstwa przyspągowa, na poziomie 830m. Z tego co się orientuję, żadna inna kopalnia nie fedruje już na podsadzkę, a w planach PGG nie ma ścian podsadzkowych. Tym samym 113 lat podsadzki hydraulicznej przechodzi do historii...
Będzie jeszcze piach dowożony do szybów, ale do mulenia chodników przyścianowych (profilaktyka p/metanowa), samo wydobycie jednak w całości pójdzie na zawał.

Post Napisane: 31 lip 2017, o 22:03 

Imię: Karol
Piasek tani drewno tanie ale sprzedawca pazerny bo na kopalni można zarobić, dlatego podsadzke zlikwidowano a to żle bo ogromne ilości węgla nie zostaną wybrane

Post Napisane: 31 lip 2017, o 22:15 

Podobnie jak zabudowanie połowy terenów węglonośnych, a następnie zakaz fedrowania pod nimi. Budynki można przenieść, złoża nie przeniesiemy... Za te plany zagospodarowania blokujące wydobycie powinni majątkowo odpowiadać urzędnicy.

Post Napisane: 5 sie 2017, o 23:33 

Jeszcze małe wyjaśnienie co do szybów KWK " Murcki " : szyb "Stanisław " przez wiele lat był również szybem wydobywczym , urobek był wydobywany wagonikami , a następnie były one transportowane torami kleiki wąskotorowej przez całe Murcki na teren zakładu przeróbczego na " Marii " .Pamiętam tą kolejkę , za dziecka często widziałem jak jechała z wagonikami załadowanymi węglem , a wracała z materiałem i obudową do ścian . Był jeszcze jeden szyb KWK " Murcki " szyb " Jakub " materiałowo-wentylacyjny z jazdami ludzi , na jego terenie znajdował się chyba jeden z najstarszych wentylatorów przewietrzających wyrobiska jaki widziałem . Szyb ten został zlikwidowany pod koniec lat 90-tych ub.w. miał głębokość 68 m i łączył się z szybem Stanisław na poziomie 200 m

Post Napisane: 6 sie 2017, o 00:36 

W odpowiedzi dla kolegi pavulonek :
" Podobnie jak zabudowanie połowy terenów węglonośnych, a następnie zakaz fedrowania pod nimi. Budynki można przenieść, złoża nie przeniesiemy... Za te plany zagospodarowania blokujące wydobycie powinni majątkowo odpowiadać urzędnicy. "

Trochę to dziwne , pozwala się wydobywać węgiel KWK "Staszic" w bardzo niebezpiecznych pokładach pod terenami zabudowanymi osiedlami i budynkami jednorodzinnymi Murcek i Giszowca co jest bardzo niebezpieczne , nieopłacalne i powodujące uszkodzenia budynków , a zamyka się kopalnie ( wchłoniętą przez nich ) " Murcki " z szybami I , II , Czułów , Zygmunt która miała przygotowane do wydobycia bardzo bogate złoże węgla ( na kilkadziesiąt lat eksploatacji ) w wysokim pokładzie pod samymi lasami na terenie Czułowa . Pole to było całkowicie przygotowane do wydobycia z nowo oddaną nowoczesną rozdzielnią za " spore pieniądze " która zaraz po oddaniu do eksploatacji została zlikwidowana . Przez prawie rok prowadzono odwiert próbny pod nowy szyb materiałowo-wydobywczy na placu materiałowym Bożych Darów ( też bardzo kosztowny ) , po zakończeniu którego miała zostać tylko wybrana metoda jego drążenia oraz kilka innych bardzo kosztownych inwestycji ( rurociąg metanowy i zasilany z niego Zakład ciepłowniczy dofinansowany przez UE , nowe linie świtłowodowe w szybach itd.) i nagle kopalnia została oddana do likwidacji ?
Wszystkie szyby tego rejonu istnieją do tej pory i są w ciągłym użyciu , nie ma jedynie wydobycia węgla szybem I , a teraz całość kosztów utrzymania opłaca państwo ( SRK ) gdzie tu logika ? W szybie II i pompowniach na poz. 416 prowadzi się bardzo kosztowne modernizację tylko po to żeby KWK "Staszic" mogło prowadzić wydobycie , to gdzie jest likwidacja ! Obecnie większość kosztów wentylacji i odwodnienia Staszica ponosi SRK utrzymując szyby wentylacyjne Czułów , upadową Ryżą oraz odwodnienie na szybach Czułów i Boże Dary . Kiedy likwidowano szyb Stanisław który Staszic " podkopał " doprowadzając do likwidacji , jego całkowita likwidacja trwała niecały rok i znikł po nim jakikolwiek ślad .
Za to wszystko powinni odpowiadać majątkowo urzędnicy którzy do tego doprowadzili

Post Napisane: 6 sie 2017, o 15:06 

@Janusz2017 - pełna zgoda.
Dzięki za info o szybie Jakub. Nigdzie nie umiałem znaleźć informacji o nim, a przecież jest na starych mapach. Kilka lat temu w jego filarze ochronnym wybrano 6 ścian w pokładzie 405 na poz. 500m (miąższość 3m), obecnie wybierany jest pokład 407/1 na poz. 500m (1,7m) w ww. filarze. Pod szybem Stanisław też fedrowałem z 5-6 lat temu, ściana 303-S w pokładzie 407/4 poz. 720m (1,6m).

Z Bożymi Darami ponoć był taki problem, że pokłady grup 300 i 400 to słabej jakości węgiel, a takie właśnie pokłady fedrowali, choć pole, o którym piszesz, to chyba były pierwsze partie pokładu 501. Silnie metanowe, co z kolei było następnym problemem: przystosować kopalnię od zawsze niemetanową do metanu... Głównie problem wentylacji.
No cóż, jakie były prawdziwe powody zamknięcia Murcek, pewnie się nie dowiemy. Szkoda kopalni.
A szyb Zygmunt został w strukturach Staszica.

Pod Giszowcem Staszic obecnie nie fedruje (pod budynkami), jak coś to Wieczorek. Pod Murckami jest ściana 3b-S, ale nie pod zabudowaniami.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli