Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 153 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 6 kwi 2010, o 14:35 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Kopalnia Węgla Kamiennego Murcki znajduje się w Katowicach, w dzielnicy Kostuchna (pierwotnie w Murckach). Jest najstarszą czynną kopalnią węgla kamiennego w Europie. Od 1769 do 1945 r. nosiła nazwę Emanuelssegen z przerwami w latach 1922-1936, gdy nazywała się Emanuel i 1937-1939 Książę Maria. W latach 1947-1948 przyłączona do kopalni Boże Dary. Z dniem 1 stycznia 2010 roku połączono ją z Kopalnią Węgla Kamiennego Staszic.

Początki kopalni sięgają lat 50. XVII w., kiedy to kopano węgiel w Murckach.Formalnie kopalnia została zorganizowana w 1769 r., gdy zaczęło obowiązywać wydane 5 czerwca 1769 r. przez króla Prus Fryderyka II Wielkiego prawo górnicze dla Śląska i hrabstwa kłodzkiego, regulujące przynależność własnościową kopalin, prowadzenie robót poszukiwawczych i eksploatacyjnych oraz organizację przedsiębiorstw zajmujących się wydobyciem (kopalń). Aby spełnić wymagania nowego prawa, sprowadzono z Westfalii specjalistów: dwóch sztygarów i 2 górników. Kopalnię, należącą do 1945 r. do książąt pszczyńskich, nazwano Emanuelssegen (Błogosławieństwo Emanueala), od imienia jednego z członków rodziny książęcej.
Na początku XX w. nastąpiła przebudowa i modernizacja kopalni (od 1902), w 1913 r. wydobyła ona 432 301 ton węgla. W 1922 r. zmieniono nazwę przedsiębiorstwa, w związku ze zmianą nazwy miejscowości na Murcki po przyłączeniu do II Rzeczypospolitej, na Emanuel, a od 1937 r. na Książę Maria. W 1934 r. został wprowadzony decyzją sądu zarząd przymusowy dóbr pszczyńskich. Dla odrębnego zarządzania kopalniami utworzono w 1938 r. spółkę akcyjną Książęce Pszczyńskie Kopalnie, do której należała również kopalnia w Murckach, której przywrócono od 1939 r., tak jak miejscowości, nazwę Emanuelssegen. Kopalnia wydobyła w tym roku 489 993 tony węgla
.Po nacjonalizacji (formalnie na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej) kopalnię i miejscowość nazwano w 1945 r. Murcki i włączono ją do Mikołowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. W latach 1947-1948 Murcki włączono do innej byłej kopalni książąt pszczyńskich, Boże Dary w Kostuchnie. Ponownie wydzielono ją pod nazwą Murcki od 1 sierpnia 1948 r. z przynależnością do Jaworznicko-Mikołowskiego ZPW. W 1963 r. uruchomiono oddział kopalni Murcki II. W 1970 r. 1 stycznia 1976 ponownie połączono Murcki i Boże Dary (kopalnie miały porównywalne wydobycie), tym razem zachowano jednak nazwę Murcki, ale kompleks wydobywczo-przetwórczy przeniesiono stopniowo na teren byłej kopalni Boże Dary (ostatni szyb na terenie Murcek zlikwidowano w 2004 r.). Jednocześnie kopalnię przeniesiono do Katowickiego ZPW.
Fragmenty z http://wapedia.mobi/pl/Kopalnia_W%C4%99 ... ego_Murcki

Resztki najstarszej kopalni.
Wjazd od ul.Kołodzieja
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 216.86 KiB | Przeglądane 2511 razy ]

ale patrząc na usytuowanie portierni raczej wyjazd z kopalni
Załącznik:
2..JPG
2..JPG [ 235.87 KiB | Przeglądane 2511 razy ]

.Zaraz za natkniemy się na cechownię
Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 174.6 KiB | Przeglądane 2511 razy ]

Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 241.14 KiB | Przeglądane 2511 razy ]

z 1920 roku
Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 148.06 KiB | Przeglądane 2511 razy ]

za cechownią dyrekcja z innej epoki
Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 192.88 KiB | Przeglądane 2511 razy ]

Załącznik:
7.JPG
7.JPG [ 221.11 KiB | Przeglądane 2511 razy ]

Załącznik:
8.JPG
8.JPG [ 246.08 KiB | Przeglądane 2511 razy ]

domek wagi pojazdów
Załącznik:
9.JPG
9.JPG [ 232.62 KiB | Przeglądane 2511 razy ]

kiedyś stajnie z konikami,
Załącznik:
10.JPG
10.JPG [ 184.22 KiB | Przeglądane 2511 razy ]

stacja zasilania
Załącznik:
11.JPG
11.JPG [ 172.29 KiB | Przeglądane 2511 razy ]

resztki najstarszego w kraju szybu „Maria”, tak bym mógł napisać.Ale nie wiem który to ten,znalazłem trzy.
1.
Załącznik:
12.JPG
12.JPG [ 209.68 KiB | Przeglądane 2511 razy ]

2.
Załącznik:
13.JPG
13.JPG [ 239.98 KiB | Przeglądane 2511 razy ]

3.
Załącznik:
14.JPG
14.JPG [ 237.45 KiB | Przeglądane 2511 razy ]

wszystkie były ogrodzone jak ten ostatni ,zapewne pomocniczy.
I coś co zostało jeszcze po maszynerii nieistniejącej upadowej
Załącznik:
16.JPG
16.JPG [ 197.06 KiB | Przeglądane 2511 razy ]

W Murckach było wiele szybów teraz się to próbuje dokumentować na podstawie starych map, gdyż w tym miejscu było najwcześniejsze górnictwo.
lokomotywownia
Załącznik:
17.JPG
17.JPG [ 204.78 KiB | Przeglądane 2511 razy ]

Załącznik:
18.JPG
18.JPG [ 166.46 KiB | Przeglądane 2511 razy ]

czas na budynek stolarni z 1912 roku,którego przyszłość wydaje się przesądzona
Załącznik:
19.JPG
19.JPG [ 170.49 KiB | Przeglądane 2511 razy ]

Załącznik:
20.JPG
20.JPG [ 136.43 KiB | Przeglądane 2511 razy ]

i stolarnia z hałdy
Załącznik:
21.JPG
21.JPG [ 227.23 KiB | Przeglądane 2511 razy ]

czas na hałdę,możliwe że jest coś realizowane z tymi planami
http://portal.katowice.pl/index3.php?id ... nosci_0512
Ośrodek rekreacyjny na hałdzie kopalni Murcki
Hałda kopalni Murcki na wzgórzu Wandy rosła do połowy lat 90. Mieszkańcy obawiali się, że zwałowisko sięgnie w końcu nieba. Dopiero w zeszłym roku nastroje na osiedlu ostygły. - Zasialiśmy trawę i kiedy zbocza się zazieleniły, ludzie przestali się denerwować - mówi dr inż. Andrzej Bogdan, główny mierniczy kopalni.
Teraz wszystko wskazuje na to, że za trzy lata to tam właśnie mieszkańcy będą spędzać wolny czas. Już teraz zwałowisko stanowi doskonałe miejsce do uprawiania sportów zimowych. Bogdan przychodzi tu z wnuczkami na sanki. - Kiedy powstaną wyciągi, wreszcie nieco odsapnę - żartuje.
Na płaski szczyt masywu, gdzie stanie restauracja, powiodą ścieżki piesze i rowerowe. Zimą dwa sztuczne stoki narciarskie oraz sztuczny tor saneczkowy obsłużą dwa wyciągi o długości 100 i 140 m. Skorzystają także zabytkowe zabudowania kopalni, które zmienią się m.in. w hotel, centrum odnowy biologicznej, kryte kąpielisko, halę sportową, kręgielnię oraz stajnię.
Co jednak powstanie w miejscu starej kopalni - zależy od inwestorów. - Przygotowujemy tereny, które później wydzierżawimy. Nie będziemy tworzyć ani prowadzić obiektów rekreacyjnych - mówi Bogdan. (...) Gazeta Wyborcza, 01.12.2005
Przy sprzyjających warunkach widać Beskidy.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Ostatnio edytowano 13 mar 2016, o 21:19 przez Heniek, łącznie edytowano 3 razy

Post Napisane: 7 paź 2010, o 18:59 

Imię: Paweł
Obecnie KWK Murcki zostały połączone z KWK Staszic, kopalnia funkcjonuje pod nazwą KWK Murcki Staszic.

Post Napisane: 1 sty 2011, o 19:36 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Na razie nie mam zdjęć zakładu głównego Boże Dary, mam za to 2 szyby peryferyjne.
Szyb Zygmunt (wentylacyjno-materiałowy)

Obrazek

Szyb Czułów (wentylacyjno-materiałowy)

Obrazek

Wiem, że kopalnia Murcki ma jeszcze jeden szyb peryferyjny Stanisław. Zna ktoś jego lokalizację? I jak się nazywają szyby na terenie zakładu głównego?

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Ostatnio edytowano 13 kwi 2014, o 00:06 przez Chudy1210, łącznie edytowano 3 razy

Tytuł:
 Post Napisane: 1 sty 2011, o 19:59 
Administrator

Imię: Leszek
Szyb Stanisław był szybem kopalni Murcki rejon Murcki, a nie Boże Dary - ale już nie istnieje, podobnie jak reszta Murcek właściwych.

Był na północ od dzielnicy Murcki: http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/ ... riant=TOPO

Krótka historia kopalni Boże Dary w Katowicach-Kostuchnie:

Cytuj:
Budowana w latach 1901–1903 kopalnia już w 1902 r. rozpoczęła wydobycie. Nazwano ją Böer, na cześć inspektora górniczego (Bergasessor) nazwiskiem Böer. W 1913 r. kopalnia wydobyła 709 732 tony węgla. Wokół niej powstało osiedle górnicze o nazwie Böerschächte wzdłuż dzisiejszej ul. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Rozwój kolonii finansowany był przez przedsiębiorstwo, stanowiące przykład modelowej wówczas kolonii robotniczej. Do 1923 r. osiedle podlegało bezpośrednio administracji dworskiej książąt, a po dokonanej wtedy w II Rzeczypospolitej reformie włączono je do Kostuchny. Od 1 stycznia 1937 kopalni zmieniono nazwę na Boże Dary. Wydobywała ona wówczas ok. 420 000 ton węgla.

Po nacjonalizacji kopalnię włączono do Mikołowskiego Zjednoczenia przemysłu węglowego, po reorganizacji, od 1 stycznia 1947, do Jaworznicko-Mikołowskiego ZPW. W 1947 do kopalni przyłączano kopalnię Murcki, zachowując nazwę Boże Dary, rok później ponownie je rozłączono. W 1970 r. kopalnia wydobyła 930 730 ton węgla. Wyczerpywanie się zasobów eksploatowanych przez kopalnię Murcki spowodowało, że od 1 stycznia 1976 r. połączono obie kopalnie. Formalnie Boże Dary włączono do kopalni Murcki, zachowując w ten sposób tradycje najstarszej prawdopodobnie kopalni węgla na Górnym Śląsku. Faktycznie kompleks wydobywczo-przetwórczy przeniesiono stopniowo na teren byłej już kopalni Boże Dary.

18 lipca 1956 roku miała tu miejsce największa katastrofa górnicza w historii KWK Boże Dary, w wyniku której śmierć poniosło 24 górników i ratowników górniczych. 1 grudnia 2006 r. w 50 rocznicę tej tragedii, w kaplicy św. Barbary na terenie kopalni odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą tamto wydarzenie.

źródło: wikipedia

oraz KWK Staszic:
Cytuj:
W roku 1955 nastąpiło zwiększenie zapotrzebowania na węgiel co spowodowało, że wzięto pod uwagę nie eksploatowane jeszcze zapasy w polu "Reserve" położone na południe od Janowa. W pierwszej chwili rozważano ewentualność wykorzystania zasobów tego pola przez szyby kopalni "Wieczorek". Jednak w roku 1956 postanowiono wybudować odrębną kopalnię, której projekt został zatwierdzony przez Główną Komisję Oceny Projektów Inwestycyjnych Ministerstwa dopiero 5 lutego 1958 roku.

Ministerstwo Górnictwa i Energetyki w polu "Reserve" dnia 2 października 1958 utworzyło dla kopalni "Staszic" teren górniczy Giszowiec, a w terminie 1 stycznia 1959 roku zostało stworzone przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Kopalnia Węgla Kamiennego „Staszic” w budowie.

Następnie zbudowano szyby:

* I. - (skip) wydobywczy o głębokości 795 m do wydobywania urobku.
* II. - wentylacyjny o głębokości 751 m obok szybu I.
* III.- do odprowadzania powietrza o głębokości 500 m w południowo-wschodniej części obszaru górniczego.Obecnie zlikwidowany.
* IV. - o głębokości 655 m usytuowany na północny wschód - na obszarze górniczym kopalni Wieczorek.
* V. - o głębokości 571 m na północ od szybów głównych.
* VII. - szyb wentylacyjny (wdechowy) do poziomu 900.

Dnia 20 lipca 1964 roku nastąpiło uroczyste przekazanie kopalni "Staszic" do eksploatacji i rozpoczęcie wydobycia węgla kamiennego.

źródło: wikipedia

O dziwo nie ma szybu VI :shock:

Szyb IV leży na Giszowcu między ulicami Kolistą i Karliczka, jest to szyb podsadzkowo-materiałowo-wydechowy. Szyb V - tuż przy DK 86 i Dolinie 3 Stawów (na południowy zachód od węzła murckowskiego), jest szybem wydechowym. Szyb VII, jeśli się nie mylę, jest na terenie zakładu głównego - podobnie jak szyby I i II.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 sty 2011, o 20:55 
Administrator

Kilka mapek z szybami peryferyjnymi:

Czułów
Obrazek

Zygmunt (na mapie go nie ma, skończono go w latach 90. bodajże - jest w miejscu białego krzyżyka. Skrzyżowanie Armii Krajowej i Bażantów to obecnie rondo, ładnie z niego widać szyb).
Obrazek

Staszic IV
Obrazek

Staszic V (stara mapa więc i stary węzeł murckowski ;) )
Obrazek

i szyby już nieistniejące - wspominany Stanisław:
Obrazek

Jakub - był niemal naprzeciwko giszowieckiej wieży ciśnień, zostały tam jakieś budynki jeszcze:
Obrazek

Staszic III - przy ulicy Adama, na południe od Giszowca.
Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 sty 2011, o 20:57 
SAM Urbex

Pewnie szyb VII nie ma wieży, tylko jakiś mały betonowy budynek, skoro jest wdechowy. Takie coś jest już na innej kopalni.
Jedyny szyb ze Staszica, którego mam zdjęcia. Szyb V:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kiedyś miałem fajne zdjęcie całego zakładu głównego, ale niestety skasowałem bo kiedyś nie miało dla mnie wartości :evil:

Mój Instagram

Ostatnio edytowano 13 kwi 2014, o 00:07 przez Chudy1210, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 1 sty 2011, o 21:05 
Administrator

Szyb Staszic V sprzed miesiąca z haczykiem:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 sty 2011, o 21:11 
Administrator

Szyb Staszic IV - z tego samego dnia. Niestety, od złej strony próbowałem zdjęcie zrobić (od południa, zamiast od północy) i krzaczory sporo zasłaniają, ale most podsadzkowy i szyb w miarę widać. Ostatnie dwa zdjęcia robione z wiaduktu ulicy Szopienickiej nad torami - w tle widać szyby główne Staszica.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 sty 2011, o 21:28 
SAM Urbex

W sumie szyby V i IV są podobne konstrukcją wieży i nadszybia - różnica w układzie kół. Fajnie też, że te szyby są blisko głównego zakładu- można sfotografować wszystko w krótkim czasie (to zamierzam zrobić).

Mój Instagram

Post Napisane: 7 sty 2011, o 11:59 

Imię: Marcin
Chudy1210 napisał(a):
Pewnie szyb VII nie ma wieży, tylko jakiś mały betonowy budynek, skoro jest wdechowy. Takie coś jest już na innej kopalni.

A nie wiesz, w którym miejscu znajduje się szyb VII?
W ogóle, swoją drogą to nowość, że drąży się szyby wentylacyjne wdechowe bez wyposażenia (chyba, że docelowo będzie pełnił również inne funkcje). Ano, metan, co zrobić.

Post Napisane: 7 sty 2011, o 12:40 
Administrator

Według mnie - to może być szyb wdechowy: http://www.zumi.pl/,Katowice_73-go%20Pu ... mapie.html?

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 sty 2011, o 14:01 

Eee, raczej nie - to wygląda jak mała chłodnia kominowa.

Post Napisane: 7 sty 2011, o 16:04 
Administrator

Faktycznie, to pewnie chłodnia... Na mapie topograficznej jest zaznaczony szyb na południowy zachód od tej chłodni - blisko zwałowiska, z tym, że na zdjęciu nie widać, żeby był tam jakiś budynek, raczej jak utwardzony placyk.

Trzeba się wybrać i obadać, jak to wygląda w naturze.

A przy okazji - po co w ogóle w takich miejscach chłodnie? Przy szybie IV też jedna jest.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 sty 2011, o 19:16 

Imię: Wojtek
Szyb VII jest szybem wdechowym. Za zadanie ma dostarczac powietrze do poziomu 900. W przeszłości planowane było jego zbrojenie itp. ale sytuacja materialna KHW chyba raczej nieprędko pozwoli myślec o pracach przy tym szybie. Priorytet to poglębianie szybów Wesołej.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 sty 2011, o 19:59 

Ale w któym miejscu się znajduje?
Czy może tutaj:http://www.zumi.pl/,katowice,Szukaj,19.04456855,50.2229848,3,1b,namapie.html?

Post Napisane: 7 sty 2011, o 20:13 

Imię: Wojtek
Na pewno w tym miejscu. Elektrycy mają tam skład róznych kabli(kilkanaście metrów obok). Kiedy jeszcze pracowałem na powierzchni to chodziliśmy na "siódemke" nawijac kabel :) W książce która została wydana z okazji 45 lecia kopalni jest zdjęcie czegoś co przypomina dekiel ruchomy...można go otworzyc prawdopodobnie(metalowy?)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 sty 2011, o 20:17 
Administrator

Właśnie o tym miejscu pisałem :)

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 21 sty 2011, o 23:30 
SAM Urbex

Nareszcie udało mi się zrobić lepsze fotki szybu Zygmunt kopalni Murcki. Najpierw zdjęcie szybu:

Obrazek

Materiały i tory:

Obrazek

Wjazd do nadszybia:

Obrazek

Dyfuzory:

Obrazek

Widać, że szyb ma dość nowoczesną konstrukcję.

Mój Instagram

Ostatnio edytowano 13 kwi 2014, o 00:09 przez Chudy1210, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 21 sty 2011, o 23:41 
Administrator

O ile dobrze pamiętam, był oddany w latach 90.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 21 sty 2011, o 23:54 
SAM Urbex

le_szek napisał(a):
O ile dobrze pamiętam, był oddany w latach 90.

Ja słyszałem, że został oddany do użytku w roku 2007, a wcześniej stał trochę czasu nieużywany.

Mój Instagram

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 153 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli